Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Stretol sa uz niekto s problemom neuvolnovania pamati v linuxe? Mam linux Debian testing, prostredie gnome a mam dost velky problem, pretoze mi programy absolutne neuvolnuju pamat. Teraz neviem, ci je to problem linuxu samotneho alebo programov, ktore pouzivam, ale zda sa mi velmi nepravdepodobne, zeby takmer kazdy program neuvolnoval pamat tak ako ma. Napriklad programujem stranky, zapnem firefox, operu, eclipse, parkrat gimp a hned mam pamat zaplnenu vyse 500 mb. To by bolo v poriadku, ale ked vsetko vypnem, tak mi tych vyse 500 mb ostane v pamati, co je velmi neprijemne. To iste sa deje aj pri inyc programoch... Co si o tom myslite?
Tiskni
Sdílej:
htop
po prechodu z KDE na GNOME, to se jen tak nevidi. S KDE se system swapu skoro nedotkne, pokud nedelate joooo prasarny. V GNOME to na nem pekne zije $ free -m total used free shared buffers cached Mem: 487 424 62 0 15 188 -/+ buffers/cache: 221 266 <-- tohle tě zajímá Swap: 767 314 453
/proc/sys/vm/swappiness
. Když se nastaví 100, bude se všechno hned odswapovávat, kdežto při 0 se redukuje cache až na minimum. Výchozí je 60. Pro ty, kdo si rádi hrají s uvolňovači paměti, je to jak stvořené Kdo už potřebuje, tak ať zkusí třeba kinfocenter - tohle mam v MDV, vidí to tam v grafice, kolik je paměti, cache atd.
Tak tak, to je věc implementace systému.
P.S. když mi něco spadne a mam obsazenou paměť ve swapu a swap vypnu a zase zapnu, tak součet obsazené pamětí bývá menší - vÿkládam si to dobře, když mám za to, že tam něco "vyhnilo" a takhle se paměť vrátí systému k používání? Tj. mam jí více použitelné?
Dík za příspěvek.