abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti

    29.1.2006 16:18 | Přečteno: 2375× | Skusenosti, nazory, vsetko o linuxe | poslední úprava: 3.2.2006 13:43

    Úvod:
    Hibernácia v linuxe je ešte oblasť úplne neprebádaná, potýkajúca sa s množstvom problémov. Medzi najväčšie úskalia patria grafické karty, ktoré nie vždy najlepšie spolupracujú s hibernáciou. Základným kameňom pre nás bude ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) a software suspend zo stránky (www.suspend2.net). ACPI bola vyvynutá firmami ako HP, Intel, Microsoft, Phoenix a Toshiba. V súčasnosti sa jedná defacto o štandard v oblasti riadenia spotreby. V linuxe má ACPI slušnú podporu, tak prečo toho nevyužiť. K software suspend dodám len toľko, že obecne funguje lepšie ako software suspend zahrnutý priamo vo vanilla jádre. V našom článku si samozrejme ukážame niekoľko trikov a tipov, ako sa horeuvedeným problémom vyhnúť. Tak a už stačilo s uchej teórie, môžeme sa pustiť do práce.

     

    Ingrediencie:
    vanila kernel 2.6.15, patch suspend pre jadro 2.6.15, hibernate script

     

    Začíname:
    1) V prvom kroku si rozbalíme zdrojové kódy jádra do adresára /usr/src/linux
    2) Rozbalíme si stiahnutý suspend patch napr. do /usr/src/patch/suspend a následne sa presunieme do adresára /usr/src/linux a príkazom /usr/src/patch/suspend/apply aplikujeme patch na jadro. V prípade, že by sme sa z akýchkoľvek dôvodov niekedy chceli patch odstrániť, použijeme taký istý postup s príkazom /usr/src/patch/suspend/unapply.

     

    Nastavenie jadra
    Po úspešnom "opatchovaní" jadra musíme v ďalšom kroku postupne povoliť v jadre všetky potrebné položky, ako je náš suspend, riadenie spotreby acpi...

    Pre povolenie suspend musíme zadať v jadre nasledujúce
    Power managment support -> Suspend2

    Pre povolenie riadenia spotreby ACPI musíme zadať v jadre nasledujúce
    Power managment support -> ACPI support
    Značnou výhodou je ako môžeme vidieť, že ACPI má preddefinovanú extra podporu pre vybrané značky notebookov.

    Tak a teraz stačí len jadro skompilovať a úspešne z neho nabootovať

     

    Konfigurácia
    V ďalšom kroku sa budeme venovať nainštalovaniu hibernate scriptu, ktorý sa bude starať o uspávanie nášho miláčika a samotným nastaveniam hibernácie. Rozbalíme balík s hibernate scriptom, presunieme sa do adresára, kde sme súbory rozbalili a inštaláciu spustíme príkazom ./install.sh, čím sa nám nainštalujú potrebné veci. Nás bude hlavne zaujímať
    /usr/local/sbin/hibernate (script, ktorý uspáva notebook)
    /etc/hibernate/hibernate.conf (konfiguračný súbor, ktorým riadime hibernáciu)

    Teraz by sme mali mať všetko pripravené k úspešnej hibernácii a môžeme sa pustiť do nastavenia hibernácie

     

    Celé to funguje následovne. Beží nám démon acpid (musíme ho mať samozrejme nainštalovaný), ktorá sa stará o obsuhu události. Napríklad zavrieme notebook, tak tento démon obslúži túto udalosť a zavolá napr. náš hibernate script. Nastavenie obsluhy týchto událostí vykonávame v adresári /etc/acpi/events/ tým spôsobom, že do tohto adresára vkladáme skripty, v ktorých udávame, pre akú udalosť má démon spúšťať konkrétne programy.

    Ak by sme si chceli sami odskúšať, aké acpi událosi generuje náš notebook, musíme vypnúť démona acpid a následne príkazom cat /proc/acpi/event môžeme po stlačení príslušnej klávesy alebo kombinácie kláves môžeme na obrazovke vidieť, aké události genereje náš notebook a tie môžeme obslúžiť tak, ako sme písali vyššie.

     

    U mňa to funguje následovne. V adresári /etc/acpi/events mám vytvorený súbor lid, ktorý zavolá scritp hibernate po zatvorení notebooku. Taktiež si môžeme zvoliť vlastnú kombináciu pre uspávanie notobooku, ktorú zistíme horeuvedeným spôsobom.

     

    Tak a teraz prejdeme k nastaveniam samotnej hibernácie. Všetky zmeny budeme prevádzať v súbore /etc/hibernate/hibernate.conf Štruktúra tohoto súboru je veľmi intuitívna a zvládne ju aj začiatočník, ja budem opisovať problémy, s ktorými som sa stretol. V prvom kroku musíte nastaviť spôsob uspávania, a to je napr. suspend to ram a suspend to disk. My si zvolíme suspend to ram

     

    PowerdownMethod 3
    Rozdiel medzi suspend to ram a supsend to disk je v tom, že pri suspend to disk sa uloží obsah pamäte na disk a notebooku sa úplne vypne (opätovné spustenie je všeobecne o niečo pomalšie ako pri suspend to ram), kdežto pri suspend to ram data ostávajú v pamäti a notebook spotrebuváva určité množstvo energie.

     

    Často sa mi stávalo, že pri zatvorení notebooku som v ňom nechal zastrčený usb flash disk, takže ho treba "umountnuť", aby sme ho po zobudení notebooku mohli opäť korektne pripojiť

     

    Unmount /media/usbdisk

     

    Potom je dobré pri uspaní vypnúť sieť

     

    DownInterfaces eth0
    UpInterfaces auto

     

    A taktiež používam dosť často pcmcia kartu, ktorú takiež odpájam

     

    EjectCards yes

     

    Mojím najväčším a musím podotknúť, že nielen mojím, problémom bolo, rozchodenie grafickej karty po otvorení notebooku. Vždy sa mi notebook prebudil do čiernej obrazovky a problémom bola práve grafická karta. Vyriešil som to programom video_post, ktorý by mal dokázať opäť rozchodiť vašu grafickú kartu. Primárne je určený per grafické karty od ATI, ale funguje aj na iných typoch (osobne odskúšané). Video_post treba rozbaliť, skompilovať a vložiť ho niekde do systému (najlepšie tam, kde majú naň dosah systémové premenné) a vložiť nasledujúce riadky do nášho súboru /etc/hibernate/hibernate.conf

     


    OnResume 30 /root/emu/video_post
    OnResume 20 chvt 1
    OnResume 10 chvt 7

     


    Samozrejme, že cestu /root/emu/video_post nahradíte vašou cestou ku skompilovanému vide_post

    Niekto nemusí mať s prebudením svojej grafickej karty vôbec problém, takže video_post nemusí byť vôbec treba, takže stačí do /etc/hibernate/hibernate.conf zadať nasledujúce

     


    OnResume 20 chvt 1
    OnResume 10 chvt 7

     

    Tento článok si nekladie byť vyčerpávajúcim návodom. Snažil som sa byť čo najvšeobecnejší a úspech závisí od konkrétneho hardware. Určite vám môže byť nápomocná vynikajú web stránka www.linux-laptop.net na ktorej nájdete množstvo príkladov konfigurácii k vášmu notobooku na rôznych distribúciách linuxu.

     

    Zdroje:
    www.linux-laptop.net
    vanila kernel 2.6.15
    patch suspend pre jadro 2.6.15
    hibernate script
    video_post

           

    Hodnocení: 89 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.1.2006 17:28 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Fajné! Právě jsem si stáhl kernel patch a jdu na to! Proč to nevydáte jako seriál? ;-)
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    29.1.2006 17:41 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Článek nebo dokonce seriál kvůli jednomu konkrétnímu notebooku? To se mi zdá jako špatnej nápad. Od toho je tu sekce Hardware.
    29.1.2006 17:47 Tibor Piňo | skóre: 26 | blog: Iron_Maiden
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    No tu skor ide o ten Debian, ako postupovat v nom. Odskusane je to na konkretnom hardware, ale je mozne, ze to bude fungovat na dalsich xy hardwarovych konfiguraciach
    29.1.2006 18:36 ?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    No tu skor ide o ten Debian, ako postupovat v nom.
    nejak zatim nevidim zadnou souvislost s Debianem, krom toho ze jej mas nainstalovany. ale zaujmulo me jak pises, ze zapominas vyndavat usb klic, by me tak zajimalo k jakemu programu ho mas :), no asi si podtim predstavuju uplne neco jineho,...
    29.1.2006 19:03 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Hádám, že autor měl na mysli USB flash disk - tomu se, pokud vim, USB klíč běžně řiká.
    29.1.2006 19:54 ?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    kdyz ja si nemuzu pomoct, ale me jako prvni napdne usb hardlock :)
    29.1.2006 18:32 Tibor Piňo | skóre: 26 | blog: Iron_Maiden
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    A v konecnom dosledku tento postup je vseobecny, takze takto sa da postupovat v hociktorej distribucii linuxu...
    29.1.2006 19:21 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Tak mi to funguje, ale jen tak napůl.
    Vždy sa mi notebook prebudil do čiernej obrazovky
    Mě taky :-( A to mám grafiku ATI a jinej notebook.
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    29.1.2006 22:59 Tibor Piňo | skóre: 26 | blog: Iron_Maiden
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    No co som cital v tom programe video_post, tak je primarne urceny na graficke karty ati a sam som sa cudoval, ze mi to bez problemov fungovalo na mojej integrovanej od intelu
    29.1.2006 23:00 Tibor Piňo | skóre: 26 | blog: Iron_Maiden
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Vyskusaj normalne v grafickom rezime ctrl + alt + f1 a potom nasledne ctrl + alt + f7 a napis, co to robi.
    29.1.2006 23:35 jano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    wau
    4.2.2006 09:16 Tibor Piňo | skóre: 26 | blog: Iron_Maiden
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Sarge + Dell Latitude D505 = najvačší kamaráti
    Zaujimave, ze ked som vcera presiel na Debian testing a zacal pouzivat xorg, tak uz nepotrebujem ani video_post a ani prepinat chvt 1 a chvt 7 :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.