Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Neodpustim si ze typickou aplikaci je treba photoshop. Zde budto bloudite v menu a nebo vzpominate na klavesove zkratky.
Druha vec ze dnes je vypocetni technika natolik vykonna ze lze virtualizovat stare systemy klidne v nekolika klonech naraz.
Proto holt vznikaji jednoduche webove aplikace (webmail, webove office ....). Lidi totiz nezadaji od pocitace nejake zazraky a uz vubec ne slozitost a neprehlednost s nutnosti uzkostlive si pamatovat kazdy detail obsluhy.
Protoze je k dispozici vykon tak uz nikdo nehledi na optimalizuaci a HW naroky aplikaci. Moznosti modernich aplikaci jsou natolik rozsahle ze jejich obsluhu nelze pokryt znalosti nekolika klavesovych zkratek. Proste naroky na orientaci v menu aplikaci jsou velke a lidi porad stejni. To potom cteme manualy, hledame na Googlu a vstrebavame vic a vic informaci pricemz urcite nemame hlavu na to vetsi.
To ja spis vzpominam na casy, kdyz vypocetni technika nebyla nikde a vsechno tak krasne a rychle fungovalo.
Kdo by pred pohyma 10 rokama tusil ze pocitac bude stat mene nez je bezna (nikoliv prumerna) vyplata radoveho obcana.
Kdo by tusil ze si dnes budeme na nem poustet hudbu, filmy ....
XP .... me to taky bylo divny, ale ....
>>>Stamiliony pocitacu jsou denne zapnuty a vybaveny 2-jadry a gigabajy pameti , aby se nejake sekretarce zobrazil dostatecne rychle nejaky prehled jizd.
Coz ovsem nesouvisi se spotrebou elektriny neb moderni PC ma casto mensi spotrebu nez stara herka 386 s 1 MB RAM. Jenze tech zas v dobe jejich slavy byl zlomek toho co je PC dnes.
Hromadnemu nasazovani IT ve firmach, uradech .... ja jednoznacne rikam IT za kazdou cenu. Tiskne se cimdal vic takze vize vse v e podobe se nevyplnila ani nahodou.
>>>Jestli mate nejaky vlastni demony, bezte se s nimi poprat nekam do ustrani.
Ale notak prece nebudeme zli....