Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Autor UML modelovacího nástroje BOUML zastavil vývoj tohoto nástroje. Důvodem jsou útoky „lidí“ z Wikipedie. Zdrojové kódy byly staženy i ze sourceforge.net jak se píše i v novinkách projektu. Krátké vyjádření je i na domovské stránce projektu.
Tiskni
Sdílej:
However, following the shocking behavior of administrators of Wikipedia, the distribution on all the Wikipedia sites of screenshot or any part of the documentation is forbidden without autorisation.Admini Wikipedie jsou jednoznačně grázlové, jestli porušovali licenci. (Bez ohledu na důvody nasazení této licence.)
Články na Wikipedii nemá psát člověk sám o sobě nebo o svém produktu či firmě.A od kolika procent mého zdrojového kódu už nesmím o programu psát na Wikipedii?
Články na Wikipedii nemá psát člověk sám o sobě nebo o svém produktu či firměČlánky na Wikipedii samozřejmě může psát člověk sám o sobě (a několik takových článků znám a sám se chystám takový napsat), ale musí vycházet nejen ze svého pohledu na věc, ale hlavně z hodnocení jiných (např. jak o něm píší na cizích blozích), které uvede do citací (s tím samozřejmě souvisí fakt 2, když není cizí hodnocení, nemá článek smysl). Ty pravidla o střetu zájmů se týkají toho, že člověk by neměl psát hodnocení vlastního produktu, ale třeba část o návrhu (pouze fakta, nikoliv hodnotící srovnání s konkurencí) je IMHO lepší, když napíše ten, kdo se v tom velmi dobře orientuje (což je právě ten, o kom to je)
Du benimmst dich wie ein Kind, dem man das Spielzeug weg genommen hat und nun schmollt.
Správaš sa ako dieťa, ktorému vzali hračku a teraz trucuje.
Taky se mi zdá, proto jsem napsal zprávičku abych znal reakce ostatních.
Problém mám jen s tím, že v tom něco mám a i když to na první pohled vypadá na divný nástroj, tak mi to funguje přesně tak, jak potřebuji.
Raději jsem pro jistotu zpanikařil a stáhl si zdrojové kódy od debianu :).
.
Šangala nikde nenapsal, že útoky jsou skutečné. Samozřejmě by daleko lepší bylo napsat: "Autor stáhl bouml, jako důvod uvedl spor, který subjektivně vnímá jako útoky". Ale to bychom neměli o čem diskutovat :) Šangala napsal: "Autor stáhl bouml. Důvod jsou útoky." Tvrdit, že tím Š. podsouvá čtenáři názor, že tyto útoky skutečně existují, je poněkud zavádějící, i když pocitově chápu, z čeho toto tvrzení vychází. Když srovnáme uvedenou konstrukci s jinou, např.: "Autor stáhl bouml. Důvod jsou mimozemšťané.", je podle mého zjevné, že tato formulace nemá na čtenářův názor na mimozemšťany žádný vliv. Nemáte pocit, že dojem o manipulaci vychází spíše z vašeho přesvědčení, že útoky jsou pouhým autorovým výmyslem?
Slovo údajný se používá i ve významu podezřelý, smyšlený a v neformálním kontextu jasně indikuje snahu mluvčího zpochybnit předkládané tvrzení. Mě by tedy formulace "údajné útoky" vedla k přesvědčení, že Šangala v jejich existenci nevěří, respektive interpretuje jinak skutečnost, kterou autor boumlu jako útoky vnímá. A to by tedy z mého pohledu byla ta manipulace, protože kromě faktů mi podsouvá i jejich výklad.
Troufám si tvrdit, že manipulace vyžaduje úmysl a kde úmysl není, je vhodnější mluvit o zavádějícím tvrzení. Navrhuji tedy jako smírné kompromisní řešení toto hodnocení: "Šangalova zpráva je tak stručná, že umožňuje zavádějící interpretaci."
Na závěr si dovolím jednu spekulativní otázku: Pokud útoky nejsou skutečné, znamená to, že (1) nejsou důvodem, nebo že (2) důvod také není skutečný, nebo že (3) autor bouml nestáhl? )