Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Vitam vas u prvniho zapisu na mem blogu. Rozhodl jsem se, ze sem budu v bezesnych nocich ( i dnech ) zapisovat vsechno mozny a nekdy i nemozny.
Neco, co povazuju za nemozne, se mi stalo pred nekolika dny. Je tomu asi 2 roky, co jsem se rozhodl vyzkouset Gentoo. Kompiloval jsem vsechno, co slo (stage 1) a system byl opravdu oproti predchozimu DEBIANu rychlejsi. Zvykl jsem si na Portage a pomalu mizely i nocmi mury, ve kterych mi debiani balickovaci system (*) odinstalovaval 301 balicku, protoze A kolidovalo s B a na tom zaviselo C ...
Kdyz jsem se odstehoval z privatu, na kterem jsme meli pevnou linku k Internetu, prestal jsem system updatovat. A protoze v dalsim roce jsme bydleli v byte, ktery byl pripojen k Siti jen 28,8kbs modemem, neprichazely updaty v uvahu.
System nicmene bezel vyborne a mi dva spolubydlici s udivem sledovali, jak MPLAYER prehrava nedotazena AVIcka, ktere Windowsovske prehravace odmitly, nebo editor rovnic v OpenOffice.org, ktery umoznuje psat vyrazy v jakemsi "prikazovem radku", takze clovek nemusi porad klikat jako blazen.
Ja jsem zase nevericne ziral na to, jak si XPcka v ramci vycisteni disku smazaly soubory, potrebne k jejich behu, takze je bylo nutne reinstalovat, nebo si lamal hlavu nad tim, proc v 50% pripadu nejde ve Win98 sit.(**)
Kdyz jsem se po letosnim zkouskovem obdobi nastehoval zpatky domu a zapojili nam ADSL, rozhodl jsem se updatovat muj system. Protoze mam ale malo mista na disku, chtel jsem si pujcit disk, cast systemu na nej presunout a tak ziskat par GB navic. Tato operace se vsak nezdarila podle mych predstav a vysledkem me snahy o napravu byl naprosto nepouzitelny zbytek kdysi bezvadne fungujiciho systemu....
Rozhodl jsem se tedy k nove instalaci. Ulozil jsem si konfiguraky, slozku HOME, a zacal s novou instalaci od stage 1. Vsechno probehlo v poradku, zkompilovalo se i nove KDE...tak sem si rekl, ze se v Konqueroru podivam na statistiky, kolik jsem stahl MB a kolik mi jeste zbyva do meho 2GB limitu. Ale ouha. Jak popisuje odkaz, Konqueror se zacyklil a nic jsem se nedovedel. Emergnul jsem tedy Operu. Stejny vysledek.
Tim okamzikem zacal maraton zkouseni na jinych pocitacich, stahovani balicku, o kterych jsem si myslel, ze by mohly pomoct. Instalace Lynxu. Porovnavani vysledku ./configure skriptu Lynxu na jinych PC (***). Reinstalace GENTOO. Reinstalace Gentoo ze stage 3.....bohuzel, nic.
Uz opravdu nevim, co bych mel zkusit. Jestli ma nekdo nejakej napad, proc nemuzu ty statistiky nacist, hodte to prosim do diskuze, dekuju...
Tiskni
Sdílej: