Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vitam vas u prvniho zapisu na mem blogu. Rozhodl jsem se, ze sem budu v bezesnych nocich ( i dnech ) zapisovat vsechno mozny a nekdy i nemozny.
Neco, co povazuju za nemozne, se mi stalo pred nekolika dny. Je tomu asi 2 roky, co jsem se rozhodl vyzkouset Gentoo. Kompiloval jsem vsechno, co slo (stage 1) a system byl opravdu oproti predchozimu DEBIANu rychlejsi. Zvykl jsem si na Portage a pomalu mizely i nocmi mury, ve kterych mi debiani balickovaci system (*) odinstalovaval 301 balicku, protoze A kolidovalo s B a na tom zaviselo C ...
Kdyz jsem se odstehoval z privatu, na kterem jsme meli pevnou linku k Internetu, prestal jsem system updatovat. A protoze v dalsim roce jsme bydleli v byte, ktery byl pripojen k Siti jen 28,8kbs modemem, neprichazely updaty v uvahu.
System nicmene bezel vyborne a mi dva spolubydlici s udivem sledovali, jak MPLAYER prehrava nedotazena AVIcka, ktere Windowsovske prehravace odmitly, nebo editor rovnic v OpenOffice.org, ktery umoznuje psat vyrazy v jakemsi "prikazovem radku", takze clovek nemusi porad klikat jako blazen.
Ja jsem zase nevericne ziral na to, jak si XPcka v ramci vycisteni disku smazaly soubory, potrebne k jejich behu, takze je bylo nutne reinstalovat, nebo si lamal hlavu nad tim, proc v 50% pripadu nejde ve Win98 sit.(**)
Kdyz jsem se po letosnim zkouskovem obdobi nastehoval zpatky domu a zapojili nam ADSL, rozhodl jsem se updatovat muj system. Protoze mam ale malo mista na disku, chtel jsem si pujcit disk, cast systemu na nej presunout a tak ziskat par GB navic. Tato operace se vsak nezdarila podle mych predstav a vysledkem me snahy o napravu byl naprosto nepouzitelny zbytek kdysi bezvadne fungujiciho systemu....
Rozhodl jsem se tedy k nove instalaci. Ulozil jsem si konfiguraky, slozku HOME, a zacal s novou instalaci od stage 1. Vsechno probehlo v poradku, zkompilovalo se i nove KDE...tak sem si rekl, ze se v Konqueroru podivam na statistiky, kolik jsem stahl MB a kolik mi jeste zbyva do meho 2GB limitu. Ale ouha. Jak popisuje odkaz, Konqueror se zacyklil a nic jsem se nedovedel. Emergnul jsem tedy Operu. Stejny vysledek.
Tim okamzikem zacal maraton zkouseni na jinych pocitacich, stahovani balicku, o kterych jsem si myslel, ze by mohly pomoct. Instalace Lynxu. Porovnavani vysledku ./configure skriptu Lynxu na jinych PC (***). Reinstalace GENTOO. Reinstalace Gentoo ze stage 3.....bohuzel, nic.
Uz opravdu nevim, co bych mel zkusit. Jestli ma nekdo nejakej napad, proc nemuzu ty statistiky nacist, hodte to prosim do diskuze, dekuju...
Tiskni
Sdílej: