OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Debian by ke konci měsíce "měl dospět" k volbě výchozího init systému. Podle jednotlivých vyjádření členů (link na seznam) technické komise (ctte) je stav systemd: 4, upstart: 4, openrc: 0 (k finálnímu hlasování ještě nedošlo).
LWN.net dále rozebírá (subscriber link) možná řešení patové situace: předseda komise (Bdale Garbee, pro systemd) má formálně 1 extra hlas pro řešení patu, ale v tomto případě není pravděpodobné, že by takové řešení bylo přijato. To by mohlo vést např. k referendu, které ale na přehlasování komise potřebuje výsledek alespoň 2:1 ...
Tiskni
Sdílej:
nebo se trebas rozloucit s GNOMEa nejsou tohle jen klepy? co jsem ja slysel, tak jadro GNOME systemd nepotrebuje. ten se pouziva/bude pouzivat jen na technicky veci jako spravu napajeni nebo neco okolo prihlasovani... ale gnome-shell, nautilus, nebo gnome-control-center si pustim systemd nesystemd jestli do toho nekdo opravdu vidite, uvedte to prosim na pravou miru, diky
když už OpenRC, proč ještě systemd?Otazka by spise mela znit: "Kdyz systemd, tak proc OpenRC?", zejmena kdyz mam pocit ze i v jeho baste Gentoo ztraci postupne pozice a i treba odvozeny Sabayon presel z OpenRC na systemd.
Což si takhle přečíst, na co jsem reagoval?V podstate ano, sorry.
Nebo to má chápat jako dotaz, proč mít Debian založený na nelinuxových jádrech?To je dobra otazka, podle je uzivatelu jinych architektur smesne zanedbatelny pocet.
moderní init kvůli integrované supervizi, kterou OpenRC nemáProč se jejich implementace cgroups nedá počítat jako integrovaná supervize?
[...]Radši to přečtěte v originále včetně další diskuze, mohl jsem vytípat něco moc z kontextu... a třeba jsem špatně pochopil to, že OpenRC používá cgroups jenom na hlídání toho, že se mu při shutdownu nerozutečou všechny child procesy. Já si pod supervizí představuju něco jako daemontools/runit, a systemd (i upstart) to (alespoň pro mne) splňuje.On 01/19/2014 08:15 PM, Ian Jackson wrote: > * The daemon does not double-fork; it runs in the foreground of > of its initial process.Something like start-stop-daemon then? :) See also the command_background directive (in the man openrc-run).On 01/19/2014 08:15 PM, Ian Jackson wrote: > * The daemon's parent process (part of the init system) keeps > track of it, so the init system knows whether the process > is still running.First, OpenRC isn't stateless like sysv-rc to begin with (try "rc-status" to see what daemon is running). Status are kept in /run/openrc/started using symlinks to /etc/init.d, and OpenRC uses (optionally) cgroups to shutdown daemons, if that's what you ask. Then, the answer to this question is even more definitively "yes", if you use this patch: https://github.com/qnikst/openrc/compare/s-vision which uses monit for the process supervision. [...]
Docela mě zklamal openrc:0. ... Doufal jsem, že se alespoň někdo bude řídit rčením "pokud se nemůžeš rozhodnout mezi A nebo B, zvol C". Konec konců openrc je pěknou "evolucí" sysv init skriptů.
Ono to možná dopadne tak, jak předpovídaly spousty komentářů pod oznámením o hlasování na LWN - Debian prostě půjde přes veškerou bolest všech zúčastněných, jen aby podporoval všechny init systémy.
Stejně nechápu, proč se při stavu 4:4:0 nemůže hlasování prostě o release nebo dva odložit. Kdo na to tlačí? Systemd?
Kdo na to tlačí? SystemdAfaik stav debianích initskriptů.
Mimochodem, uvazuje Debian taky o prechodu na jiny zpusob tvorby balicku ? Ty jejich automagicke devhelpery, devscripty, dh-makery, dpkg-buildery a stokrat prekopavane rules jsou taky sila.
ale byli ovlivneni klasickym dilematen volice 'nebudu hlasovat pro malou stranu, je to vyhozeny hlas' :)
Taky mě to dodatečně napadlo, to je pravda.
Asi to v IT vzdám a půjdu někam do jižní Ameriky pěstovat jablka, protože současnou situaci kolem systemd snad ani nejde brát vážně.
+1Docela mě zklamal openrc:0.
... Doufal jsem, že se alespoň někdo bude řídit rčením "pokud se nemůžeš rozhodnout mezi A nebo B, zvol C". Konec konců openrc je pěknou "evolucí" sysv init skriptů.
Stejně nechápu, proč se při stavu 4:4:0 nemůže hlasování prostě o release nebo dva odložit. Kdo na to tlačí? Systemd?Patová situace to není. Předseda komise má v případě remízy právo rozhodnout a předseda zrovna v tomto případě stojí za systemd. Jenže, aby to nebylo tak jednoduché, tak zvolení systemd může odporovat jednomu z článků ústavy Debianu (počítám, že to souvisí s nepodporou ostatních jader) a na změnu ústavy potřebují nadpoloviční většinu. Prostě velká politika. A já jsem si myslel, že ve Fedoře děláme rozhodnutí s velkými porodními bolestmi
A já jsem si myslel, že ve Fedoře děláme rozhodnutí s velkými porodními bolestmiNekdo musel tu slepou ulicku lidskeho poznani ohledat a ohlasit svetu: Tudy ne, pratele!
Jako vtip dobré. Jde vidět, že nemáš moc tucha, jak to ve Fedoře chodí. Někdy si až říkám, že by bylo možná lepší, kdyby o věcech ve Fedoře rozhodoval někdo autoritativně z Red Hatu.
Jinak k těm pravidlům, které vyhovují většině: mezi systemd a Upstartem je to momentálně remíza a dávám šance spíše Upstartu, ale i někteří hlasující pro Upstart přiznávají, že pro čistě linuxový Debian by byl systemd výhodnější. Prosazení systemd tedy zastavila hlavně ta nepodpora ostatních kernelů. Věc je ta, že ~99 % uživatelů Debianu používá primárně linuxový kernel, takže v tomto případě se díky těmto pravidlům musí přizpůsobovat naopak většina hodně malé menšině. Neříkám, že je to nutně špatně, ale je to tak.
To asi ano, ale maji vyvojari systemd kolem sebe i lidi, kteri to budou muset kazdy den nejak pouzivat?
Přinejmenším někteří by měli mít kolem sebe lidi, kteří budou muset záhy řešit reporty od zákazníků RHEL7. Jestli to aspoň trochu pomůže, to se uvidí.
Ja jen aby neresili nejaky problem, ktery predtim vlastne problem nebyl.
To je ale samotná podstata, systemd, ne? :-)
Ja jen aby neresili nejaky problem, ktery predtim vlastne problem nebyl.To je ale samotná podstata, systemd, ne? :-)
Člověk si zvykne i na šibenici…Ale tak přežili jsme devfs, přežijeme i systemd / upstart. Co mě štve je, že padesát let jely UNIXy na rc skriptech a staticky vytvořeném /dev (a vysvětlit / ukázat to nekomu trvalo asi 5 minut) a najdenou se to za posledních 10 let musí nutně čtyřikrát přepsat. Dobře už bylo... Na druhou stranu vznikají zase jiné dobré věci - když mám tento splín, tak si jdu někam spustit "git pull" a ještě mu předtím nějak upravím zdroják, ať se u toho tak nenudíme.
/dev
, byly docela jasné a srozumitelné. Že devfs nebyl správný způsob, jak ten problém řešit, to je věc jiná - a proto nakonec vznikl udev. Oproti tomu systemd "řeší" problémy, které byly uměle vymyšleny, aby bylo jak zdůvodnit jeho existenci. Viz třeba "socket based activation" - naprostý nesmysl, který nadělá víc škody než užitku, ale najednou se budeme tvářit, že bez toho nemůžeme žít.
mknod /dev/input/event0 c 13 64A nasledne restartujem X11? Ja si radsej necham ten udev.
Typicke je "httpd" na redhatech a "apache2" na debianu...To se tak jmenovalo, co pamatuji, a se systemd to nesouvisí... Výpis pomocí ls je víceméně ls /usr/lib/systemd/system/*.service, ale, pravda, ne tak docela...
Zajímavé bylo vyjádření Kaye Sieverse, že před tím, než začali dělat na systemd, tak se snažili přesvědčit právníky Red Hatu, aby mohli dělat na Upstartu i navzdory CLA, a nebylo jim to dovoleno.
Ta CLA bude problém i pro Debian. Pokud systemd nechtějí, protože nepodporuje jiná jádra, tak si myslím, že z dlouhodobého hlediska by bylo lepší jít spíš do OpenRC, i když z těch tří je na tom co se týče funkcionality momentálně nejhůř.
<konspiracni teorie > systemd je "RHEL only project" a odmitlo by patche od Ubuntu a FreeBSD</konspiracni teorie >Zjevně má máslo na hlavě v tomto směru každá opensoucová společnost, nicméně u RH tipuješ úplně blbý projekt. ;) Do systemd připívá dost lidí odjinud.
systemd je "RHEL only project" a odmitlo by patche od Ubuntu a FreeBSDTohle tvzeni je v soucasnosti jiz zcela mimo realitu. Do systemd prispiva jiz tolik vyvojaru odjinud, z jinych distribuci, ze to jiz nelze oznacit za "RHEL only project". Treba posledni vetsi zmena, ktera me zaujmula -DHCPv4 support in networkd - je od Tom Gundersen, coz je vyvojar Arch a spolupracoval na tom s vyvojari ConnMan - sdili kod.
But I don't need that self-affirmation anyway :) I wrote Upstart, I got paid for it, I moved on to do other things, something else came along and replaced it. If Upstart hadn't been under the CLA, and systemd hadn't've happened, all my code would have long since been rewritten by now anyway.
Btw. chtelo by to aktualizovat obsah hesla na Wikipedii.
Zajímalo by mne, kolik z těch, kteří tak nadávají na systemd, někdy důkladně prošlo init skripty a skripty na spouštění sítě.
Např. já ano.
Kolik je v sysvinit a ifup skriptech neodhalených race condition, kolik způsobů, jak to může jednou za x startů selhat…
…zatímco se systemd to nikdy neselže a race conditions jsou z principu vyloučeny? Nebo co jsi tím chtěl říct?
A to je potřeba navíc vzít v úvahu, že na rozdíl od klasických init skriptů se systemd s těmi opravdu výživnými konfiguracemi (ať už jde o síťování nebo třeba storage) zatím nepotkal. Tahle legrace nás (i RH) teprve čeká.
Hmm ja jen doufam, ze i po te zmeneByl, protože na některých systémech se sysv(-style) initem ti ani tohle neudělá to, co potřebuješ. Tedy pro stop udělá, ale ten start/restart bys podělal.
/etc/init.d/nazevsluzby start/stop/restart
udela to, co potrebuji. Byl by to bez toho jeste Linux?
Asi mam fakt smulu na hardware nebo distro, faktem ale je ze tyhle problemy se samotnou Alsou nemam.