Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
podpora IPv6 - když už ne nativní tak alespoň 6to4U tohoto nevidím, že by to splňoval...
iptables
je pro mě extrémně nepohodlné, nemá to zpětnou vazbu, co se přesně stalo. Plus problém s persistentním uložením - můžu pravidla psát do skriptu nebo nějaké konfigurace nástroje co to přežvýká. Ale při jakékoliv změně se musí všechna pravidla vyprázdnit a nahrát nová. To mi přijde jako hodně fuj.
Ono se tam plno věcí nastavuje podstatně snáz, než na Linuxu, i když třeba lehce omezeně. Rozjet takový IGMP proxy na RouterOS, to je triviální. Nebo třeba traffic shaping.
Jinak v nejbližší době budou RB751-2n, RB751G, RB-751U, co řeší přesně ten problém domácího routeru s RouterOS.
> routing igmp-proxy export
# mar/28/2011 22:32:40 by RouterOS 5.0rc11
# software id = DHXJ-4W3W
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=yes
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=192.168.200.0/24 disabled=no interface=eth1-metron \
threshold=1 upstream=yes
add disabled=no interface=all threshold=1 upstream=no
# jan/04/1970 17:04:40 by RouterOS 4.10
# software id = 8DSW-B2KZ
#
/routing igmp-proxy
set query-interval=2m5s query-response-interval=10s quick-leave=no
/routing igmp-proxy interface
add alternative-subnets=10.0.0.0/8,147.0.0.0/8,194.0.0.0/8 comment="" disabled=no interface=wan threshold=1 upstream=yes
add comment="" disabled=no interface=ether2-local-master threshold=1 upstream=no
Ty alternative interfaces jsem tam střelil tak narychlo, aby to funguvalo, ale později nebyl problém, tak jsem to nechal. Do těch rozsahů spadají stroje vysílající multicast, jsou přístupné na WAN straně.
Jestli to jede přes IGMPv2 nebo v3 netuším, používám to jedině kvůli VLC na PC s Windows.
Trochu to s tim Mikrotikem prehanite. Ja si napr. nedavno ve stejne cenove hladine koupil Netgear WNR3500L. Narozdil od nicotne pameti krabicky mam pamet dvojnasobnou. S Flash pameti jsem na tom sice bidne, ale na FW to bohate staci. CPU je od Broadcomu, ale je to stejna kategorie jako Athreos v pripade Mikrotiku.
Pokud si nekdo koupi to nejlevnejsi na cem se x-WRT rozjede, tak se nesmi divit ze to moc nefunguje.
Budu lehce parafrazovat vasi posledni vetu. Mikrotik neni vykonnostne tak vzdalen od levnych shitu, aby me jeho cena nejak uchvatila.
Tiskni
Sdílej: