Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Cílem není podat zevrubné info o testování..ale jen informovat jak vypadá, jak se chová, že v něm běží flashplayer, že jsem ho zkusil se zapnutým i vypnutým doplňkem pro Gnome-shell a že v nich má ještě mírné estetické vady, viditelné po přejezdu kurzorem. Běží v něm i základní doplňky Adblock Plus a NoScript bez kterých bych na internet už nelez.
Zkusil jsem ho ve Fedoře, která je v tuto chvíli na zkušebním repozitáři pro GNOME 3.12, v kterém vše běží celkem stabilně.
Sice vám nenabídnu video ale aspoň pár obrázků. Tmavé pozadí je standardní téma Adwaita (vše je Adwaita), nebyly použité žádné styly v prohlížeči, písmo bylo změněno na Cantarell protože je hezčí než to výchozí. Kdyby nebylo dostupné Cantarell změnil bych ho na Ubuntu-family, které už ale není potřeba.
Ještě by se hodil port LibreOffice do GTK3 ..Malý příběh z natáčení, spíše z focení
Když jsem chtěl zkusit video z Youtube omylem jsem zadal yotube.com a vyskočila na mě stránka s možností instalovat nejnovější ovladače i pro Linux přes instalátor EXE. Když jsem to zkusil ze zvědavosti podruhé nasměrovalo mě to na podobnou stránku, .. poslední obrázek. .. nahlášeno gůglu
Tiskni
Sdílej:
Vimperator tam ide, takze ak nie je potrebna nejaka specificka funkcia, ktoru ma len pentadactyl, tak toto az taky problem nie je.
Kazdopadne to nie je idealne, napr. zatial nejde skryt address bar (aspon v cca 2 mesiace starom nightly builde).
No vidíš, a mě to zas neslušné nepřijde. Oni se webem živý, ať se živý, ale já jim v tom pomáhat nechci. A jak jsem psal o tý stránce, nakonec se mě snažili ochcat, tím, že mě presměrovali jinam, a tam se mě chtěli dělat vola.
Kdybych neměl NoScript, a v něm pravidlo
Site ^http://optadsorg\.com/\? Deny
nebo jen otazník za národní doménou nebo IP adresou
Site ^http://([a-z0-9_\.-]+\.[a-z]{2,4}|[0-255]\.[0-255]\.[0-255])/\?
mohli by mě ochcat i kdybych chtěl zobrazit jinou stránku, a málokdo používá hned otazník na tom místě, kdo nemá se mnou zlé úmysly.
Kde bych byl bez NoScriptu.. Adblock má v tomhle slabiny.Site ^http://([a-z0-9_\.-]+\.[a-z]{2,4}|[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3})/\? Deny