Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zajímá vás, co si autor TeXu nebo TAOCP myslí o úspěchu open source, budoucnosti paralelního programování a jednotkovém testování, nebo jaký operační systém a jaké nástroje používá při psaní svých textů a programů? Přečtěte si rozhovor na InformIT.
Tiskni
Sdílej:
Náčelník: Ten Varel je jak sedmiletý dítě! (k učiteli) Václave, prosím tě, ty jako pomocnej učitel mu to snad budeš umět vysvětlit!
Učitel.: Náčelníku, já myslím, že tady na severu se nemusíme oslovovat plnými tituly. Stačí, když mi budeš říkat učitel.
Náčelník: Dobře. Tak to Varlovi vysvětli.
Zaujaly mě ty vícejaderné procesory. Je to prostě jen z nouze ctnost - neschopnost šponovat frekvenci.To mě taky zaujalo. Netvrdím, že bych uživil nějakých osm procesorů, ale dvě až čtyři jádra by se mi šikly. Používám sice většinou jen jednu aplikaci, ale často se stává, že na pozadí běží nějaký jiný proces a zbytečně zpomaluje. A řekl bych, že i kdyby se nemělo začít programovat vyloženě paralelně, většina aplikací by si časem cestu na dvě tři jádra našla. (Bez mučení se ovšem přiznávám, že tomuhle téměř nerozumím.)
přemýšlení je jen jeden běžící procesUpřesnil bych to na maximálně jeden běžící proces. Takhle by to mohlo vypadat, že jde o právě jeden proces, a to byste některým moc fandil
Ale ona ta práce v mnoha případech rychlejší je. A v mnoha dalších by být mohla, ale aplikace bohužel není napsaná tak, aby toho využila. Typickým příkladem je POV-Ray - raytracing se škáluje prakticky lineárně, ale přesto je venku teprve beta od verze 3.7, která umí víc procesorů využít. Z dalších, na které jsem narazil, namátkou třeba John-the-Ripper nebo applydeltaiso.
Takže považuji za naprosto přirozené, že v okamžiku, kdy není únosné dále zvyšovat frekvenci dřívějším tempem, se výrobci procesorů zaměří na jiné způsoby zvyšování výkonu. Stejně jako v okamžiku, kdy přestalo být únosné, aby dále rostla stejným tempem frekvence systémové sběrnice, začaly procesory běhat interně na vyšší frekvenci, než na jaké komunikovaly s okolím - a tehdy (486DX2) se na tento trik veřejnost také dívala s nedůvěrou.
POV-Ray rozhodně není typický příklad, je to naopak velmi speciální úloha, co lze paralelizovat. A kdyby takové byly všechny, tak je no problém.
POV-Ray jsem uváděl hlavně jako příklad programu, který je pro paralelizaci v podstatě ideálním kandidátem, a přesto to ještě nedávno neuměl (budeme-li brát oficiální release, tak neumí dodnes). Pak je tu ještě řada takových, které by to potřebovaly "jako prase drbání", ale neumějí a ani se s tím nepočítá.
A jasně, že přidávání jader je v této situaci "přirozené", jenže to má tu nevýhodu, že to neumí zrychlit všechny aplikace, ale jen některé.
To je samozřejmě pravda. Ale budeme-li se bavit o CPU-intensive aplikacích, tam je IMHO procento těch, které by dokázaly z vícejádrových procesorů těžit, nezanedbatelné. U běžných desktopových aplikací to tak sice většinou moc není, ale tam většinou problém stejně není v rychlosti procesoru, roli hraje spíš disk nebo sběrnice (s PCI-E už moc ne). Takže tvrdím, že vícejádrové procesory přínosem jsou, zvlášť když můžete mít čtyřjádro za 2274 Kč nebo - bojíte-li se té medializované chyby - tříjádro za 2499 Kč a ceny levnějších dvoujádrových modelů jsou prakticky na úrovni jednojádrových.
POV-Ray rozhodně není typický příklad, je to naopak velmi speciální úloha, co lze paralelizovat. A kdyby takové byly všechny, tak je no problém.No IMHO se ulohy daji rozdelit do dvou kategorii - V prvni kategorii jsou ulohy, ktere je mozne implementovat tak, aby byly dost rychle na prakticky vsech soucasny PC. V druhe kategorii jsou ulohy, ktere vyzaduji obrovsky vypocetni vykon a jsou dobre paralelizovatelne. Osobne me nenapada nic, co by bylo znacne vypocetne narocne a spatne se to paralelizovalo.
From the opposite point of view, I do grant that web browsing probably will get better with multicores. I’ve been talking about my technical work, however, not recreation.Jinak, moderní překladače paralelizují překlad třeba Cčka v jednom souboru? (já opravdu nevím, já se ptám). Protože jestli to je na úrovni make -j, tak při Knuthově stylu to zřejmě moc nepomůže.
gcc
make -j
– vzhledem k tomu, že Knuth pravděpodobně píše program pro větších částech, mělo by mu make -j
pomoci, ne? Tedy pokud vůbec používá make
. Každopádně pokud je Knuth jediný, kdo vícejádrové procesory nevyužije, je asi docela dobré pro ostatní ty vícejádrové procesory vyrábět.