V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vyšel ReactOS 0.3.10. Přináší spoustu oprav, novinek a zlepšení. Ovladač USB je nyní povolen ve výchozím nastavení. Pro přístup k diskům se nyní používá ovladač UniATA, což umožňuje překonat omezení na 8 GB HDD a použít některé SATA řadiče/disky.
Tiskni
Sdílej:
Tak rad bych ReactOS vyzkousel, avsak nikdy jsem se nedostal az k nastartovanemu desktopu kvuli ruznym chybam apod.
Najlepsim sposobom ako vyskusat ho je QEMU ale ak su neake chyby pri spusteni na realnom hardvery tak treba tomu vyhradit si cas a skusat hlavne volby v biose. povypinat vsetky feature ako je napr. aby operacne sytemy videli len jedno jadro cpu, nastavit acpi s s3 na s1, IDE rezim ak je sata disk a popripade ho dat este ako Legacy a potom by to malo ist aspon spustit.. :) napriklad v mojom pripade som skusal pre tyzdnom SVN 0.4.0 verziu a mi bez problemov islo nainstalovat reactos ale po restarte do noveho sytsemu sa to v bootu seklo takze desktop mi nenabehol ale live som neskusal.. reactos poznam uz dlhsiu dobu a na starsom pc som nemal problemy ho spustit ale vtedy bola ina doba a ReactOS pokrocil.
Hmm, základní feature už mají implementovanou
"hovnovypovídajcí obsah" je to mozna pro Vas, ale ostatni lidi, co s pocitacem umi z toho poznaji kde je zavada.
Kernel panic: VFS: Not syncing. Unable to mount root FS on unknown block (0,0,0)
V obou pripadech se jedna o vpodstate stejnou chybu (nemoznost pripojeni korenoveho oddilu). Navic z te BSOD hlasky vim, ze se pokousel system najit korenovy oddil na SCSI nebo SATA zarizeni... Takze vypovidajici hodnota je podle meho nazoru dostatecna. Clovek ktery to umi cist s tim problem nema a clovek ktery ne, tak je stejne jen bezny uzivatel, kterej v takovouhle chvili zvedne telefon a zavola. A z pohledu poskytovani podpory debilnim uzivatelum, je BSOD daleko prijemnejsi, protoze uzivatel u toho nezkousi myslet a resit tonejak sam, coz obvykle vede k jeste vetsim problemum :D
Navic z te BSOD hlasky vim, ze se pokousel system najit korenovy oddil na SCSI nebo SATA zarizeni...To jste poznal z toho, že mi to doporučuje odpojit nově instalované řadiče? Ano, jedná se o stejnou chybu. U Windows nebyl nainstalován SATA driver a u Linuxu nebyl zakompilovaný v jádře.
Ne, to jsem poznal z kodu chyby 7b, duvod 34 (coz je cache-manager pro SCSI/SATA). To vite, abych moh spolehlive rict, ze se mi nejakej system nelibi (Windows), tak ho musim dukladne znat! :D
Z MSDN jde stáhnout HLP nebo CHM soubor, který detailně popisuje každou chybu BSOD podle čísla a dalších parametrů. Stačí jen vědět, o co jde. Je to i on-line.
A byla by to velice uzitecna vec, ale obavam se, ze prez GNU fanatiky to neprojde....
Kdyz jsem naposled pozoroval jak vypadalo reseni navrhu zavest i v Linuxu chybove kody, strhla se tam silena diskuse ze pry uzivatele maji "pravo na citelne texty hlaseni o chybe"... Tyhle prava uzivatelu ktere prosazuje GNU ale velice casto bohuzel skodi vyslednemu produktu.
1. Protoze jadro OS Windows je mnohme komplexnejsi nez jadro Linuxu a textove popisy vsech chyb by byly pnekud velke (prosim nediskutovat jestli je to dobre nebo ne, proste to tak je) .
2. Protoze jadro OS windows je daleko vice modularni oproti jadru Linux a mnohe kody jsou slozene z ruznych casti. Pokud vymyslite algoritmus, ktery z toho bude delat citelne a smysluplne texty, nabitnete ho MS. Verim, ze Vam za nej velice dobre zaplati.
3. Takovyto chybovy kod je v beznem nasazeni daleko praktictejsi. Uz Vam nekdy do telefonu popisoval zavadu v Linux clovek, ktery zrovna nemluvi jazykem, ve kterem ta chybova hlaska je? Cisla jsou vsude stejna - jednoznacna vyhoda.
4. Psychologicke pusobeni na uzovatele - v pripade takoveto chyby uzivatel spis zavola skutecneho administratora nez aby se v tom zkousel stourat. Radoby-administratoru je svet plnej.
Kupa hoven? No ano, jsou tu lidi, kteří každé druhé slovo tahají z žumpy a ještě žvaní z cesty…
Jak poznamenal pan Petr o patro výš: Kupa hoven je to pro něj proto, protože o tom ví … (doplň ze stejné slovní zásoby )
Celá tato věc mi příjde už úplně "out of date", když skoro desetiletí starý systém, který se toto distro pokouší nahradit dnes sám velkomožný M$ v nové generaci tohoto systému je emuluje ((jen verze professional). WIne a je*at na ně.
Mne sa reactos nepozdava. Uz len vysvetlenie "What about Unix" na stranke http://www.reactos.org/en/about.html je kontroverzne a pripda mi ako FUD. Vyberam:
In theory there are a few UNIX standards like POSIX but in practice the standards are old and cover only the basic operating system and the terminal environment. Other standards such as the Linux Standard Base are often not implemented faithfully. As there is no user interface standard nor a standard API, most people still have to use command line applications or fight through the GUI mess.
A dalej:
In contrast to UNIX, ReactOS was designed for people familiar and comfortable with the Windows environment. Everything can be done through the well known Win32 user interface and advanced users are free to automate tasks with scripts or use the console.
Cize Unix command line applications su zle ale ReactOS "skripty" a konzola su dobre... Hadam len slovom console nemyslia textovu consolu ktora emuluje DOS a .bat skripty v nej?!?!
A co pokladam za FUD:
Tiez si myslim ze bud nieco kopirujem (alias robim plagiat) a tym padom sa snazim dosiahnut 100% kompatibilitu alebo robim nieco vlastne a inovativne. Ale nemozem robit obe naraz a teda nemozem tvrdit ze "ReactOS is a free and open-source operating system based on the Windows NT architecture design, providing support for existing applications and drivers" a zaroven "ReactOS – the XP successor people asked for"...
Ak nevedia vysvetlit svoju existenciu na svojej "about" stranke a ak na to musia pouzivat FUD, tak ja ich davam do /dev/null (v ich preklade do "objektoveho" nul) ;)
(Ospravedlnujem sa za mnozstvo anglickych citacii ak by bolo treba mozem prelozit.)
a posledna perla:
"ReactOS combines the power and strengths of the NT kernel - which is well known for its extensibility, portability, reliability, robustness, performance and compatibility – with Win32 compatibility."
Nerobi to nahodou sam Windows? Kto uz lepsie zaruci kombinaciu NT kernelu a Win32 kompatibilitu ak nie samotny MS? A dalej - (poniektori) vieme ze NT kernel ma iste pozitivne vlastnosti, ale ako sa nimi moze pysit ReactOS? ReactOS predsa NEMA NT kernel ale ho iba napodobnuje! (a teda zarucene nemoze poskytnut 100% kompatibilitu) Musim este dodat ze taketo blbosti ake o sebe tvrdi ReactOS netvrdil hadam ani FreeDOS...