Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
mplayer dvd://1 -benchmark -vo null -vc null -aid 128 -chapter 2-2 -ao pcm:fast:file="02 - Dystopia.wav"
To vytvoří soubor "02 - Dystopia.wav" z kapitoly 2 a zvukové stopy 128, což je stereo mix koncertu. S mplayerem není problém, ale běda, když dojde na mplayer2. Ten má dokonce tolik inovativních vlastností, že se pro tři téměř shodné příkazy chová pokaždé jinak. Zkusme nyní týž příkaz s mplayerem2:
mplayer dvd://1 -benchmark -vo null -vc null -aid 128 -chapter 2-2 -ao pcm:fast:file="02 - Dystopia.wav"
mplayer2 začne chroustat DVD, nevykazuje známky živoat a po pár desítkách sekud prohlásí, že je vše OK a vypadne z něj 44 bytový WAV. Další pokus:
mplayer dvd://1 -vo null -vc null -dumpstream -aid 128 -ao pcm:fast -chapter 1-1 -dumpfile "02 - Dystopia.wav"
V tomto případě se mplayer2 tváří, že dělá vše správně a vypadne z něj 200 MB WAV. To je na cca 4 minuty dlouhou stopu moc, což se projeví při otevření v Audacity - mplayer2 stáhl kapitolu 2, ale zmixoval stopy 128 a 129 a přidal si šest sekund ticha na začátek. Nový pokus:
mplayer dvd://1 -aid 128 -vo null -vc null -chapter 2-2 -dumpaudio -ao pcm:file="02 - Dystopia.wav"
mplayer2 se opět tváří, že je vše OK, výstupem je ale 8.5 MB soubor, což je naopak málo. Po otevření v Audacity se ukazuje proč - jde o původní AC3, ve kterém jsou navíc kapitoly 1 a 2. Bonusový čtvrtý pokus:
mplayer dvd://1 -aid 128 -vo null -benchmark -chapter 2-2 -ao pcm:file="02 - Dystopia.wav"
pak srazí mplayer2 na kolena:
mplayer: libmpcodecs/ad_ffmpeg.c:369: decode_new_packet: Assertion `!priv->previous_data_left' failed. MPlayer interrupted by signal 6 in module: decode_audio - MPlayer crashed. This shouldn't happen. It can be a bug in the MPlayer code _or_ in your drivers _or_ in your gcc version. If you think it's MPlayer's fault, please read DOCS/HTML/en/bugreports.html and follow the instructions there. We can't and won't help unless you provide this information when reporting a possible bug.Jinými slovy - pokud Vám s mplayerem nefunguje něco, co léta fungovalo, zkontrolujte, jestli náhodou nemáte v novém systému namísto mplayeru mplayer2. Může Vás to jinak stát dost času...
Tiskni
Sdílej:
menej žere, čo je na takom Atome dosť cítiťSkoro bych se vsadil, že má jenom jiné defaultní nastavení video výstupu (HW akcelerace), framedroppingu nebo nějakých dalších parametrů ovlivňujících výkon.
dvdread://...
a druhý dvdnav://...
? Na některá DVD (častější) mi lépe funguje dvdread, na jiná dvdnav; u některých jsem se musel uchýlit k namountování a extrakci přímo z VOB souborů.
/etc/alternatives
.