Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Přemýšlel jsem jestli to vůbec zmiňovat, ale mám potřebu se podělit o pár věcech kterých se Gnome týká či dotýká. Rád bych odkázal ty, kterým se Gnome líbí, tedy na co se mohou těšit v dalších finálních vydáních.
Ale hlavně bych požádal ty, kteří vědí o kontaktu na osobu která má na starosti aplikaci System Monitor/Baobab, protože mi z té stránky není zcela jasné, na koho se mám obrátit s návrhem k vylepšení funkcí. Hlavně mi přijde z toho návrhu problematické jak budu zjišťovat všechno info o procesu, který mi může skončit dříve než se proklikám těmi grafy ve kterých je logicky jen údaj který se grafu týká. Tedy chtěl bych aby tam byla možnost dovědět se všechno info o procesu z jediného pohledu. Vím, že to je jen návrh a vývojáři nejsou hloupí, ale nerad bych aby tam chyběly funkce, které mi pomáhají v aplikacích ve Windows, zejména externích aplikací Process Hacker (alternativa k Windows systémovému monitoru a WinDirStat (jiná metoda zobrazení na využití disku), tam by se mi líbila možnost přepnutí mezi současným diskovým pohledem a polštářovým známý z KDirStatu. U Process Hackeru se mi moc líbí možnosti sítě. V žádné jiné aplikaci zejména Ethercapu (s libcapX) mi na USB modemu nefunguje sledování síťového provozu. Nevím jestli by to fungovalo také v Linuxu, jako těm co s Ethercapem nemají problém. Ale mít možnost sledovat to systémovém monitoru by byla pěkná možnost. Vím, že jsou v Linuxu odděléné aplikace k sítí jako Whois, Traceroute, ale tam se to musí kopírovat neumí to sledovat okamžitý provoz, pokud vím. Tak kdyby někdo věděl ten kontakt na člověka co se o to stará, ..
Tak ještě odkaz pro fanoušky Gnome, na relevantní stránky.
Tiskni
Sdílej:
Návrhy na vylepšení se mají dávat do Bugzilly - Severity nastavíš na Enhancement.