Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jsem happy! Napsal jsem svůj první program nad GTK#. Nejde o nic převratného, jde o hru, screen shot tady a Mono Develop projekt i s přeloženou "binárkou" zde.
V .NETu už programuju delší dobu, ale okna jsem dělal pouze s Windows.Forms, které nejsou ještě v Monu doimplementovány.
API GTK# mi připadá elegantnější. Méně kódu více muziky. Vytváření layoutů okna pomocí tabulek, VBoxů, Hboxů je pěkné. Člověk roztáhne okno a prvky na něm se mu přizpůsobí.
Kdo tomu rozumí může omrknout zdroják a zkritizovat co dělám špatně, rád se polepším.
Tiskni
Sdílej:
Tak to gratuluji, já tolik úspěchu neměl. Zrovna ve čtvrtek jsem se chtěl taky na Mono podívat a moc úspěšný jsem nebyl. Když pustím Monodevelop na tu tvojí prvotinu, tak dopadnu nějak tak takhle:
Sestavuji sestavu: dotgame-gladesharp
Sestavuji projekt: dotgame-gladesharp Konfigurace: Release
Performing main compilation...
Try using -pkg:gdk-sharp
Try using -pkg:gdk-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Try using -pkg:glade-sharp
Try using -pkg:glade-sharp
Try using -pkg:gdk-sharp
Try using -pkg:gdk-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Try using -pkg:glade-sharp
Try using -pkg:glade-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Try using -pkg:gtk-sharp
Compilation failed: 14 error(s), 0 warnings
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(20,7): error CS0246: The type or namespace name `Gdk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(20,1): error CS0246: The type or namespace name `Gdk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(21,7): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(21,1): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(22,7): error CS0246: The type or namespace name `Glade' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/BoardWindow.cs(22,1): error CS0246: The type or namespace name `Glade' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(20,7): error CS0246: The type or namespace name `Gdk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(20,1): error CS0246: The type or namespace name `Gdk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(21,7): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(21,1): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(22,7): error CS0246: The type or namespace name `Glade' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/Cell.cs(22,1): error CS0246: The type or namespace name `Glade' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/MessageBoxWindow.cs(20,7): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
/home/brouk/Devel/Mono/dotgame-gladesharp/MessageBoxWindow.cs(20,1): error CS0246: The type or namespace name `Gtk' could not be found. Are you missing a using directive or an assembly reference?
Sestavení dokončeno -- 14 chyb. 0 varování
-------------------- Dokončeno --------------------
gtk-sharp, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=35e10195dab3c99f could not be found or is invalid.
gdk-sharp, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=35e10195dab3c99f could not be found or is invalid.
glib-sharp, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=35e10195dab3c99f could not be found or is invalid.
glade-sharp, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=35e10195dab3c99f could not be found or is invalid.
pango-sharp, Version=2.4.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=35e10195dab3c99f could not be found or is invalid.
Sestavení: 14 chyb, 0 varování.
Když na ty zdrojáky pustím mcs -pkg:gtk-sharp-2.0 -pkg:glade-sharp-2.0, tak se binárky dočkám. Vidím tu rozpor mezi v úvodu vypsaným using -pkg:gtk-sharp a mým -pkg:gtk-sharp-2.0, ale nikde v nastavení Monodevelop jsem si nevšiml, jak to ovlivnit a zkoušet hýbat verzemi se mi moc nechce, i když to možná povede k cíli, podle toho, co jsem zatím vygooglil.
Pokud neumíte jazyk, bude pro Vás těžké začínat v jakémkoli prostředí. Co se týče začátků a učení jazyka, určitě bych Monodevelop doporučil. Dost věcí lze naklikat, ale nemůžete zakládat na ničem.
Součástí balíku Mona by měl být Monodoc, což je poměrně rozsáhlá dokumentace knihovních tříd a nějaké články. Trochu podobné MSDN jedné redmondské firmy.
Pro začínající programátory v C# doporučuju knihu "Od C++ k C#", kterou napsal Miroslav Virius. Vůbec nemusíte znát C++. Stačí obecné znalosti programování. Přímočařejší knihu o C# neznám. Mám doma ještě nějaké od zahraničních autorů, ale to se vůbec nedá srovnávat.