abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 21:22 | Nová verze

  Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 19:44 | IT novinky

  Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 15:44 | IT novinky

  Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  včera 15:11 | Pozvánky

  Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

  Petr Krčmář | Komentářů: 0
  25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

  Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 13
  24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 21
  24.5. 17:44 | Nová verze

  Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  24.5. 14:33 | Zajímavý software

  Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  24.5. 13:33 | Nová verze

  HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  23.5. 23:22 | Zajímavý software

  BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
   (89%)
   (3%)
   (4%)
   (4%)
  Celkem 912 hlasů
   Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
  Rozcestník

  Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

  FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

  Aktuální zápisy

  CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny

  27.8.2021 16:00 | Přečteno: 3818× | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | poslední úprava: 27.8.2021 15:09

  Už když jsem před časem prováděl upgrade svého HTPC napadlo mě, že by bylo škoda nevyužít staré komponenty a něco z nich nesestavit. Výsledkem je case o rozměrech 20 cm x 20 cm x 8.4 cm stavěný na míru MiniITX základní desce, jehož 3D model si můžete níže stáhnout a zkusit z něj vytvořit něco svého.

  Obsah:

  1. Co bylo po ruce
  2. Co po ruce nebylo
  3. Návrh casu
  4. Osazení
  5. Zkoušení a závěr

  Co bylo po ruce

  Po ruce bylo vlastně vše, co bylo třeba k tomu, aby sestavil životaschopný počítač. Základní deska ASRock AM1H-ITX osazená osmi gigabajty pamětí Kingston KVR1333 (2x4 GiB), procesorem AMD Athlon 5350 a jakousi bezejmennou WiFi kartou, kterou jsem kdysi vybrakoval z nefunkčního notebooku. Až po podrobnějším ohledání jsem zjistil jak moc se ASRocku tahle základní deska povedla - pro použití v minimalistických skříních je nedocenitelná možnost napájet jí z klasického 19 V notebookového adaptéru (napájení připojených disků pak obstarává základní deska), z hlediska přenosnosti a konektivity je pak unikátní kombinace grafických výstupů, která obsahuje 1xD-SUB, 1xDVI, 1xHDMI a 1xDisplayPort. Jinými slovy, pokud seženeme napájení, lze k ní připojit jakékoliv zobrazovátko.

  Dalšími významnými komponentami byl pevný disk Samsung ST2000LM003 a DVD mechanika Sony Optiarc AD-7690H se sexy stěrbinovým zasouváním médií ;-). Mimoto mi doma viselo i jedno starší bezdrátové kombo klávesnice s myší, které nefungovalo kolečko, takže bylo nahrazeno novým. K tomu samozřejmě běžná domácí zásoba každého, kdo má za sebou pár rozebraných PC - hromada kabelů a šroubků. Co mi chybělo bylo vše, co se běžně nachází ve skříních - tlačítka, diody, speaker, přední USB porty...

  Co po ruce nebylo

  Co mi tedy scházelo bylo to hlavní, co bylo nezbytné ke zprovoznění celé sestavy - zdroj. Ten se mi podařilo vyhrabat mezi vyhořelými notebooky u tchána a vyhrál to adaptér od jednoho z jeho bývalých ASUSů. Následovalo pátrání po skříňových komponentech. Ty mi poskytlo naše místní úložiště vyhořelého hardware, kde jsem z jednoho z postarších eurocasů vybrakoval PC speaker, desku se dvěma USB 2.0 a dvěma 3.5 mm JACKy (mikrofon a výstup), resetovací tlačítko, tlačítko napájení s podsvícením a chromovaným rámečkem :-) a stavovou diodu pro disk. Jinými slovy opět šrot. Samozřejmě můžete namítat, že není problém sehnat jednotlivé komponenty a vše si doma napájet, ale popravdě - jednak nejsem až takový "bastlič" a jednak na to prostě nebyl čas.

  Návrh casu

  Asi nemá cenu zapírat, kde jsem se s návrhem inspiroval - byl to jeden z krásných hliníkových casů od Streacomu, Streacom F1C. Použití tohohle casu po detailnějším průzkumu bránily dvě věci: zaprvé cena (přes dva tisíce za kousek hliníku?) a zadruhé absence předních konektorů. Cíl návrhu byl tedy jednoduchý - vytvořit alternativu tohoto casu navrženou tak, aby bylo možné ji vytisknout na 3D tiskárně a pokud možno se vejít do rozměrů 20 cm x 20 cm x 10 cm.

  Aby byl case pokud možno stále rozebiratelný, jeho návrh jsem směřoval k tomu, aby byl šroubovaný. Autoři casu od Streacomu to vyřešili tak, že jsou v horní desce casu dva čepy, do kterých zasedají závitové tyče šroubované ze spodní strany casu. V podmínkách 3D tisku se něco podobného realizuje velmi špatně, neboť závitové tyče mívají velmi jemný závit, který by se do vytištěného plastu "nezakousl." Proto je horní kryt casu navržen jako "stolek", do jehož "nožiček" o výšce bočnice jsou vytvořeny otvory pro zašroubování samořezných šroubů, či šroubů s hrubým závitem (typicky šrouby ze starých casů).

  Horní kryt casu

  Spodní deska je navržená jednoduše jako placka s otvory pro zašroubování čepů pro usazení základní desky a v rozích s otvory pro sešroubování s horním dílem. V rámci mnou sehnaných dílů jsou doplněny podstavy pro USB a desku, která je spolu s JACKy nese. Obě dvě desky (horní i spodní) jsou vybaveny osazením, aby do nich bočnice zapadla a skříň neměla sklon se rozlézat.

  Základna casu s montážními otvory

  Bočnici tvoří "rámeček" o výšce 8 cm, kterému z vnější strany dominuje výřez pro zadní panel základní desky a ventilační otvory po stranách a nad zadním panelem. Na základě rozměrů "vyrabovaných" komponent se pak v přední části nachází velké tlačítko power, kolem nějž jsou úhlopříčně umístěny stavová dioda disku a resetovací tlačítko. Nad dolním okrajem casu se pak na přední straně nachází oba USB 2.0 porty a JACKy. Za drobnou dírkou v předním panelu je pak umístěn PC Speaker.

  Bočnice

  Umístění pevného disku a mechaniky je opět opsáno z casu od Streacomu, respektive z mého CoolerMasteru - optická mechanika se nachází na horní části kovové desky, pevný disk na její spodní části. Pro uložení této kovové desky do casu jsou vytvořeny po stranách čtyři výrazné opěrné body. Drobné opěrné body při horním okraji casu jsou pak háčky pro uložení antén WiFi karty. Samotný plech pro umístění disku má tloušťku 1 mm a je to jediný díl vypálený laserem. Pro umístění mechaniky je třeba vyhnout montážní očka.

  Nosný plech pro mechaniku a pevný disk

  Osazení

  Po vytištění komponent bylo třeba samozřejmě vše očistit od vlasů, pomocných výstuh a začistit hrany. Vše do sebe kupodivu poměrně dobře lícovalo, takže bylo možné přistoupit rovnou k osazení jednotlivými komponentami. Co samozřejmě z 3D tisku není nikdy absolutně přesné, jsou otvory, takže ty bylo třeba poněkud více brousit, než do nich bylo možné usadit tlačítka a JACKy, ale vše si nakonec poměrně dobře sedlo. Co mě překvapilo byla celkem slušná tuhost plastu z tiskárny pro šroubování čepů pro základní desku, takže při zachování trochy citu nehrozí stržení závitu.

  Jednotlivé komponenty a jejich detaily po 3D tisku
  Postupné osazování casu a zkoušky lícování jednotlivých dílů

  O dost horší je to v případě drobných háčků pro antény. Ty se prakticky okamžitě ulomily, takže nakonec zafixování antén vyřešilo sekundové lepidlo. Držáky plechu s mechanikami obstály na výbornou, takže po vyhnutí otvorů pro mechaniku a jejím přišroubování nebyl problém plech usadit a zašroubovat do bočnice. Pozornější si jistě všimnou, že disk je nakonec umístěn na opačné straně, než jsou zakresleny otvory v plechu. Při návrhu otvorů do plechu jsem nezkontroloval výšku chladiče procesoru, tak bylo třeba prostě disk přesunout na druhou stranu.

  Chybu v návrhu plechového nosníku zachránila vrtačka ;-)

  Zkoušení a závěr

  První zkoušky funkčnosti sestavy jsem prováděl samozřejmě ještě před samotným tiskem casu v rozpalu na stole, tou finální zkouškou byla až funkce všeho v uzavřeném casu. Tady se ukázalo, že ačkoliv je case poměrně otevřený, těch otvorů by mohlo být klidně ještě víc. Kromě procesoru s TDP 25 W tam ještě lehce přitápí pevný disk (což ale zase tolik není), ale hlavním dodatečným zdrojem tepla je měnič na základní desce. Ta je nucená si sama z 19 V vyrábět 5 V a 3.3 V, což řeší skupina čipů poblíž konektoru napájení, ze které se teplo přenáší až na kovový čep v jejich blízkosti, který má při dotyku teplotu kolem 50 °C. Suma sumárum lze říci, že bedna je na omak o dost teplejší, než jsem čekal. Jak se to projeví na životnosti komponent je ve hvězdách, vzhledem k tomu, že předpokládám pouze příležitostný provoz.

  Kompletní sestava
  Takhle to začalo...

  Jelikož tohle je můj první pokus s 3D tiskem, není vše naprosto perfektní a, kromě záchrany starého hardware před křemíkovým nebem, mi šlo hlavně o načerpání zkušeností s tištěnými komponentami. Mezi ty pozitivní poznatky patří fakt, že vytištěné kusy jsou poměrně slušně pevné (všechny mají tloušťku 3 mm) a lze do nich i rozumně šroubovat. Přesnost vytištěných komponent je také slušná - plastová osazení do sebe krásně zapadají s mírným přesahem, díky kterému celý case působí poměrně pevně. Pro "běžným způsobem" vyrobené komponenty, které je třeba do tištěného materiálu usadit je pak třeba počítat buď s cca desetinou milimetru vůle, nebo prostě více brousit. Negativní zkušeností je to, co jsem vlastně mohl čekat - tištěné komponenty mají sklon se po vrstvách odlamovat, což se krásně projevilo u poddimenzovaných držáků WiFi antén a v menší míře i u "nohou" horní desky, které se v užších místech po tištěných vrstvách mírně rozlouply.

  V komentáři níže pak naleznete všechny zdrojové podklady - 3D modely jednotlivých komponent casu a výkres plechu pro umístění mechaniky. Vše budiž dále svobodně šířeno a modifikováno a pokud se vám povede z mého návrhu vykřesat nějaký zajímavý kousek, pochlubte se s ním a nezapomeňte zmínit autora (aneb šiřte za podmínek CC BY 4.0 ;-)).

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Obrázky

  CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 1 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 2 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 3 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 4 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 5 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 6 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 7 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 8 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 9 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 10 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 11 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 12 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 13 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 14 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 15 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 16 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 17 CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny, obrázek 18

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  pushkin avatar 27.8.2021 15:07 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Příloha:
  A tady jsou slíbené modely s výkresem pro vypálení plechu...
  Max avatar 27.8.2021 19:03 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Na to, že jde o první pokusy s 3D tiskem je to dobrý. Jen dva dotazy. Co máš za tiskárnu a proč jsi ten plech dělal z plechu? Myslím, že by nebyl problém ho taktéž vytisknout.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  pushkin avatar 27.8.2021 21:34 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny

  Kluci mi to vytiskli na nějakém Anycubicu v našem Makerspacu.

  Jinak ten plech jsem zvolil, protože jsem konzerva :-) Vytisknout by to asi šlo, ale zase by to muselo bejt silnější a nejsem si úplně jistej, jak bych řešil otvory pro ty pidišroubečky, kterými se šroubují slimové mechaniky. Dobrej námět pro další :-)

  otasomil avatar 27.8.2021 20:56 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Krasna prace. To ja vzdy skoncil u nejake stare case do kterej jsem vestavel novou desku + komponenty.
  K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
  28.8.2021 04:45 hydrandt | skóre: 35 | blog: Kanál | Herzogenburg
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Super, diky za blog :-)
  I am Jack's wasted life.
  28.8.2021 06:48 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Zírám, vypadá to krásně!
  Gréta avatar 28.8.2021 11:18 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny

  supr krabice :D ;D

  toje vo moc lepšejší než moje mini itx strčený v dirkatý papírový krabici po botách :D

  28.8.2021 14:10 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Nemáš strach, že ti to začne hořet?
  Gréta avatar 28.8.2021 17:39 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny

  žere to +-20w jenom a je tam větráček navíc přidělanej takže vtý krabici neni vo moc víc věčí teplo než vedle krabice :D

  29.8.2021 06:24 Root
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Mas to eko, kdyz doslouzi tak se jednoduse recykluje :)
  29.8.2021 16:48 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Ty vyšší teploty... nebude to tím, že to nemá žádnej systémovej ventilátor, pročež nic nenutí ohřátej vzduch, aby se vypakoval zevnitř a naopak aby dovnitř nalezl novej studenej?

  Dalo by se to teoreticky řešit třeba tak, že ten ventilátor na chladiči bude mít hned nad sebou víko a v něm perforaci, takže bude sekundárně ke své hlavní funkci přisávat vzduch zvenku a tím tlakem se pak teplo zase bude po stranách perforacema tlačit ven. Ale zase tou perforací by možná utíkal ven i hluk navíc.

  Tady tenhle návrh má v tom místě ale placku na disk (ta by musela být v téhle koncepci pod deskou, takže by se zase možná hřál HDD), takže se to nedá použít... možná přidělat někam do boku 50mm nebo 60mm (ty bývaly na starých chladičích AMD) ventilátor, který bude obstarávat nucený výfuk.
  Gréta avatar 29.8.2021 18:36 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny

  Ale zase tou perforací by možná utíkal ven i hluk navíc.

  z vršku by tam moch víc padat prach než kolik tam vleze bokama :O :O

  pushkin avatar 29.8.2021 21:59 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Jasný, nucenej oběh by tomu pomohl dost. Zatím jsem uvažoval spíš o 8 cm ventilátoru na vršek casu (kvuli hlučnosti). Uvidíme.
  Josef Kufner avatar 30.8.2021 11:34 Josef Kufner | skóre: 70
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Říkám si, že pro tento typ výrobku by bylo lepší laserem vyříznout jednotlivé stěny z desky (ať už plech, akrylát, či cokoliv jiného), než to celé tisknout.

  Co se týče rozebiratelných šroubovaných spojů, vytiskni si na konec kulaté díry pro šroub ještě šestihrannou díru pro matku. Po vytištění tam vmáčkneš matku a můžeš sešroubovávat dle libosti. Plast v pohodě matku udrží proti vypadnutí i proti protáčení (a když netrefíš tolerance, tak to lepidlo spraví).

  Také se dělají distanční sloupky, tedy kombinace šroubu a matky v tyčce. Dělají se i takové, še je šestiúhelníkový sloupek se závitovými dírami z obou stran. Ten když vmáčkneš do šestiúhelníkové díry/ohrádky na jedné straně a přišroubuješ, tak se nebude protáčet a na druhé straně budeš mít "matičku" pro druhý šroubek. Případně to můžeš na té straně s ohrádkou vlepit a nemít žádné šrouby zvenčí. Ze spodu pak díru zamaskuješ přišroubovanou nožičkou.
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
  Jendа avatar 31.8.2021 20:14 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Pro vkládání matky je lepší matka čtvercová, protože šestihran se má v tištěném dílu větší šanci sešmudlit dokulata. Prodávají je třeba v TME, kde poslední dobou kupuju všechen matroš.

  Další možností je threaded insert, je to z mosazi a vkládá se to do vytištěné díry na pájce (zataví se dovnitř). Ty jsou v západních obchodech nesmyslně drahé, kupují se na Ali.

  Gréta avatar 1.9.2021 11:44 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Josef Kufner avatar 1.9.2021 19:01 Josef Kufner | skóre: 70
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  I ten šestihran toho dost vydrží a hlavně se jich všude spousta válí. Ale jinak jo, není to úplně ideální tvar.
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
  pushkin avatar 2.9.2021 11:03 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Říkám si, že pro tento typ výrobku by bylo lepší laserem vyříznout jednotlivé stěny z desky (ať už plech, akrylát, či cokoliv jiného), než to celé tisknout.
  V jedné fázi jsem uvažoval o plexiskle. Když jsem ale začal dávat dohromady všechny věci, tak mi došlo, že se všemi dráty by to nebylo ve výsledku vůbec hezké, tak vyhrál 3D tisk. Díky tomu jsou nakonec i zaoblené hrany a mohl jsem si dovolit různé přípravy pro tlačítka a podobně.
  2.9.2021 18:05 j
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Plexi se da udelat matny (pripadne i v nejaky barve) a nemusi to byt pruhledny. Tohle bude mit IMO jinej problem, jestli je to z PLA, tak se to roztece. PLA totiz mekne uz nekde pri 40-45 stupnich.

  ---

  Dete s tim guuglem dopice!
  6.9.2021 17:22 Kate | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: CasiTX: Case pro MiniITX základní desku z 3D tiskárny
  Ten divoký stringing spíš ukazuje na PETG (nebo hodně bídně nastavenou tiskárnu), ten snese trochu vyšší teploty (ale i tam bych byla hodně opatrná)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.