Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
<ESC>300iX<ESC>
) a potom myší označit část toho řádku za 233. znakem. Pokud se žádné rozšíření pro mouse tracking nepoužívá, text se vám označit nepodaří.
Pokud je aktuální verze Vimu zkompilována alespoň ve verzi Big, obsahuje featury mouse_sgr
a mouse_urxvt
, které implementují rozšířený mouse tracking. Jejich přítomnost je možné zjistit příkazem :ve
.
Implicitně není rozšířený mouse tracking zapnutý, je třeba jej aktivovat:
set ttym=sgr
Viz help :h ttym
.
Screen
Teď už myš ve Vimu funguje správně, ale pokud se spustí ve screenu, opět se projeví stejný problém. Screen žádné rozšíření mouse trackingu nepodporuje, ale do mailing listu byl zaslán patch, který dodává podporu pro SGR style sekvence:
http://lists.gnu.org/archive/html/screen-devel/2012-07/msg00004.html
Patch byl zaslán v čevenci 2012, ale bohužel do kódu ho zatím nikdo nezačlenil. Do Debianu Wheezy by se stejně nedostal, ten byl zmražen v červnu 2012. Možná že některé aktuálnější distribuce ten patch aplikují.
Každopádně po aplikaci patche Vim ve screenu s myší funguje jak má.
Tiskni
Sdílej:
Ja pouzivam tmux a som spokojny az na jednu vec. Doteraz som neprisiel na sposob ako vyznacit viac nez jeden riadok mysou, ak su dve ak su vedla seba dva a viac "okien" ( ako to vobec prelozit, slovo pane v tomto pouziti ? ).
setw -g mode-mouse on
Nevýhoda je, že sa to neskopíruje do schránky, ale do schránky tmux-u, teda sa to vkladá cez <Ctrl+b> <]>
<Shift>
, ale vtedy je problém s tými „oknami“.
set-clipboard [on | off] Attempt to set the terminal clipboard content using the \e]52;...\007 xterm(1) escape sequences. This option is on by default if there is an Ms entry in the terminfo(5) description for the client terminal. Note that this feature needs to be enabled in xterm(1) by setting the resource: disallowedWindowOps: 20,21,SetXprop Or changing this property from the xterm(1) interactive menu when required.
Diki mockrat. Funguje to skvele. Je pravda, ze to treba zvatsit, ale to zas ako problem az tak nevidim. Zvatsi, vyznaci sa, vrati sa do povodneho rozmeru (zmizne vyznacenie ) a potom shift+insert (alebo skoleckom mysky a to musim zistit, aky je rozdiel, bo shift+insert nie vzdy vrati, co by som cakal) kdekolvek. Super.
fbset
), ono mít řádky nad 200 znaků fontem 16x8 na monitoru s vysokým DPI není nic příjemného, tedy pokud zrovna nemáte orlí zrak