Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.
BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.
Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Czkawka a Krokiet, grafické aplikace pro hledání duplicitních a zbytečných souborů, byly vydány ve verzi 11.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Od verze 7.0 je vedle frontendu Czkawka postaveného nad frameworkem GTK 4 vyvíjen nový frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Frontend Czkawka je už pouze v udržovacím módu. Novinky jsou implementovány ve frontendu Krokiet.
Jiří Eischmann na svém blogu publikoval článek Úvod do MeshCore: "Doteď mě radioamatérské vysílání úplně míjelo. Když jsem se ale dozvěděl, že existují komunity, které svépomocí budují bezdrátové sítě, které jsou nezávislé na Internetu a do značné míry taky elektrické síti a přes které můžete komunikovat s lidmi i na druhé straně republiky, zaujalo mě to. Když o tom přede mnou pořád básnili kolegové v práci, rozhodl jsem se, že to zkusím taky.
… více »Nezávislá herní společnost Wolfire vydala ve svém blogu zápisek Proč byste měli používat OpenGL, a ne DirectX. Článek stručně popisuje historii a taktiky MS ohledně DirectX. Dále říká, že OpenGL vždy mělo lepší funkce, jako první, a to vše v otevřeném standardu.
Tiskni
Sdílej:
), ale s tou kostkou fakt nevím. Každopádně když mi někdo ukáže tu samotnou kostku s průhledným pozadím a za tím okna, budu věřit. Nejlépe jako video, nebo link na zdroják, screenshot se dá zfalšovat. Já se mezitím zkusim najít ten link na tu DirectX kostku, někam jsem to zahrabal.
)
Jen mi trvalo půl dne rozjet ty **** drivery na r100 grafiku.
Ale OK, věřím.
Je třeba říct, že OpenGL nahrazuje pouze Direct3D.
Není OpenGL starší než Direct3D?
Když mi řeknete, jak v OpenGL vytvořím např. pitomou rotující krychly s průhledným pozadím (nikoliv průhlednou krychly), aby pod ní byly vidět okna, zjistíte, že to nejde, protože OpenGL.Jardíku. Kdybys aspoň neplácal voloviny.
32bit šmejďárna! Ale pravda, ve wine se dx použít dá.
Ale párkrát už jsem četl, že source engine je modulární dost na to, aby se oGL podpora dopsala a udělala se linuxová verze. Kde tomu vězí, ale nevím.
)
Velke AAA herne tituly su dost zlozite a komplexne kde len tak nieco prepisat neni zasa take jednoduche.V podstate vecsina hlavnych enginov su len evolucne upgradnute starsie verzie, nehovoriac ze aj vdaka licencovaniu to nemoze byt bordel ktory pada kazdu chvilu (teda ak je korektne pouzity). Nehovoriac ze herne servery (myslene ako server side danej hry) musia byt stabilne pretoze mnohe bezia ako aj platena sluzba. Mimochodom niekde som cital rozhovor prave s Carmackom (hlavny programator Id softu, Quake etc.) kde spomenul ze otestovali zdrojove kody v nejakom kupenom analyzatore zdrojoveho kodu a vypadlo z neho menej chyb ako z bezneho komercneho softu.
A co sa tyka OpenGl tak si pametam stare "profesionalne" casy v druhej polovici 90tych rokov, kamarat mal profi OGL kartu Permediu alebo Oxygen uz fakt neviem a teda bol to porod. Pravdepodobne koli ovladacom ale vysledok bol strasny.