Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Již je to tak. Vyšel třetí krátký film sponzorovaný Blender Foundation (a dalšími) s názvem Sintel. Po Elephants Dream a Big Buck Bunny tak máme ukázku, co všechno lze udělat v Blenderu. Tentokrát se jedná o příběh dívky Sintel pátrající po malém drakovi. Neváhejte a stahujte. Na webu projektu lze nalézt jak link na http, tak BitTorrent.
Tiskni
Sdílej:
A nebo ti strážciLand of gatekeepers začíná dávat smysl. Jen nechápu jak předpokládali, že si to všechno poslepuje dohromady člověk, který to vidí poprvé a po celou dobu nečetl vývojářské blogy a fórum. K tomu měli přidat ještě nějaký manuál.
tak mne to docela zklamalo.Aha, tak jsem se podíval a pochopil. Schválně jsem si musel zkontrolovat jestli čirou náhodou nemám playback speed:5×. Je to fakt všechno příšerně zrychlené. Druhým problémem je HDR. Komplet každý frame ještě prošel post-procesingem a dynamické rozsahy jsou u toho posunuté tak aby to pasovalo na 35mm filmový pás, no bohužel můj LCD monitor nemá tak vysoký dynamický rozsah ani jas, takže v některých místech se úplně slévá černá barva a při normálním denním osvětlení to má nedostatečný kontrast a všechno je takové šedé. Třetí problém je, že tvůrci se příliš zaměřili na detaily (BTW: ten potetovaný šaman naprosto vládne) a přitom zapomněli naprosto na základní poučku animace: Na detailech nezáleží, ty si lidský mozek stejně odfiltruje (a když né mozek, tak sinc škálovací filtr určitě), mnohem důležitější jsou hrubé obrysy a pohyb. Proto to v některých místech vypadá jak render z roku 1995 (i když je textura a i celkově povrch detailní, po vyfiltrování komplet zmizne a sleje se do jedné barvy). Jako pozitivum bych hodnotil hudbu od Jana Morgensterna (jež ale určitě nebude dostupná v celé délce) a zápletku/rozuzlení na které se určitě muselo podílet nějaké depresivní Emo. Akorát jsem nepochopil jestli se ta potvora cpala těma modrýma Tibériovýma krystalama a pak zmutovala nebo co to bylo, takže jsem na konci hleděl s otevřenou hubou jako když naskočili titulky na konci Matrixu.
BTW: Prooga si někdo všiml?
Video ID : 1 Format : AVC Format/Info : Advanced Video Codec Format profile : High@L3.1 Format settings, CABAC : Yes Format settings, ReFrames : 5 frames Codec ID : avc1 Codec ID/Info : Advanced Video Coding Duration : 14mn 48s Bit rate mode : Variable Bit rate : 1 616 Kbps Width : 1 280 pixels Height : 544 pixels Display aspect ratio : 2.35:1 Frame rate mode : Constant Frame rate : 24.000 fps Color space : YUV Chroma subsampling : 4:2:0 Bit depth : 8 bits Scan type : Progressive Bits/(Pixel*Frame) : 0.097 Stream size : 171 MiB (89%) Writing library : x264 core 105 r1724 b02df7b Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=8 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=8 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=crf / mbtree=1 / crf=22.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / ip_ratio=1.41 / aq=1:1.00
VIDEO: [H264] 2048x872 24bpp 24.000 fps 2352.7 kbps (287.2 kbyte/s)
Tvoj prehrávač nevie posúvať/škálovať časovanie titulkov? Skús mplayer
Asi tak. Zatiaľ určite najslabší blenderovský film. S tým, že ani tie predtým neboli nič extra
A nechápu, proč jí zešedivý vlasy?Protože během své cesty za drakem zestárla - stejně jako drak dospěl. Jen to sama při cestě na sobě nepoznala.