Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Předem se některým čtenářům omlouvám za pro mně netipický, spíše Linuxový zápisek.
"Tramtadadááááááááááá... .. ."Bylo, nebylo, žil, byl jeden amigapower. Jednoho krásného dne se tak nudil, že zavolal starému kamarádovi Yardovi, jestli by s ním nešel do hospody, ten s pozváním souhlasil a za několik minut už popíjeli pivko v nedaleké hospůdce. Sedí, pijí pivo a najednou přijíždí Martin 323 (má mazdu), amigapower se zvedne od piva a jde domu pro přední spoiler. Když se vrátí, zastihne oba kamarády při rozmluvě o notebooku na prodej, slovo dává slovo a druhý den s ním Yarda u amigapowera zvoní.
Kabát
"Vytrvale jsem se snažil nesmát se lidským činům, nenaříkat nad nimi, ani si je neošklivit, nýbrž je pochopit."No, je to dílo Acer Travelmate 4050, já mu ale říkám "troublemate", protože to co jsem s nim za poslední 3 dny prožil...
Spinoza
"Přišel jsem, uviděl jsem, zvítězil jsem."Po této zkušenosti už jsem rezignoval a Yarda do mechaniky vložil CD s Majoritním operačním systémem, CD párkrát chrouplo a instalace začala. Po několika málo minutách začalo v mechanice divně cvakat a přestávala číst, pomohlo ji otevřít a zavřít, několik souborů se tak někde postrácelo, ale instalace pokračovala dál (to se opakovalo asi 8-10x) a teď se držte, až do zdárného konce. Nejde ted připojit internet a na jakejkoliv pokus o jakoukoliv činnost se sítí to nereaguje (to asi budou ty chybějící věci
CaesarBill Gates
"Mrdat! Mrdat! Mrdat!"Druhý den následovaly další pokusy, ta věc nenabootuje CD připojený přes USB při jakymkoliv nastavení toho BIOSíčku, kterej tam je a disk připojenej přes USB k desktopu, zas nevidí LiveCD (Po zkušenostech s instalací toho Mephisu a Kralykovejma scriptama už tyhle věci dělám jen s fyzicky odpojenym HDD). Potom, co jsem se vrátil ke konvenční metodě, čili přemlouvání optické mechaniky, prošení optické mechaniky a slibování optické mechanice, bylo CD od hlavičky laseru tak obroušené, že muselo jít do koše. Co teď? A co potom? Prázdný CD jsem neměl...
SADAM
"Marcela je vysoká a štíhlá a prsa má skutečně akorát. V žádném případě až na zem."Potom se to stalo, z ničeho nic, z nenadání se mi v krámech z Polska vylouplo CD "Mandriva Spring 2007.1 One" a Okamžitě šlo do mechaniky. Teprve v tuhle chvíli jsem si uvědomil, že MDV2010 s KDE4 může být pro intel955 a 256MB RAM vražedná kombinace, protože po několika minutách jsem se konečně díval na plnohodnotný Linuxový desktop!
Jan Jílek
"A co to má společného s Linuxem?"Tak teď nevim, jak tam mam dostat Linux, aniž bych musel zvednout prdel a jet něco koupit, mam k dispozici maximálně foťák jako mass storage, nemam ani flashku a FDD to nemá.
Robert Krátký
Tiskni
Sdílej:
loadlin.exe
na natažení jádra a initramdisku, čímž se obejde nemožnost bootovat z CD/USB.
Rozumný člověr na Acer použije ...Eeee ... chyba. Rozumny clovek nepouzije Acer.
jenze ty to chtes dokazat jen s tim co uz doma mam a to (podle me) nejde ...
tyvole ty hulis kotata?
jak to delas? zabijes, ususis, rozemeles, ubalis, vyhulis?
Kdybych měl tuhle váhu s distancí +/-1g na hulení (musel bych jet tak v pětikilovejch balíkáchclovek se necim zivit musi ... no ne?
clovek se necim zivit musi ... no ne?No to je jasný no, ale já fakt kromě hulení i normálně jim a piju...
dd if=/dev/zero of=/dev/sdXTím zároveň ověříš, jestli se dá zapisovat na všechny bloky. Jen prosimtě dávej dobrý bacha kam to zapisuješ (ne aby tě napadlo tam narvat opravdu /dev/sdX).
lepsi je pcmcia sitovkaNo, nevím. Tam zas bude problém s PCI. Ale budiž, k USB též potřebuješ drivery k řadiči, takže je to vcelku egal. Já jsem měl i PCMCIA a nakonec to s tou USB bylo jednodušší.
taky sem na pentium 166 MHz instaloval debiana ze site, ale ikdyz sem delal minimalni instalaci s icewm, tak to bylo moc pomaly a disk byl skoro plnej. win nt 4.0 zas vytuhlo pokazdy kdyz se ta sitovka pripojila. slax a puppy se tam ani nerozjelo. takze tam skoncili widle 98 SE s nSP ...Na to musíš zkoušet OpenWRT nebo obdobnou embedded distribuci. Tam si můžeš nastavit každý bajťík, takže není ani výjimkou distro běžící z 2MB uložiště (ale bez GUI samozřejmě), RAMky také moc nepotřebuješ a ke všemu je to ještě celkem svižné. Klasické GNU (Glibc,coreutils,…) je vcelku nenažrané.
a to je ten problem - na win mam relativne svizny gui, mp3 prehravac (winamp 2.95), internetovej prohlizec (opera 8 a k-meleon), i nakej ten office 2000 by tam bezel, kdybych ho tam dal, nejaky ty hry (tetris a solitaire), prohlizec obrazku a pdf a dalsi veci. a beha to. jediny minus je, ze tam nebezi skoro zadny modernejsi aplikace (ne ze by je to neutahlo, nektery si vystaci fakt s malem, ale uz se proste na takhle stary win nedelaji) a pak to debilni a nemozny sitovani. eduroam se na tom rozjet neda a kdyz s tim prejdu z pokoje do obyvaku a prepojim to na jinej kabel, tak tam furt visi ta stara ip (ikdyz mam nastaveny dhcp a ikdyz to restartuju) a bez rucnich zasahu (a restartu) tam ten net proste nejde. dvoutisicovky s tim problem nemaji, ale s nima ma problem zase ten notebook (80MB je maximum co se tam da dat a je to zalostne malo). potreboval bych nejakou linuxovou obdobu win98 - jednoducjy a svizny gui, nejakej light prohlizec typu opera 7-8 nebo k-meleon (ten je ale jen pro win), proste ty zakladni veci. mp3 prehravac by stacil i konzolovej, ale to ostatni by byl trochu problem. jo sou distribuce jako dsl, ktery sou ultralehky a bezeli by tam, ale ty bud na tom ani nenajedou a nebo najedou, ale ten software je zalostnej, kdyz si tam treba otevru web abicka, tak vypada snad hur nez v links -g hral sem si s tim dlouho, ale nic co by me vyhovovalo sem nenasel. a protoze nemam cas ztracet cas, hodil sem to za skrin. chce to lepsi masinu, neco na co by sel nainstalovat archlinux
nez takovou budu mit, tak na to hrani si s tim seru. uz sem do toho nastrkal nemalo penez i casu a nic pouzitelnyho se s tim delat neda ...
mp3 prehravac by stacil i konzolovejmpg321. Jinak existuje i přehrávač MPEG1 Layer II jehož zdroják má 4k. To aspoň ukazuje kolik tun bastlu do toho dneska schovávají.
mozna tak ubuntu wubi, ale i ubuntu pri instalaci dotahava neco ze site, minimalne lokalizacni balicky.
tip != typ
tip = předběžné označení výsledku, vítěze (v sázkách apod.); rada, doporučení (hovor.)
typ = jedinec nebo věc jako představitel, vzor znaků celé skupiny (typ vědce, typ kvalitního výrobku)...
Musel jsem si rejpnout.
Jaké komunikační prostředky s procesorem krom té klávesnice ještě zbyly?Myš
... chrocht, chrocht ...Máš na mysli
chroot
? Ano, to by možná pomohlo...
$ modprobe usb-storage $ mkdir /mnt/flash $ ls -l /dev/sd*hadam ze ti vyjede neco jako:
brw-rw---- 1 root disk 8, 0 2010-05-08 13:37 /dev/sda brw-rw---- 1 root disk 8, 1 2010-05-08 13:37 /dev/sda1 brw-rw---- 1 root disk 8, 1 2010-05-08 13:37 /dev/sda2 brw-rw---- 1 root disk 8, 1 2010-05-08 13:37 /dev/sda3 brw-rw---- 1 root disk 8, 1 2010-05-08 13:37 /dev/sdb brw-rw---- 1 root disk 8, 1 2010-05-08 13:37 /dev/sdb1Pokud tam je jen sda, tak asi smula. To livko je dost osekane. Pokud je, tak pokracujem: to sda je totiz hadr, (sda1 je prvni oddil, sda2 druhy) a to sdb je asi flash disk, takze pripojit:
$ mount /dev/sdb1 /mnt/flashA pak si zkontroluj soubory na te flashce (ze je to fakt flashka)
$ ls -l /mnt/flashJinak hadr muzes naformatovat (dejme tomu ze sda1)
#prepise nulami sda1 $ dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 #naformatuje sda1 na ext3 $ mkfs.ext3 /dev/sda1Pro praci s disky taky muzes pouzit fdisk:
$ fdisk /dev/sdaa prikazem p si vypises jednotlive oddily, velikost je ten sloupec bloky, v gigabajtech to mas, kdyz si odmyslis 6 mist ;). prikaz m je napoveda. Bohuzel neni tam ani trebas ping, ani ifconfig (ip tam je, ale s tim zas neumim ;]), takze sit se tam bude testovat blbe. Ale pokud rozjedes tu flash, tak si nakopiruj binarky programu ktere potrebujes z tve mandrivy na flashku a mohlo by to jit. Takovy napad jak bys tam mohl zavest system. Ale musi ti jit ta flash. Nainstaluj si co nejmensi system na desktop (na nejaky jiny oddil at neznicis mandrivu) - asi treba ten debian testing bez grafickeho rezimu, nabootuj od nej a v nem udelej (v konsoli, co ti nabootuje):
$ tar cf system.tar /To ti zabali cely system do souboru system.tar Ted nabootuj mandrivu, pripoj si ten oddil, a zkopiruj si ten archiv system.tar na flashku. No a nabootujes to live, pripojis flashku, zformatujes si disk (viz vyse), pripojis a vlezes do nej
$ mkdir /mnt/novy_system $ mount /dev/sda1 /mnt/novy_system $ cd /mnt/novy_systema rozbalis ten tar:
$ tar -xf /mnt/flash/system.tarPosledni vec co ti chybi je upravit si nastaveni grubu tak, aby ten system zavedl (upravis nejaky soubor /etc/grub a pak spustis grub-install - podrobne rozepisovat nebudu, protoze tohle uz z hlavy ted nevim (je tam navic grub2, takze bych musel zagooglit) a stejne se tak daleko nedostanes, kdyby jo, tak se nekdo obetuje ;)) s pak jeste /etc/fstab, kde jsou popsane oddily (co je /, co je swap (na ten zatim kasli), co je cdrom, atd... to si musis prepsat podle toho jak jsou ty disky na notasu, ale rikam, to uz by se doladilo). Jinak kdyby se ta flashka nepovedla, zkus nejake jine male distro, myslim ze v archu net install je tech nastroju vic, kdyz tak zkus napalit a uvidis. ISO. To v pripade, ze by neslo to usb. Ale zase j to ISO vetsi, takze vetsi sance, ze s tvou cdrom selze ;).
$ modprobe usb-storagecommand tam neni, error 27 či co?
Rekapitulace: nemam CD, USB, USB-CD, nemam NET.Hm, tak to je hodně nelehký úkol.
timeout 10 color black/cyan yellow/cyan gfxmenu (hd0,0)/boot/gfxmenu default 0 title linux kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=UUID=43d97f5d-90d7-4452-bfba-ae95c5b376c2 splash=silent vga=788 initrd (hd0,0)/boot/initrd.img title linux-nonfb kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux-nonfb root=UUID=43d97f5d-90d7-4452-bfba-ae95c5b376c2 initrd (hd0,0)/boot/initrd.img title failsafe kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=failsafe root=UUID=43d97f5d-90d7-4452-bfba-ae95c5b376c2 failsafe initrd (hd0,0)/boot/initrd.imgfstab
# Entry for /dev/sda1 : UUID=43d97f5d-90d7-4452-bfba-ae95c5b376c2 / ext4 noatime 1 1 /dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 /dev/fd0 /media/floppy auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,exec,flush 0 0 none /proc proc defaults 0 0 # Entry for /dev/sda5 : UUID=423a0877-01ab-49b2-a094-7ef18e1af65c swap swap defaults 0 0
kdyby nekdo vedel, tak jim pomozte. kotyz se musi taky nekdy vyspat ...
title linux kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/hda1 splash=silent vga=788 initrd (hd0,0)/boot/initrd.imga ted (hd0.0) je oddil kde je jadro, pokud je to vsechno na jednom oddilu (coz bude, pokud si to udella jak rikas), tak tim rikas ze je to hda1 (je fuk jestli sda nebo hda), pokud by tam bylo (hd1,1), tak rikas ze je to na hdb2, atd... a ted je tam root=/dev/hda1 , tim rikas ze je oddil / na disku hda, a to mas prave spatne (protoze si tam nechal UUID, ktery je spatny, ted to nastavis natvrdo), pokud tam hda nemas, ale mas tam sda, tak zmenis na root=/dev/sda1 (pohraj si). Jelikoz nemas zvlastni boot oddil, tak by hd0,0 melo odpovidat root=/dev/hda1 (nebo kdyz to mas na druhem oddilu tak hd0,1 root=/dev/hda2 no a nakonec upravit jeste /etc/fstab aby sedel, tedy pryc vsechny UUID a mit to ve stylu:
proc /proc proc defaults 0 0 /dev/hda1 / ext3 relatime 0 1 /dev/hda2 none swap sw 0 0(pripadne tam dat sda, misto hda). A je to.
Co myslíš?Těžko říct. Ví bůh o co se to teďkom vlastně vůbec snažíš (no hlavně to nevím já – jinými slovy jsem absolutně out of sync).
Někde se tu válí menu.lst a fstab
/boot/grub/menu.lst nebo /boot/grub/grub.conf /etc/fstab
problém je v tom, že jsem tam přes USB redukci dostal z desktopu OS, ale na sda, zatimco ntb chce hda, neseděj tam nějaký popisky disku či co?/dev/hda se může jmenovat pokud to používá staré ide ovladače a /dev/sda se může jmenovat pokud to používá nový SATA framework, ale jinak muže jít jeden a ten stejný disk. Jinak pokud si už nabootoval nějaké jádro, tak to je v pohodě. Potřebuješ už jenom aplikaci kexec, jímž můžeš z už nabootovaného jádra spustit jádro nějaké jiné. Pak stačí předat jako paramter root tu FLASHku a z ní instalovat libovolný systém na disk. A nevím jestli sis toho všiml, ale SliTaz má parametr, který nabootuje jádro (asi tak prvních 6MB) a pak celý zbytek systému bootuje z internetu. To by asi také šlo využít.
acpi=off acpi=force noacpi noapic nolapic
hda
než sda
...