Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Neodpustim si ze typickou aplikaci je treba photoshop. Zde budto bloudite v menu a nebo vzpominate na klavesove zkratky.
Druha vec ze dnes je vypocetni technika natolik vykonna ze lze virtualizovat stare systemy klidne v nekolika klonech naraz.
Proto holt vznikaji jednoduche webove aplikace (webmail, webove office ....). Lidi totiz nezadaji od pocitace nejake zazraky a uz vubec ne slozitost a neprehlednost s nutnosti uzkostlive si pamatovat kazdy detail obsluhy.
Protoze je k dispozici vykon tak uz nikdo nehledi na optimalizuaci a HW naroky aplikaci. Moznosti modernich aplikaci jsou natolik rozsahle ze jejich obsluhu nelze pokryt znalosti nekolika klavesovych zkratek. Proste naroky na orientaci v menu aplikaci jsou velke a lidi porad stejni. To potom cteme manualy, hledame na Googlu a vstrebavame vic a vic informaci pricemz urcite nemame hlavu na to vetsi.
To ja spis vzpominam na casy, kdyz vypocetni technika nebyla nikde a vsechno tak krasne a rychle fungovalo.
Kdo by pred pohyma 10 rokama tusil ze pocitac bude stat mene nez je bezna (nikoliv prumerna) vyplata radoveho obcana.
Kdo by tusil ze si dnes budeme na nem poustet hudbu, filmy ....
XP .... me to taky bylo divny, ale ....
>>>Stamiliony pocitacu jsou denne zapnuty a vybaveny 2-jadry a gigabajy pameti , aby se nejake sekretarce zobrazil dostatecne rychle nejaky prehled jizd.
Coz ovsem nesouvisi se spotrebou elektriny neb moderni PC ma casto mensi spotrebu nez stara herka 386 s 1 MB RAM. Jenze tech zas v dobe jejich slavy byl zlomek toho co je PC dnes.
Hromadnemu nasazovani IT ve firmach, uradech .... ja jednoznacne rikam IT za kazdou cenu. Tiskne se cimdal vic takze vize vse v e podobe se nevyplnila ani nahodou.
>>>Jestli mate nejaky vlastni demony, bezte se s nimi poprat nekam do ustrani.
Ale notak prece nebudeme zli....