V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Sepsal jsem (s pomocí pár lidí) stránku o alternativních OS a přechodech na ně. Spadá do tématu "#3 - obecné šíření povědomí o software". Myslím si, že takto obsahuje základní informace, o kterých by správně měl mít povědomí skoro každý uživatel PC. Navíc se mi zdá, že ani není redundantní - podobně zpracované téma jsem na českém inetu nenašel.
Zhruba v podobném duchu, rozsahu a hloubce bych rád připsal další stránky (Kancelářský software, Internetové prohlížeče, Multimediální přehrávače, Telefonování přes Internet, Ostatní).
Stránka je zde: GtTF/Cs/Opera%e8n%edSyst%e9my, co si o ní myslíte, co byste upravili nebo přidali? Nebojte se upravovat sami.
Současné podobě webu getthetruefacts.com byla silně vytýkána zaujatost. Původně jsem to opravdu mínil jako "Čím Microsoft škodí a proč je správné používat alternativy", na čemž podle mého není nic špatného, pokud se to udělá slušně a pravdivě (to v této počáteční fázi asi fakt nebylo). Ostatně "getthefacts.com" je také "proč je Windows nejlepší a proč se Linux nevyplatí" a medvědí službu si tím asi MS nedělá.
Po přečtení komentářů pod minulým GtTFblogem jsme se s pár lidmi dohodli změnit postup: poukazovat jen na opravdová "true facts" a pokusit se o zásadní dodržování objektivity (kromě současného obsahu úvodní stránky, jež vyjadřuje náš záměr). Pokud už nějaký názor, potom ve formě "někteří lidé tvrdí, že". Jinak jen pevné, podložené skutečnosti; odkazy na zdroje; argumenty protistran. Získá se tím důvěryhodnost a navíc předkládání ověřitelných informací není napadnutelné ani právně, ani morálně.
Pod minulým blogem byla kritizována přílišná subjektivita a jiné chyby webu. Diskutujme několik hlavních výtek.
Před nějakou dobou mi to nedalo. Nevydržel jsem a koupil jsem za 226,- korun doménu getthetruefacts.com.
Tento blog píšu především, abyste mohli sledovat vývoj projektu a abych s vámi mohl diskutovat některé otázky. A pak samozřejmě jako reklamu, aby mi nabíhalo počítadlo ;). Zajímá mě váš názor.