Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma ztratila o jeho program zájem. O to větší překvapení bylo, když autor na konferenci KubeCon zjistil, že Microsoft jeho kód převzal, přejmenoval a vydává jako vlastní produkt (Peerd). Ve zdrojových kódech se dokonce objevil „Copyright (c) Microsoft Corporation“. Po stížnostech ze strany komunity by toto už mělo být napraveno. Nicméně nepříjemná pachuť z této „spolupráce“ zůstává.
Tiskni
Sdílej:
Podívej Žako, nechci do této diskuze z loyality vůči Pavlovi zasahovat, ale ten problém je mnohem hlubší a začal doutnat už před 20 lety. S oblibou tady hovoříš o mém "kumbálu", aniž bys kdy vkročil na místa kde dělám. Mimochodem, je to ta katedra kde učí Pavel a využívá při výuce mou disklessovou infrastrukturu.
Ale před 20 lety, jsem pracoval na ÚMOb Ostrava Jih, kde se jelo na linuxu. Šlo o největší úřad v ČR, takže nemohli názory jeho IT zaměstnanců ignorovat. A tenkrát jsem byl na ministerstvu za člověkem který to měl ze strany státní správy řešit. A ten neměl ani kumbál, ani pravomoci k tomu aby skutečně něco řešit mohl.
Podle mne je totiž povinností státu budovat infrastrukturu a zajistit vývoj svobodného, platformně nezávislého SW. A také bylo povinností státu šlápnout Microsoftu na krk, za vázaný prodej.
Nic z toho se nestalo. Naopak se vylily miliardy do byznysu soukromých firem a proto má dnes MS monopol - alternativa neexistuje. A to je Pavlův problém! Nechápe, že už je pozdě. Poslední šance něco změnit zhasla s tím Bartošovým projektem. Psal jsem mu, ještě než přišel jeho neslavný konec, ale neobtěžoval se ani napsat: "Děkujeme za váš názor". Takže podle toho i dopadl.
a proto má dnes MS monopol - alternativa neexistujeAlternativa k čemu? K jejich operačnímu systému? K jejich implementaci LDAPu nebo SAML serveru či jiných IdP protokolů? Tady se musím připojit k ostatním – opravdu nechápu, proč takhle velká technická univerzita není schopná spravovat databázi svých uživatelů a obstarat jejich přihlašování nebo třeba provozovat službu typu e-mail nebo síťové disky / úložiště. Když jsem ještě dělal na VŠ, tak jsem se mj. staral o poštovní server pro studenty – 20 000+ uživatelů. Běželo to na svobodném softwaru, takže náklady na licence nula. Na „service desku“ se řešily banality typu zapomenuté heslo (které by se řešily tak jako tak – přihlašovalo se přes společný LDAP) a ke mně se dostal nějaký student se „složitějším“ problémem snad jen jednou za celou dobu. Server se jednou koupil, a potom roky sloužil, jestli se obměňoval, tak spíš preventivně, protože vypršela záruka, nicméně v celkovém rozpočtu na hardware tohle byla nepodstatná položka. Později to běželo virtualizovaně, ale zase to zabíralo zlomek kapacit. Pracoval jsem tam jako „pomvěd“ na částečný úvazek, takže i mzdové náklady se blížily nule. Zastupitelnost byla přes kolegy – jeden doktorand za podobné peníze jako já tehdy a pak 1-2 admini, kteří na to ale prakticky nemuseli sáhnout a měli vlastní práce dost, takže by je škola platila tak jako tak. Po letech spokojeného používání ten systém zrušili stejně jako další interně provozované systémy a následně se škola stala plně závislou na Microsoftu. To už jsem tam nebyl, protože jsem se na to nechtěl dívat, stejně nebylo v mých silách s tím něco udělat. Bylo to politické rozhodnutí shora.
Alternativa k čemu?
Ke všemu co tě napadne. Viz diskuze. Jaké máš opensource alternativy pro distribované blokové zařízení? Co se kde používá? Myslíš, že pro to, že by to bylo lepší z hlediska kódu? Zapomeň! Napíšu ti to samé co jsem řekl Pavlovi.
Nemůžeš budovat kritickou infrastrukturu na dobrovolnické bázi. Vše stojí peníze a čas. A jelikož čas jsou peníze, stojí to hlavně čas. Jenom magor jako Pavel do toho jde sebezničujícím stylem, který končí vyhořením.
V době, kdy jsem dělal na úřadě (2003–2008) mělo IT oddělení 6 lidí. Hana, která řešila nákupy dostala z neustálého stresu v 50 rakovinu. Naším šéfem byl Josef „Béďa” Perzyna. To on pil krev všem radním, protože byl tou hlavní překážkou pro ty jejich kšeftíky a malou domů. Čelil neustálému tlaku, protože měl jen maturitu a práce vedoucího IT na úřadě je všechno možné jen ne IT práce. Odnesl to cukrovkou a šedesátky se také nedožil. Měl na starosti centrální úložiště a správu uživatelů a zatupoval ho Ivan. Z Ivana Doležala, který připravoval aktualizace linuxového desktopu se po přechodu na widle stal poskok. Zemřel v práci koncem října 2014 v 50 letech. Za mé éry ale oprašoval úřednicím ikonky na ploše žoviální Karel, který byl z nás nejstarší a jediný měl VŠ vzdělání v oboru, jenže mu vlak ujel již během 90. let. Když jsem v roce 2008 odcházel do Prahy, Béďa zřejmě došel k názorou, že beze mne za zádu už to nedá, takže dal výpověď. Ale ještě než odešel, vyhodil kvůli chlastu Karla, který se zřejmě domníval že už na něj nemůže a tím pádem ztratil veškeré zábrany – definitivně se upil do roka. No a poslední z naší party, Danek, který měl na starosti aplikace MS Windows je na úřadě dodnes. Byl nejmladší, ale už má také šediny.
A místo mne v roce 2008 nastoupil kámoš, se kterým jsme v roce 2003 naprgali intranet. A jsme zase u toho. Je pozdě. Kdyby se byl tenkrát nechal ode mne přesvědčit, mohl být k dispozici modulární redakční systém, nad kterým se dalo postavit cokoliv, protože byl navržen pro úřad, který měl nejrozsáhlejší agendu v celé republice.
Alternativa k čemu?
Dlouhé roky v naprosté spokojenosti používám jabber. A kdyby Google neovládli kokoti, používali by ho všichni. Dlouhé roky používám vlastní instanci MediaWiki. Má tolik možností, že to většina lidí není schopna pobrat – a právě to je děsí! Bohužel, většina lidí chce mít kolem sebe šraňky, žít jak dobytek v ohradě – pokud možno bez starostí. A nepřemýšlí nad tím, kdy je odvezou na jatka.
Můj názor na „digitalizaci” se za těch 20 let nezměnil. Pokud chce stát digitalizovat agendu, musí mít k dispozici aparát, který zajistí vývoj potřebného software, který nelze omezovat pouze na jednu komerční platformu. A s tím samozřejmě jde ruku v ruce i HW a konektivita – opět připomínám nedávnou diskuzi, na kterou jsem odkázal hned z počátku – to s čím pracují subsložky státní správy má být pod kontrolou státu a ne soukromých firem se sídlem v USA.
Když jsem ještě dělal na VŠ, tak jsem se mj. staral o poštovní server pro studenty – 20 000+ uživatelů.
Jo? A kolik lidí se o něj staralo kromě tebe? Jak byli placeni? Jak byla řešena zastupitelnost? Kolik mailů přes něj tenkrát teklo? A uvědomuješ si, že dnes je to už pouze jedna z mnoha služeb zajišťujících vzájemnou komunikaci a že kdekdo chce abys podporoval hlavně to, co používá on?
opravdu nechápu, proč takhle velká technická univerzita není schopná spravovat databázi svých uživatelů a obstarat jejich přihlašování nebo třeba provozovat službu typu e-mail nebo síťové disky / úložiště.
Zřejmě toho nechápeš víc, protože ČVUT to vše samozřejmě má, ale na úrovni fakult. Jádrem onoho výkřiku je to, že po zvážení všech alternativ se ukázal přechod na služby Mrkvosoftu jako nejméně bolestný. Už drahně let se mu platí výpalné i za stroje, kde žádný SW od MS není a od kovidové hysterie je nařízeno používat výhradně teams.
přechod na služby MrkvosoftuExchange se pouzival tak jako tak, ale aspon lokalni. Ted je vsechno v coudu... Teda krom par virtualu a desktopu s verejnou IP, ktere si zatim uhajili vedouci kateder (nebo o nich VIC pri svoji neschopnosti nevi).
je nařízeno používat výhradně teamsTo je opet demence z VIC. Mohli klidne pouzit vlastni instanci Jitsi.
Archimédes údajně řekl: „Dejte mi dostatečně dlouhou páku a opěrný bod, na který ji položím, a já pohnu světem.“ Stejně tak bych dnes mohl říct: „Dej mi lidi a HW, a já ti to postavím.”
Intranetový systém na ÚMOB Ostrava-Jih jsme naprgali ve dvou lidech. Já byl insider, kámoš řešil kód. Když jsi na všechno sám, neuděláš nic, i kdybys byl génuis, jako ten Archimédes.
Ale i na ten BigBlueButton byl tlak z vedení IT ČVUT se ho vzdát a přejít na mnohem horší Teams
Pavel poněkud opomíjí fakt, že BigBlueButton je v jádru příšerný Ubuntu bastl, dostupný jen v rámci předmětů používajících výukový systém Brute.
Teamsy mají mnohem širší využití. Jely se přes ně nahrávané a streamované on-line obhajoby, pracovní schůzky, atp. A z mého úhlu pohledu – protože to skončilo nakonec na mém krku – chvála bohu, že technickou stránku řeší Mrkvosoft a ne já!
Stačí když ti napíšu že to funguje?
Dětský pohled na vlastnické právo - Když se mi to líbí, je to moje. - Když to mám v ruce, je to moje. - Když ti to můžu vzít, je to moje. - Když jsem to před chvilkou měl, je to moje. - Když je to moje, nesmí to vypadat, jako by to bylo tvoje. - Když skládám něco dohromady, je každý kousek můj. - Když to vypadá úplně jako to moje, je to moje. - Když si myslím, že je to moje, je to moje. - Když je to tvoje a já ti to ukradnu, je to moje. - Když... - promiňte, já jsem vám omylem četl obchodní politiku Microsoftu.Za padesát roků se na tom nic nezměnilo:
https://www.windowscentral.com/software-apps/ever-put-content-on-the-web-microsoft-says-that-its-okay-for-them-to-steal-it-because-its-freeware
Peerd
asi to pouštěj jako demona když to končí na d :D