Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jedním z programů kvůli, kterým jsem ještě plně neopustil MS Windows je program na posílání SMS
DreamCom - Kubík. Programem posílám SMS na všechny operátory a zároveň mi slouží také jako adresář - kontaktů v něm mám opravdu hodně. Jsem na něj opravdu zvyklý - možná závislý . Dokonce jej mám koupený - koupená verze umí rozpoznat obrázek a tak kód nemusím zadávat ručně. Z tohoto důvodu hledám nějakou rozumnou náhradu pro GNU/Linux.
Určitou alternativou by bylo spustit DreamCom ve Wine, ale to se mi nedaří - obecně platí, že s Wine mi to moc nejde. Prý to ale možné je, jak se píše M23 v tomto vláknu. Zatím se mi ale neozval a tak zkouším druhou variantu.
Touto variantou je nativní linuxový program SMSSend. Používá se přes příkazovou řádku, ale má i nějaké grafické nádstavby (KSMSSend a GSMSSend). Párkrát jsem se o tento program pokoušel, ale první úspěch se dostavil až dnes. PODAŘILO SE MI POSLAT SMS NA EUROTEL. Skript na Eurotel umí pomocí programu GOCR dokonce rozpoznat kód na obrázku (ikdyž je třeba se o to pokusit víckrát). Postup včetně instalace jsem, pro začátečníky jako jsem já, popsal do tohoto vlákna. Teď by to chtělo rozchodit (opravit) skripty na Oskara a T-mobile a upravit grafické prostředí a najít nějaký způsob jak do programu dostat kontakty z DreamComu.
Nemáte někdo řešení na posílání SMS výběrem konakttu z adresáře? Máte DreamCom rozchozený v emulátoru nebo používáte SMSSend? Napište.
Tiskni
Sdílej:
Díky za reakci.
KySMS vyzkouším - vypadá dobře. Možná bych ho upravil - klidně aby obrázek načetl a já ho opsal i tak je to velká pomoc.
Ty skripty bych taky zkusil - kde se dají najít? Mám těch kontaktů k tisíci a to na bookmarky není, ale příkazová řádka je přijatelná.
Jo z té stránky 1984.cz se mi nepodařilo nic odeslat???
Jsem nenapsal proč by to i tak byla pomoc - kontaktů mám opravdu stovky a jednak se mi je nechce vždycky opisovat a jednak se mi ani do mobilu nevejdou (používám DreamCom i jako adresář - umí hledat podle čísla když mi od někoho dojde, kdo se nepodepíše a nemám ho v mobilu).
Vyzkoušel jsem ten KySMS a nevypadá to špatně (až na ten Kylix). Napíšu o něm další poznámku.