V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Slashdot informuje o blogu jednoho z vývojářů GTK+ Benjamin Otte, který vyjadřuje obavy o osud GNOME a stěžuje si na stagnaci a úpadek projektu. Jako hlavní důvody vidí nedostatek vývojářů; tvrdí, že GNOME se stalo RedHatím projektem a nemá žádný cíl, a skutečnost, že plno uživatelů odchází k mobilním platformám, kde projekt GNOME nemá žádné zastoupení.
Tiskni
Sdílej:
Já myslím, že v případě gnome je problém ve zdrojových kódech. Vývoj v C je na dnešní dobu neskutečně pomalý a C vývojářů ubývá.Vývoj v C není tak strašný jak to vypadá. A navíc právě toto by se mělo zlepšovat, když je pěkný kus shellu napsaný v javascriptu. Pak máš k dispozici GObject Introspection, takže cokoli, co slušně napíšeš v C a je to založeno na GObject, tak lze přímo používat z dynamických jazyků včetně Pythonu. Navíc co bys chtěl místo céčka při zachování výhody rychlosti? Použít C++ místo C taky není žádný zázrak. Já osobně bych to viděl na nějaký ten dynamický jazyk s tím, že se různé backendové věci buď napíšou rovnou v C nebo se tam přepíšou kvůli rychlosti později.
Jediné co se dnes viditelně vyvíjí jsou rozšíření gnome shellu psané v javascriptu.To bych tak úplně netvrdil.
Vývoj v C není tak strašný jak to vypadá.Jenže gnome (hlavně aplikace) je převážně nedokumentovaný kód. Funkce přes 100 řádků jsou běžné atd. I jednoduché opravy proto sežerou neskutečné množství času.
Navíc co bys chtěl místo céčka při zachování výhody rychlosti? Použít C++ místo C taky není žádný zázrak. Já osobně bych to viděl na nějaký ten dynamický jazyk s tím, že se různé backendové věci buď napíšou rovnou v C nebo se tam přepíšou kvůli rychlosti později.Taky bych to viděl na použití C + dynamický jazyk. Na co narážím je, že dnes jsou v C i aplikace. Nevidím důvod proč psát věci jako gedit nebo rhythmbox kompletně v C. Žádné výpočty se v nich neprovádí, pouze se volají funkce z GTK knihovny, takže zpomalení je neznatelné (viz. třeba rychlost rhythmbox vs. exaile).
Jenže gnome (hlavně aplikace) je převážně nedokumentovaný kód. Funkce přes 100 řádků jsou běžné atd.Ano, aplikace i applety byly u Gnome 2 ponekud ulipane a roky od puvodnich autoru neudrzovane; coz tu plno zastancu nechce videt. Na stranu druhou, systemove knihovny na tom byly a jsou podstatne lepe a jak jsem sledoval zmeny v kodu GTK3, jednim z kroku je kod vycistit, i za cenu ztraty zpetne kompatibility.
Taky bych to viděl na použití C + dynamický jazyk.Jsme minimalne dva a takovy je dnes trend a je to v podstate to Gnome 3 dela. Glib a GTK jsou od pocatku designovany pro snadny binding s jinymi jazyky a integrace s javasciptem je opravdu dobra.
Na stranu druhou, systemove knihovny na tom byly a jsou podstatne lepe a jak jsem sledoval zmeny v kodu GTK3, jednim z kroku je kod vycistit, i za cenu ztraty zpetne kompatibility.Však jinak by nemělo smysl tomu říkat GTK3.
Taky bych to viděl na použití C + dynamický jazyk. Na co narážím je, že dnes jsou v C i aplikace. Nevidím důvod proč psát věci jako gedit nebo rhythmbox kompletně v C. Žádné výpočty se v nich neprovádí, pouze se volají funkce z GTK knihovny, takže zpomalení je neznatelné (viz. třeba rychlost rhythmbox vs. exaile).Já myslím, že gedit a rhythmbox jsou v C z historických důvodů. Dnes už se prakticky žádná nová aplikace v GNOME nepíše v C. Většinou Python a v poslední době především JavaScript (všechny ty jejich nové blbůstky jako Documents, Contacts apod. jsou v JavaScriptu). Asi by se nikdo nezlobil, kdyby někdo přepsal gedit a rhythmbox do nějakého dynamického jazyka, ale stejně jako i ostatní open-source projekty GNOME nemá vývojáře nazbyt. Mimochodem gedit má čím dál víc funkcionality ve formě pluginů a ty se píšou v Pythonu.
Já myslím, že gedit a rhythmbox jsou v C z historických důvodů. Dnes už se prakticky žádná nová aplikace v GNOME nepíše v C. Většinou Python a v poslední době především JavaScript (všechny ty jejich nové blbůstky jako Documents, Contacts apod. jsou v JavaScriptu). Asi by se nikdo nezlobil, kdyby někdo přepsal gedit a rhythmbox do nějakého dynamického jazyka, ale stejně jako i ostatní open-source projekty GNOME nemá vývojáře nazbyt.Zajímalo by mě proč se tolik prosazuje takový bastl jako je Python. Zdá se, že neplatí jen ve Widlích, že čím větší zhovadilost, tím víc lidí to používá a že módní vlny zaplavuji i Linux. Já osobně bych spíš přivítal jazyk LUA. Jednak je velmi rychlí, jednak se mi líbí jeho syntaxe, dělaná tak aby byl co nejjednodušší a zároveň co nejefektivnější, naprosto bezkonkurenční je řešení objektů defakto pomocí tabulek. Navíc se v něm dá pomocí rozšíření MetaLua vytvořit téměř kde co, co se nachází i v jiných jazycích. Nevím, ale já rozhodně Pytho e-e... :'-(
Mimochodem gedit má čím dál víc funkcionality ve formě pluginů a ty se píšou v Pythonu.No já osobně jsem toho názoru, že zrovna pluginy a moduly jsou v současném stavu na Linuxu jedním z velmi užitečných nástrojů jak rozšiřovat funkčnost aplikací a integrovat je do dalších subsystému.
Já osobně bych spíš přivítal jazyk LUA. Jednak je velmi rychlí, jednak se mi líbí jeho syntaxe, dělaná tak aby byl co nejjednodušší a zároveň co nejefektivnější, naprosto bezkonkurenční je řešení objektů defakto pomocí tabulek. Navíc se v něm dá pomocí rozšíření MetaLua vytvořit téměř kde co, co se nachází i v jiných jazycích. Nevím, ale já rozhodně Pytho e-e... :'-(Žabomyší války. Python už je nějakou dobu v plném provozu, knihovny jazyka Lua měly problémy i se síťováním. Jiný by zase chtěl Ruby, další Perl, další Javascript, a každý na některý jazyk řekne ne-e nebo bastl nebo zhovadilost. Nic proti Lua, ale čirou náhodou měl Python k dispozici plný arzenál knihoven a nástrojů mnohem dřív. A Python 3 je docela slušně vyčištěný od těch skutečných bastlů.
KDE mi vyhovuje. A očekávám, že funkce, které v něm nacházím, zvládají i ostatní prostředí. Nebo snad nezvládají?!Očekáváš, že všechna prostředí budou jako KDE. Nebo snad neočekáváš?
Oceňuju taky transparentní práci se soubory, FTP, SFTP, Sambou, a to v jakémkoli KDE programu.To umí gvfs taky :).
X-KDE-Protocols=http,ftp,smb
. Viz. https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=253547.
KDE má ale výhodu, že v něm můžete předělat téměř vše. Vypnout splashscreen, vypnout průhlednosti, zvolit minimalistický vzhled (např. téma QtCurve, které je i pro GTK+, takže aplikace vypadají stejně). Nepomuk používat taky nemusíte, ani widgety na ploše. Osobně mám dokonce vypnuté dekorace oken, protože všechna okna jsou fullscreen.To je možná pravda, ale asi nejsem jediný uživatel, který většinou narazí na problém, kde najít nastavení toho co chce člověk předělat. Centrální konfigurační centrum pro KDE4, dělaný pravděpodobně podle vzoru Widlojidních "Ovladacích panelů" Je naprosto nepřehledné, mnohé volby jsou uloženy na místech která nikdo nečeká. Jako takový malý příklad, se kterým si lámu už nějakou dobu hlavu: Moje maminka má na počítači KDE4, které ji tvrdošíjně Udržuje všechna okna aplikací zhruba 5cm od levého okraje obrazovky. Panely jsou umístěny správně. Když aplikaci maximalizujete, stejně se zvětší jen tak aby tam zůstal ten volný prostor na levé straně. Když ji tam přesunete, většinou se už rovnou narve na předešlou plochu (např z plochy 4 na plochu 3). Jde ji ručně opatrně zvětšovat a posunovat, takže nakonec je zobrazena na celé obrazovce, jenže je to o nervy a při novém spuštění je vše při starém (nepořádku). Zkoušel jsem vše možné, ale problém se mi vyřešit zatím nepovedlo.
find $maildir -type f -print0 | xargs -0 | nějaká magie jako base64decode | grep $string
kdyby šlo ...), no, tak tomu dobrý nápad opravdu neříkám Ono dá se čekat, že pokud to má celé fungovat i offline, tak se musejí data z IMAP, Google services, DAV groupware a spol. nějak cachovat.no, a nebo taky nemusí, a prostě vrátí chybu když mám někde na serveru mailbox v řádu gigabajtů, tak budu děsně happy, pokud se mi ho pokusí celej cacheovat na nějakým mobilním zařízení, který má interní storage jenom pár (málo) giga a musí se mi tam ještě vejít mapy a jánevímco
To že výsledná implementace není nejlepší je však již trochu jiný problém (nicméně pokud je Akonadi napsáno prasácky, tak to ještě neznamená, že by ho nebylo možné přepsat - je pravdou, že skladovat v mezipaměti lokální data je pitomost).podle mě jsou to dvě části jednoho problému - prasácký návrh, prasácká implementace ... prasata vývojáři
GNOME is understaffed. ..GTK has 1 person working full-time on it (me). Glib doesn’t even have that... I think evolution is in a similar situation (a complete email client). We can also try Ohloh’s statistics for GNOME.. around 20 full-time developers at most.Jinak autor toho blogu, swfblag, jeho reálné jméno je nejspíš Benjamin Otte
uz si muzu konecne davat soubory na plochu?Už dávno, v poměrně čerstvé F16 jsem to měl.
Ikony na ploche tam boli snad v kazdej jednej verzii gnome-shellu, ale nikdy neboli zapnute defaultne. Momentalne sa to zapina v gnome-tweak-tool, myslim. Predtym to slo zapnut v gconf alebo dconf.
Defaultne je to vypnute lebo to proste nezapada (aspon podla autorov) do schemy pouzivania gnome-shellu.
Notebook není mobilní platforma?Neni, notebook je v tomto kontextu jen prenosny desktop.
Proč se nevytvořila jen paralelní, max.zjednodučená varianta rozhraní pro dotykové displeje resp.jednoduché uživsatele?Na paralelni udrzovani dvou rozhrani nebudou lide, to je o cem jsem psal a to co bylo zmineno v blogu. Vyhraje ten, kdo prijde s necim co bude fungovat dobre jak s dotekovou obrazovkou, tak s klavesnici.
Gnome.shell je hybrid, který nebude dobře chodit ani na tabletech, ani na klasickém desktopu.Bude. Mam zkusenost s desktopem i tabletem WeTab. Od Gnome Shell na desktopu bych se k predchozi verzi jiz urcite nevracel. Na tabletu neni problem Gnome 3, ale spise aplikace.
Používám GNOME od verze 1.4.Podobne.
Nedá se přizpůsobit,Naopak, Gnome Shell je diky podpore javascriptu s plnou integraci Glib a GTK velmi konfigurovatelny. S extensions ho lze nakonfigurovat do podobneho stavu jako Gnome 2 a pak je tu Cinnamon.
je pomalý,Neni.
efekty zbytečně žerou baterku.Na laptopu s Intel GPU zadny viditelny rozdil (CentOS 6/Fedora 17), nove karty resi 2D akceleraci pres 3D tak jako tak.
Až skončí podpora pro Ubuntu 10.04 tak přejdu na E17, líbí se mi Bodhi Linux.Ubuntu 10.04? Pouzival jste Gnome Shell vubec nekde? Hodne stesti s E17, myslim, ze poznate vyznam slova nedodelany a nakonec jeste stejne budete mit pod kapotou dve tretiny spatne naintegrovaneho Gnome.
Velmi konfigurovatelný tím, že na to naplácám hromadu rozšíření třetích stran? Tohle myslíte naprosto zcela vážně? Pokud ano, tak asi povedeme monology. Já nechci hledat hromadu rozšíření (jednou jsem to v prvotním šoku zkusil), abych si nastavil to tak, jak jsem ten systém deset let používal a jak jsem mohl před tím ladit skrz základní funkcionalitu. Navíc mi nikdo nezaručí, že za 2 roky některý z frikulínů pomění nekompatibilně API a já si tohle kolečko absolvuju nanovo.Nedá se přizpůsobit,Naopak, Gnome Shell je diky podpore javascriptu s plnou integraci Glib a GTK velmi konfigurovatelny. S extensions ho lze nakonfigurovat do podobneho stavu jako Gnome 2 a pak je tu Cinnamon.
Aneb jak se například teď stalo vývojářum z Mintu :DNavíc mi nikdo nezaručí, že za 2 roky některý z frikulínů pomění nekompatibilně API a já si tohle kolečko absolvuju nanovo.
Naopak, Gnome Shell je diky podpore javascriptu s plnou integraci Glib a GTK velmi konfigurovatelny. S extensions ho lze nakonfigurovat do podobneho stavu jako Gnome 2 a pak je tu Cinnamon.Mně osobně přijde, že jednou z největších chyb je právě že musel vzniknout ještě Cinnamon. Unity chápu. Ale Cinnamon podle mě vznikl proto, aby pokryl požadavky, které Shell nepokrývá ani při sebelepším JS tweakování. Ač mi Shell vyhovuje mnohem víc než Cinnamon, tak si podle mě jeho autoři přímo říkají o forky.
Hodne stesti s E17, myslim, ze poznate vyznam slova nedodelany a nakonec jeste stejne budete mit pod kapotou dve tretiny spatne naintegrovaneho Gnome.Aspoň bude hlásit integrační bugy. To je potřeba.
Notebook cestuje stále se mnou, je mobilní. Chceš měnit význam slov?Ja sebou vozil na sluzebky i standardni desktop kvuli FPGA PCIe kartam. V danem kontextu se mobilnimi platformami mysli toto.
Shell není konfigurovatelný v tom smyslu, že si ho nemohu nastavit jak jsem byl zvyklý.A ja nemohu nastavit nektere veci jak jsem byl zvykly ve fvwm2.
Arogance těch, kteří GNOME2 odepsali je trestuhodná.Trestuhodna? Koho chcete trestat? Za to, ze vam dali k uzivani zadarmo kod? Nikdo neni povinen psat cokoliv podle vasich predstav. Anglicane maji jedno hezke prislovi: "put your money where your mouth is", najdete si vyznam.
Nedá se to rozumně používat. Přepínání aplikací je nechutně pomalé.Muzete kvantifikovat nechutne pomale? 1GB ram je zoufale malo na jakykoliv soucasny desktop, s vasi konfuguraci nic noveho neinstalujte.
Nicméně mně výrobky nVidie cca deset let fungovaly bezproblémově, problémy přišly až s Compizem a Mutterem.Protože Compiz a Mutter po nich najednou chtěli něco, co už je roky samozřejmostí. Já z tohoto důvodu jedu taky na Intelu. Na běžnou kancelářskou práci ideální. Ovladače pro Linux holt mají nejlepší (je fakt, že to je spíš tím, jak mizerné je ATI a nVidia mají, než tím, že by byly tak super
Ja sebou vozil na sluzebky i standardni desktop kvuli FPGA PCIe kartam. V danem kontextu se mobilnimi platformami mysli toto.Jenže na tom právě GNOME3 nepoběží dostatečně svižně. GTK je slabším HW příliš těžkopádné.
A ja nemohu nastavit nektere veci jak jsem byl zvykly ve fvwm2.Bavíme se o GNOME a přechodu mezi po sobě jdoucími verzemi.
Trestuhodna? Koho chcete trestat? Za to, ze vam dali k uzivani zadarmo kod? Nikdo neni povinen psat cokoliv podle vasich predstav. Anglicane maji jedno hezke prislovi: "put your money where your mouth is", najdete si vyznam.Trestuhodné ve smyslu hození přes palubu velké části dlouholetých uživatelů. Zahození práce spousty vývojářů aplikací, grafických témat atd. Zahození funčního systému. Zadarmo mi žádný kód nikdo nedal, jedná se o svobodný software. BTW byl jsem "Friend of GNOME".
Muzete kvantifikovat nechutne pomale? 1GB ram je zoufale malo na jakykoliv soucasny desktop, s vasi konfuguraci nic noveho neinstalujte.Přepínání aplikací pomocí Alt+Tab s prodlevou 1s. Přepnutí z činností na konkrétní aplikaci 2s zátuh. V GNOME2 bez kompizu cca 0.2s. S velikostí RAM to nesouvisí.
Samsung to zkoušel a nakonec místo GTK zvolil Enlightenment Foundation Libraries (EFL).Jeden z hlavnich duvodu byla BSD licence, nicmene v Tizen to nakonec nebude, prilis mnoho prace to udrzovat a podporovat, pojede se jen pres Javascript a HTML5.
Trestuhodné ve smyslu hození přes palubu velké části dlouholetých uživatelů.Nikdo vas pres palubu nehazi. Smirte se s tim, ze prichazeji zmeny, desktop pred deseti lety byl jiny a za deset let bude opet jiny.
Nikdo vas pres palubu nehazi. Smirte se [!] s tim, ze ...LOL, tak to jo ...
Vyhrožování umatláváním displaye to jen zhoršuje. Chci vidět, jak člověk celý den bude pracovat na dotykovém displayi o velikosti 21", ať už ve formě monitoru nebo tabletu.Na 22" monitoru to celkem jde, ale jedna se jen doplnek ke klavesnici.
prace v tom neni moc efektivniOsobne to vidim presne naopak, zejmena diky dobremu ovladani klavesnici. Navic se mi zda, ze designeri Gnome si precetli nejakou UI Ergonomics for Dummies, coz je ve svete Linux desktopu rarita.
Spoléhání se na ovládání klávesnicí, což je reálně prachobyčejný workaround z pohledu usability?Odkdy je efektivni ovladani klavesnici proti ergonomii?
Umlácení užívatele v neustálém ježdění myší kamsi do pryč,Tohle neni potreba, rychlejsi je stisknout Win klavesu.
Výběr aplikací v menu zcela nevhodný pro desktopyVyber instalovaneho SW nema s ergonomii absolutne nic spolecneho.
Nemožnost jednoduše si přizpůsobit rozložení prvkůCo tim myslite?
už jen doráží naprosto hloupé rozhraní,Opet vice specifikujte.
akorát vhodné pro omatlávače displaye.Dotekove ovladani bude na desktopu alternativa a doplnek ke stavajicim zpusobum, jak u Gnome 3, tak u Win 8.
Vyber instalovaneho SW nema s ergonomii absolutne nic spolecneho.Vy toho asi moc o uživatelském rozhraní nevíte, když vyplodíte takovou kravinu.
Jak mi klávesová zkratka zrychlí přístup k aplikaci v menu, u které neznám přesný název?Tedy budme konkretni. V cem je vyhledavani nezname aplikace horsi u Gnome 3 nez u Gnome 2?
Luxus, takže si musím pamatovat, jak se jmenuje "System Settings", i když na vedlejším systému to třeba mám počeštěné ...tak naokraj, mám dojem, že KDE vyhledává zároveň v lokalizaci i v originálním řetězci ... bylo by hezké, kdyby to GNOME taky umělo (což ovšem na tom argumentu principiálně nic nemění; problém může být už jen s hledáním českého názvu se slovenskou lokalizací ...)
(což ovšem na tom argumentu principiálně nic nemění; problém může být už jen s hledáním českého názvu se slovenskou lokalizací ...)To bys ale pak musel řešit vzdálenost jazyků (a teď nemyslím podobnost), kdy čeština a slovenština by byly téměř záměnné, polština a další by byly rovněž blízko, němčina, a samozřejmě angličtina.
# rpm -qa | grep l10n calligra-l10n-2.4.3-1.fc17.noarch kde-l10n-4.8.4-1.fc17.noarch calligra-l10n-cs-2.4.3-1.fc17.noarch kde-l10n-Czech-4.8.4-1.fc17.noarch # rpm -qi kde-l10n-Czech-4.8.4-1.fc17.noarch Name : kde-l10n-Czech Version : 4.8.4 Release : 1.fc17 Architecture: noarch Install Date: Čt 21. červen 2012, 13:27:50 CEST Group : User Interface/Desktops Size : 8654655 License : LGPLv2 Signature : DSA/SHA1, Čt 7. červen 2012, 21:03:21 CEST, Key ID efe4780cff6382fa Source RPM : kde-l10n-4.8.4-1.fc17.src.rpm Build Date : St 6. červen 2012, 22:08:16 CEST Build Host : x86-18.phx2.fedoraproject.org Relocations : (not relocatable) Packager : Fedora Project Vendor : Fedora Project URL : http://www.kde.org Summary : Czech language support for KDE Description : Czech language support for KDE.hmmmm ... kolik že těch jazyků máme?
Nie, musite len vediet vyznam slov, gnome-shell vyhladava aj v tagoch, takze napr. spominane "System settings" sa daju najst aj po napisani preferences a napr. pod browser to najde vsetky nainstalovane prehliadace (ak su spravne otagovane). Samozrejme to nemusi byt nutne nepriestrelne a v nudzovom pripade je stale mozne pouzit +/- stare menu (prejst do Applications, vybrat kategoriu a potom aplikaciu). Netusim, ci sa tagy aj lokalizuju, lokalizacie nepouzivam.
A co sa tyka stareho rolovacieho menu, tak to ste si s lokalizaciou moc nepomohli, kedze (ak sa dobre pamatam, standardne neupravene gnome 2 som moc nepouzival) tam polozky su zobrazene abecedne, co v kazdej lokalizacii moze znamenat uplne ine umiestnenie ponuk a rovnake su len obrazky.
Nie, musite len vediet vyznam slov, gnome-shell vyhladava aj v tagoch, takze napr. spominane "System settings" sa daju najst aj po napisani preferences a napr. pod browser to najde vsetky nainstalovane prehliadace (ak su spravne otagovane). Samozrejme to nemusi byt nutne nepriestrelne a v nudzovom pripade je stale mozne pouzit +/- stare menu (prejst do Applications, vybrat kategoriu a potom aplikaciu). Netusim, ci sa tagy aj lokalizuju, lokalizacie nepouzivam.Stále dokolečka obehraná písnička, něco si musím pamatovat a vybavovat, nemůžu spoléhat na vizuální paměť, musím do toho zbytečně investovat. Výsledek - zahoď mnoho let zkušeností, s pro mě negativním impaktem nového prostředí na efektivitu.
A co sa tyka stareho rolovacieho menu, tak to ste si s lokalizaciou moc nepomohli, kedze (ak sa dobre pamatam, standardne neupravene gnome 2 som moc nepouzival) tam polozky su zobrazene abecedne, co v kazdej lokalizacii moze znamenat uplne ine umiestnenie ponuk a rovnake su len obrazky.Bohajeho, to, že to bude v roletovém menu o řádek níže vadí minimálně, protože každý display má stejně i jiné rozlišení. Rozdíl je "o řád" vs. "trochu".
nemůžu spoléhat na vizuální paměť,Barevne ikony jak krava v prehledu a vy se nemuzete spolehat na vizualni pamet.
musím do toho zbytečně investovat.Myslite to svou investici jednoduchou instalaci vaseho stareho oblibeneho menu, ktere je tak uzasne pro vyhledavani aplikaci o nichz nic nevite?
Výsledek - zahoď mnoho let zkušeností,To je stale omleta pisnicka, kterou jste dosud nebyl schopen konkretne podlozit. Vcera jsem si zkusebne nainstaloval taskbary do Gnome 3, a s vyjimkou dockovani appletu, ktere se resi jinak i ty nejhorsi jsou na urovni toho, co se distribuovalo v Gnome ve Fedore 1-2 pred osmi lety a maji 99% potrebne funkcionality.
s pro mě negativním impaktem nového prostředí na efektivitu.Je mi lito, ale pokud vam nepomuze ani instalace puvodniho menu a taskbaru, jste velmi neflexibilni a to je v menicim se svete IT vase velka nevyhoda. Vase snaha dokazat, ze jedine predchozi zpusob ovladani byl ten spravny, mi pripomina zurive zastance "jedinych spravnych cest" i jinych oblastech.
po instalaci toho funguje víc než ve windows kde se musí milion věco doinstalovat a nastavit aby se to dalo používat.Za patnact let pouzivani Linuxu jsem s takovym argumentem v podstate nesetkal. Naopak vysoka konfigurovatelnost a upraveni na miru pomoci textovych souboru bylo davano jako vyhoda Linuxu, pro mne jiz od dob fvwm2 a RedHat 4.2.
Jo a když chcete aby fungovalo to co dřív a na co je většina uživatelů zvyklá tak si akorát musíte doinstalovat tohle a tamto, trochu to poladit a možná dosáhnete 99% funkcionality.Prostredi se zmenilo, pokud vam nevyhovuje, muzete (a) doinstalovat si doplnky (tri minuty prace), (b) prejit na jine prostredi. Desktop neni nastesti staticky a vyviji se, logicky ne vsichni musi byt s novym smerem spokojeni. Stare prostredi na bazi Gnome 2 se vyviji v projektu MATE a pokud bude dost lidi ochotnych to podporit jinak nez jen nadavanim na Gnome 3, muze to dale fungovat velmi dobre.
Ne, protože ty jsou naprosto hloupě rozmístěny v mříži po obrazovce a musím skrz ni scrollovat a lítat s myší oproti kompatnímu menu. Jasně, můžu začit bušit do klávesnice, jak už jste mi tu několikrát zopakovali. Fakt nejsem zcela dementní.nemůžu spoléhat na vizuální paměť,Barevne ikony jak krava v prehledu a vy se nemuzete spolehat na vizualni pamet.
Takové menu jsem dokonce i užíval, ale jeho chování mi nesedělo. Pokud za poslední měsíce někdo napsal jinou implementaci, je to možné, ale já fakt nemám chuť skládat dohromady základní funkcionalitu.musím do toho zbytečně investovat.Myslite to svou investici jednoduchou instalaci vaseho stareho oblibeneho menu, ktere je tak uzasne pro vyhledavani aplikaci o nichz nic nevite?
Já to tu doložil opakovaně, že to nechápete a máte pocit, že pro vás 99% tam je, je vaše věc. Ne má. Usability není o tom, že se tu vypíšu z jednotlivých připomínek, které vy stejně šmahem odmáznete jako buď implementované/implementovatelné přes rozšíření nebo jako moji neschopnost užít cool nový způsob užívání.Výsledek - zahoď mnoho let zkušeností,To je stale omleta pisnicka, kterou jste dosud nebyl schopen konkretne podlozit. Vcera jsem si zkusebne nainstaloval taskbary do Gnome 3, a s vyjimkou dockovani appletu, ktere se resi jinak i ty nejhorsi jsou na urovni toho, co se distribuovalo v Gnome ve Fedore 1-2 pred osmi lety a maji 99% potrebne funkcionality.
Mluvíte o sobě? Neřekl bych, že jsem neflexibilní, poukazuju stále na to, že nové prostředí porušilo základní pravidla usability, provedlo radikální změny a odradilo uživatele. Což povede s velkou pravděpodobností k degradaci uživatelské základny Gnome. A hloupost o měnícím se světě IT si strčte někam, ten, kdo mi s tímhle příjde na osobní jednání, bude vypoklonkován. Zahazovat znalosti, protože je něco zrovna teď v módě bez ohledu na efektivitu práce, je zhovadilost. Změny jsou a budou, ale je třeba rozumně zajistit přechod v případě, kdy je výrazná změna nutná.s pro mě negativním impaktem nového prostředí na efektivitu.Je mi lito, ale pokud vam nepomuze ani instalace puvodniho menu a taskbaru, jste velmi neflexibilni a to je v menicim se svete IT vase velka nevyhoda. Vase snaha dokazat, ze jedine predchozi zpusob ovladani byl ten spravny, mi pripomina zurive zastance "jedinych spravnych cest" i jinych oblastech.
Ne, protože ty jsou naprosto hloupě rozmístěny v mříži po obrazovce a musím skrz ni scrollovat a lítat s myší oproti kompatnímu menu.Nic takoveho delat nemusite, mate k dispozici rozdeleni do skupin jako v menu a filtrovani podle, tagu, nazvu kategorii. Znovu - pokud chcete mit stare menu, nainstalujte si ho.
nové prostředí porušilo základní pravidla usability,Muzete formulovat tato pravidla?
je třeba rozumně zajistit přechodSouhlas.
Stále dokolečka obehraná písnička, něco si musím pamatovat a vybavovat, nemůžu spoléhat na vizuální paměť, musím do toho zbytečně investovat. Výsledek - zahoď mnoho let zkušeností, s pro mě negativním impaktem nového prostředí na efektivitu.
Nik vam nezakazuje pouzivat primarne stary sposob, tzv. bez pamatania (co je hlupost, prinajmensom ten obrazok si pamatat musite aj tam) a ak si nejakou nahodou zapamatate podcast nazvu alebo nejake to nazvoslovie, tak pouzit vyhladavanie.
Bohajeho, to, že to bude v roletovém menu o řádek níže vadí minimálně, protože každý display má stejně i jiné rozlišení. Rozdíl je "o řád" vs. "trochu".
To nie je pravda. Ak je nieco na zaciatku lebo je to v skupine 'Accessories', tak to v slovencine ako 'Prislusenstvo' nebude na zaciatku ani zdaleka, o riadok nizsie tiez nie. Nevraviac o tom, ze ste dostali uz niekolko krat aj navod ako pouzivat vasu lepsiu vizualnu pamat a ten stary sposob v gnome shelli, jediny rozdiel je tam trocha viac cestovania mysou, na oplatku su ovela vacsie obrazky, takze je jednoduchsie aplikaciu najst. A ano, skupiny tam skutocne su (a ano, boli aj verzie, kde skupiny este neboli).
Snahu pomoci doinstalovani milionu rozsireni predelat toto prostredi na me vyhovujuci styl prace jsem vzdalGnome Shell vyzaduje castecne zmenit workflow a pak to jde plynule a efektivne, tohle je skutecne otazka hlavne zazitych zvyku. Doplnky z toho predchozi prostredi neudelate, ale lze se mu priblizit a hodne to ulehcit. Ja chapu, ze se nekomu nechce projit takovym procesem, ale je na odpurcich Gnome Shellu prijit s alternativnim kodem a nahradit tuto komponentu, a ne jen omlacovat jeho zastancum o hlavu jak je to spatne.
Dalsi problem je v tom, ze rozsireni vznikaji a zanikaji (nemusi byt up to date) a tim padem dnes muzu nainstalovat neco, co za pul roku uz nebude chodit a prede mnou bude zase problem - mam prostredi, ktere mi nevyhovuje.Tohle platilo o appletech Gnome 2 take, tam neni zadny rozdil, jen v misto C se pisi v Javascript, coz ma sve nesporne vyhody.
Co mi vadi asi nejvice je mrzaceni aplikaci typu Nautilus a odebirani funkcionality bez zjevneho duvodu.Souhlas.
zruseni vyvoje Thunderbirdu (na win) a dotklo by se mne zruseni Evolutionu (na linuxu)Tohle je otazka zdroju ochotnych na tom pracovat a zda se, ze klasicke mailove klienty pouziva mene a mene lidi.
Ohledne pluginu to pro panel samozrejme platilo, ale je rozdil jestli pouzivam 2 nebo 30.Tolik jich nebudete potrebovat, jen par, muzete si tam dat treba menu, dockbar ci power button. Tyhle zakladni extension budou udrzovane, o to bych se nebal. Diky tomu, ze jsou psane v Javascriptu, lidi schopnych je udrzovat bude v budoucnu plno, vice nez appletu v C. Navic az se Gnome Shell zacne usazovat, budete jich potrebovat spise mene.
Webove aplikace mi prijdou pomale a neohrabaneNemyslim, problem je offline prohlizeni. Desktopove klienty pro osobni mail pouziva mala mensina lidi a u firem zacina byt videt podobny trend. Minuly rok zacal nas nejvetsi zakaznik (cca 60000 lidi) prechazet na mail poskytovany Googlem, je to v podstate naskinovany Gmail, dalsi mensi (~3000 lidi) presli tento rok na mail v Office365 a ostatni lezou na Exchange pres web.
Dalsi desktop klient o kterem vim je KmailCo jsem jen slysel, KMail je ponekud problematicky (viz. treba i vyse v tomto vlakne) a nainstaloval by vam jeste pulku KDE. Ja zvazuji odchod od Thunderbirdu a alternativni reseni jsou Claws Mail a Evolution.
Fakt je rychlejší těch pár častých aplikací spouštět klávesovými zkratkami (které je třeba si pamatovat) než kliknout na panel na povědomou ikonu?Pro mě je to rychlejší. Přesto dám někdy přednost pohodlnému myšoidnímu panelu včetně levého horního rohu a rozkliknu si to rovnou ze seznamu oblíbených aplikací.
Pro vás asi ano, pro mne ne, smiřte se s tím.My jsme smíření. Celé tohle vlákno je o tom, že někteří nejsou smíření s Gnome 3 a nedokážou přistoupit na to, že je do jisté míry odlišné. A místo toho, aby narovinu řekli, že jim nevyhovuje, tak přicházejí argumenty, ze kterých vyplývá, že nevyhovuje (a nemůže vyhovovat) nikomu. Mně na Gnome 3 taky spousta věcí vadí, ale spíše technických než vyloženě designových, a doufám, že se alespoň některé z nich zlepší. A když mi něco bude na Shellu extrémně vadit, pošlu bugreport. Když mě pošlou do háje, kouknu po extensionách. Když žádná nebude, tak si ji buď napíšu, nebo si spustím prostředí, které mi vyhovuje.
My jsme smíření. Celé tohle vlákno je o tom, že někteří nejsou smíření s Gnome 3 a nedokážou přistoupit na to, že je do jisté míry odlišné. A místo toho, aby narovinu řekli, že jim nevyhovuje, tak přicházejí argumenty, ze kterých vyplývá, že nevyhovuje (a nemůže vyhovovat) nikomu.Celé tohle vlákno je o tom, že je pár lidí, kteří tvrdí, že Gnome 3 jim vyhovuje a všem ostatním tlačí ideu, že mají trávit čas tím, že si budou neustále nepoužitelné základní prostředí vyšperkovávat a přiohýbat. Kdežto "prudiči" říkají, že původní Gnome 2 GUI bylo smysluplnější. Zbytek buď tiše Gnome opouští a hledá alternativy nebo trpělivě stále se snaží a doufá, že někdo dostane rozum. A tu je ten zádrhel - Gnome 3 rozbilo a zahodilo 25 let zkušeností a i proto směřuje k zapomnění. Ač se těch několik lidí usilovně snaží tvrdit, že tomu tak není.
a všem ostatním tlačí ideu, že mají trávit čas tím, že si budou neustále nepoužitelné základní prostředí vyšperkovávat a přiohýbat.To sis možná spletl s jinou diskuzí nebo máš problémy s pochopeném psaného textu. V opačném případě cituj.
Když mě pošlou do háje, kouknu po extensionách. Když žádná nebude, tak si ji buď napíšu, nebo si spustím prostředí, které mi vyhovuje.
pavlix:Tak pokud tohle je to „a všem ostatním tlačí ideu, že mají trávit čas tím, že si budou neustále nepoužitelné základní prostředí vyšperkovávat a přiohýbat.“ tak to pak ano.Když mě pošlou do háje, kouknu po extensionách. Když žádná nebude, tak si ji buď napíšu, nebo si spustím prostředí, které mi vyhovuje.
Gnome 3 rozbilo a zahodilo 25 let zkušeností a i proto směřuje k zapomnění. Ač se těch několik lidí usilovně snaží tvrdit, že tomu tak není.Citation needed. Blogový zápisek vývojáře GTK, který byl napsaný záměrně, aby vyvolal diskusi na GUADECu, neberu jako zdroj. Někteří lidi GNOME 3 nezkousli a odešli k prostředím, které jim vyhovují. Naopak jsou zase lidi, které GNOME 3 oslovilo a začali jej používat. Znám třeba docela dost lidí, kteří přešli na Fedoru právě kvůli GNOME 3.
Citation needed. Mám kolem sebe lidi, kteří léta užívali Gnome a trojce na chuť nepřicházejí. Hledám ve svém okolí někoho, kdo by ho ocenil a nemohu nalézt. Tvrzení proti tvrzení. Chápu, že usilovně bráníte činy svých lidí, ale je třeba dohlédnout dále. Tento zápisek není jediný kritizující Gnome 3 a možná by stálo za to zvážit, zda na tom přece jen něco není. Zda třeba nežijete v nadšenecké bublině.Gnome 3 rozbilo a zahodilo 25 let zkušeností a i proto směřuje k zapomnění. Ač se těch několik lidí usilovně snaží tvrdit, že tomu tak není.Citation needed. Blogový zápisek vývojáře GTK, který byl napsaný záměrně, aby vyvolal diskusi na GUADECu, neberu jako zdroj. Někteří lidi GNOME 3 nezkousli a odešli k prostředím, které jim vyhovují. Naopak jsou zase lidi, které GNOME 3 oslovilo a začali jej používat. Znám třeba docela dost lidí, kteří přešli na Fedoru právě kvůli GNOME 3.
musim znat jmenoStaci znat kategorii. Pokud neco hledate a nevite zbla co, nic vam nepomuze ...
Vy toho asi moc o uživatelském rozhraní nevíte, když vyplodíte takovou kravinu.To co vam nainstaluji do menu je vec tvurcu ditribuce, nikoliv programatoru Gnome a pokud vam vybrane aplikace nesedi, muzete si to zmenit.
Tvůrci "distribuce" mají zahodit 25 let zkušeností a valnou část aplikací proto, že nějaký frikulín si myslí, že jeho nápad je prostě nej.Tvůrci distribucí se musí pouze smířit s tím, že jeden opensourcový balík už není v původní podobě udržován. Tedy alespoň ne stejnými lidmi. Je na nich, zda mu dokážou zajistit další podporu nebo ho nahradí jiným.
Tedy, lze vyměnit Gnome, jako ten slabý článek.Problém je v tom, že si tvůrce distribucí idealizuješ. Oni Gnome obecně nenahrazují, nemají k tomu důvod. Ti, kteří důvod našli, nahrazují Shell. Je to Ubuntu s Unity, Mint se Cinnamonem. Udělal bys líp, kdybys přestal věnovat své úsilí prudění ohledně Gnome 3 a Gnome Shellu a šel radši pomoct bandě, která pracuje na desktopu, který ti vyhovuje.
Menší přehled o otevřených oknech.Mám přesně opačný pocit.
Pomalejší a nepohodlnější přepínání aplikací.Jde mi to mnohem rychleji než u Gnome 2 a to jak klávesnicí, tak myší.
UI Gnome Shellu má jiný styl než GTK aplikace (to se asi netýká ergonomie, ale stejně...).Styl UI mi není nijak protivný a to ani v kombinaci s GTK aplikacemi, spíš naopak.
Spouštěč aplikací se mi víc líbí klasický z Gnome 2. Vertikální seznam je snažší "projít" než mřížku (ta je navíc přes celou obrazovku, takže musím víc hýbat očima).Jediné s čím bych zatím mohl souhlasit.
A pokud si dobře vzpomínám, ikonky jsou ještě větší něž ikonky v levém pruhu (což vypadá divně).V tom nic divného nevidím.
Mám přesně opačný pocit.Prosím o vysvětlení. V Gnome 2 se stačí podívat dolů na panel a vidím otevřená okna. V Shellu musím najet do rohu, dívat se na animaci, zorientovat se v tom, kliknout a zase se dívat na animaci.
Jde mi to mnohem rychleji než u Gnome 2 a to jak klávesnicí, tak myší.Nechápu jak jsi toho docílil. Kliknutí na tlačítko v taskbaru, popř. skrolování je megapohodlné a ultrarychlé (odhadem 0.3 sekundy). Kdežto Shell: roh, animace, zorientovat se, vybrat okno, animace. V Gnome 2 taskbaru navíc tlačítka zůstávají na svém místě + můžu si je ručně řadit. Jak přepínáš taby v prohlížeči? Nepřijde ti to pohodlnější než přepínání v Shellu?
Styl UI mi není nijak protivný a to ani v kombinaci s GTK aplikacemi, spíš naopak.Naopak? Zase nechápu :) To že mají různé části systému odlišné GUI styly nepovažuju za výhodu. Ale tohle je věc, kterou bych překousnul, nic zásadního...
Prosím o vysvětlení. V Gnome 2 se stačí podívat dolů na panel a vidím otevřená okna.Já osobně jsem tam běžně neviděl okna, ale tlačítka s kusem popisku, když se vejde.
V Shellu musím najet do rohuZajímavé, že já nemusím. I když najetí do rohu trackballem je ve zlomku vteřiny.
Nechápu jak jsi toho docílil. Kliknutí na tlačítko v taskbaru, popř. skrolování je megapohodlné a ultrarychléAlt+tab, alt+` umožňuje procházed dvourozměrně, což je řádově rychlejší než jednorozměrně přes všechny okna. Najetí do rohu je zlomek vteřiny bez přemýšlení, očima ve větším množství oken vidím které chci. Najedu a kliknu. Navíc je to opět dvourozměrné a vzhledem k tomu že to používám hlavně když chci vidět, ve které okně se už něco změnilo, je to ideální.
Jak přepínáš taby v prohlížeči?Blbě. Mezi blízkými pomocí pgup a pgdown. V poslední době využívám toho, že když dám ctrl+T, tak se mi otevře nový. Do adresní řádky napíšu nějaké klíčové slovo. Firefox mi v nabídce nabídne i ten panel, který už je otevřený, šipkou na něj doskáču a enter. Když mi ho to náhodou nenajde, tak si ho nechám z historie otevřít nový. Když to jde, tak přepínám klávesovou zkratkou ctrl+W.
Nepřijde ti to pohodlnější než přepínání v Shellu?Ani v nejmenším. Ale špatně se to srovnává, protože v Shellu přepínám mezi vizuálně různými věcmi, kdyžto v browseru mívám pět až deset exemlářů něčeho vizuálně úplně stejného.
To že mají různé části systému odlišné GUI styly nepovažuju za výhodu.Jsou tak dobře odlišené, působí to docela hezkým kontrastem. Navíc černý styl okrajů ladí s černým okrajem ntb (alespoň v mém případě) i s třeba s černou tmou, tudíž neruší a vnímám z něj jenom aktivní prvky. Z mého pohledu designový triumf. Ale píšu jen osobní dojmy a osobní zkušenosti. Chápu, že nevyhovuje každému to samé.
V poslední době využívám toho, že když dám ctrl+T, tak se mi otevře nový. Do adresní řádky napíšu nějaké klíčové slovo. Firefox mi v nabídce nabídne i ten panel, který už je otevřený, šipkou na něj doskáču a enter.autora tehle vychytávky bych nejraději zabil a tomukdo mi rekne jak to vypnout koupim pivo
Já osobně jsem tam běžně neviděl okna, ale tlačítka s kusem popisku, když se vejde.To mi stačí, stejný princip jako taby v Chrome. Problém s exposé je, že mám celkem často několik podobně vypadajících oken. Chtěl bys mít v prohlížeči tabbar schovanej a přehled / přepínání přes exposé?
Zajímavé, že já nemusím. I když najetí do rohu trackballem je ve zlomku vteřiny.Někdy používám myš, někdy zkratku (zkratky teda jenom v prohlížeči: Ctrl+[Shift]+Tab) a někdy skroluju myší. Pokud by mi někdo vzal cokoliv z toho vadilo by mi to. Najetí je zlomek vteřiny, ale pak mě čeká rušivá animace, která mi překryje celou obrazovku. Plus další zlomky vteřiny na zorietování se, zase roh a animace.
Alt+tab, alt+`Alt+tab je nepohodlný když to srovnám s kliknutím / skrolováním na taskbaru. Kontrast stylů Shellu a GTK mi přijde podobně hezký jako kontrast GTK a Qt aplikací :) Shellové dialogy a menu mají jiné barvy, paddingy, tvary tlačítek... Místo Shellu by měli udělat klasický desktop alá Win7 / Gnome 2 s exposé, protože pro někoho to je zjevně pohodlný způsob přepínání. To by bylo mnohem rozumnější. Spokojených uživatelů by bylo víc.
Chtěl bys mít v prohlížeči tabbar schovanej a přehled / přepínání přes exposé?Pravděpodobně ne. V browseru mám příliž mnoho stejně vypadajících věcí, vyhovuje mi ovládání víceméně tak jak je, z pohledu toho, že nevím o žádném lepším.
Někdy používám myš, někdy zkratku (zkratky teda jenom v prohlížeči: Ctrl+[Shift]+Tab) a někdy skroluju myší.Taky používám obojí.
Najetí je zlomek vteřiny, ale pak mě čeká rušivá animaceZkoušel jsem Cinnamon, který to má bez animace a přišlo mi to rušivější.
Místo Shellu by měli udělat klasický desktop alá Win7 / Gnome 2 s exposé, protože pro někoho to je zjevně pohodlný způsob přepínání. To by bylo mnohem rozumnější. Spokojených uživatelů by bylo víc.Já mám takové podezření, že většina nespokojených má tu nespokojenost jako zálibu. Mám to z vlastní zkušenosti, jen to uplatňuju jinde než na desktopu. Nevěřím tomu, že by tě bavilo rozplývat se nad spokojeností s desktopem, pokud to není zrovna porovnání s nějakým, se kterým jsi nespokojený.
Stěžuju si na to, protože mě stav Linuxového desktopu docela štveLze buď na věci pomáhat, nebo s nima hýbat k lepšímu :).
Pokud nerad cestujete mysi, pouzijte Win klavesu.Bohužel teda já jsem zvyklý, že win klávesa je compose a toho se prostě nezbavím. Takže alt+F1.
a stejne tak prepinani [Alt][Tab] mezi aplikacemi a [Alt][~] mezi okny stejne aplikace (na stare chovani je extension).Tak zrovna za tohle bych vraždil - opravdu by mě zajímalo, jaká je výhoda mít pro přepínání dvě různé zkratky. Pochopil bych, kdyby staré chování bylo výchozí a nové ve formě rozšíření pro masochisty, kteří netrpí problémem, že se na klávesnici občas taky netrefí. Pro mě byla jediná výhoda v tom, že jsem se pro terminály, kde mi tohle chování pije krev nejvíc, rychleji adaptoval na
tmux
.
Tak zrovna za tohle bych vraždil - opravdu by mě zajímalo, jaká je výhoda mít pro přepínání dvě různé zkratky.Na otázku jsem odpověděl už v předchozím komentáři.
Navíc je diskutabilní, zda je mačkání kurzorových kláves v mřížce skutečně o tolik rychlejší, pro mě to žádná výhra nebyla.IMHO, dulezita je automaticka filtrace. Napisi 'sett' a sipkou vyberu mezi ctyrmi, peti aplikacemi.
Já vám to neberu - nicméně v diskusi zde je nemalé procento "haters"Právě.
kterým prostě vyhovuje cokoli jiného, než Gnome Shell.Právě že těch, kterým vyhovuje něco jiného není v diskuzi až tolik, jako těch, kterým vyhovuje Gnome Shell jako cíl nadávání :).
Právě že těch, kterým vyhovuje něco jiného není v diskuzi až tolik, jako těch, kterým vyhovuje Gnome Shell jako cíl nadávání :).Mě je shell v zásadě ukradený, spolu s KDE4 mě to donutilo přejít co nejvíc na konzolové programy jako
mutt
a tmux
. Čili omalovánky kolem už nejsou tak podstatné, takže jsem zakotvil u LXDE. Tam se panel dá jednoduše na pár kliků nastavit** přesně jak potřebuji, ne jak rozhodl tvůrce, nebo jeho neschopnost. A, podržte se, i bez instalace javascriptových rozšíření.
* nebo jak je to rozumné na tom kterém zařízení, na EEE s pidi displejem používám jiné nastavení, než na velkém monitoru.
** Což se KDE4 učily pěkných pár releasů a doteď to není v porovnání s lxpanel úplně ono.
Mě je shell v zásadě ukradenýTo vidím :).
Mě je shell v zásadě ukradený, spolu s KDE4 mě to donutilo přejít co nejvíc na konzolové programy jako mutt a tmux.Nebo
shutdown
. Dvourozměrné procházení může být výhoda od určitého počtu oken - já obvykle nemám víc, jak 5 oken na plošePro pět a méně oken je pro mě nejrychlejší alt+tab.
Navíc je diskutabilní, zda je mačkání kurzorových kláves v mřížce skutečně o tolik rychlejší, pro mě to žádná výhra nebyla.O kurzorových klávesách nebyla řeč.
BTW: jediná skutečně dobrá věc na shellu je dynamické zvětšování počtu virtuálních ploch.Jinými kritizované.
Pro pět a méně oken je pro mě nejrychlejší alt+tab.Což je přesně to, co v úžasném shellu nefunguje a co tvrdím od začátku. Na třetí otevřený terminál se z okna prohlížeče dostanu pomocí
Alt+Tab
+ třikrát Alt+~
. Vážně úžasné vylepšení. Znovu opakuji, pochopil bych, kdyby takový komplexní systém přepínání bylo rozšíření a to obvyklé bylo výchozí, ale naopak to, minimálně pro moje typické workflow, nedává žádný smysl.
O kurzorových klávesách nebyla řeč.Byla řeč o zobrazení v mřížce a v shellu se na procházení mřížky aplikací dají použít i kurzorové klávesy. Což je o něco lepší, než zběsilé
Atl₊Tab
, Alt+~
, ale ani s nimi mi ten systém k srdci nepřirostl. Prostě na prostředí, které má být jednoduché a konzistentní je drobnost jako přepínání oken zbytečně komplexní. Vždyť jenom pokud se takto náhodou přepnu na jinou plochu, nedostanu se dalším Alt+cosi zpět, ale původní aplikaci si v tabulce musím pěkně najít.
Ad: virtuální plochy - zatím jsem tu o nich nečetl křivého slova Vážně úžasné vylepšení.Jsem o tom přesvědčen. Méně stisků kláves a rozlišení, co chci přepínat mi 100% vyhovuje.
Což je o něco lepší, než zběsilé Atl₊Tab, Alt+~,Ono je lepší neovládat systém zběsile.
ale ani s nimi mi ten systém k srdci nepřirostl.Mně by s nimi taky nepřirostl, nepoužívám je.
Na třetí otevřený terminál se z okna prohlížeče dostanu pomocí Alt+Tab + třikrát Alt+~.Tedy stejny pocet jako u stareho systemu. A pak to zkuste opacne - zjednoho ze tri terminalu do firefoxu - a usetrite dva stisky. A nebo prepinat jen mezi tremi terminaly - opet vyhodnejsi - a cim mate otevreno vice oken ruznych aplikaci, tim efektivnejsi. Pravidlo je jasne: [Tab] plus klavesa nad [Tab] - nemusi to byt [~] je prepinani mezi stejnymi aplikacemi, [Alt]+[Tab] mezi ruznymi. Jednoduche a meritelne vyssi efektivita pri prepinani.
To by melo byt vyvazeno vylepsenimi, ktere UX dlouhodobe zvysi.To je individualni, u me to tak je. Ovladani aplikaci, dynamicke plochy, preview applikaci ...
koncept Shellu je podle me jednoznacne horsi nez panel + exposeOpet individualni. Gnome Shell vam neumoznuje pridat panel? Pak tu mate Cinnamon.
Problem Gnome 3 je, ze vyhovuje o dost mensi skupine lidi nez Gnome 2.O tom, ze nevyhovuje plno lidem, o tom nema smyslu mluvit. Kde mate zdroje o "o dost mensi"? Rekl bych, ze to ted nevi nikdo.
Shell je od začátku stavěn s vizí jiného způsobu ovládání.Ano.
S panelem alá win7 + exposé by bylo spokojeno výrazně víc lidí.Tak urcite by se s tim nic nezkazilo.
Já si udělal takový test u Fedory 15. Posadil jsem před GNOME 3.0 každého člena rodiny (všechno BFU, otec 20 let na Windows, trochu na Linuxu s GNOME 2, ségra 10 let na Windows a trochu na Linuxu s GNOME 2, máti 5 let na Linuxu s GNOME 2), neřekl jsem jim ani slovo, ať si poradí sami (v běžné práci: otevření prohlížeče, nalezení a otevření souboru atd.). A čekal jsem, jak to dopadne. Všichni to zprvu asi půl minuty zkoumali, potom zamířili k tlačítku Činnosti a jak na něj klikli, neměli už problém. Potom jsem dal každému asi 10 minutové školení, kdy jsem jim principy práce s GNOME 3 ukázal do detailu a tím celé seznamování skončilo.
Ale je fakt, že to vypnutí systému bez rozšíření by asi nezvládli. To rozhodně považuju za designový fail.
Když posadíte BFU před komp na kterém budou jakékoliv Win od Win95 do Win7 nebo Gnome2 tak to po chvilce bude umět ovládat.Nebo KDE 3.5.
Když posadíte BFU před komp s čistým Gnome3 nebude ani vědět jak to vypnoutA kolik bude potrebovat casu se to naucit? Pokud chybeji taskbar ci menu aplikaci, doinstalujte je.
A je problém dát po instalaci na plochu ikonku "Nastavení tradičního vzhledu", aby se vyhovělo konzervativním uživatelům ?Ano to byla velka chyba Gnome 3.
Doba, kdy vývojáři vyvíjeli desktop především pro sebe je pryč,Motivace OSS vyvojaru muze byt ruzna a pokud chteji neco udelat nejak, at si to tak udelaji. Pokud jsou placeni, rozhoduje zamestnavatel.
Proč se Gnome nepoučilo z chyb, které se projevily u KDE4 a opakuje je prakticky úplně stejně ?Pridejte k tomu Windows 8. Myslite, ze je to nahoda?
Motivace OSS vyvojaru muze byt ruzna a pokud chteji neco udelat nejak, at si to tak udelaji. Pokud jsou placeni, rozhoduje zamestnavatel.Ať už jakékoli rozhodnutí udělá kdokoli, je jeho riziko, že se to setká s nevůlí a odmítáním. Ale vždycky je větší riziko jít proti proudu. A proud obvykle teče vymletým korytem.
Pridejte k tomu Windows 8Ne, to je důkaz o nepoučitelnosti. Na desktopu zatím nikdo nevymyslel lepší způsob zadávání než je klávesnice a myš. Kdyby se obojí vešlo v rozumné velikosti na mobilní zařízení, používají se i tam. A s tím optimální desktop úzce souvisí. A jak se zdá, ten který byl navržen pro Win95 se optimálnímu dost blíží.
Na desktopu zatím nikdo nevymyslel lepší způsob zadávání než je klávesnice a myš.Na tom se nic nemeni. A ted je tu doplnek - touch screen. Gnome 3 se vyborne ovlada klavesnici a s mysi take nejsou problemy.
Ne, to je důkaz o nepoučitelnosti.Uvidime. Lide na Linuxu mohou hlasovat nohama, na Widows jsou na tom hure.
touch screenMě osobně představa zamaštěné obrazovky dvakrát neláká :)
Lide na Linuxu mohou hlasovat nohama, na Widows jsou na tom hureProč? Mohou jít opačným směrem. Situace je dneska jiná než dřív, Android a podobné platformy trochu změnily povědomí o linuxu. I proto mne současný stav netěší, v Gnome2 nebo KDE3.5 by byli jako doma.
Mě osobně představa zamaštěné obrazovky dvakrát neláká :)Mne na hlavnim desktopu take ne, ale tech zarizeni bude brzy na trhu kupa.
Proč? Mohou jít opačným směrem.To se v praxi nestane.
tech zarizeni bude brzy na trhu kupaTo určitě, ale k tomu co potřebuju dělat si nedovedu absenci klávesnice představit. I mobil mám s klávesnicí, zaplaťpánbůh je pořád dělají.
To se v praxi nestanePokud budou linuxí desktopy v dnešním stavu, tak nejspíš ne.
Pokud budou linuxí desktopy v dnešním stavu, tak nejspíš ne.To neni otazka desktopu, ale aplikaci pro desktop. Pokud nebudem brat v uvahu vyvojarske nastroje, Firefox ci LibreOffice,n je vetsina aplikaci nedodelana, v poloopustenem stavu. Drive bylo plno veci psano studenty behem studia, sice bez zkusenosti, nicmene s nadsenim a dobrou vuli. Jenze ti se ted presunuli na Web a mobilni platformy. Server je vec jina, tam jsou penize a firmy ochotne investovat.
aké mám problém na skoro všech linuxech si navoliut na CRT monitoru rozlišení a refresch jaký potřebuji.Pokud monitory podporuji DDC melo by to jit automaticky, pokud ne tak pres editaci xorg.conf (man xorg.conf). Vetsina klikatek pro CRT jiz neni v dnesni dobe LCD asi moc testovana/podporovana.
Jaké máte zkušenosti s mate a mintem?S nejnovější verzí až na jednu vyjímku* jen dobré. *podivný bug při používání dvou monitorů, kdy se druhý, sekundární a větší monitor tváří pro video jako že je menší, takže na cca 10cm obrazovky nic nepřehraje a zůstává tam jen statický obraz. Ale zatím jsem byl moc líný to řešit.
Je to dobrá volba pro někoho mukomu vyhovovalo ovládání alá KDE 3.5 a windows 2000 ? :)Přijde mi to jako správná volba pro ty, kteří si nechtějí každých půl roku zvykat na něco nového, když zrovna Fuhrer rozhodne, co je pro ně právě teď v kontextu společenských trendů to nejlepší a jediné možné.