Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak už je to bohužel tady. MPlayer na svých stránkách píše: Tato stránka byla uzavřena, protože MPlayer hrubě porušuje mnoho patentů. Další svobodné multimediální přehrávače budou následovat. Zatím lze toto upozornění přeskočit a pokračovat na web projektu. Otázkou je, jak dlouho ještě.
Tiskni
Sdílej:
Já tomu tedy moc nerozumím, ale řekl bych, že patentovat se snad dá algoritmus. Zdojový kód, který je napsán jakýmkoliv jazykem a dělá tu samou věc stejným postupem, je to stále ten samý algoritmus.
Zajímalo by mě co by se stalo, pokud vymyslím už patentovaný algoritmus. To sem jako porušil patent? Kdy ho vlastně poruším?
Můžu si patentovat algoritmus na vaření polévky?
ze svoboda slova se na zdrojaky nevztahuje, protoze nejsou napsany lidskym jazykem.Takže by stačilo vzít parser C/C++ třeba z gcc a konvertovat zdrojáky do "lidského jakyza" a zpátky?
cdecl
by mohla být dobrá inspirace pro ten lidský jazyk:
We declare main as function of two arguments (first of type int, second of type pointer to pointer to char) returning int. The body of function main is defined as follows: ...:o)