Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Cílem není podat zevrubné info o testování..ale jen informovat jak vypadá, jak se chová, že v něm běží flashplayer, že jsem ho zkusil se zapnutým i vypnutým doplňkem pro Gnome-shell a že v nich má ještě mírné estetické vady, viditelné po přejezdu kurzorem. Běží v něm i základní doplňky Adblock Plus a NoScript bez kterých bych na internet už nelez.
Zkusil jsem ho ve Fedoře, která je v tuto chvíli na zkušebním repozitáři pro GNOME 3.12, v kterém vše běží celkem stabilně.
Sice vám nenabídnu video ale aspoň pár obrázků. Tmavé pozadí je standardní téma Adwaita (vše je Adwaita), nebyly použité žádné styly v prohlížeči, písmo bylo změněno na Cantarell protože je hezčí než to výchozí. Kdyby nebylo dostupné Cantarell změnil bych ho na Ubuntu-family, které už ale není potřeba.
Ještě by se hodil port LibreOffice do GTK3 ..Malý příběh z natáčení, spíše z focení
Když jsem chtěl zkusit video z Youtube omylem jsem zadal yotube.com a vyskočila na mě stránka s možností instalovat nejnovější ovladače i pro Linux přes instalátor EXE. Když jsem to zkusil ze zvědavosti podruhé nasměrovalo mě to na podobnou stránku, .. poslední obrázek. .. nahlášeno gůglu
Tiskni
Sdílej:
Vimperator tam ide, takze ak nie je potrebna nejaka specificka funkcia, ktoru ma len pentadactyl, tak toto az taky problem nie je.
Kazdopadne to nie je idealne, napr. zatial nejde skryt address bar (aspon v cca 2 mesiace starom nightly builde).
No vidíš, a mě to zas neslušné nepřijde. Oni se webem živý, ať se živý, ale já jim v tom pomáhat nechci. A jak jsem psal o tý stránce, nakonec se mě snažili ochcat, tím, že mě presměrovali jinam, a tam se mě chtěli dělat vola.
Kdybych neměl NoScript, a v něm pravidlo
Site ^http://optadsorg\.com/\? Deny
nebo jen otazník za národní doménou nebo IP adresou
Site ^http://([a-z0-9_\.-]+\.[a-z]{2,4}|[0-255]\.[0-255]\.[0-255])/\?
mohli by mě ochcat i kdybych chtěl zobrazit jinou stránku, a málokdo používá hned otazník na tom místě, kdo nemá se mnou zlé úmysly.
Kde bych byl bez NoScriptu.. Adblock má v tomhle slabiny.Site ^http://([a-z0-9_\.-]+\.[a-z]{2,4}|[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3})/\? Deny