Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rozhodl jsem se místo Kscreensaverů používat Xscreensavery.
U K-šetřičů mi totiž chyběl můj oblíbený BSOD. Vypořádat se s chybovou hláškou pohnutím myšky, nebo stiskem jakékoli klávesy (...což většinou v reálu nepomáhá.) mě vždycky pobaví.
Emergnul jsem tedy Xscreensavery a chtěl si mezi nimi vybrat v ovládacím panelu KDEčka, kde ale nebyly... Zkusil jsem tedy v konzoli napsat xcreensaver --help
. Oběvil se krátký výpis (a pak, že Linux nejde ovládat intuitivně) ze kterého jsem se dověděl, že jestli si chci vybrat šetřič, mám spustit xscreensaver-demo
.
To jsem udělal, a vyskočila na mě hláška, že Xscreensaver daemon neběží a jestli ho chci spustit. Zvolil jsem "OK", vybral BSOD a doufal, že se démon příšte spustí sám.
Nestalo se tak a tak jsem byl nucen přemýšlet o tom, jak ho k tomu donutit. Nakonec jsem ho vepsal do startkde
což funguje dobře, jen nevím, jestli k tomuto účelu neslouží na mém systému něco jiného a jestli si tedy nedělám zbytečný zmatek.
Jen doufám, že až vyjde nové KDE, já si ho emergnu a přepíše se mi startkde, vzpomenu si na tenhle zápis a nebudu dlouho zkoumat, proč mi najednou nejde šetřič....
Tiskni
Sdílej:
etc-update
alespoň já jsem všechny své konfiguráky takto zachránil
/usr/kde/3.4/bin/startkde
se mě počítám ptát nebude....
Z.H.
etc-update will check all directories in the CONFIG_PROTECT variable.
hrabosh@GentooOnAthlon ~ $ echo $CONFIG_PROTECT /usr/lib/X11/xkb /usr/kde/3.4/share/config /usr/kde/3.4/env /usr/kde/3.4/shutdown /usr/share/configKdybych tam napsal i /usr/kde/3.4/bin tak se mě bude ptát na hafo souborů...to bude jednodušší, napsat do novýho startkde ten xscreensaver :o)) Z.H.
To s tím autostartem funguje ! Udělal jsem tam spustitelnej soubor s názvem Xscreensaver
a napsal do něj:
#!/bin/bash /usr/bin/xscreensaver &A ono to funguje :o) díky...
Z.H.
lukapalo lukas # equery hasuse xscreensaver
[ Searching for USE flag xscreensaver in all categories among: ]
* installed packages
[I--] [ ] kde-base/kdeartwork-kscreensaver-3.4.1 (3.4)
[I--] [ ] x11-misc/rss-glx-0.8.0-r2 (0)