Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Noa Resare, zástupce Spotify, provozující Debian na tisících serverech, prezentoval v rámci pokračující diskuze o defaultním init systému stanovisko firmy. Spotify by preferovala užití systemd v Debian Jessie, a jako důvody uvádí: (a) systemd je snadnější pochopit, vysvětlit a použít, (b) nabízí více funkcí, například pro správu zdrojů, (c) bude mít větší podporu komunity a upstreamu.
Tiskni
Sdílej:
I když přijde mi, že Spotify s 5000 stroji na tom může být asi obdobně, ale asi rádi dělají update jader a potřebují mít ty stroje rychle zpátky.Ono dost záleží, jak jsou ty stroje organizované.
Navíc když si vemu do ruky nějaké serverové železo, tak uplynou minuty jenom než proběhne veškerá inicializace hardwaru a všeho možného.Ano, reboot hypervizoru trvá dlouho. Ale nevidím důvod, proč by měl trvat dlouho reboot serveru, který dělá i nějakou užitečnou činnost.
IAAS je < 1 minutuTo číslo je nějaké divné... Buď to znamená, že jim spousta VM vůbec nenastartuje, nebo, že jim kolabují už při startu. Nebo se spouští na jeden request. A všechny tři parametry mi přidou jako něco mezi nesmyslem a nepochopitelným use-case
Ta analogie Pets vs Cattle se mi libi, nicmene prumerna zivotnost VM < 1 min mi prijde na hlavu.Mě taky. Proto tipuju to, že zrovna průměr přes počet VMek není vypovídající.
že průměrná životnost virtuální mašiny v jejich IAAS je < 1 minutuA nielen túto funkcionalitu prináša systemd.
A Google zase preferuje klasický sysvinit (dokonce bez paralelniho startu)...To je pravda - jsou dost velka firma na to aby postavili vlastni specificke reseni, vcetne rekompilace systemu z reviewovanych balicku, vedle vyvoje vlastni HW a treba FW pro disky na zakazku. Google, Amazon ci i Facebook jsou jina liga, kterym to co udela Debian je v podstate jedno.
Mozna bych to nechal ulezet do doby, nez ctte vyda nejake rozhodnuti.Tohle je soucasti hledani reseni a lze ocekavat, ze velci uzivatele Debianu se zacnou vyjadrovat a chranit sve zajmy a nejsem si jist jestli by bylo moudre je ignorovat.
When you have so many machines, you want to keepthe init system simple and dependable. Whenever possible we want all our machines to behave the same. As a result, we stuck with normal init, and looked at Debian's insserv and startpar for simple dependency boot ing that we can set in stone and review at image creation time. Both upstart and systemd require way too many moving pieces and introduce boot complexity and unpredictability that was not worth the extra boot time they could save.
Ballot: The default init system for Linux architectures in jessie should be 1. systemd 2. upstart 3. openrc 4. sysvinit (no change) 5. requires further discussion.
Bdale: 12345 Russ: 12534 Ian: 54231 Keith: 12435Don, ABA, Steve a Colin ještě nehlasovali a Ian je pěkně nasraný :).
A Google zase preferuje klasický sysvinit (dokonce bez paralelniho startu)...A vlastně prakticky všechno je The Google Way ™. Není to zase tolik let, co nemohli přejít na kernel 2.6 kvůlivá hromadě patchů nad 2.4, že? Takže nic proti Google, ale argument Google to dělá tak a tak, je argument dobrý akorát tak pro Google. BTW: systemd v Google Cloudu nakonec stejně nějak poběží
Spotify je IMHO mnohem typičtějším uživatelem Debianu než Google.Takovych firem budou stovky ci tisice, ale Google je jen jeden.
Nevím, která verze to byla,Tusim RHL 6.2-7.1, odhadem 2000-2001. Z toho skutecne nemohl zustat kamen na kameni.
Podpora upstreamu: ve všech diskusích na ML debianu zaznělo, že přístup upstreamu systemd (víme kdo) k jakýmkoliv návrhům je hrozný.Zatímco druhá strana je dle Iana přátelská, leč drobet nekompetentní ...
a Lennart mi pripada jako clovek vice tvari se kterym se nespolupracuje snadno.Co jsem proletěl pár kavolem odkazovaných věcí, tak tu jeho averzi k osobě LP chápu.
Cisto zo zaujimavosti, Lennart ti zo svojim systemd rozbil tvoje oblubene PC?mé oblíbené PC zatím ne, neb na něm běží Gentoo :-p nicméně rozbil mi pracovní notebook, a rovněž notebooky mojí ženský a tchýně - přičemž s tím je to o to vtipnější, že k němu mám přístup jen když jedeme na návštěvu, tj. tak max jednou do měsíce
Dlhodobejsie badam na tebe fobiu z toho menav tom případě nevím, co se tak blbě ptáš, neb dlouhodobě podkládám své příspěvky odkazy na konkrétní problémy (výše uvedený jsem tu zmiňoval snaď aspoň desetkrát a za chviličku odpovím kolegovi níže se správným číslem bugu, tak se snad nemusím opakovat v každém ...)
stejně tak lze sepsat seznam fuckupů v systemd ... nedávno jsem tu několikrát zmiňoval, takže sorry za opakování, můj oblíbený, kdy pomalost zpracování logůA ten bug, kdy se to pri bootu kouslo a muselo se promazat journald souboru, byl uz konecne vyresen, nebo to bylo jen "pomale"?
U F20 se mi to uz nestava, bylo to tedy vyreseno?tuším, že to bylo obejito nějakým limitem na velikost logů - zajímavý je asi #84, ale nijak konkrétně mi to z toho neplyne, jestli se udělalo to navrhované výše, a v srpm (patche, spec) o tom bugu nevidím nic kromě konstatování v changelogu, žádný patch na journald, který by vypadal relevantně ...
Aha, diky, to jsem videl, tu zaplavu mmap-ujo, to byla další věc, co se udělala, že to myslím michich lehce zoptimalizoval, an to jsem zapomněl, nehynoucí sláva mu
U F20 se mi to uz nestava, bylo to tedy vyreseno?ještě doplnění, tak si čtu bugzillí backlog, a narazil jsem na seznam relevantních commitů:
fbb6341 journald: mention how long we needed to flush to /var in the logs eda4b58 journal: simplify pre-allocation logic 248c78c journal: allow journal_file_copy_entry() to work on non-local files e5462cd journal: fix iteration when we go backwards from the beginning of an array chain element f268980 journal: optimize bisection logic a bit by caching the last position a676e66 journal: when appending to journal file, allocate larger blocks at once
a) opět oblíbené falešné dilema - těch alternativních init systémů existuje jaksi poněkud více, než na kterých Lennart ukazuje, jak je zrovna ten jeho v porovnání skvělýNo a tady o tom zrovna píše Russ Albery, což se zdá je afaik jeden z tak čtyř lidí na světě, který trochu víc vidí do všech tří (čtyř, počítáme-li i sysvinit) init systémů.
b) stejně tak lze sepsat seznam fuckupů v systemdNo, pokud to budou dlouho známé desingové nedostaky, tak sem s ním. Pokud vím, tak hlavním (a jediným velkým) průserem Lennart-ware je
journald
a jeho excelentní rychlost nad rotačním diskem.
No a tady o tom zrovna píše Russ Albery, což se zdá je afaik jeden z tak čtyř lidí na světě, který trochu víc vidí do všech tří (čtyř, počítáme-li i sysvinit) init systémů.promiň, ale nemám pro to jiných slov než bullshit ani jsem nebyl schopen ty sračky dočíst do konce ale abys neřekl, že to shazuju bez argumentu, tak třeba: * No mechanism for process monitoring and restarting beyond inittab. no a? proč by to měl řešit init? - viz níže Aleš používá třeba Pacemaker, proč by na to měl mít monopol initsystém? není to jaksi spíše argument pro argument, nežli reálný požadavek? kde je nějaké vypořádání se s oponentním názorem, že init by měl naopak být co nejjednodušší (tedy nejrobustnější) a neřešit věci, které mohou být řešeny mimo něj?
No, pokud to budou dlouho známé desingové nedostaky, tak sem s ním. Pokud vím, tak hlavním (a jediným velkým) průserem Lennart-ware je journald
a jeho excelentní rychlost nad rotačním diskem.
jestliže si někdo stěžuje na "Lack of integration with kernel-level events to properly order startup.", tak pro mě je velkým nedostatkem naopak příliš velká integrace s kernelem, že to není schopno běžet nad jiným (resp. byť jen jinak zkompilovaným!)
tím pak padá proklamovaná jednoduchost pro ostatní, že ke svým démonům mohou dodávat jenom systemd unitu a bude to fungovat všude - nebude, jak si přes systemd unitu pustím Apache nad *BSD?
například ...
Pokud se vam podela init ... ste v prdeli
COŽE??? Sorry, ale server se dá nabootovat i s kernel parametrem init=/bin/bash a zbytek pěkně ručně. Není to těžké. Ne že bych to dělal rád, ale pár takových případů mám za sebou. Když se podělá init, tak support určitě nepotřebuju. Otázkou tedy zůstává, zda by měl dělat admina někdo, kdo neví co dělá.
Sorry, ale server se dá nabootovat i s kernel parametrem init=/bin/bashJiste, ale o tom nebyla rec.
Když se podělá init, tak support určitě nepotřebuju.Takze pokud budete mit bug v init (mel jsem segfault v initng), tak si ho sam opatchujete a jedete dal?
Jiste, ale o tom nebyla rec.
Jakto že ne? Já tvrdím, že pokud se rozbije init, tak v prd... nejsem a neměl bych být.
Takze pokud budete mit bug v init (mel jsem segfault v initng), tak si ho sam opatchujete a jedete dal?
Ten bug se tam pravděpodobně dostal s nějakou novou verzí balíčku takže lze nainstalovat starší, která fungovala. Každý update se zkouší na méně významných strojích a pokud něco rozbíjí, tak se na důležitější prostě neinstaluje. Co bych dělal v konkrétním případě ale říct nelze, záleží na tom konkrétním případu.
Jakto že ne? Já tvrdím, že pokud se rozbije init, tak v prd... nejsem a neměl bych být.Zaradte si tedy to reseni do kategorie 'docasny workaround', ktery jsem zminil, nic jineho to totiz neni.
Ten bug se tam pravděpodobně dostal s nějakou novou verzí balíčkuVarite z vody. Chyba tam byla od pocatku, tusim v parseru konfiguracnich parametru a projevovalo se to na nekterych prvnich amd64 strojich (zpracovani stringu); uvadel jsem to jen proto, ze to byl snad muj jediny pripad, kdy mi takhle nejaky init tvrde klekl.
Pasivni vyzadovani status quo, spolu s neschopnosti prijit s zivotaschopnou alternativou k systemd behem poslednich tri let vedla ke stavajici situaci.nějak stále postrádám vysvětlení, proč by měli přicházet s něčím novým ti, kterým vyhovuje to staré ...
dtto platí pro GNOME, pokud chcete, aby tam nebyla taková silná vazba na logind/systemd, tak se to samo nenapíšeLOL
takže ta vazba na systemd se jaksi napsala sama a naopak je potřeba psát kód, aby tam nebyla,Zadna demagogie. Kazdy projekt ma fundamentalni svobodu si stanovit sve behove zavislosti, at se jedna o knihovnu libXY ci treba libsystemd-* a tyto zavislosti se normalne meni v prubehu vyvoje. Pokud na nekterem systemu zavislosti nejsou naplneny, ma jeho vyvojar v podstate dve moznosti: (a) opatchuje projekt tak ze eliminuje chybejici zavislost nebo (b) vytvori nejakou compatibility vrstvu.
pokud místo klapání pusou o tom, jak mi Debian něco vnutí a nebude udržovat ty ostatní init systémy, raději pojďte ty ostatní init systémy udržovatHezký posun od "já klidně budu dělat podporu pro 3 init systém", který jste tady prezentoval v některé z minulých diskuzí. A ano, pokud mi Debian vnutí systemd, tak mi nezbyde nic jinýho, než si systém udržovat tak, abych tu sračku nemusel instalovat. Práce navíc a zbytečná, ale dokud někdo Lennarta nezasype vápnem a nezaleje betonem*, tak mám smůlu. * co jiného taky dělat s morovou ranou
mlčení většiny, která se věnuje své práci a na politiku nemá časVetsine je jedno, co ma za init, pokud to pro ne funguje a systemd pro ne fungovat bude.
'Vaha' se v OSS casto ziskava poskytnutym kodem - rukama, jak bylo receno.A když je ten kód zprasený, zavádí problémy tam, kde nebyly, a rozbíjí věci s tím, že tak je to správně, nastoupí politika. Hle, systemd.
A když je ten kód zprasený, zavádí problémy tam, kde nebyly, a rozbíjí věci s tím, že tak je to správně, nastoupí politika. Hle, systemd.Na odsuzovace politiky mate slusnou 'politickou' retoriku
a start je dost svižný na to, že startuju počítač tak jednou týdně.
Dneska jsem restartoval workstation více než 10x (testy nastavení hw) a ty 3s v initu mi přijdou docela snesitelné. Déle trvá už jen POST samotný.