T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Vyšlo Yakuake 2.8-beta1. Je to ukázka nové řady programu, která přináší konfigurační dialog, skiny, fullscreen režim, možnost rozdělit relaci do více terminálů a ještě více.
Tiskni
Sdílej:
Konkrétně u mě je to zřejmě v psychologii práce, kdy nemusím po několika plochách či relacích honit několik otevřených konzolí s několika taby. Yakuake se opticky tváří jako nadřazená součást systému, je k dispozici všude jedna a ta samá, není to jen pouhé další okýnečko a právě kvůli tomu je to pro mě přehlednější a víc mě to nutí rozdělaný úkol dodělat.
Jinak dle mého názoru by se opičárnou spíš dal nazvat "triviální skriptík, který spustí konzoli (případně pouze zobrazí, je-li již spuštěna), který se spouští klávesovou zkratkou", ale to je každého věc. Já nikomu YaKuake nenutím a taky ji kvůli někomu jinému nepřestanu používat.
#!/bin/bash opicarna='opicarna' kon='' for k in `dcop | grep '^konsole-'`; do if [ `dcop $k konsole-mainwindow#1 name` = $opicarna ]; then kon=$k fi done if [ -z "$kon" ]; then konsole & sleep 1 dcop konsole-$! konsole-mainwindow#1 setName $opicarna else if [ `dcop $kon konsole-mainwindow#1 isActiveWindow` = 'true' ]; then dcop $kon konsole-mainwindow#1 hide else dcop $kon konsole-mainwindow#1 show fi fiZbývá odstranit ten
sleep 1
a dát tam něco krásnějšího, navázat tenhle skriptík na klávesovou zkratku, odstranit chyby a mám tvoje slavné yakoake. Kostra vznikla během 10 minut.
používal se nějaký rozumnější interface k dcop, tak to pomalé nebudeTo mě zajímá - DCOP volání jsou všeobecně nechutně pomalá a kdyby byl rychlejší způsob, jak docílit stejných výsledků, tak bych po něm skočil.
dle komentářů, jsem nebyl sámdle komentářů právě toho jednoho člověka, co mě -řekněme- nepotěšil?
Já když postrádám nějaký terminál, tak si otevřu další (ctrl-alt-T)Konkrétně u mě je to zřejmě v psychologii práce, kdy nemusím po několika plochách či relacích honit několik otevřených konzolí s několika taby.
screen
, že? kstart
. kwin je ovladatelný přes dcop a tedy částečně skriptovatelný atd. kwin je ovladatelný přes dcop a tedy částečně skriptovatelný atd.Aha. A k čemu máme ICCCM a nebo snad ještě důležitější EWMH?
Lze už také nastavit šířku i jinak než v desítkách procent šířky monitoru?Dá se nastavovat po 1%.