Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Valve hledá testery Steamu pro Linux. Máte-li zájem, přihlašte se pomocí svého Steam účtu. Další informace na Komunitě služby Steam. V databázi CDR (Content Description Record, databáze společnosti Valve obsahující informace o aplikacích na Steamu) záznamů s Linuxem přibývá.
Tiskni
Sdílej:
Nějak to nechápu , nejdřív sem se nemohl přihlásit , tak sem ve windows zakázal zabezpečení steamu a potom sem se nakonec v linuxu přihlásil na stránky steamu . Vyplnil dotazník o mém PC a kde nic tu nic nikde steam pro linux nenašel. Jen MS hnus .msi a přes wine to nechci.
Co teda je na tom steamu Beta pro linux ?
Q: What architecture is the client currently being developed for i686 or x86_64? A: It’s currently targeting 32-bit Ubuntu 12.04 LTS. (blogs.valvesoftware.com/…)┌∩┐(◕_◕)┌∩┐ Valve!
duvodem bude chaba podpora x86_64 ze strany windows ekosystemuCož o to, ono spíš jde o sračkoidně napsanou aplikaci, která chybně předpokládá pevné velikosti některých datových typů a pak se kompletně zesere a padá při kompilaci na jiné platformě. Kdyby neprogramovali jak prasata a použili správné datové typy, bylo by portování otázkou obyčejné rekompilace a vše by správně fungovalo a nebylo by třeba ani testování. Pochopení bych měl jedině u aplikací obsahujících nějaký JIT compiler, který by musel překládat do strojáku. Dalším problémem může být výběr knihovny, která je napsaná sračkoidně. Vemte si třeba glib, je to plný bordelu typu "tady je velikost jako int", "v týhle fci zase jako gsize", "v týhle gssize" a "do týhle strčíme třeba glong", ať má uživatel knihovny radost a musí přetypovávat a kontrolovat rozsahy jak debil, popř. chybně předpokládat. A jako bonus mu uděláme nový typ "gint", aby nemohl pracovat s typem int, protože v budoucnu se náš typedef gintu může změnit třeba na int128_t a pak by se jeho program zbláznil. Takových knihoven je bohužel v dnešní době spousta, prostě vývojáři si z nějakého důvodu musí "typedefovat" vlastní typy, ty pak používají a uživatele knihovny nutí k tomu samému, nemůže použít původní typ, protože ten se může změnit. Přitom i tak starý standard jako C99 vám ty dává dostatečný výběr datových typu, co se hodí pro danou situaci. Né, mě ale nestačí int32_t, proto si musíme typedefovat gint32, i32, __i32, Int32 a podobné vylomeniny. A jestli vývojáři nedokáží po třinácti letech použít standardní typy, je to smutné.
A není ten rozdíl počtu balíčků, pro zpětnou kompatibilitu?
Já to vidím tak, že 64b počítače jsou nevržené k možnosti k serverového výkonu. Ne primárně pro desktopové využití.
Jsou dva názory lidí, co používají desktop
1. Jedni co používají 64b, kvůli tomu, že rozdíl výkonu není tak velký od 32b (nároční a nespokojení).
2. Ti co používají 32b, právě proto, co si myslí první skupina lidí (normální).
Meli byste byt radi, ze se vubec Valve rozhodlo vrazit nemale prachy a tak skvele hry do opensource sveta prorazit a jeste mu opravit spoustu vad.Další společnost u které bych měl být vůbec rád že si všimla po několika (i více jak deseti a zrovna když se jim to začalo hodit) letech, že existuje něco otevřený svobodný software? No jestli to s tou vděčností tak půjde dál…
BTW: Oni mají v plánu něco otvírat nebo jen portovat?
A: It’s currently targeting 32-bit Ubuntu 12.04 LTS.To už fakt vyjde nastejno jako ‚targeting real-mode MS-DOS‘...