V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
GPU kterého výrobce aktuálně preferujete pro provoz Linuxu?
AMD |
|
49% (210) |
Intel |
|
24% (104) |
Nvidia |
|
25% (107) |
jiný |
|
2% (9) |
Celkem 430 hlasů
Vytvořeno: 1.5.2019 23:01
Tiskni
Sdílej:
ForceFullCompositionPipeline=On
v xorg.conf
Trhání je prostě vlastnost X11. Jeho pravděpodobnost se dá sice snížit na minimum, ale nedá se proti němu stoprocentně a systematicky něco udělat.
Na mém Quadro P5000 se dvěma 5K monitory mi jde s některými verzemi ovladače, kernelu a X11 veškeré video (samozřejmě testuju hlavně 5K a 4K rozlišení) bez nejmenších problémů a nic se netrhá, zatímco jindy je tam prostě odporná vodorovná čára každých pár sekund. To je samo o sobě divné, protože u 5K monitorů, které mají dva DisplayPorty každý, bych čekal spíš svislý předěl. Jenže ne, synchronizace mezi těmi dvěma polovičními monitory je vždycky perfektní, jenom to horizontální trhání tam občas je.
Teď zrovna to zase jde bez trhání. Ale po zkušenostech s tímto hardwarem a jeho kompatibilitou s X11 už nedoufám, že to tak bude napořád.
ForceFullCompositionPipeline
nepoužívám, protože mi rozbije tolik věcí, až to nestojí za to. Hry, které bez té volby fungovaly, začnou najednou bořit X-server nebo kvůli nim odletí kwin atd. atp.
Konečným řešením tohoto problému je podle mě přechod na něco jiného než X11, například Wayland. Jenže nedá se nic dělat, Wayland prostě pořád ještě nefunguje. (Kdo tvrdí, že ano, nechť si zkusí s proprietárním ovladačem NVidia spustit KDE na čtyřech monitorech s rozlišením 2560x2880. Uvítá ho černá obrazovka s náhodně blikajícími menu zobrazenými na jiném monitoru, než kde je příslušné okno. Které ovšem nelze příliš ovládat, natož přesunout nebo zavřít.)
Ne. A ani to nemám v úmyslu; od NVidie bych čekal, že karta typu P5000 bude prostě bezproblémová. No, to bych čekal marně.
To jako odkdy?
Spíš bych tipoval, že tady se asi neshodujeme v definici slova jede.
Jasně, v tom smyslu, že neodletí okamžitě a že umožní aspoň přihlášení do relace, se dá říct, že jakýmsi způsobem jede.
Nicméně na žádném z mých systémů se s ním nedá pracovat. Jakmile má člověk vysoké rozlišení (5K například), dva monitory nebo (hrůza pomyslet) kombinaci obojího, "uvítá" ho černá obrazovka s prťavým kurzorem, případně něco polofunkčního, co zobrazuje kontextové menu na jiném monitoru než kurzor myši, co nedovede to normálně pracovat s okny, která jsou při pokusu o přesun odmrštěná někam k okraji nebo za okraj obrazovky atd.
Ještě jsem nezmínil MST monitory. Tak s X11 nainstaluju hax11 a všechno funguje, místo 4 monitorů mám 2 velké. Jo, s Waylandem nainstaluju kulové, protože nic takového jako hax11 pro něj není, a s MST monitory si neporadí ani omylem. Jak by taky jo, když si neporadí ani s víc než jedním obyčejným monitorem, že jo.
Takže ne, Wayland prostě nejede Těším se, až pojede, ale dnes to nebude..Ne, nejede.
Při nákupu jsem se spletl,To jsi byl mimo smysly nebo si v tu dobu vedel ze budes asi pouzivat proprietary blob?
amdgpu-pci-0100 Adapter: PCI adapter vddgfx: +0.85 V fan1: 833 RPM (min = 0 RPM, max = 3800 RPM) temp1: +26.0°C (crit = +94.0°C, hyst = -273.1°C) power1: 8.24 W (cap = 72.00 W)Abych pravdu řekl, tak za celou dobu jsem s ní měl jen 3 problémy: Karta (od saphire) má jen UEFI modul, takže jsem se musel vrtat v kernelu (starej motherboard jí neinicializuje), kernel driver měl nějakej race condition pro přístup k i2c, což jsem si opravil sám (možná to už je fixnutý) a v portalu je Chell na nejvysší detaily celá černá
Tohle by měly být checkboxy. I kdyby někdo měl jen jeden počítač, už v případě notebooku s hybridní grafikou je radiobutton nedostatečný.