Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jako uživatele VirtualBoxu mě vždy trochu štvalo, že sdílená složka nešla hned po instalaci. Vrtalo mi to hlavou. Sedl jsem tedy ke studiu manuálu a našel jsem.
Prozatím mám tento postup vyzkoušen pouze na Debianu Leny
s VirtualBoxem 1.5.0
jako host a s WinXP jako guest. Jak tedy nato:
(1) Je třeba mít nainstalované Guest Additions
se to myslím jmenuje. V mé verzi (české) pomocí Zařízení -> Instalovat Přípravky pro hosta.
(2) Vytvoříme si složku, kterou chceme sdílet guestovi. Napriklad
mkdir -m 777 /home/tom/VBox_shared_foldersložka musí mít oprávnění
rwxrwxrwx
(3) Pomocí
VBoxManage sharedfolder add jnemo_guesta -name jmeno_slozky -hostpath /home/tom/VBox_shared_folderpřidáme sdílenou složku. Podotýkám, že guest musí být vypnut (ne uložen) a cesta ke sdílené složce musí být absolutní.
(4) V guestu pak už jen stačí pomocí
net use x: \\vboxsvr\jmeno_slozkypřidáme síťový disk.
(5) Ajeto:)
Pred nedavnem jsem si poridil nove zelezo, viz. muj predesly zapis. Poprve v mem zivote je to vice nez jedno jadro. Proto bych se prostrednictvim tohoto blogu chtel zeptat na pro me zatim nejasne veci.
1) Kompilovat jadra s volbou SMP?
2) Kompilovat jadro jako Low-Latency Desktop?
3) Pripadne jake volby vhodne pro dvoujadro, 64b. do jadra zahrnout.
Mam zatim nevyjasnenu jeste jednu otazku, jake distro pouziji a jestli pouziji 64b. nebo 32b. Ale to je myslim dost flamovita otazka takze tohle resit nemusime. Zrejme bude nejlepsi kdyz zkusim na vlastni kuzi.