Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Mezinárodní telekomunikační unie (International Telecommunications Union, ITU) zvažuje vynechávání přestupných sekund (leap seconds) z UTC (Coordinated Universal Time), tedy času, který používá většina počítačů. Slashdot zmiňuje problémy, které tyto přestupné sekundy působí některým programům. Například po přidání přestupné sekundy k roku 2008 v některých případech nečekaně rebootoval clusterový software firmy Oracle.
Tiskni
Sdílej:
Well in that case it's probably easier for Oracle to just buy the Sun.
Tak zkus ještě tenhle:
Intel CEO: "We need antivirus, can someone buy me McAfee?"
Few hours later: "Done."
"Great, which version?"
"Version...?"
a z 30.6. na 1.7Aha zajímavý.
Ovšem přestupné sekundy se nijak neliší od přestupných dní – také se jen změní výpočet (prostě některá minuta může mít 59 nebo 61 sekund).Ale nikdy jsem nečetl o tom, že by přestupné dny něco rebootovaly. Jinak ono to je celkem jedno, já svoje PC hodiny synchronizuju po každém bootu přes net. Po upgradu SDR -> DDR SDRAM se mě totiž vybíjí velice rychle CMOS baterka (tak jsem ji vyndal
Ale nikdy jsem nečetl o tom, že by přestupné dny něco rebootovaly.Vzpomeňte na problém roku 2000, jendou z jeho částí bylo také to, že to byl rok přestupný – pro některý software nečekaně. Ale to, že někde neumí naprogramovat tak jednoduchou věc, jako je práce s UTC, přece ještě není důvod UTC zrušit.
Nejbližší podobný problém je rok 2047, kdy přeteče čas v 32-bitových unixech
Jednak je to 2038, jednak by bylo přesnější psát "v unixových systémeh s 32-bitovým time_t
", protože není důvod, proč by time_t
nemohl být 64-bitový i na 32-bitovém systému. Osobně si myslím, že větší problém bude spíš s protokoly a datovými formáty, které pro časové údaje používají 32-bitová pole. Tento problém se tak může týkat i 64-bitových systémů.
... prostě v žádných kritických systémech se takové dementní datování nepoužívalo.ale používalo (principiálně stejný problém, ne zrovna 1999 => 1900, spíš jako ten unixový čas), četl jsem něco o nějakých řídících systémech raket, snad i s jadernejma hlavicema, které nebyly zavčasu vyřazeny, a počítadlo jim přeteklo ... Google určitě ví víc, jen mě teď nenapadá správná fráze k hledání :-/
Ale to, že někde neumí naprogramovat tak jednoduchou věc, jako je práce s UTC, přece ještě není důvod UTC zrušit.+1 vůbec mi připadá, že spousta (relativně) dobrých věcí jde do háje jen proto, že se musí přizpůsobovat blbečkům, místo aby se blbečci věnovali svému kopání kanálů a pivu na fotbale ... to je jako kdybych já prosazoval spálení Picassových mazanic jen protože nerozumím kubismu
Navíc univerzální čas bez přestupných sekund už dávno máme, jmenuje se mezinárodní atomový čas ...Je tu jěště GPS Time, který také nemá přestupné sekundy a aktuálně posunutý vůči mezinárodnímu atomovému času o devatenáct sekund dopředu.
... the difference between GPS time and UTC, which as of 2009 is 15 seconds ...
Babylóňan potřeboval pro reprezentaci čísla 11 pouze jednu ruku a Římanovi už nestačily dvě.Kdežto programátorům stačí jedna ruka na 31 (i když je pravda, že některé kombinace se udržují pěkně blbě).
Kdežto programátorům stačí jedna ruka na 31 (i když je pravda, že některé kombinace se udržují pěkně blbě).Jojo, to se tak říká, ale prakticky to tak nikdo nepoužívá a kdyby chtěl, vyžadovalo by to dost cvičení na mentální i fyzické úrovni.
To babylonské počítání stačí dvěma větami popsat a jde normálně použít.Tvé prsty vyjadřují zleva doprava čísla 1, 2, 4, 8 a 16. Zobrazené číslo je určeno součtem hodnot zvednutých prstů.
1 .. OK 2 .. OK - ale tohle číslo není slušné ukazovat, žeBabyloňani to měli lepší. Akorát je potřeba dávat palec tak, aby bylo jasné, kterého se dotýká článku. Pro lepší rozlišování článků navrhuju: u posledního článku se dotknout špičky prstu, u prostředního prst zakřivit a u prvního nechat prst rovný.3 .. OK 4 .. nejde 5 .. nejde 6 .. OK 7 .. OK 8 .. OK 9 .. OK 10 .. OK 11 .. OK 12 .. nejde 13 .. nejde 14 .. OK 15 .. OK
2 .. OK - ale tohle číslo není slušné ukazovat, žeNeukazuje se _to_ prostředníkem, tedy 4? Jinak mně jde všechno, jenom 01011 (na pravé, dlaní k sobě, při pohledu od sebe) jde dost blbě.![]()
Jojo, to se tak říká, ale prakticky to tak nikdo nepoužívá ...není pravda, zamlada jsem to úspěšně používal při počítání volejbalu, dokonce "tvarová" paměť fungovala líp než ta na vyslovovaná čísla, po každém míči jsem vždy spolehlivě vrátil prsty na správné hodnoty a triviálně přičetl jedničku na příslušnou stranu
Lunární cyklus je 28 dní, tak že by proto? Měsíc ovlivňuje život člověka víc, než asi připouštíte.Co jsem zrušil „plasmoid“ (nebylo to v KDE4, ale nevím, jak se tomu v KDE3 a Xfce říká), který zobrazoval fáze měsíce, tak vůbec nevím, kdy je úplněk a kdy nov. Takže asi moc neovlivňuje
Měsíc například zpomaluje a stabilizuje rotaci Země a sklon zemské osy. Myslím že změn sklonu zemské osy by si všiml i suchozemec :) Díky Měsíci má také dnes den poměrně přesných 24 hodin a tak toho za jeden den stihnete mnohem víc, než bez Měsíce ;)Aha, myslel jsem, že se bavíme o 28denní periodě, ne o vlivu Měsíce jako tělesa.