Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
A je tu další snaha cenzurovat web. Tentokrát ze strany OSN, kde se zvažuje vytvoření mezivládní pracovní skupiny pro sladění snah o regulaci Internetu. V čele této myšlenky je Brazílie, za kterou se postavily další země: Indie, JAR, ČLR a Saúdská Arábie.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem optimista, takže věřím, že takhle daleko to nikdy nezajde. Že by se lidi přecijen včas probudili a že ani všichni politici nejsou takové k*rvy, aby to nechali zajít takhle daleko.To není známka optimismu, ale naprostého odtržení od reality.
a pak už nepomůže nic jiného než revoluce
Což jako taky není tak špatné.
Problém je, že pak přijde fáze dvě (zákaz šifrování a anonymizačních sítí - viz třeba připravovaný zákon v USA), a na každého tak budou něco mít.Nemají žádnou šanci! Už při dnešním stavu technologie lze vyvinout komunikační software, při jehož používání by měl intruder pouze velmi teoretickou možnost (s vynaložením zcela nepřiměřených prostředků) zjistit, zda je vůbec komunikace šifrována nebo anonymizována. Doufám, že to nedojde až do stavu, kdy bude nutné se začít řídit Nečasovými slovy vyslovenými letos na pohřbu Milana Paumera: "Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky".
Doufám, že to nedojde až do stavu, kdy bude nutné se začít řídit Nečasovými slovy vyslovenými letos na pohřbu Milana Paumera: "Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky".Hurá, jdeme ve jménu svobodného internetu vraždit bankovní úředníky.
Bankovní úředníci budou omezovat svobody na Internetu?Asi stejně jako zotročovat. Což ovšem Mašínovic vrahům nezabránilo jednoho zabít.
Navíc okolnosti smrti pokladníka nejsou ani známy.Potkal se s bandou ozbrojených vrahů, co chtěli ukrást peníze, načež skončil s kulkou v těle... co přesně není známo? Možná tak který z nich ho zavraždil.
Začínám spíš přemýšlet o zadních vrátkách typu "zdrhnout do hor a pást kozy a ovce".to vidim jak pojdem najblizsie s notebookom do lesa a najdem wifinu s nazvom salas ze to je miestny hacker ktory unikol zadnymi vratkami
A zábava chudých.... :DBude golf?
Pokud se zavedou tresty smrti, či jinak vyřeší problém velkého počátečního množství zatčených, tak není problém stanovit zákonem nějaké povolené věci zakázat šifrování a pak jen na vhodných uzlech sledovat...Každodenní možnost použití trestu smrti tu byla za německé okupace a taky obyvatelstvo nebylo zdaleka zvládnuto.
To ne, jenom z 99% Na zbytek by stačil čas, který Němci neměli.Do diskuzí o statistických vyjádřeních typu "plácnutí do vody" tu diskotvat nebudu. Myslím, že můj komentář, jako ukázka toho, že to zvládnutí není zase tak jednoduché, stačil.
Němci to zavedli prakticky ze dne na den. Kdyby se to tu vyvíjelo postupně nějakých 10-20 let a při tom by byli lidé pod trvalou masáží, že jich se to vlastně netýká, protože ten kdo nedělá nic zlého se nemá čeho bát, že jde jen o ty zlé pedofilní teroristy... tak by to fungovalo mnohem lépe.Taky názor.