V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dokaze buh stvorit takovy kamen, ktery neunese?
Otázka: S kým hraničí Sovietsky zväz?
Odpoveď: S kým chce, s tým aj hraničí.
Nebo docela dobra vec. Mas 6 zapalek, sloz z nich bez lamani a prekryvani 4 rovnostranne trojuhelniky.
Jj, tahle je dobrá ... když to řešení v 3D potom v hospodě na stole člověk předvede, tak je to někdy o hubu
1. Pokud mne paměť neklame, pojem limity byl zaveden více než 2000 let po Zenonovi.
2. Zenon vůbec nebyl špatný matematik, naopak. Problém je v tom, že dnes je většinou veřejnosti smysl Zenonových paradoxů z neznalosti dezinterpretován. Zenon samozřejmě nebyl úplný blb, aby si myslel, že Achilles želvu nedohoní. Svými paradoxy se snažil (dnešní terminologií) sporem vyvrátit tehdy hojně rozšířený názor, že součet nekonečně mnoha kladných čísel nemůže být konečný. Jeho paradoxy měly ukázat, k jak absurdním (a zjevně neplatným) důsledkům by takové tvrzení nutně vedlo.
To je klidne mozny. Me slo o to, ze je to pekna ukazka, protoze geometricka posloupnost konverguje, pokud je q-parametr < 1, ktery v tomto pripade odpovida podilu obou rychlosti. Jinak receno. Achilles zelvu dohoni tehdy a jen tehdy, pokud pobezi rychleji. Tezko najit nazornejsi priklad navic s hystorickym podtextem...1. Pokud mne paměť neklame, pojem limity byl zaveden více než 2000 let po Zenonovi.
Jasny a proto tam byl ten '2. Zenon vůbec nebyl špatný matematik, naopak. Problém je v tom, že dnes je většinou veřejnosti smysl Zenonových paradoxů z neznalosti dezinterpretován. Zenon samozřejmě nebyl úplný blb, aby si myslel, že Achilles želvu nedohoní. Svými paradoxy se snažil (dnešní terminologií) sporem vyvrátit tehdy hojně rozšířený názor, že součet nekonečně mnoha kladných čísel nemůže být konečný. Jeho paradoxy měly ukázat, k jak absurdním (a zjevně neplatným) důsledkům by takové tvrzení nutně vedlo.
Tak to ji nedohoní tuplem, ne? :-)
Ale to je celkem jedno, ten paradox se stejně týká idealizovaného matematického modelu.
Tak to ji nedohoní tuplem, ne?No právěže dohoní. Když nebude moci uběhnout poloviční vzdálenost, tak mu holt nezbyde nic jiného, než uběhnout stejnou vzdálenost jako v předchozím okamžiku a v tu chvíli tu želvu chytil.
Ale to je celkem jedno, ten paradox se stejně týká idealizovaného matematického modelu.No jo, matematici. Zidealizujou a hned jde všechno
Ta slozit spociva v celkem komplikovanme scitani konvergujicich nekonecnych posloupnosti.Co je na tom sloziteho? Kdyz to zvladnul John von Neumann, proc by to nemohl zvladnout nekdo, kdo dokaze precist tento zapisek?
Deset vteřin mi to trvalo? Spočítat 20/5 krát rychlost psa ... ovšem vidim v tom stejnej nástin zkostnatělosti, jako když jsem já technik před snad půl rokem sednul k slovnímu fotbalu a byl jsem dutej, aspoň tak první tejden ... Z matematickýho zatížení mozku přesedlat na slovník
Nemoh jsem kvůli tomu usnout, dvakrát jsme s mladou vstávaly z postele, aby jsme si to nakreslili a nic.tak kukam, ze s tou mladou to napokon dopadlo dobre ;)
Tiskni
Sdílej: