Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Již je to tak. Vyšel třetí krátký film sponzorovaný Blender Foundation (a dalšími) s názvem Sintel. Po Elephants Dream a Big Buck Bunny tak máme ukázku, co všechno lze udělat v Blenderu. Tentokrát se jedná o příběh dívky Sintel pátrající po malém drakovi. Neváhejte a stahujte. Na webu projektu lze nalézt jak link na http, tak BitTorrent.
Tiskni
Sdílej:
A nebo ti strážciLand of gatekeepers začíná dávat smysl. Jen nechápu jak předpokládali, že si to všechno poslepuje dohromady člověk, který to vidí poprvé a po celou dobu nečetl vývojářské blogy a fórum. K tomu měli přidat ještě nějaký manuál.
tak mne to docela zklamalo.Aha, tak jsem se podíval a pochopil. Schválně jsem si musel zkontrolovat jestli čirou náhodou nemám playback speed:5×. Je to fakt všechno příšerně zrychlené. Druhým problémem je HDR. Komplet každý frame ještě prošel post-procesingem a dynamické rozsahy jsou u toho posunuté tak aby to pasovalo na 35mm filmový pás, no bohužel můj LCD monitor nemá tak vysoký dynamický rozsah ani jas, takže v některých místech se úplně slévá černá barva a při normálním denním osvětlení to má nedostatečný kontrast a všechno je takové šedé. Třetí problém je, že tvůrci se příliš zaměřili na detaily (BTW: ten potetovaný šaman naprosto vládne) a přitom zapomněli naprosto na základní poučku animace: Na detailech nezáleží, ty si lidský mozek stejně odfiltruje (a když né mozek, tak sinc škálovací filtr určitě), mnohem důležitější jsou hrubé obrysy a pohyb. Proto to v některých místech vypadá jak render z roku 1995 (i když je textura a i celkově povrch detailní, po vyfiltrování komplet zmizne a sleje se do jedné barvy). Jako pozitivum bych hodnotil hudbu od Jana Morgensterna (jež ale určitě nebude dostupná v celé délce) a zápletku/rozuzlení na které se určitě muselo podílet nějaké depresivní Emo. Akorát jsem nepochopil jestli se ta potvora cpala těma modrýma Tibériovýma krystalama a pak zmutovala nebo co to bylo, takže jsem na konci hleděl s otevřenou hubou jako když naskočili titulky na konci Matrixu.
BTW: Prooga si někdo všiml?
Video ID : 1 Format : AVC Format/Info : Advanced Video Codec Format profile : High@L3.1 Format settings, CABAC : Yes Format settings, ReFrames : 5 frames Codec ID : avc1 Codec ID/Info : Advanced Video Coding Duration : 14mn 48s Bit rate mode : Variable Bit rate : 1 616 Kbps Width : 1 280 pixels Height : 544 pixels Display aspect ratio : 2.35:1 Frame rate mode : Constant Frame rate : 24.000 fps Color space : YUV Chroma subsampling : 4:2:0 Bit depth : 8 bits Scan type : Progressive Bits/(Pixel*Frame) : 0.097 Stream size : 171 MiB (89%) Writing library : x264 core 105 r1724 b02df7b Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=8 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=8 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=crf / mbtree=1 / crf=22.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / ip_ratio=1.41 / aq=1:1.00
VIDEO: [H264] 2048x872 24bpp 24.000 fps 2352.7 kbps (287.2 kbyte/s)
Tvoj prehrávač nevie posúvať/škálovať časovanie titulkov? Skús mplayer
Asi tak. Zatiaľ určite najslabší blenderovský film. S tým, že ani tie predtým neboli nič extra
A nechápu, proč jí zešedivý vlasy?Protože během své cesty za drakem zestárla - stejně jako drak dospěl. Jen to sama při cestě na sobě nepoznala.