Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V poslední zveřejněné části seriálu o účetnictví KMyMoney mi anonym bez zkušeností s účetnictvím do diskuse napsal, že je úchylné sledovat každou desetikorunu, kterou půjčím kamarádovi v hospodě. Fajn, tak jsem úchyl, to mi nevadí. Nejhorší bylo zvyknout si sám na sebe, a když mi moje úchylky občas někdo připomene, už mě to nerozhází.
Moje úchylnost jde totiž ještě dál!
Zajisté byste nechtěli, aby měl možnost se ve vašich peněžních přehledech hrabat kdokoli, kdo se dostane do vašeho počítače. Tohle musí být nepříjemné snad každému normálnímu člověku. A pokud máte doma třeba lampičku a pod ní kytičku a na své živobytí si vyděláváte alternativním způsobem, tím tuplem už by mělo být vaše účetnictví pečlivě ukryto před zraky orgánů v trestním řízení. Jak to zařídit?
KMyMoney umožňuje šifrovat data pomocí GnuPG. Pokud chcete či potřebujete tuto možnost využít, musíte ji v prvé řadě nastavit. Nastavení najdete v menu "Nastavení:Nastavit KMyMoney:Šifrování". Stačí zaškrtnout volbu "Používat pro šifrování GPG" a vybrat příslušný šifrovací klíč (ten už musí být předem vytvořený). Klíčů můžete vybrat několik, takto zašifrovaný soubor pak budete moci otevřít vy a třeba i vaše manželka, každý svým vlastním klíčem.
Abyste mohli využívat šifrování pomocí GPG, musí být GPG samozřejmě nainstalované a musíte mít vygenerované či nainstalované své vlastní klíče.
Kromě vašich vlastních klíčů můžete pro zašifrování svých dat použít i nouzový klíč. Pokud přijdete o svůj vlastní klíč GPG, ať už havárií disku nebo za pomoci sklerózy (kdo si má ty hesla pamatovat!), můžete poslat autorům žádost o rozšifrování svých dat. Předpokládá to však, že do své GPG klíčenky nainstalujete nouzový klíč KMyMoney a zašifrujete svá data i jím.
http://kmymoney2.sourceforge.net/recoverkey.html
Pokud heslo ztratíte, můžete poslat svůj zašifrovaný soubor autorům KMyMoney, nezapomeňte však přiložit svůj nový veřejný klíč. Připravte se na pár dotěrných otázek ohledně obsahu souboru. Pokud se vám nepodaří přesvědčit autory, že soubor je skutečně váš, k datům se už nikdy nedostanete.
Data se budou ukládat šifrovaně pouze v případě nových souborů. U existujících souborů dat se musíte o zašifrování postarat poprvé sami, při dalším používání už bude celý proces transparentní. Abyste uložili svůj existující soubor šifrovaně, stačí, když jej uložíte pomocí volby v menu "Uložit jako..." a vyberete nové jméno. Po ověření, že vše funguje jak má, můžete starý nešifrovaný soubor smazat a nahradit jej novým, zašifrovaným souborem.
Jakmile se pokusíte otevřit šifrovaný soubor, z prostředí KMyMoney se nastartuje gpg a následně utilitka pinentry a bude po vás pochtívat heslo. Jako první je vyžadováno heslo ke klíči, který jste zadali jako primární. Pokud heslo nezadáte, bude se KMyMoney postupně ptát na všechna další hesla.
I když mohu fandit lidem, kteří mají co skrývat před naším skvělým demokratickým zřízením, které požírá nějakých 60 haléřů z každé vydělané koruny a občas něco nepokrytě uloupí a ještě se tím chlubí, nemusí být využítí KMyMoney nijak kontroverzní.
Případ z praxe: Předminulý týden jsem v bedně viděl reportáž, ve které se tvrdilo, že celníci zabavují lidem diamanty bez průkazu původu. V reportáži to byl surový diamant zděděný po předcích (kdybych to udělal já, byla by to loupež jako z učebnice).
Ale ne všichni asi ukládají peníze do diamantů. Jiný případ z praxe: Minulý týden jsem v bedně viděl jinou reportáž, jak žena žijící s přítelem vybrala po jeho smrti veškerá jeho konta. Ani já nemám doma diamanty, ale tohle už je případ, který by se mě týkat mohl. Ale ne proto, aby moje přítelkyně nemohla vybrat moje konta a uchránit je tak pro nenechavé státní pracky. Právě naopak!
V zašifrovaném KMyMoney můžu do komentářů k účtům popsat kompletní návod, jak se k penězům dostat. Jak zrušit všechny mé obchody a převést peníze z různých investic zpět na české účty, jak se dostat k penězům na běžném účtu a podobně. Jinými slovy - poskytnout jí dostatek prostředků, ať neumře s rodinou hladem, než jí státní mašinerie umožní disponovat s mými penězi. Obejít stát v záležitostech, které se státu nijak netýkají a do kterých stát jen zbytečně strká svůj nenechavý rypák.
Ještě musím naučit svou ženu používat KMyMoney
Jak vidíte možnosti využití šifrování v KMyMoney vy? Je to užitečná vlastnost? Využili byste ji pro utajení svých kšeftů? Využili byste ji jako "závěť" pouze pro své blízké? Najdete ještě nějaký jiný důvod, proč šifrovat své soubory s informacemi o penězích?
Tiskni
Sdílej:
A nebylo by lepší dát manželce dispoziční práva k účtu nebo aspoň platební kartu?No, tohle bych povazoval za slabinu tveho napadu. Ale treba jsem mel jenom smulu (teda ne ja, ale nekdo mne blizky).
dřív než před smrtíS možností nenásilné smrti evidentně nepočítáš
k cemu? v pripade umrti staci manzelce oddaci list a umrtni list a banka ji konto cele preda ....
Jak vidíte možnosti využití šifrování v KMyMoney vy? Je to užitečná vlastnost?Jistě je to pěkné, ale já radši šifruji celý disk
Využili byste ji pro utajení svých kšeftů? Najdete ještě nějaký jiný důvod, proč šifrovat své soubory s informacemi o penězích?Jednoznačně. Už z principu - co je komu do toho. Navíc všechny tyto věci mohou vyšetřující při případných tahanicích špatně interpretovat a bude z toho problém. A pokud se staneš slavným a dostanou se ta data do rukou Blesku, určitě ti vyčtou propojení s různými jinými lidmi
Využili byste ji jako "závěť" pouze pro své blízké?Já se snažím mámu naučit své heslo k disku, bohužel marně. Zmíněné šifrování pomocí GnuPG zase předpokládá, že osoby, jejichž veřejným klíčem je to zašifrováno, si umí ten svůj soukromý klíč udržet v tajnosti. Což je mnohdy nereálné (heslo heslo123, trojan v počítači…).
Kdyby přišlo na lámání chleba, bude to první člověk který ho zazpívá...No když myslíš…
Povedal by som, že šifrovanie na systémovej úrovní je trocha lepšie riešenie. Keď už je súčasťou mojej povahy to, že nechcem, aby sa mi niekto hrabal vo financiách, tým duplom nechcem, aby sa mi hrabal v dokumentoch, histórií...