3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Mark Shuttleworth na svém blogu oznámil, že v některé z příštích verzí Ubuntu přejde jejich nové prostředí Unity na grafický systém Wayland založený na OpenGL ES a moderních linuxových technologiích (KMS, DRM, GEM) místo dosud používaného X serveru. Přechod se podle něj může týkat již verze 11.10, ale může trvat i několik let. Během té doby chce přesvědčit výrobce grafických karet, aby byly k dispozici open-source ovladače.
Tiskni Sdílej:
Během té doby chce přesvědčit výrobce grafických karet, aby byly k dispozici open-source ovladače.LOL, no to chci vidět.
nie KMS je kernel mode setting t.j. technologia, ktora nevyzaduje, aby X- server bezal pod rootomDěkuju. To jste mi to teda vysvětlil. Zbytek radši nekomentuju vůbec.
Wayand je velmi dobry, lebo ma mat do 2MiB oroti 100MiB X.orguROFL řekl bych, že v roce 1984 měly X též méně než 2 MB ...
Zbytek vyresi X emulace (par procent aplikaci).No, to bude asi ono. IMHO pokud to nějak dopadne, tak přesně jako u PulseAudia. Další vrstva navíc a ještě více nasraných lam.
X server není problém, ten umí běžet na čemkoli. Ale jednoho dne třeba na Linuxu nebude žádná X aplikace, jen samé waylandí. K čemu mi potom bude X server, když nebudu mít žádného X klienta? Budu pak instalovat nějaký jiný unix, abych mohl si mohl užívat vzdáleného spouštění aplikací? Tak takhle zněla otázka.
Přesvědčení, že admin není jen sprostý lokaj, ale spíš něco jako bůh, je pěkná kravina, ale to sem nepatří.Jaké si to uděláš, takové to máš.
Přesvědčení, že admin není jen sprostý lokaj, ale spíš něco jako bůh, je pěkná kravina, ale to sem nepatří.Takové přesvědčení panuje u řady manažerů i ostatních zaměstnanců, takže to budeš muset prvně vysvětlit jim :).
Jaké starší WM? To je celý linux kernel taky trochu (nebo trochu víc) starší? A proč to nemá fungovat? Pokud je Wayland oproti XOrg jednodušší, pak jen idiot jej navrhne selektivně pouze pro složitější DM/WM... Klíčová větička vám uniká: "Během té doby chce přesvědčit výrobce grafických karet, aby byly k dispozici open-source ovladače."Starsimi WM jsem myslel se slabym upstreamem, v udrzovaci fazi. Pokud ma WM aktivni upstream, nebude snad problem se prizpusobit (migration guide bude v dobe uvedeni predpokladam standardem). Uplne stejna situace je i v kernelu - v kazde verzi se objevuje nove API, na ktere je potreba portovat ovladace. Nikdy se nepodari preportovat vsechny, kvuli nezajmu jejich maintaineru a tak se stane, ze ovladac nefunguje, nebo je vyrazen. A otazky navrhu API snad nebudu ani komentovat, dnes tu mame NET_WM a kopu rozsireni, povetsinou uvedene jako workaroundy k jinym limitacim X protokolu. A nikdo je nenuti WM pouzivat. Samozrejme s novym API bude pristup i logika jina, neda se to srovnavat a je jedno, jestli se bude implementovat jednoduchy nebo slozity WM. Koneckoncu metacity, resp. mutter je vcelku maly, jednoduchy WM a nezavisi na desktopovem prostredi, lec se pouziva jako zaklad.
Klíčová větička vám uniká: "Během té doby chce přesvědčit výrobce grafických karet, aby byly k dispozici open-source ovladače."Neunika, nemyslim si, ze to byl Kristianuv zamer. A je jen na Markovi, jestli se mu podari ukecat vyrobce, projekt Wayland si bude zit vlastnim zivotem i bez nich.
In the deep dark past I have been involved in building window systems. I did the original design and implementation of both the Andrew and NeWS window systems. Both of which predated X11. They shared with X11 the architectural feature of being networked: clients sent messages to the server over TCP connections. I occasionally get asked “if you had to do it over again, what would you do? Would you do the same thing”. The answer is a strong no. It’s now 20 years later, and the technological landscape is totally different. So here is what I would do. But first…
Ale mohou být i funkční uzavřené ovladače, když se jejich vydavatel stará, což u AMD neplatí.Vydavatel obvykle nemá motivaci se starat po celou reálnou životnost hardware. Zůstat na milost a nemilost dodavateli toho, co si koupím, mi nepřijde zrovna příjemný. Ani u software.
Příjemné to není, ale pořád je o chlup lepší funkční binární blob než vůbec nic...Tak já se rozhoduju už při výběru hardware, takže si tohle ušetřím.
Mám Intel GMA 4500 series a na KMS na driveru i915 šlape dobře. Sice jsem mu musel přidat powersave=no
, aby neproblikával, ale funguje.
Jo, má to háček. Když se karta přetíží, zamrzne systém, nespadne jenom jedna z aplikací. Přetížení způsobí třeba 10MB obrázek otevřený v gliv
u, pouštění videa fullscreen na VGA výstup na jedné ploše a práce na druhé, přepnutí ploch při hraní fullscreen 3D her (quake3 engine), apod.
S binárním blobem zase nemůžu jet na 2.6.36
Jinak se "zobrazovátky" nesouhlasím, nemají výkon jako ATI/Nvidia, protože jsou "integrated", ale RTCW, MOHAA, Quake2/Quake3, Half-life, Starcraft a jiné supr pařby na tom jedou v pohodě (přes wine). A pokud nejedou, je to většinou chyba aplikace/wine.
No jo, ale je z čeho vybírat?Hele já jsem to moc neřešil. Vždycky jsem si před koupí zjistil, jak se daná věc kamarádí s Linuxem, a všecky počítače, co používám mi obstojně fungují. Co víc, když někam přijdu, bývají občas problémy s grafikou, ale je to zcela výjimečná věc!
U těch grafik jediné, co snad alespoň dřív fungovalo, byl intel...Toho intelu se zatím docela hodně držím, ale třeba na desktopu mam ATI Radeon 9250 a od začátku mi to jelo, aspoň na v té době moderních distribucí, bez problémů (prošlo tím X různých distribucí).
současné OS ovladače toho spousty ještě neumíV tom je možná rozdím mezi náma, ty řešíš, co opensource ovladače neumí. To mě osobně ale vůbec nezajímá, spíš mi jde o to, co umí, podle toho je posuzuju. Hele neříkám, že je to zázrak, ale nestává se mi moc často, že bych se setkal s počítačem, kde mi nejedou Xka, nebo kde mi nejde pustit rozumně video.
Tak u těch OS obvykle právě nejde akcelerace...Obvykle? To myslíš jako statisticky? Já se naštěstí statistikou dobře/špatně fungujících OSS ovladačů řídit nemusím. Prostě si vyberu takový hardware, který vyhoví mým požadavkům včetně opensource ovladačů a je hotovo :).
což už je věc, která mi vadí (když teda někdy pustím hru)Občas z nudy pouštím OSS hry ve Fedoře (převážně Gnome Games), a ty mi fungují (nějakou dobu nešly Nibbles, ale u toho stejně dlouho nevydržím. Cca dva roky si říkám, že bych si měl najít čas na OpenTTD, ale stále ještě jsem si na něj čas nenašel. Pak už mě láká jen oprášit Mafii (tu klasickou), ale ta pokud vím stejně na Linuxu nepojede. Mno a možná bych ještě oprášil pár dosovských her z přelomu 80./90. let, tam se užije max rychlá kreslicí plocha, žádné 3D :). Já rozhodně nechci problém s grafickými kartami zlehčovat nebo popírat. Jen říkám, že se mě zase tak moc nedotýká a že sám dávám přednost OSS ovladačům, protože je považuju za výrazně výhodnější "koupi".
Prvni dil Mafie samozrejme pod wine na Linuxu jede a co vic, tak naprosto korektne.Tak to děkuju za informaci. Snad jen ještě dotaz, slovíčko samozřejmě mělo znamenat "seš úplnej blbec", nebo jaký význam mělo mít?
Když to je asi největší problém, když člověk řiká, že mu grafika na OSS ovladačích fungujeAno, funguje.
ale pak se prokecne, že používá jen 2D částJá se tím ale od začátku netajil.
a hry vubec nehraje (přitom od toho je to akcelerátor na 3D, aby se na tom hrály hry).O akcelerátoru na 3D jsem neřekl ani slovo.
Spolehlivě na hry na linuxu, jedině nvidia. A fakt nemyslim hry z gnome.Pokud se jedná o binární drivery, můžeš mi říct nějaký zásadní důvod (tedy kromě pár drobných), proč hrát ty hry na binárních driverech na Linuxu místo binárních driverů na binárních Windows?
Ano, tak nějak... mít kvůli pár hrám (který navíc na linuxu jedou nativně)Ono už se dneska Wine říká nativně, jo?
Proč bych měl mít windows kvuli pár hrám, co si ve volnym čase zahraju a jinak jsou mi windows uplně k ničemu? Já windows nechci.V pořádku, já se pouze ptal na rozdíl.
A navíc, taková nvidia s blobem neni jen o hrách, ale i o akceleraci desktopu, přehrávání videa (+třeba akcelerace h264).Nezkoumal jsem to do detailu, ale desktop mi funguje dobře, a video taky přehrávám bez problémů.
Prostě na linuxu si mužu zahrát cca stejně kvalitně jako na windowsu, jen potřebuju mít stejně kvalitní ovladače.Fajn, na mém použití a tom, co jsem psal, to nic nemění, že?
Chceš říci, že přehraješ Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv bez jediného škobrtnutí pouze procesorem?Pokud bych to chtěl říci, nejspíš bych to řekl.
Mimochodem, hodla Canonical/Ubuntu prispet nejak na vyvoj Waylandu? Vyvojari? Penize? Donace? Nebo zase zustane jen u "moralni" podpory a schopnosti protlacit minoritni projekt do zpravicek?Jo, to by me taky zajimalo, dobra trefa!
>> Zas takove stepeni zdroju to nastesti nebude.
>To zni jako rajska hudba mym usim. Mohlo by to byt neco jako v pripade Firefoxu vs Mozilla, kdy Firefox prinesl prepsanou jen malou nesvrchnejsi cast browseru, vlastne jen UI (10% z Mozilly??) ale plne stavel na existujicich Mozilla komponentech, jako Gecko, XUL, JS engine, ..
bude to nulove stepeni zdroju , vzhledem k tomu ze na tom pracuji stejni lide , a mimochodem uz i QT ma backend pro wayland ...
mimochodem wayland je skvela vecicka pro embended systemy
Z blogu M. Shuttlewortha:
@Chris, my opening paragraph is quite clear, our work on touch and the input system is likely to be a place we can contribute to Wayland.
Mimochodem, jak je na tom RedHat/Fedora s podporou Xorg, případně Wailandu? Mám takový dojem že Xorg už nějakou dobu vyvíjí převážně placená, sponzorovaná síla (namátkou právě Intel, HP ?).Ano, protoze spousta nasich kolegu presla z RH prave do Intelu Red Hat v soucasne dobe zamestnava nektere z hlavnich vyvojaru jak projektu Nouveau, tak i ovladacu Radeon, u obou vcetne prace na Gallium3D. No a ti, co pracovali na Intel ovladacich, odesli primo do Intelu, mezi nimi i Kristian, ktery jiz v RH zacal pracovat na Waylandu.
Ano, protoze spousta nasich kolegu presla z RH prave do Intelutaky ti schází hlášky AC?
tie, ktorych autori si myslia, ze linux==buntu a napisu aplikaciu iba pre WaylandO takové aplikace, které nevyužívají nějaký ze standardních toolkitů a mají ubastlené vlastní GUI, opravdu nestojím. Ty ať si klidně nechají
mark replied somewhere in the comments of his blog that there is going to be network accessibility but not network transparency (no networking stuff in the wayland protocol)
Znamená to, že veškeré vykreslování oken by se transparentně provádělo třeba přes opengl? Jak by na tom byly notebooky? Jako fullscreen image viewer používám "gliv" (pro zoom/rotaci používá opengl) a ten jede krásně i na Intel integrated grafice, ale v přepočtu na watty notebook žere víc, než s jednoduchým 2D neakcelerovaným vykreslením u gqview.
což volně přeloženo znamená: nasadíme to už v příští verzi, ale přechod bude trvat několik let než se to pořádně otestuje na uživatelích.
v te dobe bude uz wayland i v gentoo.... a nic ti nebrani zkusit ho uz ted:)
Škoda že se ze zpráviček na abclinuxu stali zprávičky téměř vyhradně o ubuntu, jinak by se zde zcela jistě objevila i zprávička o tom, že Wayland se stal minulý týden projektem FreeDesktop.org. Někdo možná neví, že Wayland už funguje s Nouveau a bez speciálně kompilovaných kernelů, takže si ho mnoho z vás může vyzkoušet a osahat.
Líbí se mi, že diktátor tak populární distribuce, jako je ubuntu, „popularizuje“ Wayland. Na druhou stranu se ale obávám, že to bude jediné, co ubuntu pro Wayland udělá a dále bude na něm jen klasickým ubuňťáckým stylem „parazitovat“ a Kristian Høgsberg bude na vývoj sám.
Docela mě zajímá, jak se do budoucna vyvine situce s různýmy správci oken, protože princip Waylandu je nezahrnuje jako samostatné programy(?). Chtěli byste mít sjednocené správce oken napříč rozmanitostí linuxového desktopu? Ti primitivní z Gnome a KDE to asi tak silně nepocítí, ale přijít o něco jako je Xmonad nebo Openbox (a Pekwm), by mnoho uživatelů nerozdýchalo. Snad vznikne nějaký modul do Waylandu, který by takové věci řešil a uživatel si pak mohl zvolit, jak své okna chce spravovat.
Podle mého by se Wayland měl co nejdříve dostat do všech distribucí, vývojáři by se na něj měli zaměřit a distribuce by měli X.Org opouštět až později. Vím, že X.Org má nějaké problémy už v návrhu architektury, které má Wayland vyřešené, ale nevím, jestli řeší úplně všechny problémy X.Orgu a jestli nepřínáší do budoucna nějaké podobné jiné problémy, na které mohl někdo zapomenout.
Kecat do toho, jak jsou tady zprávičky naprd je jednoduchý, ale co takhle třeba sám tu zprávičku napsat, když už vím o něčem zajímavém?Škoda že se ze zpráviček na abclinuxu stali zprávičky téměř vyhradně o ubuntu, jinak by se zde zcela jistě objevila i zprávička o tom, že Wayland se stal minulý týden projektem FreeDesktop.org.
Zprávičku jsem měl rozepsanou, ale nedokončil jsem ji, protože mi takový překlad anglického textu nejde příliš od ruky narozdíl od porozumění mu. Během týdne jsem se k ní už nevracel, protože jsem byl unavený a měl jiné věci na práci. No a potom týden starou zprávičku sem už psát nebudu, když už se tu objevilo tohle.
Kecat do toho, že kecám do toho jak jsou tady zprávičky naprd a ubuňťácký je taky jednoduchý.
Je, pač se mi nelíbí, jak někdo takto znehodnocuje cizí práci...můžeš nám pomalejším vysvětlit, v čem to "znehodnocování" spočívá?
Pokud někdo napíše zprávičku/blog/článek/etc a v diskuzi ho pak x dalších seřve za to, že v tý zprávičce/blogu/... nefiguruje jeho oblíbená distribuce, tak mi to nepřijde úplně fér...a) neodpovídáš na moji otázku - že ti něco nepřipadá fér ještě neznamená, že to znehodnocuje něčí práci, takže se ptám znovu, v čem podle tebe to údajné znehodnocení spočívá? b) "x dalších"? - kde? - důkaz davem? - reagovali jsme v jednom konrétním vlákně založeném jedním konkrétním člověkem ... c) slova "Škoda, že ..." klasifikuješ jako "seřvání"? - zajímavé ... d) "že nefiguruje jeho oblíbená distribuce" - ať koukám, jak koukám, tak v úvodním příspěvku tohoto vlákna na to téma nevidím ani slovo ... hovoří obecně o tom, že se tu málo o věcech píše, pokud se to netýká Ubuntu - nic o konkrétní distribuci, resp. ani o tom, že by muselo jít konkrétně o (jakoukoliv) distribuci přesněji, ještě také k bodu a), nevidím nikde ani slovo o tom, že tato zprávička, protože se týká Ubuntu a ne "jeho oblíbené distribuce", tak že by byla špatná, nepřesná, nebo že by tu neměla být apod.
Pokud si myslíte, že jsem vám, autorovy zprávičky, nějak ublížil nebo nějakým způsobem znehodnotil vaši práci, tak se vám omlouvám. Cílem mého povzdechu nebylo si do kohokoli kopnout, ale posunout úroveň ábíčka. Někdo by si mého komentáře třeba všiml a začal psát zprávičky o Waylandu (a jiných zajímavých projektech), když to nezvládám já.
Chápu, že občasná přemíra zpráviček o ubuntu je zapříčiněna nejspíš tím, že výhradně ubuntu se věnuje hned několik zahraničních webů. Nakonec jsem rád, že se tu konkrétně tahle zprávička objevila, protože je zajímavá narozdíl od zpráviček, že zítra, pozítří a včera výjde třetí alpha verze Ubuntu Horny Heron
r100-r500 no problem i s galiem ...
r600-r700 s kms no problem ale pouze klasicky mesa 3d driver , galium jede ale o dost pomalejsi .....
r800 se objevuje uz nejaka podpora ... a r900 bue prvni gallium only ...
s verzi mesy 7.10 , r600g mi jel kwin .... jen ta rychlost oproti clasicke mese byla polovicni ... a ve warzone2k jsou artefakty kolem fontu
Windows na linuxoidním jádře
$ file všechno všechno: ERROR: cannot open `všechno' (No such file or directory)
$ wtf všechno Gee... I don't know what všechno means...
Během té doby chce přesvědčit výrobce grafických karet, aby byly k dispozici open-source ovladače.heh...