Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
V dnesnom blogu by som sa rad zameral na webstranku, ako mozny vplyv pri rozhodovani o OS (Operacnom Systeme)
Zacneme od OS s najvacsim trhovym podielom tak u nas ako v zahranici. Na www.microsoft.com a ich lokalizovanych odnoziach .sk a .cz najdeme pomerne prehladnu stranku, ladenu do upokojujucej modrej farby. Delena je na dve casti - stlpec s kategoriami a vacsiu cast, ktoru zaberaju novinky. Takto je stranka ladena aj pri vstupe do hlbsej casti menu, ci pri niektorych clankoch. Pri vacsine ale panel s kategoriami zmizne a my dostaneme len staticku stranku. Maximum, co nas moze prekvapit, je plavajuce okienko s otazkami ohladne webu. Osobne davam Microsoftu za toto plny pocet (napriklad 10/10) bodov: prehladne, rychle a povedzme si rovno, aj celkom pekne. Pozrime sa, ci aj stranky konkurentov (bude to Fedora Core, Debian a FreeBSD) dopadnu podobne.
Ako prva mi padla do rany www.debian.org. Zameriam sa iba na tuto medzinarodnu stranku, pretoze jej lokalni menovci nemaju rovnaky vzhlad. Ako sa iste dalo cakat, funkcny a prehladny system bude mat aj podobnu webstranku. Touto kategoriou by teda aj presla, prijemne je aj automaticke nastavenie jazyka podla lokalizacie sytemu. Ale ten vzhlad. Zastalo sa zrejme niekde na prelome rokov 2000 a 2001. Ziaden flash ci podobne moderne technologie. Aj ked ten flash by som im hadam aj odpustil, predsa len to nie je najviac "free" Nuz, davam 6/10 bodov.
"fedora.redhat.com" je stranka, ktora by asi dopadla lepsie, keby jej portovanie na vlastne servery prebehlo do konca. Momentalne tu totiz najdeme stranku asi v takom stave, ako ju pred troma rokmi spustili. Staticke menu, nijake lakadla na prvej stranke, nelokalizovane. Prostredie je inac pekne, take fedoro-modro prijemne. Bohuzial slovaka/cecha nema cim prilakat. 5/10
Na koniec to najlepsie? Mne osobne sa zda, ze z OpenSource sveta a z toho, co som recenzoval aj ano. Na www.freebsd.org Vas privita sice nelokalizovana, ale prijemne upravena stranka s mnozstvom prehladne clenenych informacii, velkou ponukou na stiahnutie. Velkym plusom (co ale bolo aj na debianovskej stranke) je hned v uvode clenenie podla verzii na zastarale, produkcne a podobne. Clovek hned vie, co ma tahat a skusat. Aby som vsak len nechvalil, zasa ziadna stopa po novsich technologiach. Avsak minulorocny redesign prospel. Davam 8/10
Na koniec hadam len prehlasenie, ze je to len moj osobny pohlad na vec a v pripadnej diskusii rad privitam Vase postrehy. Dalej, ako odpoved vsetkym rypalom: stranky, ktore popisujem som naozaj aj navstivil
Je teda aj vzhlad/funkcnost stranky predpokladom na uspech distribucie?
Tiskni
Sdílej:
Mne nejde o to, ze neni free(popravde receno tohle mi u flashe netrapi), jako spis o to, ze ne kazdy ma flash plugin nainstalovany. A to jak na windows, tak v linuxu, navic neexistuje 64 bitova verze :-| Stejne jako je hodne lidi, kteri flash blokuji kvuli tomu, ze z 99% se pouziva jako reklama.
Hadat se ale nehodlam, stejne tyhle hadky k nicemu nevedou.
Bože, jak někdo může vzdychat po flashi, vždyť je tu humusáckej hnus.
cp Vysunuje CD/DVD mechaniku. eject Vypsání času a data. kill Ukončuje procesi (ne vždy). mount Připojuje výměnná zařízení. su Přepíná na Roota.A hlavně je o nějakém hodně zvláštním distru...
kill Ukončuje procesi (ne vždy).