V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiskni
Sdílej:
Ještě dodám, že součástí tohoto projektu je i webové administrační rozhraní, které píšu. Je to postavené na Ruby on Rails a právě knihovně libvirt.Koukám, že KVM je poměrně populární, něco podobného píšu (ale spíš pro domácí použití, příležitostně a bez libvirt) taky
"Limity CPU nejsou nastaveny žádné"
(už jenom z toho hlediska, co se stane, pokud někdo jiný vytíží celou mašinu a na tu mou nezbyde procesorový čas).
Btw, koukám, že Master je velmi populární.už jenom z toho hlediska, co se stane, pokud někdo jiný vytíží celou mašinu a na tu mou nezbyde procesorový časPři stejně nastavených prioritách se čas CPU dělí rovnoměrně.
Fakt máte 4GB RAM pro každou VPS?
Já mám 4GB na svojí mašině. Nevidím na tom nic zvláštního. 24/4 = 6 (což je pro daný server tak akorát), KVM umí sdílení paměti, reálně se tam vleze více (na ESX se vleze o třetinu až polovinu více).
Pro produkční nasazení bych se pak bál vaší věty "Limity CPU nejsou nastaveny žádné" (už jenom z toho hlediska, co se stane, pokud někdo jiný vytíží celou mašinu a na tu mou nezbyde procesorový čas).
Neznám aktuální stav, ale IMHO plán byl takový, že každá virtuálka bude mít jen jeden procesor. Tedy stav "někdo jiný vytíží celou mašinu a na tu mou nezbyde procesorový čas" nenastane.
Každopádně, jak jsem si tak pročítal váš web, bál bych se asi trafficu, resp. očekával bych, že mi bude sděleno, kolik si mohu dovolit vyčerpat, popřípadě kolik bych platil za data navíc, abych si mohl udělat představu. Takhle podle mne riskujete, že se buď člověk jako já zalekne a půjde jinam, i když by tolik trafficu negeneroval, protože si nebude jistý, nebo že naopak přilákáte nějakého těžkooděnce s masivním trafficem.Protože nejste první kdo se na to ptá, tak jsem upravil informace na webu a uvedl alespoň hrubé odhady. Při současném tarifu, to vychází na 135 GB měsíčně do ČR a nějakých 15 GB do zahraničí. Ovšem pokud se budou tyto hodnoty nějak masivně překračovat (myslím globálně v rámci všech virtuálek), nemám problém s tím abych zvýšil tarif u serverhousingu.
Btw, koukám, že Master je velmi populární.Master Internet je třetí poskytovatel, kterého jsem měl možnost vyzkoušet. Prošel jsem si přes Coolhousing, Casablancu a nakonec skončil u nich. A musím říct, že to bylo dobré rozhodnutí, protože jednání je špičkové (na rozdíl od Casablancy) a ceny také nejsou nejhorší. A zázemí špičkové.
Celé jsem to postavil na technologii KVM a knihovně libvirtDobrá volba. Taky ho používám, akorát k tomu nemám takové pěkné klikátko jako ty (mám ten server jen pro sebe, takže ani není potřeba).
Tenhle projekt chci pak zveřejnit pod nějakou svobodnou licencí.Super
Garantované 4 GB RAMTohle jediné mi trochu vrtá hlavou. Sice píšeš, že to nemusí být výdělečné, ale i tak. Se 4 GB na VPS se ti tam vejde při současné (maximální) RAM šest virtuálů (deduplikace RAM zase tolik neušetří a něco požere hostitelský systém). Zaplatí se ti z toho aspoň odpisy hardwaru (a samozřejmě hosting)? A jak je to s konektivitou? Jsou nějaké limity? Vadilo by ti, kdybych tam třeba provozoval Tor? (zablokovaný odchozí SMTP kvůli spamu, povolené HTTP a HTTPS, SSH…) Nebo třeba torrenty? (samozřejmě jen legální obsah, ale celkem dost dat).
Se 4 GB na VPS se ti tam vejde při současné (maximální) RAM šest virtuálů (deduplikace RAM zase tolik neušetří a něco požere hostitelský systém).Doporučuji prostudovat keynote (PDF) z letošního KVM fóra. Jinak serveru je nasazené nové jádro s technologíí KSM. Že rýpu - podíval jste se někdo na vpsFree kolik mají guestů na jednom hostiteli a kolik fyz. RAM na to připadá? :)
Zaplatí se ti z toho aspoň odpisy hardwaru (a samozřejmě hosting)?Raději se ni neptej... :) Jinak částečné odpisy dělat nebudu, protože hw není koupený "najednou", tzn., že to dám do nákladů jako celek.
A jak je to s konektivitou? Jsou nějaké limity? Vadilo by ti, kdybych tam třeba provozoval Tor? (zablokovaný odchozí SMTP kvůli spamu, povolené HTTP a HTTPS, SSH…) Nebo třeba torrenty? (samozřejmě jen legální obsah, ale celkem dost dat).Limity viz. komentář o něco výše (a nově informace na webu). Co si tam rozběháš za služby je zcela na tobě - podmínkou je abys neporušoval zákony a nadměrně nevytěžoval, jak pásmo sítě tak CPU. Přeci jen - je to sdílené a pokud nasadíš torrenty s tím, že budeš využívat celou šířku pásma tak to výrazně omezí ostatní. V tom případě viz. podmínky.
Vadilo by ti, kdybych tam třeba provozoval Tor?
Hádej PS: Podařilo.
Tak to abych se pridal s freenetem
Totiž po nastartování toho exit nodu trvalo asi 2 dny, než jsem skončil na blacklistu. To by mi ani tak nevadilo (kdo nebyl na blacklistu, tak v podstatě ani nežil), kdyby kokoti admini mail serverů ty blacklisty nepoužívaliPřesně. Oškliví a hloupí admini mailserverů, kteří nechtějí, aby jim od tebe chodily spamy...
spamy ze serveru Hotmail.com nebo Gmail.comCo podle tebe znamená "ze serveru"?
A to mi právě nějak nejde dohromady s těmi „statistikami“, podle kterých je 99% e-mailů spam99% je možná moc, ale co tak koukám tady do statistik, tak 90% je vcelku reálný odhad.
Moje nebo Heronovy servery jsou možná trochu atypické
No já se tak trochu vrtám ještě do pár dalších serverů v práci a kamarádům a tak různě. Takže to není zkušenost z jednoho malého soukromého, ale naopak z provozu komerčních produkčních.
Je tam greylisting, který toho odrazí docela dost, ale to co projde se už nefiltruje, pouze se označuje a mazání/zahazování zpráv je věc uživatele* – a rozhodně to není tak, že by do schránek uživatelů putovalo 90% nevyžádaných zpráv.
Přesně tak, přijmout vše a je pak na uživateli, zda-li to považuje za spam. Má k disposici označovadlo (které si může naučit podle svého gusta) a fitrovadlo. Jestli si to sám pošle do koše, je to jeho problém.
a rozhodně to není tak, že by do schránek uživatelů putovalo 90% nevyžádaných zprávNic takového, že by uživatelům přišlo do schránky 90% nevyžádaných zpráv, jsem nepsal. Za nevyžádanou zprávu považuju (a do celkového poměru započítávám) i to, co odrazí RBL blacklist/greylist/antivir/apod.
No podle blacklistátorů ano
To si takhle někdo stěžoval, že mu chodí spam a že to mám vyřešit. Tak jsem to vyřešil: service postfix stop
. Spam mu skutečně přestal chodit.
že SMTP nemá žádný "toto jsem opravdu poslal já, Heron, nikoliv spambot přes Tor"Má – DKIM a ADSP
Dobrá, mám podle tebe zablokovat každou IP, ze které chodí i spam? Není pak už jednodušší skutečně vypnout celý mail server? Když na něj po té blokaci už nikdy nic nepřijde.
Nebýt to k pláči, je to k smíchu.
Souhlasím.
Dobrá, mám podle tebe zablokovat každou IP, ze které chodí i spam?Slyšel jsi někdy o RBL? Silně pochybuju, že správci serverů všechny IP blokují ručně, prostě používají nějaký veřejný blacklist. A ty blacklisty (aspoň ty rouzmnější) blokování zruší, když spam chodit přestane. Btw. viděl jsi někdy spamovacího bota na zavirovaných moftech v akci? Tam se nedá říct, že by z dané IP chodil "i spam". To je naopak, že odtud občas přijde i mail, který není spam. Taková IP na blacklistu končí naprosto oprávněně.
Není pak už jednodušší skutečně vypnout celý mail server? Když na něj po té blokaci už nikdy nic nepřijde.Nebudeš tomu věřit, ale i s blokováním spamujících IP přijde těch zpráv docela dost. A s podstatně menším podílem spamu. (Ono to možná bude tím, že admini většiny poštovních serverů mají dost rozumu a když z dané IP posílají svoji poštu, nenechají tam zároveň kohokoliv posílat cokoliv.)
Slyšel jsi někdy o RBL?
Jistě. To je taková prestižní listina: kdo nebyl na blacklistu, tak v podstatě ani nežil.
A s podstatně menším podílem spamu.
O tom nepochybuji. A prosím kolik přesně nespamových správ to také zahodilo? Ještě jsem neviděl antispamové řešení, které by s sebou nevzalo i korektní emaily.
A prosím kolik přesně nespamových správ to také zahodilo?Zahodilo? Ani jednu. Je možné, že to nějaké takové zprávy odmítlo, ale o tom se odesílatel má dozvědět (pokud ne - jeho chyba - špatné hlavičky nebo blbě nakonfigurovaný mailserver) a může se to dál řešit.
s blokováním spamujících IP
Ani jednu.
Aha
Ano, budeme si hrát se slovíčky, to ti jde dobře. Zahodilo, blokovalo, nedoručilo. To je úplně jedno.To teda není. Jestli se někdo dozví, nebo nedozví, že jeho mail nedorazil, v tom je hodně velký rozdíl.
Ty ten email můžeš samozřejmě doručit a (domnělý spam označit)Můžu se zeptat, komu (nebo spíš kterému chudákovi) děláš správce poštovních služeb? Kdyby se mělo takhle doručit - i označené - všechno, tak ve schránkách uživatelů skončí asi tak čtyřnásobné množství mailů, z toho tři čtvrtiny budou spamy. (Co se minulého týdne týče, tak to bude spíš sedminásobek a 6/7) Silně pochybuju o tom, že by za tohle někdo poděkoval.
ale místo toho jen na základě stupidního RBL začneš otravovat daného uživatele.Daný uživatel je v 99.99999% případů spamovací bot. Spamovací bot dostane chybu a tím jeho pokusy o doručení končí. V tom výjimečném případě, že je takhle zablokován skutečný mail a uživatel o tom dostane zprávu... podle tebe je upozornění na to, že má v síti/na svém počítači bordel, který rozesílá spamy, "otravování"? Pokud bych si toho nevšiml sám, tak bych byl za takové upozornění vcelku vděčný. Ale ok, ty zjevně spamy odcházející z tvé sítě nepovažuješ za tak velký problém... pak se ale nemůžeš divit následkům
Silně pochybuju o tom, že by za tohle někdo poděkoval.
Neuplyne týden, abych někomu nedoporučil se podívat do spamového koše (zejména a nejčastěji na gmailu), aby tam pak skutečně nalezl co potřeboval. Takže ano, děkují mi. Sice to není tak úplně to o čem se bavíme, ale se spamem to souvisí. Pokud bych jim řekl, "no víte, ono se to tomu odesílateli možná vrátí jako nedoručené a on vám to možná pošle znovu", tak to by mě skutečně rádi neměli.
Můžu se zeptat, komu (nebo spíš kterému chudákovi) děláš správce poštovních služeb?
Můžeš! Za svého VIP klienta považuji sebe . A jsem se svými službami skutečně spokojen. Minimum spamu (do 10% z objemu zpráv a z toho jen 10% neoznačeno, takže nějakých maximálně 5 neoznačených spamů denně). Ne, vážně zákazníci si nestěžují. Jsou spokojení. Spíše by mě zajímal názor tvých klientů (tedy pokud vůbec laskavě přijmeš jejich zprávu).
Ale ok, ty zjevně spamy odcházející z tvé sítě nepovažuješ za tak velký problém... pak se ale nemůžeš divit následkům
Které máš na mysli? Z mé sítě nic neodchází. A do packetů ze sítě, kterou de fakto jen routuji, opravdu nijak zasahovat nehodlám.
V tom výjimečném případě, že je takhle zablokován skutečný mail a uživatel o tom dostane zprávu
Opakuji ještě jednou, neznám síť, která by se někdy nedostala na BL. Skutečně ne. To k té výjimečnosti. A sorry, řešení takové, že se tam každý někdy dostane a pak buď počká nebo někam pošle žádost (proč mu jako neposlali žádost, jestli chce být na tom listu?) já opravdu za řešení nepokládám.
Neuplyne týden, abych někomu nedoporučil se podívat do spamového koše (zejména a nejčastěji na gmailu), aby tam pak skutečně nalezl co potřeboval.A na základě čeho označují spamy ty servery, které takto zazdí i vyžádaný mail? Osobně si myslím, že konjunkce, že někdo má zavirovaná okna a zároveň provozuje na stejné IP adrese vlastní mailserver, nastává maximálně třikrát za deset let.
Neuplyne týden, abych někomu nedoporučil se podívat do spamového koše (zejména a nejčastěji na gmailu), aby tam pak skutečně nalezl co potřeboval. Takže ano, děkují mi. Sice to není tak úplně to o čem se bavíme,...... ale něco úplně jiného. Sice to opravdu souvisí se spamem, ale vůbec to nesouvisí s tím, jak by ti někdo poděkoval za znásobení počtu doručených spamů za den.
Minimum spamu (do 10% z objemu zpráv a z toho jen 10% neoznačeno, takže nějakých maximálně 5 neoznačených spamů denně)Asi nebudeš ten typ člověka, který svůj mail ochotně vyplní kamkoliv, kde ho požádají. Pokud jo, tak ok, pokud ne, jsi v tomhle případě špatný příklad.
Spíše by mě zajímal názor tvých klientůNejsou přímo moji a mají možnost odmítání mailů podle IP vypnout. Pokud dobře počítám, tak to udělalo jenom minimum z nich. Těm chodí do schránek průměrně šestkrát víc zpráv než ostatním, takže jsou buď výjimečně korespondenčně aktivní, nebo jim tam padá podstatně víc spamu. Mám tady k dispozici průběhy doručených zpráv, pokusů o doručení zprávy a další údaje v čase. Pomocí metody kouknu a vidím je jasné, že ty zprávy navíc jsou spam.
Které máš na mysli? Z mé sítě nic neodchází. A do packetů ze sítě, kterou de fakto jen routuji, opravdu nijak zasahovat nehodlám.Vzhledem k tomu, že ty pakety routuješ (a NATuješ na svoji IP), zjevně to z tvé sítě odchází. Nebo ten router už součástí tvé sítě není?
Opakuji ještě jednou, neznám síť, která by se někdy nedostala na BL. Skutečně ne. To k té výjimečnosti.Nezáleží na tom, jestli se ta síť (IP adresa) dostala na BL někdy, ale jestli je tam ve chvíli, kdy se z ní někdo pokouší zaslat e-mail. A druhé vcelku důležité kritérium - jestli v té době z té IP náhodou nechodil spam, protože pak je ta IP na BL zcela oprávněně. (Blacklist spamujících IP adres, které nikdy nespamovaly, je jaksi k ničemu a moc lidí ho používat nebude.) Z vlastní zkušenosti vím, že na slušných* blacklistech se IP objeví jenom v případě, že z ní chodí spam (a to poměrně hodně spamu), a když je to pořešeno, zmizí během několika hodin. Naopak vytrvalí spammeři - tj. zavirované stanice - tam jsou furt (protože nikdo nic neřeší a antiviry jsou neschopné) * Za slušný blacklist například nepovažuju sorbs - šmahem blokují celé subnety a za delisting chtějí platit
A sorry, řešení takové, že se tam každý někdy dostane a pak buď počká nebo někam pošle žádost ... já opravdu za řešení nepokládám.A máš lepší? Realizovatelné a bez několikanásobného nárůstu počtu doručených spamů? Sem s ním.
Realizovatelné a bez několikanásobného nárůstu počtu doručených spamů?
No jenomže v tom je právě to jablko sváru. Já raději doručím víc* s vědomím, že pustím i pár spamů. Opačný způsob, tedy snažím se nedoručit žádný spam, s sebou vždy nese (a z mých zkušeností stoprocentní) riziko, že se nedoručí i ham. Pro mě osobně je ta druhá možnost neakceptovatelná.
Asi bych to neměl zveřejňovat, ale diskuse s jedním klientem (který akceptovat právě nula spamů) skutečně dopadla: service postfix stop
. A skutečně mu žádný spam nechodil. Z přísně logického hlediska byl problém vyřešen.
Další problém je v určení, co je to spam. Někteří lidé uvítají (papírové) letáky do schránek, jiní je hned vyhazují / lepí si cosi na schránku. Totéž v emailech. Ty zprávy evidentně někdo čte a reaguje na ně, jinak by nebyly rozesílány. A můžu já si dovolit to blokovat? No já si to nedovolím.
Takže IMHO nejlepší řešení je dát uživatelům do ruky označovadlo, které si sami mohou naučit a potom filter. Já mám jistotu, že jsem doručil vše a daný člověk, pokud sám chce, si sám určí co je pro něj spam a s tím už něco udělá.
*) V limitě tedy úplně všechno, co technicky doručit lze.
No jenomže v tom je právě to jablko sváru. Já raději doručím víc* s vědomím, že pustím i pár spamů.No a to je právě to. Těch "pár" spamů může docela snadno představovat dvoj- až trojnásobný počet přijatých zpráv. (A všechno to budou spamy, protože aby se najednou z ničeho nic ztrojnásobil počet vyžádaných zpráv, to je dost nepravděpodobné) A tohle právě RBL řeší krásně - spamery vyblokuje, dokud toho nenechají, a je (o něco větší) klid. Ano, někdo může mít tu smůlu, že se nedoručí jeho vyžádaný mail, ale když se o tom dozví, tak v tom nevidím problém. A btw.: pro tebe je neakceptovatelná možnost nedoručit ham, ale pak s klidem vypneš postfix? To si trochu odporuje. A bejt ten tvůj klient, tak tě pošlu do prdele a najdu si serióznějšího poskytovatele služeb.
Těch "pár" spamů může docela snadno představovat dvoj- až trojnásobný počet přijatých zpráv.
No a?
aby se najednou z ničeho nic ztrojnásobil počet vyžádaných zpráv, to je dost nepravděpodobné
To jsem ale nikdy netvrdil. Já celou dobu tvrdím, že v tom trojnásobku (když už použiju tento tvůj nesmysl) vysoce pravděpodobně bude i vyžádaná zpráva.
A bejt ten tvůj klient, tak tě pošlu do prdele a najdu si serióznějšího poskytovatele služeb.
Ano, zde je vidět tvůj smysl pro humor Opravdu si myslíš, že ten klient přišel o nějaké zprávy?
To jsem ale nikdy netvrdil. Já celou dobu tvrdím, že v tom trojnásobku (když už použiju tento tvůj nesmysl) vysoce pravděpodobně bude i vyžádaná zpráva.Skutečně si myslíš, že často běží na stejné IP spamovací bot (tj. okenní červ nebo open relay) a zároveň mailserver, ze kterého se odesílá regulérní pošta?
Skutečně si myslíš, že často běží na stejné IP spamovací bot (tj. okenní červ nebo open relay) a zároveň mailserver, ze kterého se odesílá regulérní pošta?
V době NATu (bohužel), je to velmi častý jev.
Já celou dobu tvrdím, že v tom trojnásobku (když už použiju tento tvůj nesmysl)Není to nesmysl. Je to z reálných dat z produkčního mailserveru cca z minulého úterý, kdy se spameři snažili opravdu intenzivně. V ostatních případech je to cca dvojnásobně.
Ano, zde je vidět tvůj smysl pro humorSmysl pro humor s tím nemá co dělat. Jestli to byl opravdu klient ve vší vážnosti (a ne nějaký známý, se kterým si málem tykáš), tak to bylo asi tak stejně profesionální, jako když pinky na jabbimu zablokoval S2S z jiného serveru.
Opravdu si myslíš, že ten klient přišel o nějaké zprávy?Asi tak stejně jako když se mail odmítá podle IP. Buď se nedoručilo a odesílatel se o tom dozvěděl, nebo se doručilo později. A ještě něco - zkusme si představit situaci protaženou do extrému - tzn. všichni budou souhlasit se mnou a mimo jiné blokovat podle IP z RBL. Pak se velká část (60-80%) spamu vyblokuje už během SMTP relace a odskáče si to jenom (v poměru k celkovému počtu zpráv) minimum lidí (kde odskáče znamená dostanou informaci, že se zpráva nedoručila, takže mají možnost poslat ji později, z jiného mailu atd... v podstatě žádná újma) A teď podle tebe: všechno budeme přijímat, takže bude potřeba větší (a rychlejší) úložiště pro maily, podstatně víc výpočetního výkonu pro spamassassin, spam nebude blokovat prakticky nic, takže se s klidem budou šířit viry, BFU budou klikat jako zběsilí na miláček zákazník a spameři budou vydělávat na naše náklady (jak za silnější HW, tak za náhrady, které platí banka idiotům.) Děkuji, nechci.
Takže IMHO nejlepší řešení je dát uživatelům do ruky označovadlo, které si sami mohou naučit a potom filter.A to označovadlo pak filtruje podle obsahu (což je práce nevděčná a často zablokuje i ham) nebo podle adres serveru, ze kterého mail přišel, a zároveň ho odmítne už během SMTP relace, takže je o tom odesilatel informován a může na to reagovat?
Ano, budeme si hrát se slovíčky, to ti jde dobře. Zahodilo, blokovalo, nedoručilo. To je úplně jedno.Z praktického hlediska má zahození a odmítnutí pro uživatele mailu (jak odesílatele, tak příjemce) diametrálně odlišné důsledky. Zbytek nehodnotím, ale rozlišení těchto pojmů je klíčové.