Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Aktivity WikiLeaks
plně podporuji |
|
69% (639) |
podporuji, ale nezveřejňoval bych vše |
|
24% (224) |
nepodporuji |
|
6% (58) |
Celkem 921 hlasů
Vytvořeno: 7.12.2010 12:43
Tiskni
Sdílej:
Predstav si nasledujici anketu:
Muslimy:
Co je na teto ankete spatneho? Dostanes hlasy jen od velmi omezeneho vzorku lidi(extremistu) a treba ti ani nedojde, ze ta anketa je uplne pitoma a z nabizenych moznosti si drtiva vetsina lidi nevybere. Proste se zitra v bulvaru docteme, ze 95% ctenaru abclinuxu nenavidi muslimy(no dobre, je to scifi, ale slouzi jen pro ilustraci).
Ta tvoje anketa má ale zcela viditelný cíl, zjistit jestli je více čtenářů abíčka co muslimy milují nebo nenávidí, pokud "nevíš" tak nehlasuj, protože anketa se tě netýká. Stejně tak jako anketa jestli podporuješ wikileaks je zaměřena na lidi co je podporují, podporují s omezením nebo nepodporují, proč bychom se měli zabývat lidmi co "neví", když nás jejich názor nezajímá (protože oni neví), Anketa je mířena na lidi co mají svůj názor, názor někoho kdo neví či se nedokáží vyjádřit je k ničemu a tedy se zde nabízí původní otázka: A proč by se měl ankety zúčastnit každý, když nás zajímají jen ti kteří mají názor?
A když tě téma nezajímá, jak na něj můžeš mít názor?
Podvědomí si vytváří názor během poznávání, takže pokud sis téma prošel, nějaký názor mít musíš.
nebo že "95% hlasujících"I tohle je zavádějící, pokud čtenáři neznají možnosti, které v anketě byly. Ad absurdum: Budu mít anketu Můj postoj k sushi. A jedinou možnost: miluji ho. A pak by se někde objevilo, že 100 % hlasujících v anketě vyjádřilo, že miluje sushi.
Jde o to, jestli jsou lidé spíš přikloněni k aktivitám WikiLeaks nebo nejsou. Ti co neví, jsou v tomto případě irelevantní.Sám jsi irelevantní. A nenadávej :).
A proč by se měl ankety zúčastnit každý?Protože anketa zde je společenská aktivita. Protože se lidi chtějí účastit a dělá jim to radost. Protože lidi chtějí vyjádřit svůj názor a vidět kolik ostatních se s nimi shodne. Zkus mi říct jediný důvod, proč z ankety někoho vynechávat.
Protože vytvořit dokonalou...Nikdo nikdy po nikom nechtěl dokonalou anketu... jen trochu snahy. Nicméně někdo (Luboš) se tu ptal na důvod, proč by měl každý mít možnost přispět do ankety, pokud to jen trochu jde. Tedy zřejmě nechápal samotnou podstatu toho, proč se snažit.
Ale tím by se anketa stala příliš dlouhou a nudnou.Tak to je fajn, když máme u většiny anket jenom tři rejpaly. Počítej se mnou... 1) Ano 2) Ne 3) Nevím 4) Je mi to jedno To jsem vymyslel během deseti vteřin, věřím, že průměrný člověk to zvládne ve srovnatelném čase. Opravdu nevím, co je na tom tak těžkého. Ve speciálních případech lze zkoušet přidat další odpovědi, ale bez toho se dá žít. Lidi se vyjádří v diskuzi (potom, co vyberou základní možnost).
Don't complain about lack of options. You've got to pick a few when you do multiple choice. Those are the breaks.
Feel free to suggest poll ideas if you're feeling creative. I'd strongly suggest reading the past polls first.
This whole thing is wildly inaccurate. Rounding errors, ballot stuffers, dynamic IPs, firewalls. If you're using these numbers to do anything important, you're insane.
Ankety sa mozu kritizovat kludne dalej (na slashdote sa tiez objavuju prispevky tykajuce missing options). Disclaimer akurat hovori ze rovnako efektivne mozes hadzat hrach na stenu.Totéž se dá říct o těch z vás, kteří se kritizujícím snaží vysvětlit, že to nemá cenu.
Já nikoho nevynechávám, já se snažím zjistit názor. A "nevím" není názor.Zajímavé, že "nevím" jako názor či hlasovací hodnota je všeobecně uznávaná možnost, jak se člověk může vyjádřit.
U voleb se to řeší například tak, že člověk (a) k urně vůbec nejde, nebo (b) odevzdá neplatný hlas. Nehlasovat je také volba. Je fascinující, že pořád mají kecy furt ti samí lidé, ale nevšiml jsem si, že by kdy hnuli prstem.
Myslím, že nadešel čas na...
10.4. 21:53 Návrh na anketu, kralyk
Rozumíte této anketní otázce?
- Ano
- Ne, otázka je nejednoznačná, nelze odpovědět!
- Nemůžu hlasovat! V odpovědích nejsou všechny možnosti!
- Chybí mi checkboxy
- Nevím
U voleb se to řeší například tak, že člověk (a) k urně vůbec nejde, nebo (b) odevzdá neplatný hlas. Nehlasovat je také volba. Je fascinující, že pořád mají kecy furt ti samí lidé, ale nevšiml jsem si, že by kdy hnuli prstem.No a co jako? Já se klidně vyjádřím pod každou anketou, na kterou nebudu moct odpovědět, a přesto mě nikdo nemůže nutit ankety psát. Takhle, kdyby mi někdo slušně řekl, že neumí psát anketní odpovědi, a jestli bych mu nezkusil anketu opravit, než se spustí, tak klidně pomůžu. Ale zatím mě nikdo o nic takového nežádal :). Pokud jde o volby, tak ty nejsou zrovna dobrým příkladem, aspoň u nás. Byly by, pokud by byly nastavené tak, aby výsledky voleb vedly ke spokojenosti voličů aspoň v době vyhlášení výsledků. Příznivci menších stran mi jistě dají za pravdu. Dokud neprosadíž zákaz diskuze pod anketou, budeš mít v diskuzi kritiku ankety :). Tak to prostě je. A čím hůře navržená anketa bude, tím více té kritiky nejspíš bude.
Tu v tomto pripade nemas, nebot neznas pocet navstevniku AbcL, kteri si anketu precetli.
Není pravda. Je triviální zjistit si počet registrovaných uživatelů, což je stejné jako znalost počtu potenciálních voličů... kteří také o volbách nemusejí vědět nebo se o ně nemusejí zajímat (ač je to nesnadné).
Taky si vsimni, ze u nekterych voleb (treba do ruznych ak. senat) je nutna nejaka minimalni ucast.
Aby byly z výsledků voleb vyvozovány důsledky, což se zde ale neděje.
Nepřirovnávej. Je to dost ošemetný, protože i tobě je alespoň trochu jasné, že to nesedí. (Poznámka "ač je to nesnadné". Navíc jsi si trochu naběh. Těch uživatelů bude přes 20k (tvoje id je cca 14000 a jsi registrovaný v r. 2007). Takže té ankety se z reg. čtenářů AbcL nehlasovalo ani 5% pro jednu ze tří nabízených možností.
Ad vyvozování důsledku. To může být i tvrzení, že: "Aktivity WikiLeaks plně podporuje 69%...". Ale z čeho. Ze všech čtenářů AbcL ne, protože ti nehlasovali. Takže z 5% čtenářů AbcL. Tím jsme se vrátili na začátek diskuze, kde kdosi napadal výběr vzorku hlasujících (což nepadlo zrovna na úrodnou půdu). Protože pokud ho nevybereš správně, tak ti pak anketa nedovolí vyvodit žádné závěry.
Nicméně vzhledem k formě ankety, ten vzorek hlasujících nikdy nebude úplně v pořádku. Správně by jsi měl vybrat náhodně nějaký počet reg. uživatelů a ty nechat zahlasovat.