Valkey (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 9.0. Valkey je fork Redisu.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti v knihovně pro Rust async-tar a jejích forcích tokio-tar, krata-tokio-tar a astral-tokio-tar. Jedná se o zranitelnost CVE-2025-62518 s CVSS 8.1. Nálezci je pojmenovali TARmageddon.
AlmaLinux přinese s verzí 10.1 podporu btrfs. XFS bude stále jako výchozí filesystém, ale instalátor nabídne i btrfs. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Společnost OpenAI představila svůj vlastní webový prohlížeč ChatGPT Atlas. Zatím je k dispozici pouze na macOS.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.5 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 6 Plus.
Na Humble Bundle běží akce Humble Tech Book Bundle: All Things Raspberry Pi by Raspberry Pi Press. Se slevou lze koupit elektronické knihy od nakladatelství Raspberry Pi Press a podpořit Raspberry Pi Press, Raspberry Pi Foundation North America nebo Humble.
Přidaný režim autonomního řízení vozidel Tesla Mad Max je dostupný pro vybrané zákazníky v programu EAP (Early Access Program). Nový režim je na silnici agresivnější, častěji mění pruhy a ne vždy dodržuje rychlostní limity. Agentura JPP spekuluje, že v Česku by se mohl nový režim namísto Mad Max jmenovat Mad Turek...
Byla vydána nová verze 9.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Nově také pro NanoPi R3S, R3S LTS, R76S a M5. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
bat, tj. vylepšený cat se zvýrazňováním syntaxe a integrací s gitem, byl vydán ve verzi 0.26.0.
V poslední době tu bylo několik hodně dlouhých diskuzí o AMD, inspirovaných zejména zdařilými zápisky Davida Ježka o platformě Spider a její spotřebě a výkonu.
Hlavně jsem byl pranýřován zdejšími příznivci AMD (nebudu jmenovat), o tom, jak TDP Intelu a AMD je něco jiného ( o což se nevede spor) a jak AMD stejně žere v průměru méně než Intel, i když má větší TDP. No nic. Právě si čtu Hexus.net a hle na co jsem nenarazil. Nový Phenom nejen, že zaostává za C2Q výkonově, ale dokonce žere více a to i v Idle. Tyhlety 4-jádra jsou pro mě zatím více méně zklamáním a jsem rád, že jsem se nakonec AM2 platformy zbavil. Ony totiž dnes ve většině případů nejsou (zatím)s AM2+ CPU ani kompatibilní, bez ohledu na zatím nižší (v porovnání s konkurencí) výkon Phenomu, takže případný upgrade by možná nestál za to, pokud by vůbec byl možný.
Tak. Konečně platíme ve zdravotnictví poplatky. Bylo načase. V systému, kdy je všechno "zadarmo" nikdo nešetří. Nikdo nekotroluje plýtvání. Proč? Jeho peníze to přece nejsou. Přitom stačí jediné. Princip je jednoduchý. Tu padesátikorunu mu neseberte ve zdravotní dani, ale nechejte mu ji v ruce, ať jí odevzá sám. Ve výsledku je to šul-nul, ale když ji dává ze své peněženky, jsou to tak nějak jeho peníze, které mohl utratit i jinak.
Před téměř dva-a-půl lety tady proběhla anketa Jakou značku pevného disku preferujete?
Zajímalo by mě jak se za ty dva roky preference změnily
Tak Francie přestala kouřit na místech jako jsou bary, restaurace či kavárny. Šťastná to země. Podobný zákon se bude projednávat i u nás. Ovšem jak jsem se právě dozvěděl z ČT24, šance ma projití jsou mizivé. Zůstáváme tedy banánovou republikou.
Nejstrašnější je, že člověk před tím neuteče. Kouří se na zastávkách ( i když se to nesmí ). Kouří se samozřejmě v 99,99% hospod, a o něco méně restaurací. Nedávno jsme byli ve větší skupince na bowling. Samozřejmě se hulilo i tam. Větší rodinka, 4 malé děti, a dvě postarší obtloustlé maminy hulily dětem přímo pod nos. Fuj. Do hospody už pár let nechodím. Asi bych se poblil.
No, abych byl upřímný, předsevztí si nedávám. Ano tohle není předsevzetí. Ale pročítal jsem is phoronix a přemýšlel, co Linuxového ten nový rok přinese. Je fakt, že nejvíce by se hodil opensource driver ke grafice. Takže pokud AMD skutečně dobastlí opravdové, neomezené a plně funkční opensource drivery ke svým grafickým kartám ( a nVidia nikoli), Prodám svůj Intel+nVidia a koupím AMD+AMD+AMD. Tohle je aktivita, kterou jsem ochoten podpořit. Ovšem zajímají mě výsledky. Né už 2 roky planých slibů bez hmatatelných výsledků pro reálného smrtelníka! V tom tomto duchu očekávám pravidelné refeence Davida Ježka ohledně jeho sestavy
PS.: Nevíte někdo jak si stojí v Linuxu deska MSI K9A2 Platinum, zejména její přídavný SAS řadič Promise T3?
Koukám, že je tu mrtvo. Někteří z vás jsou jistě postřeleni při novoročním pyrotechnickém šílenství, jiní se zpili pod obraz. My jsme tady vymysleli geniální věc. Příštího silverstra oslavíme v 22.00 a pak půjdem spát. To je zase vopruz :-)
PS. Jsem prvnííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí!
EDIT: Jsem druhííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí! (chybička se vloudila)