Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Úvahy nad aktualizací mého HTPC a prodlevy, které následovaly při výběru komponent na mne vrhly nějak moc nostalgickou náladu, ze které se vyklubala tato minisérie zápisků o železe, které přišlo mýma rukama. Ačkoliv nejsem ortodoxním IT a ani za sebou nemám programování analogových počítačů, celkem pěkně se v nich zrcadlí vývoj domácích PC, kterým prošla velká část generace narozené na přelomu 70. a 80. let. Generace, pro kterou se svět výpočetní techniky změnil z nedostupných Tuzexových vymožeností použitelných maximálně na hraní primitivních her v denní chléb, před kterým již prakticky není kam uniknout.
Ačkoliv mé vzpomínání začíná v éře osmibitové, historicky jsem byl v té době o generaci pozadu - rodiče jakožto dělníci neměli nikdy příliš financí ani možností mě nějak zvlášť vést k výpočetní technice, takže ke svým prvním osmibitovým zážitkům jsem se dostal až v době, kdy již světem hýbalo bitů třicet dva. Ale což, někde bylo třeba začít Tou kritickou byla volba, jestli chci k Ježíšku video a nebo televizní hry. Co asi mohlo u dítěte ve třetí třídě vyhrát
Ano, byl to klon ATARI VCS 2600, který po tehdejším Československu šířili vietnamští prodejci po tržnicích Obrovská černá krabice se čtyřmi šoupátky, na kterých se volila hra, režim hry a hra se spouštěla nebo resetovala. Nic víc, nic míň. Celé se to připojovalo k televizi za pomoci klasického anténního kabelu a hry se ovládaly joystickem. Ten samozřejmě po několika měsících zapáleného hraní odcházel, tak bylo třeba kupovat znovu a znovu nový
Jediná možnost, jak tohle monstrum rozšířit bylo zasunutí cartridge se zakoupenou hrou. Přiznám se, že jsem takovýto cartridge nikdy neměl v ruce, takže vůbec netuším, jestli hry, které byly na něm uložené, měly nějakou výrazně vyšší kvalitu.
Z her, které si z tehdejší doby pamatuji ve mě zůstal prakticky jen River Raid, a nějaká plošinovka, kde četník chytal lupiče. Jinak opravdu žádné zázraky, ale na vyblbnutí to stačilo. Mé vlastní fotografie tohoto monstra samozřejmě nemám, ale zjistil jsem, že se občas nějaký kus objeví na Aukru, takže zde je pár kousků na ukázku.
Originální balení. Jestli se tomu v podání Vietnamské tržnice dá tak říkat
Obsah balení - obrovská krabice (po elektrické stránce prázdná) a dva joysticky.
Tenhle klon je trochu jiný (ma černý štítek místo stříbrného), ale ovládání i popisky jsou shodné.
Zpracování joysticků bylo vyloženě hnusné. Hladký plast s ostrými hranami, vrzající... Naštěstí jejich životnost nebyla dlouhá
Tak to již byl můj první počítač. Dostal jsem se k němu z druhé ruky od kamaráda, který si tehdy kupoval "to Pentium" s těmi "Windowsy" (šlo o Pentium 75 MHz s čerstvými Windows 95). Já jsem navštěvoval šestou třídu a byl jsem ohromen výběrem her i jejich grafikou - oproti konzoli to byl neskutečný skok dopředu. V tehdy za 6000,- Kč (zhruba jeden a půl násobek matčina platu) zakoupené soupravě bylo samotné ATARI 800XE, joystick, kazetová jednotka a cartridge Toolbox II. Z tehdejšího hlediska "plná polní", přesto mě trumfnul jiný kamarád, který měl ATARI 130XL (s neuvěřitelnými 128 kB paměti, 800XE mělo pouze 64 kB) a ještě navíc s plotterem.
Balení ATARI 800XE s částí dochovaného obsahu. Tentokráte opravdu originální!
Z dnešního pohledu to byla sbírka bizardností, ale i neskutečně futuristický stroj, o jehož vnitřnostech si můžete udělat představu ze seriálu, který nedávno vyšel na Rootu. Grafický výstup byl opět veden koaxiálním kabelem na televizi, ale byla zde již i možnost připojit monitor. Operační systém zde prakticky neexistoval - ten nahrazoval samotný ATARI Basic, do kterého bylo možné nahrát nějaký software či hru z kazety. Ta původní interní verze ale ukládala data na kazetu v nějakém nekomprimovaném formátu, který byl značně zdlouhavý, takže vznikl Turbo Loader, který bylo nutné zavést při startu počítače z kazety, aby šla nahrát nějaká další aplikace. Toho uživatele dokázal ušetřit zasunutý cartridge - ten se inicializoval při startu počítače jako první a mohl obsahovat řadu dalšího software.
Detail samotného PC ATARI 800XE s dobře viditelným Toolboxem II zasunutým do zadní části klaviatury.
Menu Toolboxu II. Obraz bohužel při posledním spuštění dost zrnil.
Tím byl právě Toolbox II, který v sobě měl integrovaný Turbo Basic (Basic s několika dodatečnými instrukcemi a hlavně možností ukládání dat v Turbo formátu), makroasembler, folklórní textový editor Čapek a hlavně Turbo Loader. Namísto resetu PC pro potřeby načtení Turbo Loaderu po dokončení nějaké hry pak existovalo speciální tlačítko na Toolboxu, kterým se systém resetoval. Hry pak bylo nutné nahrávat z kazety podle pozice, která se dala odečíst z otáčkoměru na kazetové jednotce. Nahrávání her provázelo typické pískání a napjaté očekávání, až se na televizi svislá žlutá linka doplazí od jedné žluté linky k druhé. Během této činnosti bylo dobré ani nedýchat, neboť při sebemenším otřesu se objevila fatální hláška "Load Error!" a mohli jsme nahrávat znovu. U menších her to nebyl problém, ale byly hry, které se nahrávaly i pět minut, což byl opravdu opruz... Jeden klad ale audio kazety jako datové médium měly - na zkopírování celé kazety šlo snadno použít dvojče (jako třeba toto od Vietnamců), přičemž některá dvojčata umožňovala i zrychlené přehrávání, takže 90 minutová kazeta plná her šla zkopírovat i za poloviční čas
Zobrazený titul hry před zahájením nahrávání
Chvíle napětí během nahrávání hry (pro lidi s citlivějším sluchem poměrně bolestivá)
A je to River Raid
Z dnešního pohledu byla (kromě grafiky poplatné době) hlavní nevýhoda tehdejších her nemožnost ukládat si aktuální stav. Takže i když bylo možné hru dohrát za půl hodiny, většinou to znamenalo několik bezesných nocí, během kterých člověk poznal celou trasu. Takhle se mi do hlavy vryly hry jako Misja nebo Draconus, i když už na ATARI 800XE bylo několik docela dobře použitelných simulátorů letadel i aut. Jinak opět River Raid, ale s vylepšenou grafikou
Tím hlavním, co ve mě ale z dob ATARI 800XE zůstalo, je první setkání s programováním. Jednak byla k počítači přibalena celkem slušná příručka programováním v ATARI BASICu a jednak v dobových časopisech (třeba Excalibur) vycházely úryvky zdrojových kódů, díky kterým bylo možné například naprogramivat si vlastní kvízové hry, či počeštit klávesnici. Vše samozřejmě v BASICu, který ale nebyl mezi současníky (Amiga, ZX Spectrum apod.) zcela kompatibilní. Dodnes si ale občas říkám při konstrukci některých podmínek, jak snadné by bylo znovu začít číslovat řádky a odskakovat si mezi úseky programu přes GOTO a GOSUB
Jak jsem zjistil při procházení archivu s fotografiemi, pouť mého ATARI 800XE v mých rukách byla završena téměř přesně před deseti lety (v květnu 2011), kdy jsem jej věnoval Michalovi Suchánkovi, který tou dobou dával dohromady muzeum výpočetní techniky (něco z jeho sbírky je vidět i zde). Bohužel se nezdá, že by byl v současné době na tomto poli aktivní, tak snad zatím mé ATARI neskončilo v elektroodpadu. Nicméně, jak je vidět z fotografií, v té době bylo plně funkční i s novodobou LCD televizí Čest jeho památce!
Poslední snímek na rozloučenou...
x86ky bylo něco, co jsem vlastně nikdy neměl, i když jsem se s nimi stýkal. Mé dva nejužší kontakty s nimi se konaly na střední škole v rámci výuky výpočetní techniky (nějaké 486ky, ve čtvrťáku nakoupili Durony) a s kamarády. Asi nejzajímavější z toho byla příhoda, kdy jsme pro potřeby instalace Windows zaměnili na základní desce 486SX na 33 MHz za 486DX na 25 MHz. Důvodem bylo, že pro potřeby instalace Windows kontrolovaly přítomnost FPU jednotky, bez které se nenechaly na 486SX nainstalovat. Tak jsme tam vrazili jiný procesor, který jsem přitáhnul ze školy - shodná patice, tak proč to nezkusit. Výsledkem byl šíleně topící stroj s i486DX 25 MHz přetaktovaným na 33 MHz, na kterém se nám podařilo nainstalovat Windows. Zajímavé je, že po návratu původního 486SX Windows fungovaly dál
Jak to vypadalo s vašimi prvními kontakty s výpočetní technikou? Vlastnili jste nějaký zajímavý tuzexový kousek, nebo snad dokonce československý klon imperialistického osmibitu?
Tiskni
Sdílej:
se možná proto jako v českejch překladech řiká 'nahrát hru' jak to jako bylo uložený jenom na těch zvukovejch kazetách předtim :O :O
A za cca půl roku jsem tam instaloval WinXPJo, vzpomínám si, když si kdysi dávno příbuzní pořídili připojení k internetu (dial-up) a jestli bych jim to nezapojil. Zapojil, během asi pěti minut se na ten počítač někdo připojil zvenku a spustil shutdown. (Ale to jsem znal taky včetně toho, jak to přerušit