Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zas musis uznat, ze /usr na NFS je pomerne exoticka konfiguracia..To má být vtip? Dost blbej vtip.
Fanúšikom Ubuntu 7.04 neodporúčam čítať Ve zmíněném článku je to samozřejmě řečnická figura a nadsázka, což bych rád doufal i o této zprávičce, kam se ovšem tento stylistický prvek bez kontextu hodí pramálo.Proč? Připadá mi jasné, že pokud zprávička upozorňuje na článek slovy "nečtěte tento článek", tak je to zřejmá nadsázka a záměrná miniprovokace.
Nehledě na to, nevím, proč by si uživatelé Ubuntu neměli číst kritiku Ubuntu.Však ono to také není myšleno vážně
Především nejde ani tak o zprávičku (která by měla obsahovat stručný obsah zmíněného článku, např. že autor kriticky rozebírá některé chyby v nové verzi), ale o upoutávku + subjektivní pobídku "nedoporučuji/doporučuji - čtěte/nečtěte" - vesměs prvky reklamní. Konkrétně se tato upoutávka tváří jako přímá pobídka k flamewaru na téma "špatné Ubuntu a jeho naivní fanoušci", což je úplně něco jiného, než co obsahuje odkazovaný článek, neboli "zprávička" vypichuje tu nejméně podstatnou větu, jako by byla ta nejdůležitější (což je opět praktika typicky bulvární)Fanúšikom Ubuntu 7.04 neodporúčam čítať Ve zmíněném článku je to samozřejmě řečnická figura a nadsázka, což bych rád doufal i o této zprávičce, kam se ovšem tento stylistický prvek bez kontextu hodí pramálo.Proč? Připadá mi jasné, že pokud zprávička upozorňuje na článek slovy "nečtěte tento článek", tak je to zřejmá nadsázka a záměrná miniprovokace.
Konkrétně se tato upoutávka tváří jako přímá pobídka k flamewaru na téma "špatné Ubuntu a jeho naivní fanoušci",Kdybych to tak vnímal, tak bych ji v tomto znění neschválil. Mně však ten text zorávičky připadá natolik jasně a přehnaně "rejpavý", že si IMHO nikdo nemůže myslet, že by byl míněn vážně.
"zprávička" vypichuje tu nejméně podstatnou větu, jako by byla ta nejdůležitější (což je opět praktika typicky bulvární)Já to naopak vidím jako dobrou upoutávku. Bulvární to sice trochu je, ale vtipným a přijatelným způsobem. V článku ta odkazovaná věta charakterizuje tón celého "povzdechnutí" - "Ubuntu je príma a považuji ho za jednu z těch lepších distribucí, ale pořád má závažné chyby, o kterých jeho uživatelé/tvůrci nechtějí slyšet". Proto si myslím, že je docela vynalézavé na takový článek upozornit takto psanou zprávičkou.
Já to naopak vidím jako dobrou upoutávku. Bulvární to sice trochu je, ale vtipným a přijatelným způsobem.Jde o to, že ze zprávičky by se měl IMHO člověk něco dozvědět, totiž o čem ten odkazovaný článek je, a nikoliv pouze být motivován následovat odkaz ze zvědavosti, co se pod tímto reklamním trikem zase skrývá. Jestli se nemýlím, tak nespolupracuje ABCLinuxu s odkazovanými servery v tom smyslu, že jim zajistí určitý počet reklamních odkazů, a není závislé na tom, kolik lidí na odkaz klikne
V článku ta odkazovaná věta charakterizuje tón celého "povzdechnutí" - "Ubuntu je príma a považuji ho za jednu z těch lepších distribucí, ale pořád má závažné chyby, o kterých jeho uživatelé/tvůrci nechtějí slyšet".Že by o těchto chybách někdo nechtěl slyšet, to právě neodpovídá skutečnosti - to je jen ta řečnická figura, něco jako: "Asi se ti to nebude líbit, ale něco ti řeknu..." Což je trochu něco jiného, než když se z toho pak udělá zprávička, že se řečené někomu nelíbí.
Proto si myslím, že je docela vynalézavé na takový článek upozornit takto psanou zprávičkou.Vynalézavé to právě je až moc, až tolik, že je zprávička úplně o něčem jiném než ten článek
Jde o to, že ze zprávičky by se měl IMHO člověk něco dozvědět, totiž o čem ten odkazovaný článek jeZákladní potíž: já mám pocit, že to vystihuje docela dobře. Ze zprávičky se dozvím, že odkazuje na článek "What's wrong atd.", který o naléhavých věcech mluví odlehčeným způsobem.
Že by o těchto chybách někdo nechtěl slyšet, to právě neodpovídá skutečnosti - to je jen ta řečnická figura, něco jako: "Asi se ti to nebude líbit, ale něco ti řeknu..." Což je trochu něco jiného, než když se z toho pak udělá zprávička, že se řečené někomu nelíbí.Jenže ono to tak je. Totiž - nevím, jestli ve skutečnosti, ale podle autora článku tomu tak je - a to je v této debatě podstatné. Viz "but again, what if some poor schmuck had installed Ubuntu to replace Windows on the recommendation of his Linux nut friend, and he can't even get it to display properly?" A takových vět je tam více. Tj. z pohledu autora článku to skutečnosti odpovídá. Zprávička to tedy nezkresluje - naopak vystihuje autorův sentiment.
Tiskni
Sdílej: