Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nemám bohužiaľ čas študovať momentálne znenie GNU GPL, ale rád by som s vami zasvätenými rád prediskutoval konkrétny prípad použitia tejto licencie. Používam v niekoľkých projektoch redakčný systém, ktorý je vydaný pod licenciou GNU GPL. Údajný problém je v tom, že autor vyžaduje, aby pri každom projekte, ktorý používa daný redakčný systém bolo uvedené, že sa jedná o projekt vytvorený daným redakčným systémom a odvoláva sa pri tom na znenie GNU GPL. Chcem sa teda opýtať, či v GNU GPL sa nachádza časť, ktorá hovorí, že by som niečo také uvádzať mohol. Ja nemám problém to ku každému projektu uviesť, len som akosi nato pozabudol a som obviňovaní, že porušujem licenciu. Rád si prečítam vaše názory na daný problém...
Tiskni
Sdílej:
Coz je i odpoved autorovi dotazu: Pokud byla u balicku jen GPL a nic vic, IMHO je mozne autora smele poslat k sipku. (V souladu s tim, co tu napsali vsichni ostatni.) Pokud uz na zacatku napsal "GPL a nechat muj copyright viditelne na webu," pak je dost mozne, ze Ti vlastne nikdy nedal pravo svuj software pouzivat.
Já to tak na první pohled nevidím. Pokud ten kód pouze používám (v souladu s dodatečnou podmínkou), tak GPL nijak neporušuji. To bych začal až pokud bych jej začal šířit dál (upravený či nikoliv) - protože bych příjemci nemohl zaručit "svobodu". Ale co z GPL porušuji už samotným užíváním?
třeba tam namísto původních autorů napíšu svůj ©, jak to dělá nejmenovaný RHJenže RH udělal něco jiného. Vymazal ze zdrojáků původní autory, napsal tam sebe, a pak to šířil dál. To je samozřejmě jednoznačné porušení GPL a autorského zákona.
6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the Program), the recipient automatically receives a license from the original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to these terms and conditions. You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein. You are not responsible for enforcing compliance by third parties to this License.Takže i kdyby dotyčný mohl legálně podobnou podmínku přidat, stačí, abyste si program zkopíroval od někoho jiného a už bude šířen podle čisté GPL bez jakýchkoliv omezení