Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Poslední sestavení Ubuntu 11.04 „Natty Narwhal“ již obsahují uživatelské rozhraní Unity také v desktopové edici. Již dříve jsme informovali, že tato změna nastane, nyní je tady. Podle článku na WebUpd8.org Unity není zcela bezproblémové (můžete se podívat na video) a bude vyžadovat ještě spoustu práce.
Tiskni
Sdílej:
neviem ako toto ale som skusal Ubuntu Netbook terajsiu stable verzia je to celkom ucelne prostredie ktore sa dobre ovlada ovsem chce to este vyladit mnoho veci... mal som nahodeny gnome-shell asik pred 2 mesaicmy a toto unity je niekde uplne inde nez gnome-shell ktory sa mi vobec nepaci.. ak to bude free project myslim tym unity a nielen ubuntu vychytavka tak raz sa dozijeme ze unity nakoniec nahradi gnome-shell...
co sa tyka ako tu bolo povedane vyssie v unity si skor najdem app a spustim ju ako v normalnom gnome..
inac taka flame otazka co je pouzitelnejsie Unity alebo KDE4 ? ja volim Unity
Hehe
Mě by docela zajímalo, jak to bude, vzhledem k tomu, že je to Compiz plugin, fungovat na systémech bez 3D akcelerace/s vypnutým Compizem.
suhlasim s tebou v tom ze poslednu dobu sa deju v linuxe cudne veci.. kazdy imituje Mac... tak aj my linuxaci musime.. ALE VYSLOVENE SOM PROTI TOMU ZE LINUXACI ROBIA LINUX LEN PRETO ABY VYZERAL AKO MAC.. LINUX TU BOL JE A BUDE AKO FREE ALTERNATIVA VED AJ MA V NAZVE GNU LINUX.. treba si pozriet preco vznikol free softver preco vznikol linux a co prinasa... LINUX NIEJE NAPODOBENINA aj ked kde4 sa snazi vyzerat ako Vista a Gnomakom hrabe uz s toho Maca..