Byl zveřejněn program konference InstallFest 2022. Konference proběhne o víkendu 11. a 12. června v Praze na Karlově náměstí 13.
Rocky Linux 8.6, klon Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 8.6, byl vydán. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 13.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 1.2 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube.
Multiplatformní audio přehrávač DeaDBeeF (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.9.0 a krátce na to v opravné verzi 1.9.1. Odstraněna byla ruská lokalizace.
Byla vydána nová verze 2022.2 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Letošní konference OpenAlt proběhne již o víkendu 17. a 18. září. Organizátoři hledají přednášející.
Alyssa Rosenzweig informuje o aktuálním stavu open source ovladače pro Apple M1 GPU. Po trojúhelníku a točící se kostce lze již zobrazit i točícího se králíčka z glmark2.
Nadace The Document Foundation oznámila vydání sedmého opravného balíku LibreOffice 7.2 Community, posledního z řady LibreOffice 7.2. Opravuje téměř 50 chyb.
V návaznosti na středeční vydání nové verze Red Hat Enterprise Linuxu bylo oznámeno vydání jeho klonu AlmaLinux 8.6.
Co si budeme namlouvat. Pro linux je dnes jen málo opravdu kvalitních programů, které trpí spoustou nedodělků, a ještě méně komerečních programů. Neříkám, že opensource programy jsou špatné, ale přeci jenom ty komereční jsou častěji kvalitnější, stabilnější a hlavně většinou plní svou funkci.
Takhle hustej kód linuxu jste ještě neviděli.
Vytvářím jednoduchý kódovací program pro Linux. Jeho jméno bude Kódovač :). Vybere se vstupní a výstupní soubor, zadá se heslo a poté se klikne na Zakódovat/Dekódovat. Program používá 256ti bitové kódování AES. Je určen pro KDE, ale mám s ním menší problém, který musím nejprve vyřešit. Jedná se o české prostředí. V programu jsou všechny texty v češtině, jenže je problém u ovládacích prvků. Např. když vyvolám kontextovou nabídku u editačního pole, je v angličtině. Dále je problém u dialogu otevřít/zavřít soubor, které jsou v angličtině také. Zřejmě musím zavolat nějakou funkci a oznámit KDE, že to chci česky. Možná to spíše patří do diskuse, ale je to můj první program pro linux, takže to musím oznámit v blogu. Čekám na vaše rady. Jinak screenshot je na http://exweb.wz.cz/snimek.png.
Dlouhou dobu jsem instaloval a testoval různé linuxové distribuce a nakonec jsem našel tu pro mně.
Dlouho jsem marně na internetu hledal, jak rozchodit framebuffer s ovladači od nVidie. Včera mé trápení konečně skončilo. Do sekce, kde je napsáno Driver "nvidia"
stačil přidat řádek Option "IgnoreDisplayDevices" "TV"
a bylo po problému. Možná jsem si tím sice znemožnil možnost něco připojit k TV výstupu (to je pouze má domněnka), ale to mě nevadí - stějně tuto možnost nevyužívám.
V pololetí jsem měl na vysvědčení pár trojek a otec mi slíbil, že když je na konci smáznu, tak mi koupí nové LCDéčko. Moc jsem nedoufal, že to dotáhnu tak daleko, ale to bych předbíhal.
Jen tak náhodou, když jsem si chtěl přečíst něco o crossover office, jsem narazil na stránku http://www.flashdance.cx/warez.html. Byl jsem pěkně znechucen tím, že se warez rozjíždí i na linuxu. Když chce někdo krást, ať si k tomu pořídí wokna. Linuxu to akorát kazí jméno.