Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Linuxová divize herní společnosti Valve získala dalšího významného vývojáře. Tentokrát je jím Sam Lantinga, jeden z bývalých vývojářů v Linux Game Publishing a také zakladatel projektu SDL.
Tiskni
Sdílej:
Co je v SDL-1.2, je slabý odvar, co všechno je v SDL-1.3, respektive SDL-2 (sami neví, jak to pojmenovat). A není to jenom GLX. Hodně dělali na podpoře Quartzu, před pár dny si se začali lidi zajímat o Metro (protože tam OpenGL není, je tam jen nějaké přepsané D3D).
Ale je pravda, že na nějakou lepší intergraci pečou. Třeba když si zkompilujete SLD-1.3 s GLX in EGL, tak není možné použít GLX. Není možné rozumně enumerovat podporavaná rozlišení. Hotplug jste zmínil. Pak jsou tam problémy se zbytečným zamykáním fokusu klávesnice a tak dále.
A samozřejmě mizerná 2D akcelerace, jak se rozvádí níže. Třebaže si požádáte, aby byl surface ve videopaměti, tak tam není. Takže obyčejný klasická smyčka blit–redraw furt tahá bitmapy z hlavní paměti do grafiky. S GL kontextem je to trochu lepší, ale ne o moc.
SDL je bohužel takový moc futuristický projekt. Vývojáři neustále přidávájí nové funkce, ale k opravovaní stávajících se nemají.
dokud nedohraju HL2 na LinuxuTak to bych skoro zabalil rovnou
"Linuxová divize herní společnosti Valve získala dalšího významného vývojáře. Tentokrát je jím Sam Lantinga,..."Tak nevím, jestli u pojmu "Linuxová divize herní společnosti Valve" si mám představit, že bude programovat Widloidní aplikace...
+1
Mno a na platformy mimo x86/amd64 asi rovnou zapomen.No on tak nějak jinou ani nezmiňoval ne? Mimo to podle mě motáš věci dohromady, jaké výjimky poběží nativně a jaké pod wine? Tady je řeč o Steam klientu jako distribuci her, ta je nativní (předpokládám) v Mac OS X, takže hádám že nativní podpora pro Linux už nebude tak složitá. Pokud jde o hry to je úplně jiná pohádka a ve spojení s Valve se můžeme bavit tak maximálně o jejich hrách na Source enginu (a na těch se údajně pracuje také). Určitě se nebudou sr*at s podporou konkurenčních her přes Wine.
ta je nativní (předpokládám) v Mac OS XPředpokládáš špatně
Steam samotný je na OSX nativní a většina toho, co se přes něj dá koupit, také. Jedinou výjimkou je Witcher, který vyšel pár měsíců zpět, což byla malinko upravená win verze zabalená do wineskin wrapperu (taková moc šikovná utilita pro "portaci" aplikací na OSX s pomocí wine).