Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Linuxová divize herní společnosti Valve získala dalšího významného vývojáře. Tentokrát je jím Sam Lantinga, jeden z bývalých vývojářů v Linux Game Publishing a také zakladatel projektu SDL.
Tiskni
Sdílej:
Co je v SDL-1.2, je slabý odvar, co všechno je v SDL-1.3, respektive SDL-2 (sami neví, jak to pojmenovat). A není to jenom GLX. Hodně dělali na podpoře Quartzu, před pár dny si se začali lidi zajímat o Metro (protože tam OpenGL není, je tam jen nějaké přepsané D3D).
Ale je pravda, že na nějakou lepší intergraci pečou. Třeba když si zkompilujete SLD-1.3 s GLX in EGL, tak není možné použít GLX. Není možné rozumně enumerovat podporavaná rozlišení. Hotplug jste zmínil. Pak jsou tam problémy se zbytečným zamykáním fokusu klávesnice a tak dále.
A samozřejmě mizerná 2D akcelerace, jak se rozvádí níže. Třebaže si požádáte, aby byl surface ve videopaměti, tak tam není. Takže obyčejný klasická smyčka blit–redraw furt tahá bitmapy z hlavní paměti do grafiky. S GL kontextem je to trochu lepší, ale ne o moc.
SDL je bohužel takový moc futuristický projekt. Vývojáři neustále přidávájí nové funkce, ale k opravovaní stávajících se nemají.
dokud nedohraju HL2 na LinuxuTak to bych skoro zabalil rovnou
"Linuxová divize herní společnosti Valve získala dalšího významného vývojáře. Tentokrát je jím Sam Lantinga,..."Tak nevím, jestli u pojmu "Linuxová divize herní společnosti Valve" si mám představit, že bude programovat Widloidní aplikace...
+1
Mno a na platformy mimo x86/amd64 asi rovnou zapomen.No on tak nějak jinou ani nezmiňoval ne? Mimo to podle mě motáš věci dohromady, jaké výjimky poběží nativně a jaké pod wine? Tady je řeč o Steam klientu jako distribuci her, ta je nativní (předpokládám) v Mac OS X, takže hádám že nativní podpora pro Linux už nebude tak složitá. Pokud jde o hry to je úplně jiná pohádka a ve spojení s Valve se můžeme bavit tak maximálně o jejich hrách na Source enginu (a na těch se údajně pracuje také). Určitě se nebudou sr*at s podporou konkurenčních her přes Wine.
ta je nativní (předpokládám) v Mac OS XPředpokládáš špatně
Steam samotný je na OSX nativní a většina toho, co se přes něj dá koupit, také. Jedinou výjimkou je Witcher, který vyšel pár měsíců zpět, což byla malinko upravená win verze zabalená do wineskin wrapperu (taková moc šikovná utilita pro "portaci" aplikací na OSX s pomocí wine).