Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Slackware bude na svém, ale vzhledem k ostatním distrům to bude propad. -- Nelze dobře posoudit*, ale minule měl 700 hlasů, teď 300.Je to škoda. Možná se Slackwaristé stáhli do ústraní nebo chtějí anketu s horoskopem
A ptoto, kdyz byl hacknuty mplayer portal (jel na debianu), tak presli na Slackware?
To je trochu laciný argument, zvlášť když ani pořádně nevíme, co bylo důvodem.
jenze to php vychazi PRAVE jako oprava, a inovace se nekonaji, proto je jako oprava ve Slackware novy balicek.
Zrovna u PHP bych na to nevsadil ani pětník, stačí si udělat diff dvou po sobě jdoucích verzí a zjistíte, že u PHP se na "jenom opravy" nehraje. Třeba teď jsem s hrůzou zjistil, že mezi 5.2.0 a 5.2.1 dost zásadně překopali pro mne klíčovou část (podporu pro InterBase/Firebird). Vzhledem k tomu, že si PHP pro server kompiluji sám, považuji představu, že by u něj někdo v distribuci místo backportu opravy průběžně začleňoval nové verze, za naprosto děsivou.
V debianu je amavis 2.4.2 jako stabil - minimalne rok stary balicek a to same postfix. To je trochu zbatecne, kdyz novy debian vysel prec mesicem. Jsou proste pomaly. At to pak drzi, ale uz kdyz to vychazi, je to stare ..
Asi tak před rokem tu na toto téma psala něco Anička - zkuste si to přečíst a zamyslet se nad tím. Třeba pak nebudete kroutit hlavou nad tím, jak je možné, že v některých distribucích jsou verze, které jsou "tak strašně zastaralé" už v okamžiku vydání.
Stable Releases 1. Current PHP 5 Stable: 5.2.2 2. Current PHP 4 Stable: 4.4.7
Podle mě záleží na tom, co ten server má dělat a co si pod pojmem server představili hlasující čtenáři.Hele, a když si hudbu přehrávám přes MPD, mám tedy server? :-P
A nase programy jsou instalovane do systemu stejnym zpusobem jako systemove. To vse lze samozrejme docilit i se slackwarem, ale da to asi trosku vic praceGentoo už do systému zaintegrovalo křišťálovou kouli?.
kteří už Linux používají dle než deset let
s/dle/déle/
PS: Fakt zajímavý výsledky, Ubuntu se vyšvihlo. Akorát bych asi nechtěl potkat admina, který Ubuntu nacpe na server Akorát bych asi nechtěl potkat admina, který Ubuntu nacpe na serverAhoj, pročpak? Vem si to tak že se i na rizikových serverech používají Windows. Ubuntu jako takové se na server nehodí, to je pravda, ale mám kamaráda který s provozem serveru na ubuntu má dobré zkušenosti, když si ho trochu přizpůsobíš konkrétní situaci tak bych řekl že je to takový systém pro všechno. Já bych se za nasazení Ubuntu na server určitě nestydil, ale jednička je pro mne Debian a FreeBSD takže se to asi nestane.
Ahoj, pročpak?Viz níže...
Vem si to tak že se i na rizikových serverech používají Windows.No, tak to je fakt... heh.
Super anketa. Ma jednu podstatnou vadu. Pri sve soukrome analyze jsem zjistil, ze umoznuje hlasovat opakovane a me samotnemu se to povedlo vice nez 10x! A to bez zavaznejsich problemuJsi borec. No fakt. Kdo by do tebe řekl, že dokážeš soukromě zanalyzovat tak náročný text jako je tento: Každý návštěvník smí hlasovat jen jednou. Systém se snaží bránit proti vícenásobnému hlasování. Ochrana je vícestupňová a zahrnuje i blokování IP adresy na určitou dobu. Žádná ochrana ale není dokonalá, a proto spoléháme na vaši čestnost, že se nebudete snažit snažit pomoci své distribuci podvodem. (Text z úvodu článku s anketou.)V takovem pripade je vysledek na snade
To, že je něco legální, ještě neznamená, že je to morální. V každém případě je na tom z tohoto pohledu Ubuntu pořád výrazně lépe než třeba CentOS…Citace ze stránek www.centos.org :
CentOS is an Enterprise-class Linux Distribution derived from sources freely provided to the public by a prominent North American Enterprise Linux vendor.Co je nemorálního na tom, že někdo vezme zdrojové balíčky, zkompiluje je a udělá na jejich bázi distribuci? Ono i v (open)SuSE a v Debianu se najdou programy, které mají původ u firmy Red Hat Inc.
Mozna je na me *buntu az moc user friendly, ale vetsinou me zashy (ne pres klikatko) moc nerozdychal, mozna je to tim ze se tam delaji veci jinak, ale bohuzel byl to pro me problem.Pokud jste např. ze Slackwaru zvyklý konfigurovat startovací skripty jejich úpravou, dají se čekat problémy. Na konfiguraci je nejlepší používat
dpkg-reconfigure balíček
nebo soubory v /etc/default/
nebo /etc/balíček
(v tomto pořadí priorit). Mimochodem Ubuntu má stejnou strukturu /etc jako Debian. Jaktože tam tyto problémy nemáte (nebo nezmiňujete)?
Dalsi vec co mi subjektivne vadi je, ze je sudo zneuzite uplne na vse a nemam defaultne konto root.Spuštění
sudo passwd
a visudo
asi u vás zabere opravdu hodně času...
Nechápu, co pisatel myslel tím, že sudo je "zneužité úplně na vše"... A ten, komu vadí absence účtu root (on tam ve skutečnosti je, jen má -- tuším -- heslo z náhodných znaků, takže ho nelze použít), si ho jistě umí snadno vytvořit. Zbytku je to úplně jedno... (A to říkám jako ten, kdo se zpočátku bez účtu root taky nemohl obejít.)Dalsi vec co mi subjektivne vadi je, ze je sudo zneuzite uplne na vse a nemam defaultne konto root.Spuštěnísudo passwd
avisudo
asi u vás zabere opravdu hodně času...
Nechápu, co pisatel myslel tím, že sudo je "zneužité úplně na vše"...Nejspíš tím myslel dvě věci: pokud spustíš přes sudo dvě věci krátce za sebou, tak podruhé už sudo ve výchozím nastavení nevyžaduje heslo. Teď to problém není, ale mohl by být, pokud se rozšíří zlobivé
.desktop
soubory. Druhá věc je, že pokud si roota neaktivuješ a bootneš do recovery režimu, tak máš roota zadarmo (to máš ostatně i s parametrem init=/bin/bash
, ale to zná méně lidí).
Jinak root má implicitně prázdné heslo.
Dalsi vec co mi subjektivne vadi je, ze je sudo zneuzite uplne na vse a nemam defaultne konto root.Nastavení sudo teď není bezpečnostní díra, ale v budoucnu být může -- předpokládám ale, že to pak vyřeší jeden update, proto s tím nemám problém. Ad poslední věta: už jsem to psal před tebou, jenom jsem šetřil hlasivky. :-P
Myslel jsem ze sudo by se melo pouzivat na specifickou skupinu programu, u kterych potrebuju zajistit, aby i normalni (user) uzivatel jej mohl spustit s pravy roota, ale na druhou stranu chci mit moznost vybrat si kteremu userovi dam moznost spoustet programy s pravy root a jake.To je "tradiční" použití sudo, které ovšem nevylučuje nové použití na desktopu -- umožnit spouštění nástrojů pro správu systému i ze sezení běžného uživatele a přitom je od ostatních dostatečně oddělit.
A opravdu si nemyslim, ze by mel mit user v systemu pristup ke vsem castem systemu,Dnes už si tito lidé Linux instalují sami. Je otázka, zda je lepší na to nadávat nebo udělat něco pro to, aby tito lidé byli schopni sami bezpečně provádět základní nastavení. Mimochodem k sudo má přístup jenom první uživatel vytvořený při instalaci. To víte?
Tiskni
Sdílej: