Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
# rm -r / # rm: cannot remove `/': No such file or directory
Bude najprv Systemd/Linux a nasledne Systemd/Systemd.Join us it's a bliss.
The "floppy" group that previously owned the /dev/fd* devices is no longer used.. Jasne pitoma disketa, kdo dneska vubec tusi, ze neco takoveho existovalo. Kdo vubec tu skupinu jeste pouziva. Ale ten pristup. Ja proste chci mit fd pod skupinou disk, tak to tam bude. Sice to vlastne nesouvisi s tim na cem delam, ale jestli se vam to nelibi, tak si to poreste. Bejt jak koliv v kontaktu s temhla designerama celyho sveta je priserny utrpeni. At uz pri vyvoji, nebo pri pouzivani cehokoliv od nich.
Jasne pitoma disketa, kdo dneska vubec tusi, ze neco takoveho existovalo.
Starší ano, mladší už ne. :-)
To s černochy je samozřejmě nesmysl, tohle vůbec nesouvisí s barvou pleti. Spíš bych řekl, že problém bude obecně horší u rozmazlených dětiček z "lepších" rodin.
Ale přijde mi alarmující, že jsem měl v jejich věku lepší povědomí o technologii staré 50, 100 nebo i 500 let, než mají oni o technologii staré 20-30 let. Tak pořád tajně doufám, že je to jen výběrem…
To s černochy je samozřejmě nesmysl, tohle vůbec nesouvisí s barvou pleti.Tak si poslechni všechny ty přismahnuté děti. Docela by mě zajímalo jestli je to dáno geneticky nebo jsou v tom zakomponovaní rodiče.
To s černochy je samozřejmě nesmysl, tohle vůbec nesouvisí s barvou pleti.Trochu ano ... kouknete se na ta cisla IQ ... a praxe mi to potvrzuje, je to znat, stene jako v jakem stavu jsou jejich staty.
Podstatna slozka, toho co nazyvame inteligence, je dedicna
To ale z té studie samotné nijak nevyplývá - a pokud vím, o tom, jak velký je vliv dědičnosti na jedné straně a prostředí a výchovy na druhé, se stále vedou spory a rozhodně se nedá říct, že by ohledně toho existoval nějaký obecně přijímaný názor. Nemluvě o tom, že ani ta dědičnost ještě automaticky neznamená apriorní rasovou podmíněnost.
Britove meli propracovany system vychovy a vzdelavani svych uredniku v koloniich, pricemz podstatna cast z nich se na nizsi urovni rekrutovala z mistniho obyvatelstva, system vicemene vsude stejny, a ti nejlepsi z nich studovali nakonec v UK a uz tehdy byla subsaharska Afrika propadak.
Podle vás byla kultura a společnost v subsaharské Africe v době, kdy začala britská kolonizace, na podobné úrovni jako v Indii? Podle mne ani zdaleka.
Oficialni statistiky ted tady nemohou byt deleny podle rasoveho puvodu, nicmene v nekterych oblastech to jde - staci se kouknout na pocet nutnych skolnich asistentu a vysledky zakladnich skol v nekterych regionech, ci promluvit s lidmi v techto skolach pusobicich, kde se to neverejne vede
Jste opravdu tak skálopevně přesvědčen, že je to genetický problém? Že když vezmete bílé obvyvatele pocházející ze rodin a prostředí žijících v podobných podmínkách a podobným způsobem, dostanete výrazně lepší výsledky? Já bych si to tvrdit netroufl.
Takze, jak je to s tim systemd?
Stojí to za … (zasáhla autocenzura)
To ale z té studie samotné nijak nevyplývá - a pokud vím, o tom, jak velký je vliv dědičnosti na jedné straně a prostředí a výchovy na druhé, se stále vedou spory a rozhodně se nedá říct, že by ohledně toho existoval nějaký obecně přijímaný názor.To ze mezi lidmi jsou v teto oblasti znacne rozdily, neni otazkou dohadu, stejne jako dedicnost prirozenych predpokladu (to maji overeno i slechtitele psu
Podle vás byla kultura a společnost v subsaharské Africe v době, kdy začala britská kolonizace, na podobné úrovni jako v Indii? Podle mne ani zdaleka.Pak je otazka, co jim tedy branilo, pred zasahem zvenci, dosahnout nejake vyspelejsi civilizacni urovne. Predtim tam nebyla a potom pokusy selhavaly, ostatne jako prvni se o to lehce pokouseli i Arabove nebo Egyptane, a take jim to moc neslo. Znovu, lide zili po tisice let relativne izolovane, s malou migraci, v ruznych prostredich, ktere je formovaly. To ze to ma i jine dopady, nez jen na barvu pleti, neni az tak prekvapive. Tohle jen rika, ze puvodni obyvatelvo subsaharske Afriky ma nizsi prumerne IQ nez obyvatelstvo v jinych regionech, nic vice, nic mene.
Jste opravdu tak skálopevně přesvědčen, že je to genetický problém?Nemyslim, ze je to problem, ale s genetikou to souvisi. Je to velmi individualni zalezitost, takze tyto vysledku nelze aplikovat na jednotlivce a clovek se musi posuzovat individualne. Nicmene problem by to mohl byt, treba na trhu prace v budoucnu a pro zadny stat neni terno si snizovat IQ sve populace, tim ze se otevre imigrantum z rizikovych regionu bez nastaveni nejakeho filtru; ostatne plno statu jiz takovy filtr ma.
Pak je otazka, co jim tedy branilo, pred zasahem zvenci, dosahnout nejake vyspelejsi civilizacni urovne.
Varianta, že to prostě byla jen otázka času, vám připadá naprosto vyloučená? S ohledem na to, jak dlouho se lidstvo vyvíjelo, jsou dva tisíce let celkem krátká doba. Mně nepřipadá vůbec nesmyslná představa, že by i ty zaostalé civilizace mohly dosáhnout toho kritického bodu, kdy vývoj civilizace začne akcelerovat, kdyby na to měly čas. Jenže to už nezjistíme, protože ho neměly, stejně jako by ho neměla ta naše, kdyby nás teď (hypoteticky) najednou začala kolonizovat nějaká mimozemská civilizace, která by měla mizerných pár set let technologického náskoku. Nezbylo by nám než doufat, že se k nám budou chovat výrazně lépe, než se v analogické situaci chovala naše úžasná evropská civilizace.
Tohle jen rika, ze puvodni obyvatelvo subsaharske Afriky ma nizsi prumerne IQ nez obyvatelstvo v jinych regionech, nic vice, nic mene.
Jste opravdu přesvědčen, že těch asi tak 200 let stačilo na to, aby se genetické dispozice černochů žijících v USA tak rapidně zlepšily oproti těm, kteří zůstali v Africe? Mně to připadá krajně nepravděpodobné.
jsou dva tisíce let celkem krátká doba.2000 tisice let je sakra dlouha doba, aby se ukazalo co v nich je, zejmena kdyz byli stale v kontatu s vyspelejsimi oblast sveta.
Jste opravdu přesvědčen, že těch asi tak 200 let stačilo na to, aby se genetické dispozice černochů žijících v USA tak rapidně zlepšily oproti těm, kteří zůstali v Africe? Mně to připadá krajně nepravděpodobné.Soucasni Afroamericane maji vetsinove geneticky pool, ktery se posunul, hlavne mezirasovymi svazky, nehlede k tomu, ze si je pred "exportem" prebrali. Jinak, v USA jeste v 80. letech vykazovali oproti bile populaci IQ nizsi o vice nez 15 bodu (spodni mez) a ma to meritelne spolecenske dopady, ktere se nepovedlo korigovat ani po letech pozitivni diskriminace. Zkuste si projit knihy jako toto ci toto.
Pokud nekdo neprokazal vztah IQ skutecne na zaklade geneticke studie,Podlozeny uzus ohledne dedicnosti inteligence se pohybuje kolem 60-80%; to ze nejsme schopni dokazat souvislost mezi kombinaci genu XYX a treba IQ, je vec jina. Znovu, slechtitele plemen ukazali, ze vhodnou selekci lze vyrazne zlepsit inteligenci plemene a delal si iluze, ze u zvirete jmenem clovek to bude jine, neni na miste.
Nicmene, i kdybychom tohle vsechno uznali jako fakt, zasadni otazkou je, jestli skutecne obhajujes rasovy profiling. Pokud ano, je to rasismus. Pokud ne, proc je pro tebe rasa tak relevantni a ne jine geneticke charakteristiky. Moje Occamova britva rika, ze pokud nekdo zacne mluvit o rase, je to sprosty sovinismus, a o zadnou vedu nebo racionalitu mu nejde.Je to jen urcita forma klasifikace, nejhrubsi typ genotyping, protoze nic lepsiho zatim nemame. Minuly tyden jsem daval krev a dotaznicich se vyplnoval vas profil - a rasa se tam uvadela - i kdyz bylo na vas, zdali to vyplnite. Rasismus v centru mediciny a vzdelani - univerzitni nemocnice
pouzivat rasu za ucelem profilingu imigrantuMluvil jsem o profilingu na zaklade oblasti puvodu, a ten se v praxi uz davno dela.
Povazuji vyrobu takovych studii, bez geneticke analyzy, se zaverem, ze to geneticke je, za nezodpovedny moralni hazard. Podle meho nazoru nejde o vedu.To je vas problem, o dedicnosti cele rady traitu se nepochybuje a ja na to zalozena cela evolucni teorie. Bohuzel se nemohu zbavit dojmu, ze "politickou" interpretaci do celkem objektivnich vysledku zavadite spise vy a to je skutecne velmi nebezpecne.
souvislosti s rasouDava se to do souvislosti s oblasti puvodu a vliv prostredi je po nekolika tisici letech znat, a jak jsem psal, tlaky byly v ruznych oblastech ruzne.
Dava se to do souvislosti s oblasti puvodu a vliv prostredi je po nekolika tisici letech znat, a jak jsem psal, tlaky byly v ruznych oblastech ruzneZkus prestat s tim blabolenim a dodat odkaz(y) na relevantni studie, ktere dokazuji na zaklade analyzy rasove slozky geneticke baze to puvodni tvrzeni o vztahu k IQ, jak uz jsi byl vyzvan. Zatim (zase) jen klickujes.
Kdyz pominu, ze ta puvodni irelevantni studie vychazi z hrubeho neprimeho odvozovani z vybranych statistickych dat, bez kvantifikace vlivu socialnich a kulturnich rozdilu nejen u mereneho vzorku ale i jeho prostredi, ze neprobehl geneticky rozbor, ze podle vseho ani neprosla peer-review v odbornem tisku, tak se musim pridat k pochybnostem p. Kubecky, co by se z toho melo vyvozovat a jak pouzit. Zatim me napadaji jen sociopate a psychopate.
Zkus prestat s tim blabolenimA vy zkuste vyjadrovat mene utocne, pokud chcete diskutovat.
ktere dokazuji na zaklade analyzy rasove slozky geneticke bazeAnalyzu geneticke baze, postavene na zaklade rasove slozky neznam, nemyslim, ze jsme toho v soucasnosti vubec schopni, a ani u veci jako je telesna vyska.
to puvodni tvrzeni o vztahu k IQTvrzeni je, ze jsou oblasti, kde puvodni obyvatelstvo vyrazne vykazuje nizsi prumerne IQ nez v jinych oblastech, zejmena oblasti subsaharske Afriky.
peer-review v odbornem tiskuClanky v tomto mediu jsou pred akceptovanim reviewovane, pak korigovane, ostatne autori nejsou novacci (treba van der Maas).
Ja jsem nemluvil ani tolik o rase, jako spise o lidech, kteri se v relativne uzavrene skupine nejakou dobu vyvijeli; Afrika neni homogenni.Zase klickujes ? Pokud se opakovane vyjadrujes o "horsich biologickych predpokladech obyvatelstva Subsaharske Afriky", o 20 bodu podprumerne IQ, ze opet cituji rasovy genotyp ma vliv na inteligenci, odkazovana studie pise o "race differencies in intelligence", tak tu nemluvis o rase ? Kdy si se vyjadroval o nehomogenite obyvatelstva v predmetnych oblastech s "nizsim IQ" ? Tady si nekdo z nekoho utahuje … V tvem prispevku #33 odkazujes na Wichertsovu & spol. studii, ale nepodarilo se mi k ni najit zaznam, ze by proslo peer-review a nema ji ani uvedenou v seznamu 63 studii ktere jim prosly ve svem CV. Seznam je aktualizovany letos, studie je z 2010.
"horsich biologickych predpokladech obyvatelstva Subsaharske Afriky", o 20 bodu podprumerne IQ, ze opet cituji rasovy genotyp ma vliv na inteligenci, odkazovana studie pise o "race differencies in intelligence", tak tu nemluvis o rase ?Nebyl jsem tu skutecne prilis konzistentni, ale termin rasa se mi nechce moc pouzivat, i kdyz by asi byl korektni, zejmena v kontextu citovane literatury a jsem k nemu neprimo tlacen. Minimalne proto, ze diferenciace probihala v urcitych oblastech a pak mi pojem "cerne/puvodni obyvatelstvo subsaharske Afriky" sedi lepe. Hlavne, ja do toho nechci navodit negativni rasove konotace, spise mi jde drzeni se faktu a legitimnich teorii, ktere mame k dispozici - autori citovanych praci jsou vesmes univerzitni profesori.
ale nepodarilo se mi k ni najit zaznam, ze by proslo peer-reviewMa to peer reviewed flag v databazi, kouknete se treba sem a odpovida to standardum Elsevier.
Received 8 October 2008, Revised 6 May 2009, Accepted 12 May 2009, Available online 9 June 2009Podle vseho to proslo standardnim procesem a ostatni autori to maji v listu svych publikaci, treba zde. Zacinate mi pripominat rceni "nemame radi vysledek, zpochybnime autora". Zpochybnit vsechny odkazovane studie v publikaci bude celkem fuska.
tisku nejakeho Elsevieru.Ten nejaky Elsevier, ktery publikuje asi 250 000 clanku akademickych instituci z celeho sveta rocne?
"It is suggested that this estimate should be considered in light of the Flynn Effect. It is concluded that more psychometric studies are needed to address the issue of measurement bias of western IQ tests for Africans.".Vytrhavate veci z kontextu, to mohu delat take:
There can be little doubt that Africans average lower IQs than do westerners.Neni to prilis korektni.
Ten nejaky Elsevier, ktery publikuje asi 250 000 clanku akademickych instituci z celeho sveta rocne?
Teď jsem v tom nějak ztrácím… Mám tento argument chápat tak, že čím víc článků publikují, tím větší je garance kvality to, že někomu něco publikovali?
a tam je to v podstate jen socialni problemA u těch v UK to je problém jaký že?
I kdyz o nich slysim prvne, protoze se pohybuju v jinem oboru,V jakem? Elsevier jich pokryva velmi mnoho a je temer nemozne, pokud ctete vedecke clanky, temer z jakehokoliv oboru, neprijit s nimi do styku. Namatkou, computer science, 143 zurnalu. Realitou spise bude, ze vy vedecke clanky az moc nectete, bez Elsevier totoz nelze udelat poctive shrnuti stavu soucasne problematiky ci recherche.
vsude se o nich pise jako o kontroverznim vydavatelstvi.Dat odkaz vysledky googlovani klicovych slov "elsevier controversy" a brat to jako dukaz je nesmysl. Kdyz se kouknu do wikipedie, sekce "Criticism and controversies", najdu toto:
In recent years the subscription rates charged by the company for its journals have been criticised; some very large journals (those with more than 5000 articles) charge subscription prices as high as $14,000, far above average.Tedy, jsou drazi, ale pokud se ale podivam na poplatky treba Springer Science, Palgrave Macmillan ci University Press, nejsou o moc mensi. Ten problem nastal pred dvema roky, kdy najednou zvysili cenu, ale pak se s akademickou sferou dohodli, vydavani statisicu clanku a sborniku neni charita.
To ale nic nemeni na tom, ze to co se tu snazis vydavat jako autoritativni zdroj, jen formalne proslo akademickym tiskem.Asi jako 99.9% ostatnich publikaci. Evidentne nechapete, jak to cele v akademicke sfere funguje, peer review jen prvni krok a spise jen formalita a pokud to neni vylozene <>, tak to pusti. K ucineni obrazu jsou dulezite reakce oponentu a dalsi souvisejici clanky, na zaklade jednoho clanku nelze delat obraz. Tenhle clanek je review, tam lze tezko neco moc podelat, pokud mate namitky, musite se vymezit vuci dalsim desitkam clanku. Z duvodu slabin mereni IQ se pouziva komplexnejsi metriky, jako g-factor, zavery jsou stejne, ostatne uz jsem dodaval odkaz na Jensenovu knihu, kde je to propracovane.
Pokud jsem citoval z anotace studie, ktera ji celou shrnuje vcetne zaveru, tak to neni zadne vytrhavani z kontextu ale priznani nerasoveho vlivu na vysledky (Flynn) a potreby dalsiho zkoumani. Tohle neni dukaz, pres ktery nejede vlak.Je to vytrzeni z kontextu. Minimalne v poslednich triceti letech si zadna z interpretace vysledku testu IQ nedovola nebrat v uvahu Flynn effect, to by byla dira jak vrata, oponenti by ho sejmuli; tohle je jen male upozorneni. Dalsi potreba zkoumat - pripomina mi to vtip, ktery jsem videl - martani pristali na Zemi a rikaji: "My jsme vedu zrusili, my uz vsechno vime" - my jsme na to o neco hure nez martani a nexistuje temer vedni obor, kde by dalsi zkoumani bylo netreba.
Ja nerozumim tomu, proc vedes tuhle diskusi v kontextu imigrace.Jako v kazdem klasickem flame se smichalo vice nesouvisejicich veci dohromady a asi jako obvykle to neni jednoduche rozplest.
Pokud ne, pak to neni nic vic nez zajimavy faktoid, ktery je bohuzel zneuzivan hloupymi lidmi k rasistickym nazorum.Byla to reakce na to, ze nekteri pomerne chytri lide zde stale opakuji onu myslenku, o [moznosti] dominantniho vlivu prostredi a tady se proste uz pomerne dlouho ukazuje, ze to neni pravda. Zaklady, na kterych stavime jsou dedicne a svym zpusobem je to prusvih. Podobne s IQ - snad kazdy, kdo vi ze existuje si mysli, ze mu rozumi - a to je jeho nejvetsi slabina.
coz by byla nejspis urcita forma diskriminace.A ja rikam: na a co?
V praxi se totiz ukazuje, ze ti, kdo veri tomu, ze uspech geneticky podmineny neni (tedy je dan tvrdou praci a nikoli talentem), na sobe pracuji vice, a jsou pak v tom dusledku uspesnejsi, nez ti, kteri veri, ze podmineny je.V idealnim svete mozna, ale praxe prave ukazuje, ze jen tvrda prace nestaci. Nezamestnanost v kategorii Black je stabilne nejvetsi, pres vsechny programy pozitivni diskriminace, a pritom Indove a dalsi skupiny az takove problemy nemaji. Je to skoda, oni jsou neuveritelni drici a delaji vsechny shit prace, ktere nikdo jiny nechce delat (nejvetsi podil v Elementary Jobs za mizerne penize). Jenze jednoduche manualni prace je mene a mene, a i tak zamestnavatele z praktickych duvodu daji prednost polakovi/cechovi/rumunovi, pokud umi vice nez par zakladnich slov anglicky. Vlada UK to jiz fakticky reflektovala v imigracni politice a orientovat se bude na Indii, kde se budou vyzobavat talentovani jedinci, zbytek ma smulu - coz je cesta i pro CR. Je to cesta nejmensiho odporu a skutecne nehledejte v imigracni politice spravedlnost.
Jinak skutecne geneticky, a nikoli "rasove" zalozene studie delat umime - viz.Po ctyriceti sekundach cteni si nemyslim, ze to je, co se po mne chtelo, tedy najit souvislost mezi inteligenci a prislusnymi geny. Tohle jen ukazuje, ze v uzavrene skupine muze dojit k prevalenci urcitych genetickych variaci a skupina jako celek si muze vyvinout nejake dedicne traity jako inteligenci, nicmene prima souvislost neni prukazna.
Our general hypothesis is that high IQ test scores of Ashkenazim, along with their unusual pattern of abilities, are a product of natural selection, stemming from their occupation of an unusual social niche.Paradoxne, podobne vysvetleni se pouziva pro vysvetleni proc lide puvodem ze subsaharske Afriky maji posunutou krivku distribuce IQ o par bodu smerem k nizsim hodnotam - prirodni vyber dany jejich unikatnimi podminkami, ktere preferovaly jine vlastnosti.
Byla to reakce na to, ze nekteri pomerne chytri lide zde stale opakuji onu myslenku, o [moznosti] dominantniho vlivu prostredi a tady se proste uz pomerne dlouho ukazuje, ze to neni pravda.Tohle tu imho nikdo neopakoval (mohl jsem ale přehlídnout), spíš šlo o tvrzení, že vliv prostředí je znát u věcí, který tys přisuzoval především inteligenci - tj. např. ta infrastruktura, vzdělání, atp.
Samozrejme, ze inteligence dedicna je.Nemyslím si to.
Znovu, slechtitele plemen ukazali, ze vhodnou selekci lze vyrazne zlepsit inteligenci plemene a delal si iluze, ze u zvirete jmenem clovek to bude jine, neni na miste.Akorát, že vědomá selekce šlechtitele působí řádově silněji než pobyt v nehostinné Africe. Ale jinak souhlasím, prostředí v Africe bude mírně ovlivňovat IQ. BTW Někde jsem slyšel, že základní rozdíly mezi tropickou afrikou a chladnějším podnebím začaly vznikat po vynálezu písma (rychlejší degradace média v horku).
Je to jen urcita forma klasifikace, nejhrubsi typ genotyping, protoze nic lepsiho zatim nemame. Minuly tyden jsem daval krev a dotaznicich se vyplnoval vas profil - a rasa se tam uvadela - i kdyz bylo na vas, zdali to vyplnite. Rasismus v centru mediciny a vzdelani - univerzitni nemocnice .To nemusí být na škodu, určité rasy mají různě silné reakce na léky. Taky by to mohlo zrychlit testování různých krevních faktorů (teda doufám, že tu krev otestujou zda je 0, AB apod
Jinak, v USA jeste v 80. letech vykazovali oproti bile populaci IQ nizsi o vice nez 15 bodu (spodni mez)
Opět stejná námitka: je to výsledek po odfiltrování vlivu prostředí a výchovy? Pochybuji - a bez toho je naprosto irelevantní.
Dobre, dejme tomu ze ma Jensen pravdu.Jensen ma dobre terenni studie, jeho interpretace nekdy skripe.
Jaky politicky zaver z toho plyne?Zadne politicke opatreni bych nedelal. Snad jen ze z dlouhobejsiho hlediska je lepsi neprijmat takova opatreni, ktera by mohla snizovat inteligenci populace, a rasa je v tom irelevantni.
Tyhle studie jsou uzitecne z jedineho duvodu - aby se mohli frustrovani belosi ukajet nad tim, ze jsou lepsi rasa. Jiny smysl to fakt nema.Pokud existuji nejake rozdily, at jiz z jakehokoliv duvodu, neni duvod je nepopsat a skutecne je dulezite to udrzet ve vedecke oblasti. Studie ktere jsem uvadel, jsou provadeny korektne a jejich cilem neni a nebylo nekoho zvyhodnovat.
Snad jen ze z dlouhobejsiho hlediska je lepsi neprijmat takova opatreni, ktera by mohla snizovat inteligenci populace
Tak v tomto ohledu mám daleko větší obavy z naší vzdělávací politiky než z té imigrační. O médiích ani nemluvě…
S masovou imigraci jsou daleko nalehavejsi problemy nez potencialni namichani genotypu. Dokonce to muze mit pro uzavrenou napr. ostrovni populaci vliv naopak pozitivni. Inbreeding prokazatelne zvysuje riziko prenosu genetickych poruch a vyvojovych vad na potomky.
Za podobnymi strasaky, ktere pracuji s prirozenou xenofobii, se obvykle skryvaji mocenske ambice nebo narusene ego. Pokud pujdeme do krajnosti, tak co si pocit s informaci ze vsichni mame spolecne prapredky v te Subsaharske Africe ? To je snad na spachani sebevrazdy …
Tyhle studie jsou uzitecne z jedineho duvodu - aby se mohli frustrovani belosi ukajet nad tim, ze jsou lepsi rasa. Jiny smysl to fakt nema.myslíš lepší rasa než žluťoši? - jo, tak to dává velký smysl ... budem obhajovat věc, která nám dle tvého výkladu účelu toho, že to obhajujeme, vlastně škodí ... blbější pseudoargument už tam nemáš?
Vychazim z toho, ze nekdo, kdo dela "vedeckou" studii o vztahu inteligence rasy, realita nezajima.ci
Tyhle studie jsou uzitecne z jedineho duvodu - aby se mohli frustrovani belosi ukajet nad tim, ze jsou lepsi rasa.
Jinak, v USA jeste v 80. letech vykazovali oproti bile populaci IQ nizsi o vice nez 15 bodu (spodni mez) a ma to meritelne spolecenske dopady, ktere se nepovedlo korigovat ani po letech pozitivni diskriminace. Zkuste si projit knihy jako toto ci toto.I call bullshit. Měření IQ je ošemetná věc, hodně závislá na kultuře/memetice. Osobně bych nevěřil žádnému IQ testu staršímu než z roku 2000 a nejspíš ani těm novějším. Co tady prezentuješ je imho prostě jenom Scientific racism. To, že nějaká kultura posuzuje ostatní kultury jako méně inteligentní, méně moudré, primitivnější, zaostalé, atd., se stává hodně často, je to prostě výsledek uvažování typu "podle sebe soudím tebe".
Pokud nedokazete po hodinovem pohovoru rozlisit cloveka, ktery ma IQ kolem 70 a treba 120, pak zacinam mit subjektivne pochybnosti o vasem IQ.Implikacni klam. Debile …
Zrovna Dr. Lynna bych za typickeho zastupce vedeckeho "krypto" rasizmu povazoval.Konkretne proc? Ma tam podle vseho nektere zasadni chyby, zrovna autor puvodni mnou citovane prace (van der Maas) ho kritizoval, ale jako celek to nelze shodit ze stolu; jsou tam dobre a podlozene postrehy.
Implikacni klam.Ne, jen uz nevim, jak reagovat na tvrzeni ze IQ testy jsou absolutne, ale absolutne k nicemu a nic o cloveku nerikaji.
Debile …Klid.
Na tuhle zkratku neslo jinak reagovat. Nikdo snad tady netvrdi ze IQ testy jsou absolutne k nicemu, to je zase tvuj "straw man". Jedna se o orientacni zalezitost, na zaklade ktere se IMHO nedaji vyvozovat tak zavazna rozhodnuti jako je zmena imigracni politiky, o ktere se tu snazis presvedcovat.
Dr. Lynn, nepokryty stoupenec eugeniky, vedecka orientace na rasove a sexualni odlisnosti.Opet utok na autora. Zkuste se vymezit jinak, nez osobnimi utoky, vcetne na me. Mam pomalu pocit, ze byt podle vas, tak neni profesorem, ale sedi v base. Lynn je kontroverzni osoba a jeho publikace jsou provokativni, obvykle spusti celou radu vyzkumu s cilem potvrdit ci vyvratit jeho pristup, ale celkove, s odstupem doby, z toho nevychazi vubec spatne.
Pokud nedokazete po hodinovem pohovoru rozlisit cloveka, ktery ma IQ kolem 70 a treba 120, pak zacinam mit subjektivne pochybnosti o vasem IQ.Uf, tak tohle mi přijde jako hodně stupidní věta...
Ma to i prakticke dopady, ukazuje se ze staty, kde vetsinova populace ma IQ vyrazne pod 90, neni schopna udrzovat moderni infrastrukturu, viz. treba zde.Nečetl jsem, ale opět čuchám naprostý bullshit - opravdu by mě zajímalo, jakým způsobem se provádí odfiltrování vlivů kultury a prostředí při měření schopnosti udržovat moderní infrastrukturu...
Jeden rasista vedle druheho, ze?Jo, přijde mi, že jo...
Co zpochybňuju je význam toho čísla - IQ.Coz chapu, ale pro hodnoceni se pouzivaji i jina kriteria.
mezi IQ a inteligencí.Ne.
Nevěřim, že rozdíl ve skóre mezi bělochy a černochy v těch testech byl 50 bodůNebyl, tak velky neni nikde a ani jsem to netvrdil.
Rasismus by byl, kdybys je považoval za podřadné lidi a chtěl je vyhladit nebo zotročit. Že někdo nepodporuje imigraci rozhodně rasismus není.
Zda přistěhovalectví podporovat/připustit nebo ne, případně jak moc a jaké, to je otázka. Můžeš na to jít buď a) filosoficky/ideologicky – dělat to, co považuješ za správné, bez ohledu na to, že bys nějak kalkuloval výsledky nebo b) pragmaticky, spočítat si, co ti1 to přinese.
Oba přístupy můžou vést k oběma závěrům. A tak či tak, odmítat přistěhovalectví je legitimní názor a nemá cenu z jeho zastánců dělat nějaké rasisty a ostrakizovat je. Opět zdůrazňuji, že mluvím o odmítnutí přistěhovalectví, nikoli o násilí, zotročování, obsazování cizího území atd.
[1] tady je dost důležitá věc, kdo je tím subjektem/skupinou, pro kterou by to mělo být výhodné – je to současné obyvatelstvo, např. dnešní voliči rozhodující v referendu nebo ve volbách, nebo nějaké budoucí obyvatelstvo (včetně přistěhovalců)? Nebo je to úplně někdo jiný, např. majitelé některých továren nebo třeba zahraniční firmy, jejichž výkony se promítnou do růstu HDP, ale nikoli do růstu HNP a voliči z toho nic nemají – přesto jsou těmito argumenty krmeni
Že někdo nepodporuje imigraci rozhodně rasismus není.Však já nenapsal, že je.
Rasismus by byl, kdybys je považoval za podřadné lidi a chtěl je vyhladit nebo zotročit.Rasismus je (mimo jiné), když nastavíme různá imigrační kritéria pro různé rasy (imho).
Nesouhlasím, ale přijde mi to jako zbytečné slovíčkaření – důležitější je, jestli takové praktiky schvaluješ nebo ne. Jistě by bylo ideálně vše posuzovat individuálně, ale v praxi to moc nejde – takže se nastaví nějaká obecná pravidla podle země původu1 a až ty odchylky od průměru se řeší individuálně. Tzn. když sem pojede člověk z důvěryhodné země s kufrem plným zbraní a drog, tak ho sem nepustíš, ale když sem pojede člověk z nedůvěryhodné země, který je slušný, tak mu dáš vízum.
[1] takže nakonec vlastně nejde o rasu, s tou dnešní zákony neoperují a zkoumá se země původu resp. občanství, což zhruba odpovídá
Rasismus je (mimo jiné), když nastavíme různá imigrační kritéria pro různé rasy (imho).Imigracni kriteria se stanovuji pro oblasti, nektere staty jsou zvyhodnovany, nektere nikoliv, casto je to soucasti imigracni politiky statu (tusim, ze CR preferovalo treba Ukrajinu). Dela se to casto i neprimo, treba vam neuznavaji vzdelani, prokazatelnou relevatni praxi ci se stanovuji neprimeritelne vysoke poplatky, za povinne kontroly u registrovaneho lekaru, po drahe sluzby imigracnich pravniku a muze to trvat roky. Staci videt, cim tady museji projit i velmi vzdelani Indove.
Australia, Montenegro, Croatia, Japan, Canada, South Korea, New Zealand, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, United States of America, Serbia, Ukraine
Rasismus je (mimo jiné), když nastavíme různá imigrační kritéria pro různé rasy (imho).Ono to je hlavne zbytecne - pokud ma nekdo obavy z vlivu imigrace na prumerne IQ v cilove zemi, tak primocare opatreni je primo test IQ (ci nejake obdobne metriky) v ramci imigracnich kriterii.
obavy z vlivu imigrace na prumerne IQ v cilove zemi,Nejde o vliv na prumerne IQ v cilove zemi, ale aby se integrovali a uspeli na trhu prace, takze by ho nemeli mit priliz nizsi nez populace v cilove zemi; samozrejme to neni jedine kriterium k uspechu. Ghetta plna frustrovanych lidi jsou obrovsky prusvih a vypalovany horici Londyn pred par lety nebylo nic hezkeho.
primocare opatreni je primo test IQ (ci nejake obdobne metriky) v ramci imigracnich kriterii.To je nepopularni opatreni, a nemyslim, ze nutne. Kanada [a Australie] s tim koketovala a nakonec pritvrdili kriteria v kategorii Skilled Worker, takze clovek ktery se presto dostane ma v praxi vetsinou IQ vice nez 110-120, tedy vice nez mistni populace.
Rasismus by byl, kdybys je považoval za podřadné lidi a chtěl je vyhladit nebo zotročit. Že někdo nepodporuje imigraci rozhodně rasismus není.Nechci si tady hrat na chytraka ani slovickarit s odkazem najdi si definici rasizmu at tu nesiris bludy, protoze si ji tu ohybas podle vlastnich predstav, ale pokud podle rasy nadefinujes skupinu lidi (prumerne IQ, typicky odstin pleti, tvar a velikost nosu, charakteristika vlasoveho porostu, shlukove analyzy DNA apod.) a podle toho s ni nakladas, tak jen opakujes historicke omyly a zcesti na ktere civilizaci dovedly. To ze se to zvrtne v neco horsiho jako je systemova likvidace nebo zotrocovani je jen dusledek nesmyslne hry, na kterou pristupujes.
S korigovanim imigrace z ekonomickych a bezpecnostnich duvodu problem neni. Problem je ten zavadejici rasovy klic. Pokud si nekdo prestava pokladat otazku Quo vadis ?, tak se nemuze divit ze naleti.
Podstatna slozka, toho co nazyvame inteligence, je dedicna, vychova ma take vliv, ostatne to se v danem review take bere v uvahu - v Elsevier Intelligence jsou clanky prochazejici oponenturou, vse je vesmes od lidi z oboru psychologie, zadnych primitivnich rasistu. Rasovy genotyp ma vliv, nebot eugenicke populacni tlaky, ktere vedly ke vzniku rasovych rozdilu, byly v ruznych castech sveta ruzne a jedna se o nekolik tisic let dlouhy selektivni proces.
Aniž bych nějak chtěl zpochybňovat vědecké publikace snažící se dokázat korelaci mezi rasou a IQ tak do zápisu dodávám, že já osobně nevěřím1, že inteligence je dědičná nebo že samotná inteligence tak aby na tom nějak signifikantně záleželo je dána čistě geneticky nebo rasou2. Ostatně mozky máme všichni stejné stejně jako každý z nás má úplně stejnou díru do prdele. Mozek je jen médium a je jen na nás samotných na kolik ho stimulujeme což se potom odráží na tom co ostatní vnímají jako tu zprofanovanou „inteligenci“. Na druhou stranu se nedá ani omylem zapřít korelace mezi jakousi distribucí nějakého základního společenského chování či čeho tak jak ho vnímáme a rasovým genotypem. Věřím že něco v tom hrát roli nakonec bude.
Ostatně mozky máme všichni stejné stejně jako každý z nás má úplně stejnou díru do prdele.Tomu jsem taky chtěl vždycky věřit. Ale zkušenost mě přesvědčila, že to takhle jednoznačně nestojí.
Grunt: …každý z nás má úplně stejnou díru do prdele.
pavlix: Tomu jsem taky chtěl vždycky věřit. Ale zkušenost mě přesvědčila, že to takhle jednoznačně nestojí.
Grunt: A byl v tamhletom ohledu proveden nějaký výzkum?
PT: Existuje na to asi milion studií v impaktovaných časopisech, např. 1, 2, 3, 4…
pavlix: Ty odkazy nefungují.
PT: Proč lžeš!?
Ne že bych se tím zabýval ale základní principy stavby mozku se už staletí nezměnilyTo jsou dvě zcela odlišné otázky, tedy jestli se statisticky změnila stavba lidského mozku v lidské populaci nebo jestli mají různí lidé různé predispozice ohledně myšlení. Já mluvím o diverzitě myšlení mezi lidmi. Předkládám jen vlastní zkušenost, ze které mi vychází, že mezi lidmi existují rozdíly v predispozicích se některé konkrétní dovednosti naučit a ne vždy záleží jen na jejich snaze, době, kdy se to začali učit, a dalších vnějších aspektech. Neříkám, že jsou ty rozdíly statisticky kdoví jak významné (myslím, že jen málo lidí je velmi odlišných a naopak), ale těžko můžu přistoupit na to, že ty rozdíly neexistují.
Předkládám jen vlastní zkušenost, ze které mi vychází, že mezi lidmi existují rozdíly v predispozicích se některé konkrétní dovednosti naučit a ne vždy záleží jen na jejich snazeA s tím plně souhlasím. Např. znám lidi co nejsou schopni se naučit téměř vůbec nic, protože 99% času kdy jsou střízliví jim jejich mozek nedovoluje nic jiného než myslet na alkohol.
Proč je těžké přijmout, že lidé mají genetické rozdíly v mozku již při narození, když rozdíly v fyzických schopnostech jsou podobně zřetelné. Nikdo z nás by neměl žádnou šanci předbehnout Bolta na 100m, ani kdybychom se tréningu specializovaně věnovali od 5 let. Rozdíl není v treningu ale v konstrukci svalů a doktoři mluví o poměru "rychlých" a "pomalých" svalových vláken. Stejně tak asi nikdo z nás by nebyl špičkovým tenistou, maratoncem, plavcem. Podobně v mozku jsou máme různé struktury, ne přímo jednotky navíc, ale třeba vyšší činost nebo více gliových buněk, které následně jsou schopny neurony podporovat více. Kdysi nám na MFF říkal profesor David Preiss, schopnost matematika je limitovaná v podstatě dvěma věcima, jednak kapacitou paměti, tedy množstvím znalostí, které se schopen dlouhodobě v hlavě udržovat, a rychlostí přijímání nových informací. (Tedy jestli článek jsem schopen přečíst a pochopit za 2 hodiny, za 2 dny nebo za 2 týdny.) Podle mne rozdíl v inteligenci je z dlouhodobého pohledu kumulativní. Jestli mám schopnost zpracovávat o 10% procent informací více a využívám toho, tak po letech budu mít násobně více znalostí.Předkládám jen vlastní zkušenost, ze které mi vychází, že mezi lidmi existují rozdíly v predispozicích se některé konkrétní dovednosti naučit a ne vždy záleží jen na jejich snazeJinýma slovama tu neschopnost přisuzuju víc vnějším zdrojům (rušení) než samotné stavbě mozku, která je u všech jedinců ± stejná. Nemyslím si že někteří jedinci mají extra navíc jednotky v mozku oproti ostatním, které jim dovolují zpracovávat extra úkoly a pokud ano tak si myslím, že tyto jednotky vznikají pouze vhodným stimulem a ne dědičně při narození.
Proč je těžké přijmout, že lidé mají genetické rozdíly v mozku již při narození?Protože mi to nutíte. A automaticky nepřijmu něco co mi někdo vnucuje.
Každý kdo má více dětí potvrdí, že každé z nich je jiné. I když je vychovám stejně, mají v podstatě od začátku jiné schopnosti.Variace mezi sourozenci - take dobre zpracovane tema - je velmi mala ve srovnani s varianci mezi jedinci ve velke skupine - a i tak je to viditelne.
Jestli mám schopnost zpracovávat o 10% procent informací více a využívám toho, tak po letech budu mít násobně více znalostí.Hlavne, ukazuje se, ze pokud je rozdil IQ mezi dvema jedinci vetsi nez 15-20 bodu, tak uz nejsou v zivote rovnocenni partneri.
A byl v tamhletom ohledu proveden nějaký výzkum?Ano, a ne malo.
The heritability of general cognitive ability increases linearly from childhood to young adulthooda souvisejici odkazy. Pro vysvetlenou "cognitive ability" je mozne definovat jako "the mental process of knowing, including aspects such as awareness, perception, reasoning, and judgment", a koresponduje do znacme miry s tim, co nazyvame inteligence.
ale dostatecnym treningem simpanze z nej programatora Javy proste neudelateTak zrovna tohle rezolutně odmítám. Kdyby věděli jak vycvičit slepice tak by Javu bušili slepice a ne šimpanzi.
Inteligence sama o sobě je k ničemuSamo o sobe je k nicemu plno veci.
IMHO i nedědičné schopnosti a povaha atd. také určují, jak bude inteligence použita/využita, např. lenost.Souhlas.
... Ti kynologove meli uz pred sto lety pravdu a stare rceni "komu neni shury dano v apatyce nekoupi" ma hlubsi platnost. Doufam, ze nikomu nenaborim tajne plany, ale dostatecnym treningem simpanze z nej programatora Javy proste neudelateTohle se mi nějak nezdá. V jaké souvislosti odkazuješ na kynology? U pracovních plemen je nějaká ta inteligence asi požadována, ale když jsem koukal na psí soutěže, jejich pravidla apod. tak to s inteligencí už nemá nic společného. Tj. kynologům je inteligence psů víceměně putna, IMHO víc je dneska zajímá vzhled a pracovní povely. Takže spíš šlo možná o vzhled - když je pes ošklivý, tak to nějak přenese na potomky. BTW, náhodou jsem našel web s fotkami, kde porovnávaj psy dnes a před 100 lety. Neradostné čtení :( Podle wiki je inteligence domestikovaných zvířat horší, viz wiki. Jinak ta wiki se mi moc nezdá, protože zrovna u rotvajlera se jinde v charakteristice psů uvádí horší pracovní inteligence (je natvrdlej)..
Tj. kynologům je inteligence psů víceměně putna,Kynologie neni jen o vystavach, predevsim se zabyva studiem a slechtenim psu jako zivocisného druhu.
U pracovních plemen je nějaká ta inteligence asi požadována, ale když jsem koukal na psí soutěže, jejich pravidla apod. tak to s inteligencí už nemá nic společného.asi koukáš na špatné soutěže ... třeba u těch zde zmiňovaných borderek jsou v současnosti dvě chovné linie, skoro už samostatná plemena, jedna výstavní a jedna pracovní, přičemž po té pracovní se chce samostatná práce se stádem - ne všechny povely lze "naprogramovat", že by jako nevyžadovaly žádnou invenci (shánění ovcí není prosté "lehni"; a co se týče "hloupějších" soutěží jako agility, z pozice člověka, který je o několik levelů jinde, ti to možná přijde jenom jako bezduchý dril, který žádnou inteligenci nevyžaduje, ale když se o těch několik levelů snížíš na úroveň toho psa, tak zjistíš, že tam jsou sakra rozdíly, někteří jedinci některé překážky prostě nepochopí a nepochopí, resp. tedy trpělivý cvičitel je to donutí zvládnout jako dril, ale je to nebe a dudy oproti tomu, kdy jiný jedinec požadovanou věc udělá hned napoprvé třeba jen na základě toho, že zopakuje, co mu již vycvičený pes předvede ...)
BTW, náhodou jsem našel web s fotkami, kde porovnávaj psy dnes a před 100 lety. Neradostné čtení :(+1 ... no ... fotky ještě v pohodě, kdybys to znal z pozice veterináře, to je teprv k zblití (NO, který už jako osmiměsíční štěně prakticky nemohl na zadní nohy, ale místo aby byl vyřazen z chovu, tak sbírá tituly krásy apod.)
přičemž po té pracovní se chce samostatná práce se stádem - ne všechny povely lze "naprogramovat", že by jako nevyžadovaly žádnou invenci (shánění ovcí není prosté "lehni"; a co se týče "hloupějších" soutěží jako agility,Je to presne tak, ostatne je to videt i zde, kde maji odvest stado volne pasouciho se dobytka, coz u polodivokeho dobytka je nebezpecne i pro lidi na konich. Na tohle se posilaji ve skupine, male skupiny nebo pomerne ochocena zvirata, zvlada v pochode i jedna collie, a oni treba umi vodit stado hodiny po pastve, ze vypase co chcete.
+1 ... no ... fotky ještě v pohodě, kdybys to znal z pozice veterináře, to je teprv k zblití (NO, který už jako osmiměsíční štěně prakticky nemohl na zadní nohy, ale místo aby byl vyřazen z chovu, tak sbírá tituly krásy apod.)To bylo videt u perskych kocek, kdy jim jeden cas slechtili tak ploche nosy, ze nemohli pak ani dychat; nastesti se zmenil pristup chovatelske unie a prestavali jim davat body.
Jen si nemyslim, ze to je zvire domu, nudi se, plno energie, potrebuje aktivitu.to je vždy těžce individuální ... vskutku nemám pocit, že by náš pes trpěl, i když se mu nedostává denně aspoň 20-30 km, jak se lze dočísti v obecných doporučeních, že by mělo
Dalsi kategorii jsou tovarny na kotata/stenata. Plemenny jedinec se da prodat za slusne penize a tak si nekteri lide z toho udelali obchod, kdy je fena nucena do rodit doslova do padnuti. Bohuzel jedina cesta ven - nekupovat - a radsi zaplatit chovateli, ktery to nedela o neco viceno, abych se přiznal, tak tohlento absolutně nechápu ... buď chci psa určitého plemene, a pak ho samozřejmě chci s papírama, anebo chci "něco jako", a pak nemám důvod kupovat ho od množitele, když stačí zajít do nejbližšího útulku a dostanu ho "zadarmo" (nějaký manipulační poplatek za očkování apod. v řádu tak 500 tuším, který se mi může bohatě vrátit na tom, že řada měst odběr z útulku zvýhodňuje odpuštěním ročního poplatku) - problém nastává pokud chci štěně, ale když už slevuju z požadavku na chrakteristiku plemene tím, že neberu papírového psa, pak mi přijde divné neslevit i jinak, tedy na požadavku výchovy "od nuly"; nicméně i to štěně se dá řešit, prostě projdu těch útulků víc, ono se najde
par tisic navic nehraje s ohledem na naklady na zviret prubehu zivota roli.to bych si dovolil nesouhlasit, a to hned ze dvou důvodů - 1) pro mnoho lidí je zcela zásadní rozdíl vydat "pár tisíc" najednou versus třeba každý měsíc stovku navrch 2) ty náklady "v průběhu života" nemusí být tak velké - je-li pes hlášen na vsi, roční poplatek bude minimální, nebo při troše štěstí se mu majitel i vyhne (viz výše, i když to nepopisuje psa od množitele, ale jen že vyjímky jsou možné); pokud jde o malé plemeno, hm, pytel granulí, co prožere naše obluda za měsíc, by tomu mohl stačit na rok a půl, teď jsem zrovinka objednával po osmi stovkách, a to nejsou ty nejlevnější, nemluvě o tom, že nemusí žrát granule ale "odpad" (např. sousedku zásobuje syn odřezkama z hospodský kuchyně); takže vlastně zbývá jen povinná veterinární péče, což je aktuálně jednou za dva-tři roky vzteklina bratru za nějaké dvě kilča ... no a pokud je to na tý vsi, tak tam už to tuplem nikdo neřeší a pes třeba ani to očkování nemá
Vase naklady mi prijdou podcenene, zejmena pokud nemate v umyslu nechat zvire utratit nebo nechat bez pece kdyz se vyskytne prvni vetsi problem.no ale přesně to se dosti často stane (a dovolím si jít dál a vyslovit předpoklad, že zdaleka nejčastěji právě u psů od množitele) - stačí se podívat, kolik lidí vyhodí štěně na ulici poté, co po vánocích/vysvědčení/narozeninách omrzí
Navic, zvire take vyzaduje cas, a jak vime cas jsou take trochu penize.tož to bychom ale rovnou mohli převrátit, berme psa jako zdroj zábavy a počítejme, kolik ušetří oproti výdajům za jiné atrakce :-p
V dobe pred deseti lety, kdy se planovane porizovalo posledni zvire, stalo kote perske kocky cca 2-5kKc, uspora koupi od "tovarnika" mi dlouhodobe nehraje roli.v kočkách se nevyznám vůbec, v těch psech taky moc ne, já je nekupuju
Jistě, třeba jak jim tihle méně inteligentní "křováci" natrhli prdel v Búrských válkách?Zajimavy argument, ale uplne mimo. Burove jsou potomci Holandanu.
IMHO kdyby udělali test týkající se přežití v nehostinných podmínkách Afriky, tak by asi Evropané ten test asi ani nedokončilDost pravdepodobne, do objeveni chininu byla treba malarie v nekterych oblastech pro Evropany konecna.
Já za sebe jsem rád, že v naší zemi nemáme černochy. To bych nevydržel a musel bych emigrovat.tak rasismus, jo? to mi teda dovol, abych si pod takovym nazorem znechucene odplivl. ze ti neni hanba... a jen tak mimochodem, cernosi v cesku ziji, planujes teda emigraci? min rasismu by cesku prospelo.
Někde jinde jsem zase četl, že dneska jsou strašně v módě sluchátka, až tak moc, že kvůli tomu lidi skáčou pod vlak1. A prý za ten rozmach sluchátek můžou ty smártfouny. Takže jestli někdo přehání, jsou to hlavně novináři – z nepřeberného množství informací2 nějaké náhodně vyberou a udělají z toho senzaci. Pan redaktor asi zaspal 80. léta, walkmany, 90. léta, discmany, MP3 přehrávače… a chytil se až chytrých telefonů, protože mu asi jeden zrovna ležel na stole. Kdyby mu tam ležel tranzistorák, tak napíše, že za ty přejeté lidi můžou určitě tranzistoráky.
[1] ne teď opravdu nemyslím tragicky zesnulou zpěvačku, byl to článek lidech, kteří se nechtěli nechat přejet a jen neslyšeli vlak
[2] z nichž mnohé si navzájem odporují
A prý za ten rozmach sluchátek můžou ty smártfouny ...Možná na tom něco pravdy bude, ale nejde ani tak moc o smartphony, ale obecně telefony, co fungují i jako hudební přehrávač. Zatímco před tím to bylo "chci poslouchat hudbu -> musím si vzít přehrávač a sluchátka", dnes je to "chci poslouchat hudbu -> musím si vzít jen sluchátka (protože mobil už mám u sebe tak jako tak)".
Nejde o to, že to neumějí z fleku používat, ale spíš o ten rozhled. Já bych v jejich věku asi neuměl okamžitě a bez návodu používat telegraf, ale měl jsem aspoň základní představu, co to bylo a co byla morseovka (kterou jsem si nejspíš i pamatoval). A i kdyby ne, tak jsem aspoň chápal, že telefon tu ani není odjakživa, ani se jednoho dne nějakým zázrakem neobjevil v obchodech. A že nefunguje sám od sebe, ale jsou k tomu potřeba nějaké dráty (aspoň tehdy byly) a nějaká ústředna. A už vůbec by mne nenapadlo při spatření telegrafu kroutit hlavou a vykřikovat "Proboha, vždyť je to úplně k ničemu!" To bych si v Národním technickém muzeu musel tu hlavu ukroutit.
U šestiletých bych to chápal, ale polovině těch dětí je 9-10 let. To nikdy nečetly žádnou knížku nebo neviděly žádný film starší než 10 let? Snad ano, protože poznaly aspoň ten telefon… Já v tomhle věku hltal verneovky a i když mi některé autorovy nápady připadaly úsměvné, chápal jsem, že vycházejí z toho, co existovalo a co bylo známo v době, kdy ty knihy psal.
I když si uvědomuji, že mnohá z těch "vysvětlení" a "návodů", které tam dětem dávají, spíš matou než pomáhají, připadají mi některé reakce dost zarážející (ale zdůrazňuji, že jen některé).
Prostě mi připadá, že se čím dál větší procento populace dostává do pozice podobné příslušníkům nějakého primitivního kmene, kterým cestovatel dal jako suvenýr rádio a oni si připadají jako borci, že ho umějí zapnout a vypnout, ale netuší ani to, že časem hrát přestane, protože se vybijí baterie. Nevadí mi neznalost, ale naprostá absence snahy o aspoň rámcové porozumění tomu, jak věci fungují. Fascinuje mne třeba to, kolik je lidí, kteří sice umějí řídit auto, ale nejsou schopni odpovědět na otázku, co vlastně dělá spojkový pedál.
Já v tomhle věku hltal verneovkyJá jsem verneovky nesnášel odjakživa, nebavilo mě to. Takže na tomhle základě bych tu kritiku asi nestavěl.
Prostě mi připadá, že se čím dál větší procento populace dostává do pozice podobné příslušníkům nějakého primitivního kmene, kterým cestovatel dal jako suvenýr rádioTo je pravda. Cargo kult kolem sebe pozoruju skutečně dnes a denně.
Já jsem verneovky nesnášel odjakživa, nebavilo mě to. Takže na tomhle základě bych tu kritiku asi nestavěl.
Tady ale nejde o to, jestli se někomu líbí zrovna Verne. Jde o to, jestli dokáže vnímat zastaralou technologii v kontextu doby, do které patří.
Přečtěte si, prosím, ještě jednou příspěvek, na který odpovídáte. Hned na začátku píšu "Nejde o to, že to neumějí z fleku používat, ale spíš o ten rozhled.". A o něco dříve příklad s telegrafem, který bych sice asi taky neuměl hned používat, ale mám základní představu, jak funguje, a je mi jasná odpověď na otázku "proč by to někdo používal, když ajfoun je mnohem lepší".
A podobně je to i s vašimi příklady: sice jsem nikdy slepici neškubal a asi by mi dost dlouho trvalo, než bych to zvládl (i když odhlédnu od alergie), ale chápu - a chápal jsem i v devíti letech - že slepice má peří, které je potřeba odstranit, a že to maso, které rodiče koupí v obchodě, nevyrobili někde v továrně (doufám, že to pro jednou projde bez dalšího flamu na téma "všechny potraviny jsou umělé"). A že i bez toho, abych uměl utkat látku, chápu, že má určitou strukturu a vznikla z jednotlivých nití.
nebo vyrobit latku ze lnu?Ano, studoval jsem odborný materiál Krteček a kalhotky.
Nevadí mi neznalost, ale naprostá absence snahy o aspoň rámcové porozumění tomu, jak věci fungují. Fascinuje mne třeba to, kolik je lidí, kteří sice umějí řídit auto, ale nejsou schopni odpovědět na otázku, co vlastně dělá spojkový pedál.Mě fascinuje daleko víc to, kolik je lidí, co to řídit neumí a stejně má papíry a sere se s tím na silnici
Ale zkus si vzpomenout na většinu tvých tehdejších spolužáků. Myslíš že by se netvářili podobně jako děcka ve videu?
Já tedy pamatuji až DOS, ale i tehdy jsi musel umět pracovat s příkazovou řádkou, ovládat alespoň cd
, dir
, aby sis spustil nějakou hru. Kdybys těm samým lidem dneska ukázal příkazovou řádku, tak z toho budou zmatení a budou se toho bát.
IMHO je to z velké části otázka vůle/lenosti než nějakých mentálních schopností. Problém je v tom, že ti lidé se ani nepokusí, nemají trpělivost si přečíst jeden návod, zadat jeden výraz do vyhledávače… prostě to zabalí s tím, že to „nejde“.
Prostě mi připadá, že se čím dál větší procento populace dostává do pozice podobné příslušníkům nějakého primitivního kmene, kterým cestovatel dal jako suvenýr rádio a oni si připadají jako borci, že ho umějí zapnout a vypnout, ale netuší ani to, že časem hrát přestane, protože se vybijí baterie. Nevadí mi neznalost, ale naprostá absence snahy o aspoň rámcové porozumění tomu, jak věci fungují. Fascinuje mne třeba to, kolik je lidí, kteří sice umějí řídit auto, ale nejsou schopni odpovědět na otázku, co vlastně dělá spojkový pedál.Mně to taky nejde na rozum, a to nejen ohledně techologií, ale i fungování věcí v přírodě, obzvlášť dnes, kdy je tak jednoduché napsat dotaz do prohlížeče a alespoň rámcově se to dozvědět, i když je to často jen ve formě "lži-dětem". Přitom třeba u toho spojkového pedálu je i velmi jednoduchý popis dostatečně pravdivý (obzlvášť pokud se k němu dodá graf kroutícího momentu v závisloti na otáčkách).
disk
.
Nechcete někdo jen tak ze srandy forknout systemd, vykopat bordel a udělat z toho použitelný init a nic víc?To bych bral.
Startup finished in 2.138s (kernel) + 1.933s (userspace) = 4.071sS OpenRC to bylo znatelně pomalejší.
systemd-analyze plot
nebyl problém zjistit, na čem to vázne a poupravit si to. Skvělá věc je také spouštět služby on demand, odpadá tím dilema co spouštět hned při bootu a co případně dodatečně ručně.
Coz jen ukazuje na zcela nesmyslny pouzivani serveruAno. Vítej v enterprise.
nemluve o tom, ze zadnej virtual nenastaruje za 30s, uz jen proto, ze tech 30s bude trvat jen spousteni toho, co potrebuje hostMoje KVM to umí. Na rotačním disku!
Průměrná doba života virtuálního serveru byla podle zrovna zátěžové situace mezi 30 vteřinama a 5 minutama.No a jaky je realny usecase serveru s zivotnosti 30s?
Napr. destruktivne testovanie -- 4s boot, zvysok sekund destruktivny test a vypnutie. Po vypnuti sa len obnovi zariadenie zo snapshotu a moze sa ist od znova.
Podstata je v tom destruktivny -- niciaci system. Po jeho zbehnuti nie je system pripraveny na dalsie testovanie (napr. meni konfiguraciu storage).
Moze sa teoreticky zapnut po obnove zo snapshotu aj skor a uspat, ale tam moze byt problem napr. s nedostatkom pamate. A ak je system dostatocne vyuzivany (vela takych testov), tak clovek ten pomaly boot pociti tak ci tak.
Podstata je v tom destruktivny -- niciaci system.tomu mám rozumět tak, že image suspendnuté virtuálky to zničí a image vypnuté virtuálky to nezničí? - sakra, tak to mi celou dobu v dokumentaci qemu lžou o volbě "-snapshot"?
Po jeho zbehnuti nie je system pripraveny na dalsie testovanie (napr. meni konfiguraciu storage).proč by měl být, když se zahodí?
Moze sa teoreticky zapnut po obnove zo snapshotu aj skor a uspat, ale tam moze byt problem napr. s nedostatkom pamate.že jsem tak smělý, jak konkrétně by se ten problém měl projevovat, jaký je mechanismus jeho působení, že u bootu nevadí a u probuzení vadí, a týká se to vůbec té virtuálky nebo hostitele nebo obou?
A ak je system dostatocne vyuzivany (vela takych testov), tak clovek ten pomaly boot pociti tak ci tak."tak či tak"? - i pokud nebootuje ale probouzí? pardon že rejpu, neberu nikomu aby to používal, ale připadá mi to jako kanón na vrabce, tak by mě zajímalo, v čem jsou ty výhody ... ... teda vlastně ... zrovna teď tohle (rychlé sjetí testu) kluci v týmu řeší, měl jsem dojem, že používají image běžících strojů (čili uspání je řešeno na úrovni hostitele, ani to nejde jako probuzení uvnitř virtuálky, ta se prostě pustí v již běžícím stavu), měl bych se přeptat, jestli to dělají jak myslím či co
Ja osobne qemu az tak moc nepouzivam, o tom workflowe som cca len pocul, takze sa rad vzdelam v tom, co vsetko qemu zvlada:
Aby sme sa vratili spat k povodnej otazke na ktoru som reagoval, system, ktory bezi pol minuty ma zmysel (nie vsetko sa da testovat vo virtualke, na realnom stroji sa uz mozu pouzit snapshoty v lvm/btrfs).
Ja osobne qemu az tak moc nepouzivam, o tom workflowe som cca len pocul, takze sa rad vzdelam v tom, co vsetko qemu zvlada:především, qemu není jediný virtualizační nástroj, použil jsem jej jen jako příklad co používám já
ano
- qemu dokaze spustit nabootovany system z nejakeho imagu?
předpokládám, že ano, neboť v tomto případě se uplatní vpodstatě pouze čas načtení obsahu paměti, který nejspíše nebude delší nežli když se ty věci nahrávají do paměti při bootu systému, a odpadá inicializace zařízení a vůbec všechny ty nezbytnosti konané jen při startu
- trva mu to kratsie nez boot so systemd?
otázkou spíše je, zda se bavíme o suspendu na úrovni virtualizovaného systému, pak lze použít suspend to disk a stroj je vlastně ve vypnutém stavu, anebo o suspendu na úrovni hostitele, pak záleží na implementaci, konkrétně qemu to zapisuje do diskové image příslušné virtuálky, ale ta zase může být na úrovni operačního systému cacheovaná v ram
- ako to v principe funguje? -- je to suspend do ram ci na disk a pod.?
Aby sme sa vratili spat k povodnej otazke na ktoru som reagoval, system, ktory bezi pol minuty ma zmysel (nie vsetko sa da testovat vo virtualke, na realnom stroji sa uz mozu pouzit snapshoty v lvm/btrfs).o smyslu půlminutové virtuálky myslím není sporu, otázkou je spíše provedení, neb mně osobně se zdá zbytečné opakovat inicializaci systému, když jej můžu jen probudit ze stavu již po inicializaci u reálného stroje si takový usecase nedovedu dost dobře představit, což neznamená, že neexistuje, nicméně opět bych se zaměřil na ten suspend (to disk)
Zajímavé jsou rovněž diskuze, že podobné využití by měla GPL zakázat...Na svobodném softwaru je právě krásné, že je tu pro všechny, bez rozdílu. I když to může být myšleno dobře, jakékoli ustanovení typu „software smí být používán jen pro dobré účely“ by napáchalo víc zla než užitku. Mj. proto, že není tak jednoduché definovat, co je to dobro, a nakonec by to vedlo na nekonečný kolotoč sporů, který by paralyzoval veškerý vývoj i užívání toho softwaru.
ARE NOT INTENDED OR SUITABLETo neznamena, ze tam nemohou byt pouzity, tady se jen Apple zrika zodpovednosti za pripadny prusvih.
10.2 Disclaimer of Warranty. EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED IN SECTION 10.1 OR BY A THIRD PARTY VENDOR DIRECTLY TO CLIENT UNDER A SEPARATE AGREEMENT, THE SERVICES, SOFTWARE AND ANY HARDWARE ARE PROVIDED BY RED HAT "AS IS" AND WITHOUT WARRANTIES OR CONDITIONS OF ANY KIND, INCLUDING THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, NON-INFRINGEMENT, AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. RED HAT DOES NOT GUARANTEE OR WARRANT THAT THE USE OF THE SERVICES, SOFTWARE OR HARDWARE WILL BE UNINTERRUPTED, COMPLY WITH REGULATORY REQUIREMENTS, BE ERROR FREE OR THAT RED HAT WILL CORRECT ALL SOFTWARE ERRORS. FOR THE BREACH OF THE WARRANTIES SET FORTH IN SECTION 10.1, CLIENT'S EXCLUSIVE REMEDY, AND RED HAT'S ENTIRE LIABILITY, WILL BE THE REPERFORMANCE OF DEFICIENT SERVICES, OR IF RED HAT CANNOT SUBSTANTIALLY CORRECT A BREACH IN A COMMERCIALLY REASONABLE MANNER, CLIENT MAY TERMINATE THE RELEVANT SERVICES AND RECEIVE A PRO RATA REFUND OF THE FEES PAID FOR THE DEFICIENT SERVICES AS OF THE EFFECTIVE DATE OF TERMINATION. Without limiting the generality of the foregoing disclaimer, the Software, Services and any hardware provided are not specifically designed, manufactured or intended for use in (a) the planning, construction, maintenance, control, or direct operation of nuclear facilities, (b) aircraft navigation, control or communication systems, weapons systems, or (c) direct life support systems. Client agrees that it is solely responsible for the results obtained from the use of the Software and Services.Tam jde o to az treba Rezza nebo Kavol (
Aha, takže když nějaká armáda nějakého slušného státu bude chtít vytvořit obranný systém, tak nebude moci použít kvalitní, svobodný a v civilním sektoru prověřený systém a nasadí tam místo toho asi Widle nebo neúměrně zatíží státní rozpočet tím, že budou vyvíjet speciální software jen kvůli licenci? Ne tak to bych opravdu nerad.
Armáda/zbraně nejsou z principu zlo – pokud je používáš k obraně, je to v pořádku. Stejně tak třeba kamera – když ji použiješ k natáčení dovolené nebo k hlídání vlastního domu před zloději, tak je dobrá, pokud ji použiješ ke šmírování cizích lidí, tak je špatná.
Prostě GPL by měla zakázat WEAPONS USETo neni zalezitost Red Hat, ale spise FSF a tvurcu jednotliveho SW.
a pak by bylo zajímavé sledovat RadHat a jeho manévrování.Pak treba pouziji Solaris nebo FreeBSD.
Ačkoli nejsem vůbec fanda GPL, vždy jsem na ní oceňoval, že omezuje pouze šíření software a nesnaží se nám mluvit do toho, kde a k čemu ho chceme používat.
A pevně doufám, že to tak zůstane, protože jakkoli může někomu zákaz používání pro vojenské účely připadat bohulibý, je od něj už jen drobný krůček k tomu, aby se zakazovalo určitý software používat pro jiné účely, které někomu připadají morálně závadné (tabákový průmysl, pornografie), a nakonec skončíme u politicky nepohodlných, závadných sexuálních orientací a nakonec by ještě nějaký IQ-fetišista z Mensy třeba mohl začít vyžadovat, aby daný software směli využívat jen ti, kdo nahrají dostatečné skóre v jejich testech.
ještě nějaký IQ-fetišista z Mensy třeba mohl začít vyžadovat, aby daný software směli využívat jen ti, kdo nahrají dostatečné skóre v jejich testech.Hezke kopnuti.
To je tezce alibisticky pristup.Co je na Jendově poznámce a mém +1 alibistického? Ani jeden z nás si nepotřebuje obhajovat naše zveřejnění či nezveřejnění initu, vzhledem k tomu, že žádný nemáme.
Jdeš na to ze špatné strany. Současná americká vláda páchá různé zločiny, to nerozporuji, ale nějaké licence jsou v tomto směru irelevantní. Měli by se probudit hlavně Američani, zvolit si někoho jiného, udělat revoluci, vykopat současnou vrchnost, prostě si tam udělat pořádek, skrouhnout rozpočty na různá zahraniční dobrodružství a masové šmírování a zotročování lidí.
Autorské právo není pole, na kterém by se měla vést tahle diskuse – od toho je politika.
ano, čtení je to zajímavéVčetně komentářů. Já osobně jsem spíše než konspirační teoretik zastáncem Occamovy břitvy. Ne ani tak z toho důvodu, že bych považoval výsledky její aplikace za 100% pravdivé, ale mnohem častěji z ní vypadávají situace, se kterými umím něco udělat.
zejména kam RedHat/Military směřuje a co s Linuxem dělá. např. "salámový" vendor lock-in, který postihne všechny distra, která kývla na systemd...I kdybych pro účely diskuze přijal premisu, že systemd je produktem amerického vojenského plánování, bylo by zřejmé, že ve firmě bude existovat jen úzký kruh lidí, kteří o něčem takovém budou vědět. A jediné, čím si já můžu být jistý je, že v takovém kruhu nikdy nebudu, už jen proto, že kdokoliv, kdo by na mě dělal posudek, by nutně došel k závěru, že jsem v tomto ohledu absolutně nespolehlivý. Tedy kdyby něco takového existovalo, nemám nejmenší šanci se k tomu dostat. Tím pádem mi stejně nezbývá se v praxi chovat jako by nic takového neexistovalo a tedy pro mě nemá smysl zabývat se možností takové konspirace. Čímž jsme zpět u Occamovy břitvy, na základě které dávám přednost praktičtějšímu vysvětlení, které nezahrnuje infiltraci/konspiraci.
Zajímavé jsou rovněž diskuze, že podobné využití by měla GPL zakázat...Jak by se takový zákaz vynucoval? Žalobami u amerických soudů?
Jediné co se snažím vyjádřit je to, že se systemd si zbytečně celá linuxová komunita a vývoj vytváří více méně nevratnou závislost na nečem, za čím stojí společnost RedHat a to se vším všudy co tato společnost představuje.Pokud je jediným obsahem tvého sdělení všeobecně známý fakt (pominu-li otázku zbytečnosti, nevratnosti a vazby mezi systemd a společností Red Hat), pak je to stejné, jako kdybys nic nepsal ;).
Už jenom strach Debianu a ostatních z toho co se stane, zůstat pozadu a neakceptovat systemd, je zajímavá věc.Spíše než zajímavá bych použil slovo očekávaná.
kdyby bylo patrné, že RedHat porušuje imaginární non weapons GPLMěl jsem za to, že vztah mezi RH a military se omílá snad všude, čímž celá tato úvaha jaksi ztráci smysl.
prostě by tu třeba nebyl jeden init/snaha o jeden init co vládne všem.
Řešíš fakt nesmysly. Spousta věcí je tu jen jednou nebo má jen několik málo alternativ – X server, GCC, Bash, OpenJDK, PHP, Perl, Python atd. Není v tom problém, protože je to svobodný software. Jestli máš věcné připomínky k systemd, tak
Tak Kavol je jeden z mala Red Hataku, ktery si na systemd jeste stezuje.hele přijď si někdy pokecat s celým naším týmem ...
Mazat určitě ne, ale mohli bychom to vlákno osamostatnit do zvláštní diskuse. Nechci to dělat já, protože jsem tam taky něco psal – určitě by se někdo ozval, že mu cenzuruji příspěvky Mohl by se toho ujmout jiný admin, který se do těch diskusí nezapojoval.
Tiskni
Sdílej: