Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Mezi Novellem a Red Hatem probíhá škaredá válka. Mark Webbink, právník a tajemník Red Hatu, napsal článek, kde smlouvu mezi Novellem a Microsoftem přirovnává k předválečné situaci, kdy britský premiér ustoupil Hitlerovi vydáním Československa napospas. To vyvolalo silné emoce na obou stranách. Více na crn.com.
Tiskni
Sdílej:
nebo jestli je to jen další výkřik typu "Já jsem od SuSE odešel a mých deset kamarádů taky, takže je jasné, že na to Novell škaredě doplatí."
Kdyby do toho porad nekdo nestoural, tak uzivatele openSUSE ani nezjisti, ze se neco deje - ta dohoda na ne nema (a ani nema mit) zadny vliv, ta je jen na ukolebani sefu korporaci...Z hlediska Novellu ta dohoda možná je na ukolébání šéfů, ale motivace Microsoftu je úplně jiná. Ta dohoda jim pěkně napomáhá k šíření patentového strachu. A proč by s tím měli mít něco společného zrovna uživatelé openSUSE? Patenty hrozí úplně všem. Díky Novellu teď o něco více.
Co je asi vede k logice "Novell je zly, tak budeme uplne stejni?"Tohle si vymýšlíš.
Z hlediska Novellu ta dohoda možná je na ukolébání šéfů, ale motivace Microsoftu je úplně jiná.Jo. Ať už ta dohoda nějakou současnou nebo budoucí verzi GPL porušuje nebo ne, tak podstatné je, že je to pro MS ideální zbraň do FUDového arzenálu.
Je nabiledni, ze si Red Hat mysli, ze Novell je zly.
Tvrdí to a chová se, jako by si to myslel. Ale jestli si to opravdu myslí… řekl bych, že spíš ne, to je jen póza pro veřejnost ve snaze získat bojem proti tomu "zlu" kladné body. Stejně jako si podle mne Topolánek ve skutečnosti nemyslí, že Paroubek je původcem všeho zla v této zemi, ale tváří se, jako by to tak bylo, protože to dobře působí na voliče.
Skoda, ze se Red Hati nevykaslou na ryti do Novellu a nestaraji se o sebe, kdyby radeji delali poradne svou distribuci - pro Linux jako takovy by to bylo lepsi, na tom prilevani oleje do ohne muze linuxova platforma jen ztratit. Co je asi vede k logice "Novell je zly, tak budeme uplne stejni?" Oni se vazne chovaji jak male deti, kterym uplavaly hracky...kdyby se radsi novell vykaslal na podryvani pozic linuxu, a prestal vyzivovat patentove fudy z dilny ms
Ne ze bych chtela mluvit za ostatni kolegy (myslim, ze to bude mnohdy podobne), ale pokud jde o me, uz jsem na dohodu s Microsoftem davno zapomnela a zase se snazim jen o to, abychom delali co nejlepsi distribuci - v mem pripade dokonce co nejlepsi openSUSE.To je velmi chvályhodné. Už máte v network instalaci seznam mirrorů, aby člověk nemusel manuálně datlovat IP a celou cestu k repozitáři i když vlastně vůbec netuší, do jakého adresáře má mířit? Já chápu, že vy to znáte nazpaměť, ale normální uživatel je z toho konsternován, nehledě na to, že každý nemusí mít po ruce druhý počítač s přítupem na internet, aby to tam dohledal.
Už máte v network instalaci seznam mirrorůOno to snad nieje tym, zeby pri sietovej instalacii bolo potrebne vediet adresu mirroru, ale tu adresu si zistim pri stahovani kernel/initrd, takze ju len drag&drop pridam do grub.conf.
Ono to snad nieje tym, zeby pri sietovej instalacii bolo potrebne vediet adresu mirroru,Po mě jí to chtělo někdy u 10.2, tuším. Celkem nedávno.
Len na okraj - ak Vam toto vadi, napisali ste do bugzilly (prave na to je) ?
Sietovou instalaciou myslite tento postup?Ne. Síťovou instalací myslím to, že si namísto DVD nebo několika CD stáhnu pouze malé ISO obsahující instalátor a pomocí něj udělám běžnou instalaci s tím, že se mi stahují jenom ty balíky, co chci nainstalovat a nezdržuju sebe ani zbytečně nezaplácávám síť.
Len na okraj - ak Vam toto vadi, napisali ste do bugzilly (prave na to je) ?Ne. Kdybych měl psát do wishlistů takovéhle věci u všech dister, které mi někdy náhodou přijdou pod ruku a něco se mi na nich nezdálo, tak bych nic jiného nedělal.
Suhlasim, ze mini-iso by malo preddefinovany instalacny zdroj obsahovat.Sietovou instalaciou myslite tento postup?Ne. Síťovou instalací myslím to, že si namísto DVD nebo několika CD stáhnu pouze malé ISO obsahující instalátor a pomocí něj udělám běžnou instalaci s tím, že se mi stahují jenom ty balíky, co chci nainstalovat a nezdržuju sebe ani zbytečně nezaplácávám síť.
Ne. Kdybych měl psát do wishlistů takovéhle věci u všech dister, které mi někdy náhodou přijdou pod ruku a něco se mi na nich nezdálo, tak bych nic jiného nedělal.Pokial by vyvojari mali obchadzat vsetky diskusne fora, pripadne sediet a telepaticky sa snazit uhadnut uzivatelove myslienky, tak by tiez nic ine nerobili
Skvele. Ale na to, abyste to rozmazaval na diskusnim foru, mate casu habadejTuhle reakci jsem přesně čekal. Ale já se opravdu nemám potřebu registrovat do bugzilly projektu, který vůbec nepoužívám a pokoušel jsem se ho instalovat dvakrát v životě. Navíc tohle přece není chyba, ale vlastnost, protože někomu to zřejmě přišlo jako úžasný nápad. Stejně tak nebudu reportovat do Gnome, které nepoužívám, že v jejich konzoli nejdou ve výchozím stavu funkční klávesy u MC nebo u tří čtvrtin distribucí urgovat chybějící podporu pro jmicron řadič, který znemožňuje instalaci na nejtypičtější konfiguraci nových sestav (situace pár měsíců zpátky). To jsou prostě tak zjevné věci, že to snad vidí autoři sami a další milion lidí s nimi. Svůj čas raději věnuji vychytávání věcí vesměs úzce specializovaných, se kterými pracuji denně.Napsat ten bugreport by Vam trvalo zhruba stejne dlouho jako napsat nejake dva diskusni prispevky sem
A registrace do bugzilly take neni slozitejsi nez ta abickovska.
bytvu
o desktop Ubuntu vyhrál :o)
Nečetl jsem ten původní Webbinkův článek (je na registraci), ale vzhledem k Webbinkově specializaci je jasné, že Novellu vyčítal tu patentovou část smlouvy s Microsoftem.
Pan Dragoon z Novellu je ovšem šéf marketingu a podle toho jeho reakce vypadá. Vůbec se o patentech nezmiňuje a místo toho zas jenom opakuje kecy o budoucí interoperabilitě a jak jsou z toho zákazníci nadšení. K porušení smyslu GPL taky nic nemá. A ještě tam pro jistotu přidává zcela irelevantní narážky o tom, jak Red Hat nemá rád konkurenci.