Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Neodpustim si ze typickou aplikaci je treba photoshop. Zde budto bloudite v menu a nebo vzpominate na klavesove zkratky.
Druha vec ze dnes je vypocetni technika natolik vykonna ze lze virtualizovat stare systemy klidne v nekolika klonech naraz.
Proto holt vznikaji jednoduche webove aplikace (webmail, webove office ....). Lidi totiz nezadaji od pocitace nejake zazraky a uz vubec ne slozitost a neprehlednost s nutnosti uzkostlive si pamatovat kazdy detail obsluhy.
Protoze je k dispozici vykon tak uz nikdo nehledi na optimalizuaci a HW naroky aplikaci. Moznosti modernich aplikaci jsou natolik rozsahle ze jejich obsluhu nelze pokryt znalosti nekolika klavesovych zkratek. Proste naroky na orientaci v menu aplikaci jsou velke a lidi porad stejni. To potom cteme manualy, hledame na Googlu a vstrebavame vic a vic informaci pricemz urcite nemame hlavu na to vetsi.
To ja spis vzpominam na casy, kdyz vypocetni technika nebyla nikde a vsechno tak krasne a rychle fungovalo.
Kdo by pred pohyma 10 rokama tusil ze pocitac bude stat mene nez je bezna (nikoliv prumerna) vyplata radoveho obcana.
Kdo by tusil ze si dnes budeme na nem poustet hudbu, filmy ....
XP .... me to taky bylo divny, ale ....
>>>Stamiliony pocitacu jsou denne zapnuty a vybaveny 2-jadry a gigabajy pameti , aby se nejake sekretarce zobrazil dostatecne rychle nejaky prehled jizd.
Coz ovsem nesouvisi se spotrebou elektriny neb moderni PC ma casto mensi spotrebu nez stara herka 386 s 1 MB RAM. Jenze tech zas v dobe jejich slavy byl zlomek toho co je PC dnes.
Hromadnemu nasazovani IT ve firmach, uradech .... ja jednoznacne rikam IT za kazdou cenu. Tiskne se cimdal vic takze vize vse v e podobe se nevyplnila ani nahodou.
>>>Jestli mate nejaky vlastni demony, bezte se s nimi poprat nekam do ustrani.
Ale notak prece nebudeme zli....