Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
V dnesnom blogu by som sa rad zameral na webstranku, ako mozny vplyv pri rozhodovani o OS (Operacnom Systeme)
Zacneme od OS s najvacsim trhovym podielom tak u nas ako v zahranici. Na www.microsoft.com a ich lokalizovanych odnoziach .sk a .cz najdeme pomerne prehladnu stranku, ladenu do upokojujucej modrej farby. Delena je na dve casti - stlpec s kategoriami a vacsiu cast, ktoru zaberaju novinky. Takto je stranka ladena aj pri vstupe do hlbsej casti menu, ci pri niektorych clankoch. Pri vacsine ale panel s kategoriami zmizne a my dostaneme len staticku stranku. Maximum, co nas moze prekvapit, je plavajuce okienko s otazkami ohladne webu. Osobne davam Microsoftu za toto plny pocet (napriklad 10/10) bodov: prehladne, rychle a povedzme si rovno, aj celkom pekne. Pozrime sa, ci aj stranky konkurentov (bude to Fedora Core, Debian a FreeBSD) dopadnu podobne.
Ako prva mi padla do rany www.debian.org. Zameriam sa iba na tuto medzinarodnu stranku, pretoze jej lokalni menovci nemaju rovnaky vzhlad. Ako sa iste dalo cakat, funkcny a prehladny system bude mat aj podobnu webstranku. Touto kategoriou by teda aj presla, prijemne je aj automaticke nastavenie jazyka podla lokalizacie sytemu. Ale ten vzhlad. Zastalo sa zrejme niekde na prelome rokov 2000 a 2001. Ziaden flash ci podobne moderne technologie. Aj ked ten flash by som im hadam aj odpustil, predsa len to nie je najviac "free" Nuz, davam 6/10 bodov.
"fedora.redhat.com" je stranka, ktora by asi dopadla lepsie, keby jej portovanie na vlastne servery prebehlo do konca. Momentalne tu totiz najdeme stranku asi v takom stave, ako ju pred troma rokmi spustili. Staticke menu, nijake lakadla na prvej stranke, nelokalizovane. Prostredie je inac pekne, take fedoro-modro prijemne. Bohuzial slovaka/cecha nema cim prilakat. 5/10
Na koniec to najlepsie? Mne osobne sa zda, ze z OpenSource sveta a z toho, co som recenzoval aj ano. Na www.freebsd.org Vas privita sice nelokalizovana, ale prijemne upravena stranka s mnozstvom prehladne clenenych informacii, velkou ponukou na stiahnutie. Velkym plusom (co ale bolo aj na debianovskej stranke) je hned v uvode clenenie podla verzii na zastarale, produkcne a podobne. Clovek hned vie, co ma tahat a skusat. Aby som vsak len nechvalil, zasa ziadna stopa po novsich technologiach. Avsak minulorocny redesign prospel. Davam 8/10
Na koniec hadam len prehlasenie, ze je to len moj osobny pohlad na vec a v pripadnej diskusii rad privitam Vase postrehy. Dalej, ako odpoved vsetkym rypalom: stranky, ktore popisujem som naozaj aj navstivil
Je teda aj vzhlad/funkcnost stranky predpokladom na uspech distribucie?
Tiskni
Sdílej:
Mne nejde o to, ze neni free(popravde receno tohle mi u flashe netrapi), jako spis o to, ze ne kazdy ma flash plugin nainstalovany. A to jak na windows, tak v linuxu, navic neexistuje 64 bitova verze :-| Stejne jako je hodne lidi, kteri flash blokuji kvuli tomu, ze z 99% se pouziva jako reklama.
Hadat se ale nehodlam, stejne tyhle hadky k nicemu nevedou.
Bože, jak někdo může vzdychat po flashi, vždyť je tu humusáckej hnus.
cp Vysunuje CD/DVD mechaniku. eject Vypsání času a data. kill Ukončuje procesi (ne vždy). mount Připojuje výměnná zařízení. su Přepíná na Roota.A hlavně je o nějakém hodně zvláštním distru...
kill Ukončuje procesi (ne vždy).