Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Možná bych to vylepšil na, jak často přeinstalováváte operační systém, který používáte? :)Po těch diskusích tady ještě lepší otázka: Jak často uvádíte systém znovu do použitelného stavu reinstalací?
Svuj hlavní OS většinou tak 1x za dva roky, podle toho, jak se mi líbí nová Mandriva. Jinak distribucí mam nainstalovaných víc, abych moh experimentovat - to mezi to nepočítám, mezi platné pokusy.
čeče 3x-4x ročně, trochu to nechápu. Nebo tě to musí bavit.Fakt je ten, že Windowsák se bytostně nudí. Linuxák se může v systému pořád hrabat, tu nastavovat, tu kompilovat, pořád vycházejí něčeho novější a novější verze (wine, mplayer, kernel), nakonec i distribuce velice často, zkrátka, je to napínavé. Zato u Windows za posledních 5 let chcíp pes... hrabat se v tom je vo hubu a vůbec to bez manuálů nedělá radost, nové verze jsou zakryptovány do 345356346346.exe a vůbec vám neprozradí, co se vlastně děje... časem přestanou bavit i ataky virů a stahovat jeden-jako-druhý-shareware bordel... no a tak zůstává aspoň ta napínavá reinstalace - samozřejmě včetně celého toho cirkusu, jak z polotovaru Windows XP sestavit jakžtakž fungující systém ;)
reinstalace [WindowsXP] protože ta je sice hotová během hodiny (a půl)To možná ano, ale mně se málokdy podaří nainstalovat Windows hned na první pokus. Dlouhodobým pozorováním jsem zjistil, že mi čistá instalace Windows zabere den. V době Win'95 to býval nějaký problém s CD mechanikou, pak velký harddisk (LBA) (Win'98), později řadič pseudoRAID (W2K) a když už jsem si myslel, že WinXP konečně budu umět nainstalovat na první pokus, koupil jsem je k notebooku Acer v takovém tom provedení obraz-setup-obraz na 4 CD. Potřeba přeinstalace pak záleží na mé trpělivosti a na tom, jak moc jsem vytížen – v současné instalaci mi obslužná knihovna pro ovladač grafické karty od nVidia náhodně padá*) hned od nainstalování (taky jsem Windows proto hned přeinstaloval, ale nepomohlo to – přitom v předchozí instalaci to nedělal). *) Po několika minutách až hodinách po startu se objeví chybová zpráva, kterou musím uklidit někam do rohu. Jakmile jí omylem odkliknu, postupně v náhodných intervalech se všechny GUI programy do té doby spuštěné zaseknou a vytíží CPU na 100 %, takže je musím postupně pozabíjet a spustit znovu. Časy objevení chybové zprávy a kolapsu programů jsou sice naprosto nahodilé, ale jinak je ta chyba spolehlivá, vím, co od ní můžu čekat a zvykli jsme si na sebe.
Windows když si koupím novou desku a procesor => přeinstalace když si koupím nový disk => přeinstalace když se mi do systému dostane jeden ošklivý exe soubor s nějakou novou havětí => přeinstalace Linux když si koupím novou desku => buď nic, nebo jen kompilace nového jádra když si koupím nový disk => cp -ax to jistí když se mi do systému dostane napadený ošklivý exe soubor => nejde otevřítStačí? Za tento rok jsem si kupoval 2 nové disky, jednou novou desku a jednou jsem spustil špatný soubor :)
když něco zlobí, tak se v tom šťourám a problém odstraním bez přeinstalace ("messages" to má taky, a občas se tam i něco dočteš).o úchylech řeč není :D
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: