Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vitam vas u prvniho zapisu na mem blogu. Rozhodl jsem se, ze sem budu v bezesnych nocich ( i dnech ) zapisovat vsechno mozny a nekdy i nemozny.
Neco, co povazuju za nemozne, se mi stalo pred nekolika dny. Je tomu asi 2 roky, co jsem se rozhodl vyzkouset Gentoo. Kompiloval jsem vsechno, co slo (stage 1) a system byl opravdu oproti predchozimu DEBIANu rychlejsi. Zvykl jsem si na Portage a pomalu mizely i nocmi mury, ve kterych mi debiani balickovaci system (*) odinstalovaval 301 balicku, protoze A kolidovalo s B a na tom zaviselo C ...
Kdyz jsem se odstehoval z privatu, na kterem jsme meli pevnou linku k Internetu, prestal jsem system updatovat. A protoze v dalsim roce jsme bydleli v byte, ktery byl pripojen k Siti jen 28,8kbs modemem, neprichazely updaty v uvahu.
System nicmene bezel vyborne a mi dva spolubydlici s udivem sledovali, jak MPLAYER prehrava nedotazena AVIcka, ktere Windowsovske prehravace odmitly, nebo editor rovnic v OpenOffice.org, ktery umoznuje psat vyrazy v jakemsi "prikazovem radku", takze clovek nemusi porad klikat jako blazen.
Ja jsem zase nevericne ziral na to, jak si XPcka v ramci vycisteni disku smazaly soubory, potrebne k jejich behu, takze je bylo nutne reinstalovat, nebo si lamal hlavu nad tim, proc v 50% pripadu nejde ve Win98 sit.(**)
Kdyz jsem se po letosnim zkouskovem obdobi nastehoval zpatky domu a zapojili nam ADSL, rozhodl jsem se updatovat muj system. Protoze mam ale malo mista na disku, chtel jsem si pujcit disk, cast systemu na nej presunout a tak ziskat par GB navic. Tato operace se vsak nezdarila podle mych predstav a vysledkem me snahy o napravu byl naprosto nepouzitelny zbytek kdysi bezvadne fungujiciho systemu....
Rozhodl jsem se tedy k nove instalaci. Ulozil jsem si konfiguraky, slozku HOME, a zacal s novou instalaci od stage 1. Vsechno probehlo v poradku, zkompilovalo se i nove KDE...tak sem si rekl, ze se v Konqueroru podivam na statistiky, kolik jsem stahl MB a kolik mi jeste zbyva do meho 2GB limitu. Ale ouha. Jak popisuje odkaz, Konqueror se zacyklil a nic jsem se nedovedel. Emergnul jsem tedy Operu. Stejny vysledek.
Tim okamzikem zacal maraton zkouseni na jinych pocitacich, stahovani balicku, o kterych jsem si myslel, ze by mohly pomoct. Instalace Lynxu. Porovnavani vysledku ./configure skriptu Lynxu na jinych PC (***). Reinstalace GENTOO. Reinstalace Gentoo ze stage 3.....bohuzel, nic.
Uz opravdu nevim, co bych mel zkusit. Jestli ma nekdo nejakej napad, proc nemuzu ty statistiky nacist, hodte to prosim do diskuze, dekuju...
Tiskni
Sdílej: