Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Tiskni
Sdílej:
Voda se ohřívá až do varu přímo v tlakové nádobě a v horní části reaktoru se hromadí pára. Pára se zbaví vlhkosti a žene se přímo k turbíně
Heat is produced by nuclear fission in the reactor core, and this causes the cooling water to boil, producing steam. The steam is directly used to drive a turbine, after which it is cooled in a condenser and converted back to liquid water.
Já už ve dvanácti vyrostl...A kolik máš teď? 13?
Tak to přelož líp, čecháčskej rozumbrado:Překlad, pokud možno doslovný:Heat is produced by nuclear fission in the reactor core, and this causes the cooling water to boil, producing steam. The steam is directly used to drive a turbine, after which it is cooled in a condenser and converted back to liquid water.
Teplo je vytvářeno štěpnou reakcí v jádře reaktoru a to způsobuje, že se chadící voda vaří, vytvářejíc páru. Pára je použita přímo k pohonu turbíny, po čemž je ochlazena v kondenzátoru a přeměněna zpět na tekutou vodu.
To je obrázek převzatý z učebnice fyziky z roku 1960?REUTERS
Elektrárna Fukušima: ATOMOVÝ VÝBUCH! Jako v Černobylu?!Tak, tak. To já zas pro změnu jednou po čtyřech letech otevřel u tohoto tématu diskusi s tím, že i obyčejní lidé musí mít přece názor s tím, že jsem to ještě s chutí zavřel a dofám, že mám na další čtyři léta vybráno. A to se týká jako Ostravského Eco-warriora, tak předpovídaného
Jaderného křachu. Zlatá populární angličtina a její terminus technicus Core meltdown.
No jo, no. Napr. tu.