Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Jen upozornění na (snad) zajímavé video.
Na http://video.fi.muni.cz/ jsem si právě všiml videa Úvod do IPv6 pro uživatele, síťaře a programátory.
Ještě jsem to neviděl, ale přednáší to Antoš, takže by to snad mělo být zajímavé a záživně podané. Doufám, že to bude někomu užitečné.
Update: Na návrh z diskuse jsem přidal anketu, ve které se mohou ke kvalitě přednášky vyjádřit ti, kteří ji také ještě neviděli.
Tiskni
Sdílej:
Viděl jsem prvních asi 5 minut a zdá se, že by to mohlo být zajímavé.
Spíš by mě zajímalo, jestli je nějaký důvod, proč je to jako video a ne prezentace se zvukem, jestli tam třeba něco píše na tabuli nebo dělá nějaká srandovní gesta atd. Tohle je věc, která mi obvykle uniká, když je nějaká přednáška na netu a slajdy nejsou pořádně k přečtení.
Nedokoukal jsem toho víc, protože na to nemám čas. A netuším, kdy se k tomu dostanu. Tak jsem to raději uveřejnil hned.
Díky za skvělý tip!
Ta mi byla také krajně podezřelá, ale protože jsem v Javě dosud žádnou síťovou komunikaci programovat nemusel, necítím se povolán ji hodnotit. Vůbec mne ale ta pasáž o programování docela zklamala - na to, že mám používat getaddrinfo() místo gethostbyname(), jsem přišel sám po pěti minutách studia manuálových stránek.
Ale ještě víc mne zaujalo tvrzení, že prý novinkou u IPv6 je, že resolver může vrátit k jednomu jménu víc adres (asi jsem měl halucinace, když jsem dřív vídal ty násobné A záznamy u Seznamu, Yahoo nebo Microsoftu) nebo že se dá na jednom fyzickém segmentu provozovat víc síťových rozsahů (to mi měli říct dřív, kdybych věděl, že to u IPv4 nejde, tak bych to nepoužíval). :-)
Nedalo mi a musel jsem v anketě hlasovat pro první možnost.